-
Postów
1160 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
13
Typ zawartości
Forum
Wydarzenia
Blogi
Artykuły
Treść opublikowana przez cezario1
-
Ja u siebie w kaisai 10kw mam około 30 Hz najmniej i moc minimalną 3.5 kw Pokazuje 2A czyli około 460wat że pobiera sprężarka. Natomiast w T-cap 19Hz, 850wat i 6kw mocy minimalnej. Sprężarki od 12 kw są inne niż do 10kw.
-
Bo masz PC 16 kw z ograniczeniem mocy programowo lub zworkami. PC 10kw jest największe w typoszeregu więc dużo więcej z niego nie wyciśniesz kw. Więc przy +10 mniej nie zejdzie z mocą niż 5kw. Kaisai 10kw pracuje z 3.5 kw W plusowych temp 10kw będzie lepsza dla niego.ale w minusowych to lepsza 12kw inny typoszereg. No chyba jednak czymś się różnią. Mitsubishi lepiej moduluje moc niż GMCC więc nie jest to identyczna sprężarka ale pewno podobna konstrukcyjnie jak większość budżetowych sprężarek.
-
8-10kw to jest inny typoszereg niż 12-14-16kw Innej mocy sprężarki. W pierwszym przypadku jest parownik 2 rzędowy a w drugim 3 rzędowy. Czyli większy i więcej odzyskuje ciepła. Kolega teraz liczy że będzie grzał PC do +3st ale nie wiadomo jaka będzie cena gazy za rok czy 2 lata więc lepiej wziąć chociaż żeby dała radę do -7st. Mitsubihi powinna być w splicie. Grzałki takie same jak w Kaisai czyli 9kw 3 fazowe ale mogą być różne modele jak w Kaisai. Ma mieć bufor podłączony równolegle także przepływem bym się nie martwił Kaisai 10kw przepływ 1.7m3h więc dużo nie jest mniejszy. Czy kupi 10kw czy 12kw będzie to działało poprawnie. Str 7 specyfikacja techniczna. https://www.pompycieplayork.pl/wp-content/uploads/2023/03/Br-Split-B-Modul-04-16-w02-1-1.pdf Możemy porównywać cenę zakupu Yorka do Kaisai ale ważne jakie ceny będą z montażem tych PC i jak daleko będzie serwis.
-
PC to nie kocioł gazowy tutaj moc liczą troszeczkę inaczej. Przy - 7 PC Kaisai nie będzie miał 10 kW tylko około 7 kw . W kotle gazowym moc masz prawie natychmiastowo natomiast w sterownikach PC grupy midea ta moc jest podnoszona stopniowo nawet do 30 minut. Po 45 - 50 min potrafi zrobić defrost czyli wychładza wodę w buforze lub instalacji CO i zabawa zaczyna się od nowa. Czyli pracuje z pełną mocą 15 minut. Kaisai 10 kW powyżej 65 Hz robi się bardzo głośno więc nie ma co liczyć na jego maksymalną moc żeby to dobrze działało. Może lepiej wziąć 12 kw. Ale naprawdę na poważnie zastanowiłbym się nad tym Yorkiem 12 kw będzie jeszcze tańsza. Ustawić większą histerezę włączenia wyłączenia lub w sterowniku PC z grupy Midea jest możliwość opóźnienia załączania sprężarki. Bardziej wychodzi ci się woda w instalacji CO czyli dłużej będzie PC pracowało żeby ją nagrzać. Większy bufor też coś daje ale nie za dużo. Wpisz sobie w kalkulatorze ile nagrzewa się 100 litrów wody o 7 stopni i będziesz wiedział ile PC będzie dłużej pracował.
-
Bardzo drogie te pompy podałeś ja za swoją dałem 6 tys w zeszłym roku. Według mnie kaisai nie jest wart tej ceny którą podałeś. Zastanów się nad taką https://m.olx.pl/d/oferta/pompa-ciepla-york-10-kw-promocja-CID628-ID1aO4vq.html?search_reason=search|organic takie same sterowanie jak Kaisai bo to wyszło z zakładów Midea W splicie sprężarka Mitsubishi a w monobloku Hitachi. Musisz się dopytać czy się coś nie zmieniło z tymi sprężarkami. Tutaj na forum osoby chwaliły sobie te PC.
