Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym podpytać się osób które używają sterowników ST-37 w trybie letnim o pracę pompy CWU. Mam ustawione na piecu 50st, wydaje mi się że pompa CWU powinna pracować do momentu osiągnięcia w bojlerze 50 st i następnie się wyłączyć (przy histerezie CWU 5st powinna się załączyć ponownie przy 45st na bojlerze). Działa to tak że pompa CWU pracuje praktycznie cały czas wyrównując temperaturę bojlera do aktualnej temperatury na kotle (która przez dość długi czas jest wyższa niż zadana), a nie do zadanej. Czy wy też tak macie, czy to tylko wymysł mojego sterownika ?

 

pozdr

 

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest w tym sterowniku.Jesli masz regulator pokojowy to wyłącz na nim pompę c.o. ustawiającąc odpowiednią temp. i ustaw pracę np.jako priorytet bolera.Zobacz co masz w menu instalatora.Są różne wersje dla różnych producentów kotłów.

Edytowane przez gonzo2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dwa tygodnie temu używałem St37 w trybie letnim. U mnie jak zaobserwowałem to było tak, że jak temperatura CWU zrównała się z temperaturą kotła lub ją przekroczyła to pompa CWU się wyłącza ale znowu się załączy jak tylko temperatura CWU spadnie poniżej zadanej.

 

Ćwiczyłem też tryb opisany przez gonzo2 - po prostu na regulatorze pokojowym ustalałem temperaturę np. 15 st. C ( to regulator pokojowy nie włączał kotła do grzania)- a na kotle priorytet CWU - no to wtedy pompka CWU pracuje jak trzeba. W Menu serwisowym sterownika można sobie jeszcze ustawić wg. własnych potrzeb temperaturę priorytetu t.j. tą do której w tym trybie sterownik dogrzeje kocioł ( jest ona wyższa od zadanej CWU) to wtedy efektywniej grzeje. Aha wyłączyłem jeszcze fizycznie pompę CO aby się przypadkiem nie włączyła - bo sterownik ma taka funkcję przepompowania bodajże 60 s co 30 minut i bałem się, że mi niepotrzebnie ta pompka będzie chodziła.

 

Ten drugi tryb był u mnie jakiś mniej oszczędny - no ale przerwałem te testy z ST37 bo zmieniam sterownik na bruliego.

 

Teraz wypalam gałązki drzew owocowych to muszę chwile poczekać aby się dowiedzieć jak tam bruli w trybie letnim się spisze.

Edytowane przez czp01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zielin44 dobrze myślisz: "Mam ustawione na piecu 50st, wydaje mi się że pompa CWU powinna pracować do momentu osiągnięcia w bojlerze 50 st.........." Tak powinno być, ale widocznie producent kotła jak również firma Tech będąca producentem nie ma styczności w rzeczywistości z tym sterownikiem więc jest problem. Projektowanie to nie tylko klepanie w klawisze ale też testowanie w praktyce, jak ktoś nie ma bladego pojęcia co produkuje to nie powinien się za to zabierać.

Też mam St-37 i jest to samo.

Po za tym i tak jest głupio rozwiązana sytuacja z grzaniem CWU. Temp. zadana kotła nie może być jednocześnie temp. zadaną bojlera!!!! Nie wiem kto w jakim świecie żyje, ale nagrzanie wody do temp. 50st wodą o takiej samej temperaturze plus straty związane z przemieszczaniem się wody to rozwiązanie naprawdę głupie.

Powinna być ustawiana oddzielnie temp. kotła i bojlera, temp. załączania pompy CO i oddzielnie CWU oraz taka opcja jak "Różnica między temp. kotła a temp. bojlera", bo jeden ustawi temp. załączania pomp np. na 30st, zad. bojlera na 50, a histereza CWU na 10 st i problem ................. gotowy - będzie zimniejszą wodą z kotła chłodził cieplejszą w bojlerze bo pompa CWU wyłączy się dopiero jak na kotle będzie 30st , ale takie pomysły są tylko chyba w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale takie pomysły są tylko chyba w Polsce.

 

Nie Polska tu winna... :-)

Ja nie używam trybu letniego, a priorytet bojler i wtyczkę z pomp co mam wyciągniętą.

Kocioł jak mi nagrzeje wodę, to się wyłącza - przechodzi w tryb grzania co, ale że wtyczka wyciągnięta, to nic nie grzeje.

W trybie serwisowym ustawiłem sobie temp zadaną na priorytet 64 stC, a zadana cwu to 55 stC.

Pompy u mnie załączają się kiedy na kole temp osiągnie 56 stC.

 

Grzanie wody w takich warunkach przebiega bezproblemowo, a jak zostanie trochę ciepła po nagrzaniu baniaka, to idzie ono na podłogówkę. Kocioł wygaszam, bo bez sensu, żeby stał cały czas na podtrzymaniu. Jeden baniak 300 l starcza mi - rodzina 2 + 2 - na ok dwa dni.

