Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Czytałeś temat od początku? Co nieco jest wyjaśnione jak to obejść. Niestety to jest Polska i trzeba kombinować bo w tym przypadku logicznego sterowania nie zrobiono.

W skrócie: tryb lato do bani nawet go nie używaj. Jeżeli masz włączone "stała pompa CO" i "pompa CWU" to masz opcję pomp równoległych - tego możesz używać w zimę. Żeby dogrzewać bojler latem możesz mieć włączone obie pompy jak w zimę i odłączoną wtyczkę od pompy CO.

Myślę, że dobrze odpowiedziałem bo sformułowania trochę zawiłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blackird bardziej chodziło mi o wyjaśnienie opcji "pompa C.O pok." bo taka jest w ustawieniach właczenie jej powoduje że po nagrzaniu baniaka wyłącza się pompa CWU I automatycznie włącza pompa C.O żeby zbić temperaturę pieca. W sytuacji kiedy jest wyłączona po nagrzaniu baniaka pompa C.O się nie załącza i na piecu pozostaje nie zbita temperatura. Pytanie dotyczy czy ta opcje włączyć czy nie co jest korzystniejsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powoduje brak zbicia wysokiej temperatury osiągniętej przez piec bo nie załącza się pompa c.o. co powoduje kumulacje temperatury nawet do 70 st.C, natomiast włączenie (pompy c.o. pok. ) powoduje, że po nagrzaniu bojlera automatycznie załącza się pompa C.O. i zbija temp poniżej 40 st.c mam dylemat z jednej strony groźba nagromadzenia zbyt wysokiej temperatyry a z drugiej strata energii osiągniętej przez piec i wrzucenie jej w grzejniki, które akurat nie potrzebują grzania. Jakie są Wasze w tej kwestii opinie.

Witam,

 

Kolego, gdzie się takich bzdur naczytałeś... do Techa to jest podobne, ale tyle wynalazków naraz to chyba niemożliwe :lol:

Właśnie ma być 70C na kotle i to jest dla niego o wiele lepsze (z punktu widzenia temperatury) niż jakieś 40C.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że masz inną nazwę w menu. U mnie "pompa CO pok." nazwana jest po prostu "pompa CO".

Teraz w sumie nie wiem już czy chodzi o te funkcje w trybie zimowym czy letnim. Sytuację, którą przedstawiłeś sterownik "rozumie" jako PRIORYTET BOJLERA - tak jak jest to opisane w instrukcji. W tej funkcji w pierwszej kolejności nagrzewany jest bojlera, a potem po nagrzaniu włącza się pompa CO pok.

Jeżeli mówisz w dalszym ciągu o trybie letnim czyli o grzaniu tylko bojlera to ja bym pompę CO pok. wyłączył, bo gdy woda w bojlerze ochłodzi się to kocioł później startuje z wyższej temp. - nie musi jej powtórnie podbijać z niskiej.

Drugą sprawą jest to - jaką w trybie letnim masz temp. zadaną kotła. Jak masz np. 60st to się nie dziw się , że po wyłączeniu pompy temperatura rośnie jeszcze bardziej. Kolejną kwestia, czy potem kocioł stoi do momentu aż temp.na kotle obniży się poniżej histereze i kocioł przejdzie w stan pracy, czy temp. utrzymujesz za pomocą PRZEPALANIA i jaka tu jest przerwa podawania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blackbird więc mam takie nastawy czas podawania 20s, przerwa podawania 30s,przerwa w podtrzymaniu 12 min.,opóźnienie wyłączenia nadmuchu 10s-to w ustawieniach użytkownika.

temperatura zadana CWU-45 st,C, temperatura zadna na piecu 57st,C w trybie zimowym oczywiście

w ustawieniach serwisowych mam do dyspozycji min. pompa CWU, stała pompa CO,praca w podtrzymaniu ustawiona na wartość 10s,pompa CWU lato,i ta kontrowersyjna pompa CO pok.