-
Sprawdź sobie jakie masz zapotrzebowanie budynku do temp -7st na cieplo.app wtedy możemy rozmawiać o doborze PC.
-
Na wymienniku musisz podnieś temp o 3-5 st a 5st to 10% większe zużycie energii. Sam sobie przelicz czy warto. Zależy jaka cena za założenie splita. Jak masz prąd za darmo to nie ma problemu będzie działało. Ja mam taki wymiennik założony do kotła na drewno https://allegro.pl/oferta/wymiennik-ciepla-50-plytowy-110-kw-1-sanitline-wymiennik-plytowy-do-co-pl-14634999877 5st różnicy między temperaturami na glikolu będziesz miał.
-
Na wymienniku są straty do tego dochodzi koszt wymiennika który musi być duży. Lepiej sobie odpuść. Jeśli można to już lepiej zalać całą instalację glikolem.
-
Tak. Tylko musisz sobie zamontować PC splita bo będziesz miał problem żeby woda w PC nie zamarzła jak będziesz grzał gazem. Możesz też instalację CO zalać glikolem lub pozostawić PC włączone żeby grzała tylko bufor jakąś niską temperaturą chyba najgorsze rozwiązanie. Musisz też wiedzieć że PC chociaż nie włączona pobiera prąd na przykład do podgrzewania krateru sprężarki dlatego najlepiej splita odłączyć całkowicie od prądu jak nie grzejesz PC
-
Na sprzęgle są straty z powodu mieszania wody ciepłej z zimną większe niż w wysokim buforze 200l. Lepiej odciąć bufor zwykłym zaworem kulkowym na powrocie. Czyli kocioł gazowy działa na swojej pompie bo da radę a PC podłączamy do bufora równolegle i dajemy dodatkową pompę obiegową która się załącza po uruchomieniu PC i wyłączeniu kotła gazowego. Ja u siebie miałem tak że mogłem przełączać bufor z równoległego na szeregowo zaworami kulkowymi. W instrukcji montaż PC powinno pisać jakie jest minimalne podnoszenie pompy obiegowej. Str 49 pierwszy wykres https://kaisai.com/pl/files/page_files/71/instrukcja-instalacyjna-arctic-split-idu-pl-wytyczne-inst-v16.pdf Minimalne podnoszenie 4m a maksymalne 9m
-
Jeżeli będzie działało albo PC albo gaz to może być tak jak na schemacie. Przy założeniu że masz mocną pompę obiegową w PC. W domach parterowych wszystko działa natomiast w domu piętrowym może być problem z dogrzaniem piętra. W PC są stosowane pompy obiegowe PWE które modelują mocą pompy obiegowej. Przy zejściu na minimalną moc pompa może nie podnieść na piętro. W niektórych PC można ustawić ją na stały przepływ wtedy pompa obiegowa PC nie moduluje. Jeżeli chciałbyś żeby działały obydwa urządzenia równocześnie to musisz mieć bufor podłączony jako sprzęgło. Jeżeli zakręcisz wszystkie grzejniki oprócz tych trzech to możesz mieć niewystarczający przepływ i PC wyrzuci ci błąd przepływu wyłączając się. Zależy jaki jest przepływ na tych trzech grzejnikach.
-
Tylko że on nie chce grzać PC przy dużych mrozach i nie byłbym taki pewny czy przy - 15 PC ruszy przy takim stężeniu. Tylko że te kilka wat spowodowało u mnie takie zużycie 3-5 kwh na dobę. Możliwe że załączała się też grzałka do podgrzewania glikolu PC. Czym większy mróz tym większe zużycie prądu miałem. Tylko że przy zalaniu całej instalacji podłogowej to trochę kosztuje. Jak ustawisz tylko na grzanie CWU to można tak ustawić żeby nie pracowała tylko że przy małym stężeniu glikolu i dużych mrozach nadal uważam że PC może nie ruszyć.