 

pozdr

Robert G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale w ten sposób można cwu grzać w lecie beż żadnego sterownika, jak kazik ;)

 

Nie wiedziałem, że jest tak źle, jak pisze blackbird. Raz udało mi się przebrnąć przez tę instrukcję ale wydawało mi się, że to jakoś sensowniej działało.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale w ten sposób można cwu grzać w lecie beż żadnego sterownika, jak kazik ;)

 

Sterownik dba o to, by woda w kotle się nie zagotowała, a w baniaku osiągnęła zadaną temperaturę.

Poza tym trzyma ustawienia spalania.

Fakt, że sterownik st-37 mógłby być bardziej dopracowany na to letnie palenie, ale ogólnie nie jest tragicznie.

 

pozdr

Robert G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik dba o to, by woda w kotle się nie zagotowała, a w baniaku osiągnęła zadaną temperaturę.

Poza tym trzyma ustawienia spalania.

No wiem, ale to są iluzoryczne działania w tym przypadku.

Kazik wrzuca co wieczór określoną dawkę drewna, zapala, ustawia szczelinę na 3mm i do widzenia.

Ja się wypali to najwyżej wyłącza pompę cwu (jęsli ją ma).

Tyle samo roboty a bez sterowników ;)

 

Moim zdaniem nie ma to znaczenia, ale tego typu niedoróbki trzeba oczywiście wytykać, niech się rozwijają.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, mój problem udało mi sie rozwiązać w menu serwisowym - jest tam taka opcja jak "Pompa CWU lato" wyłączenie jej skutkuje brakiem pracy pompy CWU po uzyskaniu temperatury zadanej na kotle. Najfajniej by było jeżeli w opcji lato dało by się ustawić inną temp. na kotle a inną na bojlerze :) Ale cóż - jak sie nie ma co się lubi ....

 

W załączniku wrzucam instrukcję do menu serwisowego.

 

pozdr

 

Krzysiek

Tech - instrukcja serwisówki.PDF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najfajniej by było jeżeli w opcji lato dało by się ustawić inną temp. na kotle a inną na bojlerze :) Ale cóż - jak sie nie ma co się lubi ....

 

 

Nie wiem, czy Cię dobrze zrozumiałem...

U mnie jest możliwość ustawienia innej temp na kotle, a innej na baniaku CWU.

Ponadto w menu serwisowym ustawiłem sobie, że gdy kocioł grzeje wodę w trybie priorytetu bojlera, to ciągnie temp o dwa stopnie wyżej niż zadana na kotle. Np zadaną do CO mam 62 st C, a jak grzeje się CWu, to automatycznie temp zadaną na kotle jest 64 stC. Temp zadana CWU jest niezależnie od tego 55 stC w zasobniku.

Nie dochodzi wówczas do sytuacji, kiedy to w kotle jest niższa temp od temp w baniaku, ani nawet nie jest zbliżona do niej, przez co grzanie CWU przebiega bardzo sprawnie i stosunkowo szybko.

 

Też mam sterownik st-37, ale z 2010 roku.

 

pozdr

Robert G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w pobliżu producenta TECH i miałem przyjemnośc rozmawiać z serwisantami.Już pisałem kiedys o tym,że instrukcja jest bardzo ogólna ponieważ na życzenie producentów kotłów są wprowadzane różne zmiany .Te sterowniki są bardzo popularne w kotłach w naszej okolicy.

Osobiście miałem ze 3 wersje oprogramowania .W pierwszym nawet nie było możliwości wejścia do menu serwisowego.Obecnie mam wersję z ubiegłego roku 16.53.

Nie wiem czy to najnowsza,ale ma chyba wszystko to co podane w instrukcji podanej przez kolegę z instrukcją.

Także Vernal nie narzekaj na instrukcje ( jest rzeczywiście uboga),ale ilu producentów tyle propozycji oprogramowania.Mój producent jest lub był niezwykle oporny na wszelkie sugestie i zmiany w ST-37(opinia serwisanta).

Z tym sterownikiem wcale nie jest tak źle jak niektórzy piszą.Trzeba po prostu dobrze go zrozumieć.

Ja rozpalam codziennie i palę różnym drewnem,korą ,kartonami ( porządki strychowe) itp. i wykorzystuję pompę cwu.Palę naturalnym ciągiem.Mam podajnik wyłączony,temp. zadaną na kotle 30st, aby mi nie dmuchało powietrzem z wentylatora i uchylone drzwiczki z popielnika. Używam pompy c.w.u. choć mogę palić grawitacyjnie,ale zdarzało mi się ,że dość mocno rozgrzał się kocioł i temp.znacznie wzrosła,dlatego teraz pracuje sterownik ST 37 aby w razie podskoczenia temp do niebezpiecznej załączył pompę c.o.

Mam spokojną głowę ,że wszystko będzie ok jak przesadze z ilością opału.