wiem, że moje posty są może mało czytelne ale systematyzując całość włączam pompę CWU, która działa na zasadzie priorytet bojlera i wyłączam pompę C.O. pok. aby piec startował z wyższej temperatury po obniżeniu się temperatury zadanej na CWU bo pomieszczenia narazie nie potrzebują grzania. Teraz to będzie działało w taki sposób, że piec będzie utzrymywał wysoką temperaturę i w momencie ponownego grzania CWU piec wystartuje np. z temperatury skumulowanej 72st.c i będzie grzał do momentu osiągnięcia moich 45st.C TEMP.ZADANA CWU i osiągnie jeszcze większą do 80 st.C . Po kilku takich dogrzaniach boję się, że może dojść do 85 st iwłączy się alarm tempereatury. Wiesz ja sobie to spokojnie potestuję w sobotę bo będę cały dzień w domu i zobaczę. Proszę Ciebie oceń te moje nastawy bo trochę ostatnio poeksperymentowałem z nimi ale mam mało czasu na nie bo trochę sporo pracuję tym bardziej, że jeszcze nie ma potrzeby grzania nazwijmy to w pełnym trybie zimowym, temperatura w pomieszczenaich 21 st.C. Dzięki za odpiski pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Kolego, gdzie się takich bzdur naczytałeś... do Techa to jest podobne, ale tyle wynalazków naraz to chyba niemożliwe :lol:

Właśnie ma być 70C na kotle i to jest dla niego o wiele lepsze (z punktu widzenia temperatury) niż jakieś 40C.

 

Pozdrawiam.

 

kolego nie rozumiem co masz na myśli "do Techa to jest podobne..... " bzdur też się nie naczytałem tylko sterownik tech st-37 wersja sprawdziłem 10.82 mam i pytam o sprawy mnie nurtujące TAK.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego nie rozumiem co masz na myśli "do Techa to jest podobne..... " bzdur też się nie naczytałem tylko sterownik tech st-37

Na myśli mam to, że jak się weźmie do ręki instrukcję sterownika firmy tech, to można boki zrywać.

Całe piekło z tego wali! :lol:

 

A jeśli chodzi o te bzdury, to należy do nich np. "ochrona kotła przed temp. 70 stopni Celsjusza" :blink: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chodzi o te bzdury, to należy do nich np. "ochrona kotła przed temp. 70 stopni Celsjusza" :blink: :lol:

 

Nieee. no Panowie !

Temp 70 stC na kotle to bardzo ok. temperatura i nie wiem w czym problem :-).

U mnie też przy małym poborze ciepła - samo grzanie wody, okresy przejściowe - temperatura często wzrasta do 72 - 75 stC i nie widzę w tym nic dziwnego, ani szkodliwego.

 

To nawet zdrowiej - dużo zdrowiej [!] dla samego kotła.

 

Poza tym w momencie, kiedy przy spadku temp w baniaku CWU załącza się pompa CWU, to zwyczajnie zrzuca ciepło z kotła do baniaka i jest ok, kocioł ma 'ułatwione zadanie' :-). W czasie dogrzewania wody w baniaku spada temp na kotle i...

Potem sobie tylko dociąga do tej zadanej - u mnie 62 - i jest ok.

Jak skończy, to nadmiar ciepła objawia się wzrostem temperatury na kotle znowu do 72 i jest znowu ok... :-).

 

pozdrawiam

Robert G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastawy trudno komentować, bo one zależne są od indywidualnej specyfiki kotła - u mnie np. jest 9 sek podawanie i 45 sek przerwy.

Jednak musisz swoje nastawy dobrać tak, by na retorcie był palący się żółtym płomieniem kopczyk.

 

Jak masz inną przekładnię niż moja, to już moje nastawy się u Ciebie nie sprawdzą...

Ważne jest by węgiel spalał się do szarego proszku z możliwie małą ilością spieków i, żeby na ściankach komory paleniska nie odkładało się za dużo sadzy.

 

Nastawy będą inne tak dla każdego modelu kotła, jak i dla samego opału.

