Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Vaillant vc 20cs/1-5 tryb awaryjny L.16


pawelchr86

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z kotłem gazowym kondensacyjnym jak podany w temacie. Kocioł bardzo często sygnalizuje tryb awaryjny L.16 zanik płomienia przy minimalnej mocy palnika. Temat zgloszony do serwisu gwarancyjnego ale niestety serwis rozkłada ręce i nie potrafi rozwiązać problemu. Kocioł pracuje ladnie gdy mamy bezwietrzną pogodę a jesli pojawiają sie wieksze podmuchy wiatru to kocioł potrafi nawet 30 razy na dobę wyłączyć sie z powodu tego trybu awaryjnego. Co skutkuje tym ze nie może dogrzać domu bo wlaczy się, grzeje przez jakis czas a jak zaczyna modulowac to gasnie i uruchamia sie 20 minutowa blokada palnika. Po tym czasie znowu sie uruchomi i znowu gasnie i blokada. Serwis wymienił elektrody na nowe, wyczyścił odpływ kondensatu, sprawdził spaliny po stronie poiwetrznej i spalinowej (wszystko wyszło w porządku) zalecono zwiekszenie mocy minimalnej kotła z 2.8 na 5 kw co tez nie rozwiązało problemu. Robiono próby że ściągniętą pokrywą kotła aby zasysał powietrze z pomieszczenia. Żadnen z tych zabiegów nie rozwiązał problemu. Komin jest w szachcie rura pojedyncza z oryginalną nasada vaillant, szach czysty. Wszystko sprawdzone przez serwis a problem nadal jest. Ogólnie twierdzą że musi to być wina komina tylko nie potrafią powiedzieć co w tym kominie jest nie tak. Na moją prośbę instalator podejchal i sprawdził jeszcze komin, w sumie to zdemontował i zamontował cały od nowa i nie widać aby w jego wykonaniu był jakis błąd. Gdzie jeszcze mozna szukać przyczyny poza tym co opisałem bo jedyne co na to chwilę pozostaje to składać reklamację na kocioł tylko serwis uprzedził że mogą odrzucić bo nie jest to błąd tylko komunikat informujacy o trybie awaryjnym. Proszę osoby które mają jakoms wiedzę w temacie o pomoc. Z gory dziękuję 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyświetlanie (ukryte) kodu L16 I innych z grupy L, nie jest usterką a jedynie komunikatem o zakłóceniu pracy kotła . Nie jest usterką jak w przypadku kodów typu F.

Można zmniejszyć częstotliwość wystepowania, podnosząc parametr D 85. Tak twierdził mój serwisant. Wytyczne by podnosić min moc palnika , sugeruje im producent kotła.

U mnie serwisant podniósł moc z 2.7 na 4 kW.  Skutek taki że zamiast 3-4 zanikow płomienia, mam 1. Ale nie wiem czy takie przestawienie mocy min. nie skutkuje większym poborem gazu. 

Ja osobiście wróciłem do mocy 2.7 kW I te komunikaty mam w nosie. Przypuszczam że jest to jakaś wada fabryczna bo dość często spotykana przez użytkowników.

Można walczyć z serwisem czy producentem ale mam watpliwosci o pozytywny skutek . Idą na przeczekanie, byle do końca gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.