Jeśli palimy opałem ze zbiornika(miał,węgiel) można równie dobrze palić priorytetem bojlera i odłączyć pompę c.o. w sterowniku lub za pomocą regulatora pokojowego.Wtedy mamy wyższą na kotle niż bojlerze i wyłączania pompy cwu po osiągnięciu temp.zadanej.

Także jak sie ma rozeznanie w sterowniku i prawidłową instalację c.o. można okiełznać ten sterownik.

Jeśli ktoś ma nowszą wersję proszę o informację.

Pozdrawiam

Edytowane przez gonzo2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz od kiedy użytkujesz kocioł albo inaczej - kiedy kupiłeś. To co jest zawarte w instrukcji, którą wrzuciłeś ma sporo zmian. Sterowniki ST-37 sprzed 2 czy 1 roku nie miały wprowadzonych tych funkcji, także masz większe pole popisu :)

 

Sterownik kupiłem we wrześniu ubiegłego roku. Gonzo2 napisał o różnych wersjach tego sterownika i chyba faktycznie tak jest - moja teściowa też ma ten sterownik, ale chyba w wersji dla innego producenta ponieważ ma w nim dodatkowe opcje m.in. sterowanie tygodniowe.

 

Co do posta Robercikusa - ja w opcji lato niestety nie mam możliwości ustawienia innej temp. na kotle i innej na CWU (tak jest tylko przy opcji "pompy równoległe). Zauważyłem też że gdy temp na kotle spada poniżej tej z bojlera to wyłącza się pompa CWU (dzięki temu bojlerem nie dogrzewamy kotła)

 

pozdr

 

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do posta Robercikusa - ja w opcji lato niestety nie mam możliwości ustawienia innej temp. na kotle i innej na CWU (tak jest tylko przy opcji "pompy równoległe). Zauważyłem też że gdy temp na kotle spada poniżej tej z bojlera to wyłącza się pompa CWU (dzięki temu bojlerem nie dogrzewamy kotła)

 

Ja opcji tryb letni nie używam w ogóle, bo to albo całkowita porażka, albo ja tego kompletnie nie rozumiem.

 

Używam opcji priorytet bojler z odłączonymi pompami CO, a podwyższenie temperatury dla priorytetu zrobiłem w trybie serwisowym

Mój sterownik sygnalizuje przy uruchamianiu wersję 16.8

 

pozdrawiam

Robert G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He... ja nie jestem nawet pewny, czy to jest numer wersji softu. Po prostu kiedy uruchamiam kocioł, to wyskakuje mi komunikat: Seko, a w drugiej linii 16,8.

Kocioł Bawaria Seko wyprodukowany w maju ub roku - 2010.

 

Co tam może być ciekawego...?

:-)

Nie mam pojęcia o co Ci chodzi.

Są normalne opcje pracy

Podajnik, nadmuch, temp zał pomp, czas podawania, czas przerwy, siła nadmuchu... i jeszcze parę innych, nie pamiętam, bo z pamięci piszę teraz.

 

Jak wejdzie się do menu serwisowego, to tych opcji jest trochę więcej. W każdym razie moja instrukcja była chyba do jakiejś bogatszej wersji st-37, bo kilku opcji w niej opisywanych u siebie nie znalazłem.

 

pozdrawiam

Robert G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten numer to może być przypisanie do odpowiedniego kotła. U mnie jest teraz możliwość wyłączenia w menu serwisowym podajnika co przy paleniu na ruszcie awaryjnym i wykorzystywaniu sterownika jest fajną sprawą.Wcześniej nie mialem nawet dostępu do menu serwisowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest bieg rozruchu dmuchawy. Skala 1-10.

Najpierw miałem max opóźnione włączenie dmuchawy aby tłok zdążył podać nową porcję paliwa,ale czy nie lepiej byłoby aby przed nowym podaniem wentylator rozbudził żar po postoju kotła,aby nowy opał trafił na konkretny żar? Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gonzo2 - myślę, że jest to zły pomysł - ja bynajmniej tak nie mam ustawionego. Nadmuch przed podaniem świeżej porcji powoduje lekkie wychłodzenie komory kotła.

 

Odnośnie ST-37. W nowej wersji oprogramowania jest możliwość "pracy ręcznej" i ta opcja tak samo się nazywa w menu użytkownika? Chodzi o to co napisał Robercikus 2 posty wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam własnie ten nowy strownik st 37 z ręczną pracą ale za chiny nie idzie w nim włączyć ustawien serwisowych ,bynajmniej tak jak opisuje to w instrukcji TECH ,czy ma ktoś podobny sterownik? i czy wie jak załączyć ustawienia serwisowe?

Koniecznie muszę się do nich dostać :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie dział jak pisze w instrukcji to możesz mieć wersję oprogramowania ,która nie pozwala na takie wejście.Instrukcja jest bardzo ogólna .Każdy producent podaje co chce mieć w sterowniku. Ja w swoim KMG też nie miałem tego menu. Zmieniłem oprogramowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.