 

pozdrawiam

Robert G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Karino znowu nie napisałeś jaka jest aktualna temp. zdana kotła. (ja bym polecił ok. 53st)

2. Ja mam tłokowca, ale patrząc po tym co inni piszą to czas podawania 20sek zdecydowanie za duży do grzania tylko CWU.

3. Przerwa w podtrzymaniu 12min to za mało stanowczo, ma być taka przerwa aby na palenisku nie zgasło, przynajmniej 1 godzina, choć ja na miale miałem przerwy 2 a nawet 2,5 godziny i nie gasło. Teraz mam 1h20min bo miał nie jest aż tak suchy jak było to latem nie chce się zajarać przy przerwie 2 godziny.

4. Czym palisz? ekogroszek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CZEŚĆ BLACKBIRD. temperatura zadana 57 st.C, ja mam ślimaka ale po lekturze Waszych postów a najbardziej Twoich wyłączyłem tryb lato i wyłączyłem ta pompę C.O. pok. grzeje wodę i temperatura pieca po podgrzaniu CWU rozchodzi się na podłogówkę i grawitacyjnie na grzejniki ale temperatura zbija się wolno i to jest ok. Efekt został osiągnięty. Przetestowałem sobie w sobotę jak to się wszystko zachowa w warunkach wysokiej temperatury rozgrzałem piec do 80 st.C (ręcznie) załączyła się pompa CO jako zabezpieczenie i pogoniła w grzejniki nadmiar temperatury. Oceniam teraz wysokość kopczyka i reguluje nastawy nawet czasami ręcznie dorzucam eko uruchamiając pracę ręczna podajnika. Ale mam kolejny dylemat , chodzi o Twój punkt 3 ja myślałem , że ten parametr ustala czasookres włączania się pieca podczas czuwania na podtrzymaniu więc jeżeli dałem 12 to uważam, że co 12 minut następuje włączenie się podajnika i nadmuch na 10 sek. i tak co 12 min. wytłumacz mi to bo chyba nie ogarniam. Palę ekogroszek retopal z KWK PIAST II 24 MJ/KG. A przy okazji w jakiej cenie jest u Was ekogroszek??? i z jakiego regionu jesteś ja jestem z dolnośląskiego. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z podtrzymaniem dobrze rozumiesz, ale do ogrzewania samego bojlera te 12 minut to za często i właśnie takie częste podawanie powoduje niepotrzebny wzrost temp. w kotle. Nawet w tej durnej instrukcji jest to napisane. Jak woda w bojlerze jest nagrzana pompa CWU wyłączona to bez względu co by się działo dawka będzie podawana co 12min. Pytanie po co?? aż 5 dawek na godzinę!!!

 

Ceny opału tutaj: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/6540-po-ile-u-was-opal/ Ja z Mazur jestem i jak pisałem palę miałem, ale ekogroszek na pewno przynajmniej 750zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Pomęczmy raz jeszcze sterownik. Przez 3 lata miałem problem ze zbyt dużym nadmuchem (praktycznie brakiem regulacji) na najniższym biegu. W końcu wysłałem sterownik do techa. Zostało zmienione oprogramowanie z wcześniejszej wersji 94b na 31.7 (stalmark). Teraz dmuchawa zachowuje się zupełnie inaczej. Szkoda tylko że taki bubel został sprzedany wraz z kotłem - widać że znowu wszystko montuje się na sztukę i nie ma kontroli poprawności działania.

Teraz mam funkcje, o których mówiliście w tym temacie rok temu, ale nie mogę uzyskać takiej sytuacji jaką miałem wcześniej - skończyły mi się pomysły.

 

W uproszczeniu: jak ustawić, żeby kocioł chodził cały czas na przepalaniu, a pompa CWU załączała się powyżej progu załączania pomp oraz "pilnowała bojlera" czyli jak zadana bojlera jest osiągnięta wówczas się wyłącza, a jak "trzeba grzać bojler" to się załącza. Tu nie może kocioł załączyć się w tryb pracy.

