Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór pieca do 70m2. MPM DS?


Lucjan92

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam dom z lat 70-tych. W tym roku z przyczyn finansowych nie dokończyłem remontu i docieplenia.

Kocioł który mam (Górno-dolne spalanie) zużywa duże jak na mój dom ilości opału i trudno mi go opanować. Szkoda mi czasu traconego w kotłowni.

Bardzo mi się spodobał kocioł MPM DS i chce wejść w jego posiadanie drogą kupna.

Z moich wyliczeń na http://cieplowlasciwie.pl potrzebuje ok 12-14kW kotła a, po skończonym dociepleniu już 8 kW.

Po wchłonięciu  wiedzy o ekonomicznym spalaniu i czytaniu forum  mym chlopskim mysleniem najsensowniej będzie wziąć kocioł 12kW, a po ociepleniu wyłożyć szamotem ruszt do potrzeb i moge więcej sobie w komorę załadowczą sypnąć, co powinno na dłużej wystarczyć.

Ale jak to wyglądać będzie z ekonomicznego punktu?

Czy przewymiarowany wyłożony szamotem piec zużyje podobną ilość co dobrany właściwie? Mówimy o sytuacji po ociepleniu. Czy ograniczony 12kW spali mi tyle i tak efektywnie co 10kW?

PS. Ktoś mógłby doradzić jakie dodatki do tego pieca się sprawdzają?

Miarkownik elektroniczny czy mechaniczny? (Podoba mi się bardziej elektroniczny)

Co ewentualnie się jeszcze przydaje przy takim piecu? Jestem zielony w tym temacie bo to pierwszy sezon grzewczy który wykonam w 100% sam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Lucjan92 napisał:

Kocioł który mam (Górno-dolne spalanie) zużywa duże jak na mój dom ilości opału i trudno mi go opanować

Jaki to piec,ile kW i jak dużo zużywa opału?

51 minut temu, Lucjan92 napisał:

Z moich wyliczeń na http://cieplowlasciwie.pl potrzebuje ok 12-14kW kotła a, po skończonym dociepleniu już 8 kW.

Wdług mnie to Ty teraz max 8-10kW potrzebujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Modelem 12-14 to ludzie 200m2 grzeją.

Ja mam 17kw na 220m2, prawie nieocieplone i dopiero przy -15 kociołek porządnie rozwija skrzydła. Przy obecnej pogodzie na jednym zasypie drewna robi saunę w domu. Praktycznie tylko przepalanie wchodzi w grę (lub bufor)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem górniaka na 120m2 czasem 160m2 , 20kw i szukałem swego czasu mpm-a 10kw używanego ale w końcu kupiłem 10kw ale z podajnikiem i ten 10kw piec teraz woła z piwnicy że potrzebuje 1,5 kw aby grzać cały dom to się tyczyło tych kilka dni z przymrozkami zimą pewnie dojdzie do 4lub5 kw ale do głowy by mi nie przyszło kupowanie większego kotła niż 10kw , dałem się instalatorom wydymać 3 lata temu jak kazali kupić kocioł blokersowi byle miał 23 kw nie mniej ja zaryzykowałem wtedy i kupiłem 20kw i w kotle ledwo co się zarzyło aby tylko nie zgasnąć , nie daj się dymać tak jak ja i bierz nie więcej jak tego małego smroda 7-10kw bo wiadomo że każdy dolniak może pogonić nawet do 80% więcej mocy niż na tablicy znamionowej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi GSa instalator proponował 30kW, nie wiedząc absolutnie nic o ociepleniu, grzejnikach czy też powierzchni domu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 14kw na 170m2 i aż nadto daje rade mocowo a w przyszłości przydałby sie bufor.

mysle ze na twoj dom 5-7kw by spokojnie wystarczył  a jak chcesz taki duży to min z buforem 1000l inaczej bo bedzie tragedia , ten piec przy max zduszeniu zachowuje sie jak kopciuch - płomien w palniku zdycha i wali dymem w komin co jest calkowicie bezsensem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. A jak 10kW to i tak za dużo to może jakiś inny polecicie?

I jeszcze kwestia dodatków, pan z MPM mi radzi zawór 3 drożny co wydłuży żywotność kotła. Widziałem kondensację w komorze więc przekonująco mówi. Mam nadzieję że warto

Czy elektroniczny miaronik ciągu jest wart swoich pieniędzy (tzn. działa lepiej/gorzej od mechanicznego)?

I rozumiem bufor 1000l to podstawa by było ekonomicznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę przesiadywać w kotłowni, lecz koszty ogrzewania trzeba brać pod uwagę, nie stać mnie by o kotłowni zapomnieć :D

nionio, dałeś mi do myślenia. Korozja na starym kotle mnie przeraża, więc stąd pomysł z mpm się pojawił. Niby pozostaje się modlić że stary piec przetrzyma zimę, ale modlitwa to też jestmetoda :D

Myślałem by dać mpm, zatrudnić znajomego, uspawać bufor i mieć pewność że przepalę zimę, a zmienić kolejność by na sam wpierw uspawać bufor, potem ocieplić i na koniec przywalić dobrym kociołkiem jak stary się okaże nieskuteczy (i pieniędzy zostanie), brzmi logiczniej i jest to kusząco inwestycja tańsza na obecną chwilę lecz również ryzyko że skończy mi się ciepło w najmniej spodziewanym momencie

PS. Dyskusja na forum dopiero uświadamia mi jak można źle patrzeć na tematy z ogrzewaniem i ile różnych opcji grzania mamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz koszta ile wydasz na bufor i nowy kociol, do tego policz ile czasu potrzebujesz by palic, sprzatac.

