Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro tryb letni a priorytet bojlera.


JacekFF

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Sterownik k1pv4 w kotle defro. Mam do niego podpięte 4 pompy:

1. CO - pompa kotłowa 

2. CWU

3. Pompa podłogowa piętro - ustawiona jako pompa podłogiwa

4. Pomoa podłogowa parter - ustawiona jako pompa CO

Proszę mi powiedzieć jaka jest różnica między trybem letnim a trybem priorytet bojlera. Oraz jak działa w tych trybach ochrona przed wzrostem temperatury. 

Priorytet bojlera to z tego co wyczytałem wyłącza się pompa CO a załącza CWU. Czy podłogowa będzie wtedy działać? 

Tryb letni działa tylko pompa CWU. Co teraz z pompą kotłową która nie będzie działać. Czy woda będzie w stanie grawitacyjnie przez nią przelecieć do powrotu? Jak w tym trybue działania ochrona przed wzrostem temperatury? Czy po przekroczeniu temp załączają się wszystkie pompy które są podpięte do sterownika czy tylko pompy CO jak w trybie priorytet bojlera? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są te informacje trochę zagmatwane i niekompletne moim zdaniem. Takie informacje znalazłem W trybie priorytet bojlera działa pompa CO a gdy spadnie temp na bojlerze pompa CO się wyłącza. Czy w tym trybie nie dzisłają inne pompy podpięte pod sterownik no i czy przy wzroście temp tylko załącza się pompa CO? 

Tryb letni. Działa tylko pompa CWU. Co w trakcie wzrostu temp? Jest info że załączają się wszystkie aktywne pompy czyli wszystkie podpięte pod sterownik  obojętnie jak są ustawione w sterowniku? 

 No i co z pompą kotłową w trybie letnim czy grawitacyjnie jest w stanie woda przez nią przejść gdy nie będzie pracowała? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Priorytet bojler - dogrzewa CWU, po dogrzaniu załącza pompę CO. Kiedy temperatura CWU spadnie o histerezę wyłącza się pompa CO i dogrzewa ponownie CWU, proces się powtarza. 

Tryb Letni - zawór CO zamyka się całkowicie, wyłącza się pompa CO a pompa CWU chodzi cały czas powyżej progu załączania się pomp.

Tryby pracy wpływają wyłącznie na pompy główne CO oraz CWU, zmiana trybu pracy nie wpływa na pracę pomp dodatkowych, gdyż są to urządzenia dodatkowe i mimo załączenia np. trybu letniego pompa dodatkowa ustawiona jako CO będzie pracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega wyżej tak namieszał że z jego wypowiedzi wywnioskowałem że nie pracuje TYLKO pompa CO podpięta pid gniazdo CO w sterowniku.

A jak jest w trybie letnim w momencie niebezpiecznego wzrostu temperatury?  Które pompy wtedy zaczynają działać? Wszystkie podpięte pod sterownik także te dodatkowe ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to w tym momencie warto pompę podłogową wpiąć do gniazda CO by w razie wzrostu temperatury rozprowadziła wodę po instalacji. Z tego co zauważyłem to większość instalatorów wpina pompę obiegu kotłowego jako pompę CO. W tym momencie podczas wzrostu temperatury woda nie zostaje rozprowadza w instalacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, JacekFF napisał:

Ok to w tym momencie warto pompę podłogową wpiąć do gniazda CO by w razie wzrostu temperatury rozprowadziła wodę po instalacji.

a jaką temperature puścisz na podłogę? 90C zanim zareagują czujniki ? No sory  CO to ma być CO grzejnikom 90C nie zaszkodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra ale co zrobić jeśli nie ma grzejników?

90 stopni nie puszczę bo przecież jest jeszcze zawór 4d przed podłogą.

 Zastanawiam się poprostu jak podpiąć pompy by w razie przekroczenia temperatury alarmowej w trybie letnim pompy się uruchomiły i schłodziły kocioł. 

Teraz mam pod sterownik wpiętą pompę:

CWU,

CO - pompa na powrocie,

Dodatkowa 1 - pompa podłogowa ustawiona jako CO,

Dodatkowa 2 - pompa podłogowa ustawiona jako podłogowa. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

         Przede wszystkim, to musisz dojść do tego, jak zachowuje sie mieszacz 4D w trybie "lato". Czy się zamyka, czy otwiera do momentu osiągnięcia NASTAWIONEJ temperatury maksymalnej za mieszaczem. Pod warunkiem, że jest na nim siłownik.

        Jeśli ustawiany ręczne, to na lato dobrać takie ustawienie mieszacza, żeby  przy temperaturze na kotle ok. 85 C oraz załączonej pompie CWU,  za mieszaczem nie była wyższa niż 50 C.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.