-
W twoim przypadku tylko split. Musisz wiedzieć że pompa monoblock pobiera cały czas prąd (grzałka krateru i pompa obiegowa która musi w niej cały czas pracować dlatego będziesz miał oddawane ciepło z bufora na zewnątrz) u mnie pomimo że PC wyłączone to 3-5 kW na dobre było zużycie prądu według licznika. Jak masz ogrzewanie podłogowe to jest wystarczający zład wody do defrostu dlatego bufor niepotrzebny. Zamiast wydawać pieniądze na wymiennik bufor zawory anty zamarzające lub glikol to lepiej dać pieniądze monterowi za zamontowanie splita. Na wymienniku są straty bo musisz grzać 5 stopni więcej chyba że zamontujesz bardzo duży wymiennik ale to duże koszty. Na glikolu też są minimalne straty. Do zbiornika CWU bufor niepotrzebny bo defrost PC zrobi ze zbiornika CWU lub dodatkowo z grzałki.
-
Nie ma się co kolegi czepiać. Ma kasę to sobie zrobił porządnie zresztą wymienił też bufor nie tylko PC. Na coś trzeba pieniądze wydawać. Miejmy nadzieję że nowa PC będzie działała bezawaryjnie i długo mu posłuży.
-
Ja swojego Panasonica dodatkowo dociepliłem wymiennik i rurki w środku 2 cm otuliną kauczukową. Na zewnątrz tak samo otulina kauczukowa 3 cm niestety ciepło ucieka zaworami antyzamrożeniowymi.
-
Kocioł na ekogroszek & pompa ciepła porównanie kosztów
cezario1 odpowiedział(a) na o6483256 temat w Pompy ciepła
O takim wynalazku słyszałeś. Drzwiczki zwykłe do drewna otwierasz a zamykasz drzwiczki z palnikiem. W moim Ogniwo niestety tak szybko nie da się go przezbroić. -
Kocioł na ekogroszek & pompa ciepła porównanie kosztów
cezario1 odpowiedział(a) na o6483256 temat w Pompy ciepła
Komfort zależy od zasobności portfela. Jednych na niego stać a drugich nie. Modernizacja domu przystosowanie go do możliwości grzania PC + założenie fotowoltaiki z magazynem to bardzo duży wydatek. Tobie wychodzi drożej bo masz fotowoltaikę i magazyn energii. Drugiemu wyjdzie taniej bo tego nie ma. -
Kocioł na ekogroszek & pompa ciepła porównanie kosztów
cezario1 odpowiedział(a) na o6483256 temat w Pompy ciepła
Ale drewnem wyjdzie taniej. Jak masz dom nie ocieplony i 3 razy większe zapotrzebowanie na ciepło to różnica wyjdzie spora. 200zł metr sześcienny sosny przy sprawności 80% powinno się uzyskać minimum 1500kWh czyli 1kWh koszt 0,14 zł 4700 kWh x COP 3 uzyskany w PC = 14100 kwh x 0.14 zł = 1974zł koszt ogrzewania. Niestety zakup fotowoltaiki i magazynu energii to duży koszt i szybko się nie zwróci. Wiadomo że przy drewnie więcej pracy ale jak masz gdzie składować, blisko kotłowni to ile zużyjesz czasu dziennie ? Paląc dębem wyjdzie drożej ale i tak tanio 0,20zł kWg. U nas cena zaczyna się od 300zł połupanego z przywózką ale kaloryczność jego jest większa od sosny. Grzejąc PC w okresie przejściowym drewnem nie opłaca się grzać bo wysoki COP PC ale przy dużych mrozach to dużo korzystniej kotłem na drewno. Dlatego najlepiej mieć zarówno PC jak i kocioł na drewno lub chociaż kominek. -
Mnie też zachwalali ten kocioł ale z tej strony Kocioł zgazowujący drewno ATTACK SLX 25 kW PROFI ATTACK Kupiłem u nich OGNIWO BIO 25kw w promocji za 8tys. Teraz mam w 2 domach takie same kotły. Dla mnie jako źródło ciepła dodatkowe do PC to za drogi ten kocioł i trochę skomplikowany. Wygląda z konstrukcji (palnik od dołu ) że kiepskiej jakości drewna tam nie spalisz. Jak ktoś ma PC to nie chce mu się w kotle palić jak nie musi. Ale jak bym palił tylko drewnem to lepszego w tej cenie nie znam z teorii. Jak będzie kocioł dobry to nikt na forum nie będzie zgłaszał problemów. Przesiadając się z kopciucha na nowoczesny kocioł to kiepskie porównanie a raczej nikt takich nowoczesnych kotłów nie wymienia co kilka sezonów. Przecież on ma wentylator wyciągowy to co się ma kopcić. Jak kupisz większy to zagrzeje Kocioł zgazowujący drewno ATTACK SLX 35 kW PROFI ATTACK a cena podobna co mniejszy. Tylko waga 570kg trochę zaporowa do montażu.