Poniewaz jesli masz u siebie gaz to ja bym o tym pomyślał. Sam jestem na etapie wymiany kotla zebiec kmw 16kw w mieszkaniu 75m2 na gaz, z tym ze ja nie mialem gazu w mieszkaniu. U mnie wyjdzie z przyłączem cos kolo 10-11 tys.zl za całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Po przemyśleniu tematu kieruje się w stronę bufora ciepła.

Gaz gmina obiecuje ale za ok 2 lata. Teraz muszę sobie radzić sam. Znając polityków gaz będzie przed następnymi wyborami więc pomijam go. Jak będzie to będę korzystał.

Zbiornik mam na oku ok 900l. Bede go ze znajomym przerabiać we własnym zakresie. Wielkość kotłowni mnie ogranicza, ale wielkość ta będzie pomocna przy 70m2?

Mam zbiornik do CWU ok 80 l, co mi wystarcza. Całe grzanie wody robi mi dylemat. Czy zostawić go i zasilać z bufora, czy może zrobić spiralę by przeplywowo się woda nagrzewała? Boje się że przy prysznicu spirala nie nadąży się dogrzać. Czy moje obawy są słuszne? Ma ktoś z tym do czynienia?

Edit. Po przemyśleniu, będę palił teraz tylko węglem. Uczę się spalac efektywnie. Reszta przeróbek najwyżej nastąpi w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Ja ogrzewam 380 metrów MPM-em 18 Kw więc dla Ciebie 10Kw będzie za duży.

Może to Ci coś wyjaśni 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.10.2018 o 18:37, Lucjan92 napisał:

Dzięki za rady. A jak 10kW to i tak za dużo to może jakiś inny polecicie?

I jeszcze kwestia dodatków, pan z MPM mi radzi zawór 3 drożny co wydłuży żywotność kotła. Widziałem kondensację w komorze więc przekonująco mówi. Mam nadzieję że warto

Czy elektroniczny miaronik ciągu jest wart swoich pieniędzy (tzn. działa lepiej/gorzej od mechanicznego)?

I rozumiem bufor 1000l to podstawa by było ekonomicznie

Pan z MPM-a zawsze będzie mówił rozsądnie bo z tego ma kasę.

Widać że będziesz miał większą kotłownie od mieszkania. 

Przemyśl to.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan z Mpm-a,  ma sporą wiedzę (to nie ja ;) ). Nie chcąc swojego klienta naciągac na niepotrzebne koszty,  proponuje zawór 3d. Dzięki któremu klient będzie miał gwarancje i dłuższą pocieche ze swojego kotła. 

Bufor do 10kw,  żeby spełniał wymogi 5klasy i łapał sie na dotacje, to minimum 600l.

Żeby bylo ergonomicznie i wzglednienie mało przebywać w kotłowni, to cos w okolicy 1000l. Będzie ok :) 

 Mając bufor,  najlepiej jest palić na stałej szczelinie. Aczkolwiek na plus dla elektronicznego miarkownika, jest to, że po wygaśnięciu, lub braku pradu,  zamknie klapkę PP. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważ LPG ( ze swoją butlą ) przy tak małym metrażu.

Jak wybierzesz MPM-a to będziesz siedział w kotłowni ( zależy jak cenisz swój czas?)

MPM nie jest wcale takim dobrym kotłem - nie daj się naciągnąć.

Temat MPM-a ma ponad 700 stron co świadczy o problemach jakie ludzie z nim mają. Mam i ja więc wiem coś o tym. Poprzedni post napisał Ci przedstawiciel MPM-a - weź to pod uwagę bo pewnie nie wiesz o tym.

Nie słyszałem by ktoś dostał dotację na ten kocioł ( ledwie łapie się na 5 klasę i wyłącznie z buforem) , a już na pewno na bufor samoróbkę dotacji nie dostaniesz

Przemyśl to.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piecuch a ja znam osobę,ktora dostała dotacje, na kocioł, bufor i komin.

Na temat reszty, nie będe się wypowiadał, szkoda czasu "kopać się z koniem" 

Ps. @Piecuch19 Zwróc uwagę, że odpowiedziałem na konkretne pytania,  czy to już naciąganie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz zamiar skusić się na MPM-a to potraktuj go jako tworzywo do zrobienia sensownego kotła.Troche trzeba pogrzebać żeby dopasować do swoich potrzeb.Jak chcesz spalać tylko węgiel,to można darować sobie bufor,lub zrobić mały zbiornik pełniący niejako funkcje małego bufora/sprzegła z zaworem mieszającym.Na Twój metraż mały kociołek powinien na jednym zasypie przepracować ponad dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.