 

Tylko nie pytać czemu tak ma być. Oczywiście regulator pokojowy jest do dyspozycji - we wcześniejszej wersji oprogramowania w powyższej sytuacji wspomagał mój pomysł.

 

p.s. wszystkie kombinacje powodują, że kocioł się załącza gdy gdy temp. spada poniżej zadanej

Edytowane przez Blackbird
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Jak kocioł jest na "przepalaniu" (rozumiem, że w stanie podtrzymania, nadzoru) to znaczy, że jest załączony.

To dlaczego ma nie wyjść z tego stanu w stan pracy gdy temp. kotła spadnie poniżej zadanej?

To musi tak działać (i nie pytać dlaczego ;) ).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie spytam dlaczego nie chcesz aby kocioł wychodził z podtrzymania ale jeśli to robi to spróbuj 2 rzeczy

1 zwiększ histerezę kotła

jeśli to cię nie zadowoli

2 skróć przerwę podtrzymania tak aby dawki paliwa oraz nadmuch załączały się w podtrzymaniu częściej. wtedy powinno pomóc

Ale jest to moim zdaniem dość ryzykowne poniewaź kocioł bez odbioru mocy może się rozbujać aż do temperatury krytycznej.

start i stop pompy CWU nie są zależne od temperatury na kotle tylko od temp CWU spróbuj więc ustawić histerezę CWU mniejszą niż histereza kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vernal nie rób scen :) dobrze wiesz, że to są dziwne sterowniki tak samo jak ten kraj ale niestety i w tym przypadku trzeba znaleźć jakieś wyjście z sytuacji.

Tak myślałem, że nie obejdzie się bez tłumaczenia :D

Opisana sytuacja tyczy się tylko grzania bojlera. Przerwa przepalania jest ok. 2 godzin więc nie ma najmniejszych szans żeby temp. sama rosła w nieskończoność. Jak wynika z logiki działania tej "sytuacji" temp. na kotle zwykle oscyluje w okolicy temp. załączanie pompy CWU - tak było na poprzedniej wersji oprogramowania. Wtedy jak chciałem aby w danej chwili CWU było grzane przestawiałem temp. na regulatorze pokojowym i kocioł załączał się i dobijał do zadanej lub po prostu ustawiałem na regulatorze w jakich godzinach ma być pilnowana woda w bojlerze - proste, bez zaglądania do kotłowni, a mocno skuteczne.

 

Aktualna sytuacja wiąże się z 4 trybami pracy (zaznaczam - opcja reg. pokojowy jest włączona):

1. Ogrzewanie domu: sterownik nie widzi CWU (logicznie że tak jest), reg. pokojowy wpływa na zarządzanie kotłem

2. Priorytet bojlera, pompy równoległe, tryb letni - sterownik widzi CWU, reg. pokojowy nie wpływa na zarządzanie kotłem

 

O co tu chodzi? Czy znowu jakiś niesprawdzony bubel (soft) puszczony do obiegu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że się przyzwyczaiłeś do tamtego bubla za bardzo :lol:

Nie wiem dokładnie jak to działa, ale po tym co piszesz wnioskuję, że zaczęli wreszcie "odkrywać amerykę", czyli jakiś wiek 15 już jest! Idealnie więc jeszcze być nie może...

Ale.

Czemu sterownik pokojowy miałby bezpośrednio wpływać na pracę kotła (na paliwo stałe)? Nie może - to podstawa.

Może to robić tylko pośrednio przez pompę bądź mieszacz itp.

Bojler ma być ładowany na sterowaniu różnicowym - jak w nim jest mniejsza niż zadana bufora ORAZ niższa niż aktualna na kotle to ma go grzać.

Kocioł ma zawsze pilnować swojej temp. zadanej (niezależnie od tego co się dalej w układzie dzieje - zima, lato, bojler, mieszacz - nieważne) i nie generować z tego tytułu nadmiernych strat.

 

Odnoszę wrażenie, że tak właśnie działa w punkcie 2.

Jeśli tak, to co w tym złego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.