-
Akurat @WlodekG wymienił PC na splita żeby nie montować wymiennika Nie do każdej instalacji CO można dodać glikol. Przy dużym zładzie wody bardziej opłaca się split niż zalanie jej glikolem.
-
Jak glikol gorzej odbiera energię od wody to sprężarka zmniejszy moc albo PC zwiększy przepływ. Jak glikol słabiej oddaje ciepło to albo większe grzejniki lub podwyższenie temp glikolu czyli wzrost mocy sprężarki co się przekłada na zakup trochę mocniejszej PC. Chyba każdy tu ma trochę racji. Jeden patrzy od strony instalatora jak prawidłowo zainstalować PC i zniwelować straty jakie powstają na glikolu a drugie osoby parzą od strony naukowej (co wynika z przeprowadzonych badań) .
-
Przy prawidłowo zrobionej instalacji CO jest tak jak piszesz. Niestety zdarzają się takie instalacje gdzie są założone rury o małym przekroju wtedy PC pokazuje błąd nieprawidłowego przepływu i się wyłącza. Do takiej instalacji lepiej lać wodę niż glikol. Ma też znaczenie czy bufor podłączony jest szeregowo czy równolegle. Przy podłączeniu równoległym pompa obiegowa PC musi przepchać wodę tylko przez bufor. Przy podłączeniu szeregowym pompa obiegowa PC przepycha wodę przez grzejniki czy podłogówkę i tu może być problem z prawidłowym przepływem.
-
Panasonic ma ustawienie dla glikolu. PC dąży do uzyskania ustalonej przez ciebie temperatury. Jej algorytm jest taki aby uzyskała tą temperaturę zużywając jak najmniej prądu oraz żeby pracowała sprężarka w optymalnych warunkach. Na jednej instalacji CO ma lżej spełnić te warunki a na innej ciężej tak samo na wodzie jest jej lżej a na glikolu trochę ciężej. Inaczej będzie działała przy podłączeniu buforu szeregowo a inaczej równolegle ale zawsze się dostosuję. Tak samo jak się dostosuję do instalacji podłogowej lub grzejników.
-
Teoretycznie tak ale dasz trochę większą temperaturę po stronie gazowej wymiennika i większy przepływ Wszystko się wyrówna. Kaisai 12, 14 i 16 kW ma takiej samej wielkości wymiennik a jednak moce PC są inne. Przy próbie testowej maksymalny przepływ będzie mniejszy ale w rzeczywistości pompa sama sobie reguluje te przepływy i nie potrzebuje maksymalnego przepływu do prawidłowego funkcjonowania. Co z tego że na wodzie będziesz miał maksymalny przepływ 2,5 a na glikolu 2,3 jak pompa PWE działa w zakresie od 1 do 1,7 m3. Przynajmniej u mnie tak działa. Ja u siebie testowałem swoje PC najpierw na wodzie a później na glikolu i widocznej różnicy nie zauważyłem PC same sobie dobierało odpowiednie parametry pracy. Może dlatego że wlałem glikol etylenow który jest rzadszym. Ale roztwór jest 30% więc duży.
-
PC zużyje tyle samo energii przy zastosowaniu trochę większych grzejników. Natomiast jej pompa obiegowa zużyje trochę więcej prądu. PC modeluje swoją mocą w zależności jaki jest odbiór ciepła w budynku. Jeżeli glikol słabiej będzie oddawał i odbierał ciepło z PC to pompa zmniejszy moc. Jeżeli byłyby zastosowane takie samej wielkości grzejniki i ustawiony taki sam przepływ na glikolu jak na wodzie to byś musiał podnieść temperaturę na glikolu wtedy rzeczywiście PC zużywało by więcej energii na glikolu.
