Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Perfekt R


emes

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zaprosić użytkowników sterownika Perfekt R doprezentacji swoich " osiągów "

 

Moje parametry:

Dom 3 kondygnacje, stary nieocieplony, okna plastik, pow ok.170m2.

 

Piec KWM-SRG z podajnikiem 25 kW. sterownik Perfekt z f-my elster z regulatorem PID, bez zaworu mieszającego

 

Grzejniki - stare żeliwne 150 żeberek piwnica ogrzewana rurami instalacji w instalacji ok 400l wody !!!!

 

Ustawienia regulatora - ważniejsze parametry:

temp zadana -wyliczona przez czyjnik pogodowy-zewnętrzny

1-korekcja nocna -2C od zadanej

2-koekcja ekonomiczna -4C od zadanej

5-moc kotła 100%

6-ilość powietrza 45%

10-zakres regulacji 10C

11-czas całkowania 155sek

12-współczynnik pogodowy 63%

13-obroty min dmuchawy 11%

14-------- max ----------- 47%

15-czas pracy podajnika 11sek

16-max przerwa podajnika 225sek

17-min --------------------- 33sek

18-przerwa nadzoru (podajnik) 10min

19-czas nadmuchu nadzoru 25sek

20-moc ---------------------- 13%

21-min temp zadana pieca 35C

 

temp zadana na piecu 22 minus noca i ekonomiczna wg programu godzinowo-tygodniowego

Używam pieca od 14.10.2007 spaliłem ok 400kg węgla po 460zł/T

 

Temp w pokojach 21-22 st

 

Węgiel eko-groszek później podam kopalnie, tylko sprawdze u dostawcy. Węgiel jest sprawdzony przez znajomych.

Walczyłem z ustawieniami ze 3 tygodnie ale za to węgiel jest w całości wypalony a kawałki żużla naprawdę niewielkie

 

pozdrawiam Wszystkich i zapraszam do dyskusji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Nie każdy posiada sterownik w którym jest tak wiele parametrów do regulacji.W miom sterowniku firmy GECO reguluje sie tylko :

- temp. pieca

- U1 czas podawania węgla

- U2 czas przerwy w podawaniu węgla (poddmuch)

- U3 czas podtrzymania

- U4 czas opóźnienia wyłączenia wentylatora w podtrzymaniu

Pozostałe parametry są ustawione fabrycznie przez producenta.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien ilości spalonego węgla?? Jeżeli tak jest to tylko pogratulować. Mój piec na eko-groszek spala 3x-4x więcej w podobnych warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien ilości spalonego węgla?? Jeżeli tak jest to tylko pogratulować. Mój piec na eko-groszek spala 3x-4x więcej w podobnych warunkach.

 

WITAM

podane ilości są orientacyjne, odnoszą się do obecnych temperatur od minus 2stC do plus 7 stC

zasypuję pojemnik pojemności ok 140 kg co 5-8 dni ale w lejku na dole jest jeszcze węgiel

jak temp.spadnie mocniej zaczne liczyć dokładnie

to na razie tyle

 

Witam. Na temp minimalnej pieca 35 st C załatwisz go szybciej niż myślisz. Nie grzejesz ciągle. Pozdrawiam.

 

GRZEJE CAŁY CZAS. sSerownik sam dobiera temp wody na podstawie pogodówki temperatura pieca to 37-42 stC (na razie przy obecnych temp )

 

Pragnę zaznaczyć, że sterownik wybrałem sam. Producent pieca http://www.demuth.com.pl/ proponuje inny sterownik.

Poczytałem troszkę (naprawdę nie wiele) nt sterowników PID i uznałem, że to będzie najlepsze rozwiązanie. Sterownik jest DROGI ale chyba warto.

POMPA O BIEGOWA PRACUJE NON STOP.

Znajomy ma orginał od prod. pieca i niestety nie zawsze dopala mu cały węgiel. Jak cieplej na dworze tak pow +3 stC to zostają resztki. Myślałem o tym aby podwyższyć nim temp.pieca do 40-45 stC- co o tym myślicie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój spala 270 kg na 7-8 dni i mniej nie chce. Może muszę go dokładniej przeczyścić, bo zeszłej zimy też było mniej przy takim cieple. A przy -30 bo tak bywało szło 270 kg na 5 dni.

 

Dziwne działanie sterownika. Każdy monter powie, żeby piec nie pracował na temperaturze niższej niż 55 stopni bo jest wtedy podatny na korozję niskotemperaturową. A z drugiej strony montuje się w ten sposób sterowanie pogodowe. Zalecałbym zainteresowanie tym tematem.

 

Z pewnością o wiele lepszym rozwiązaniem byłby tutaj zawór czterodrożny (np. rozwiązanie Piotrka_automatyka, które co prawda jeszcze nie ma sterowania pogodówką, ale z tego co wiem wkrótce ma mieć - rozwiązanie polecam gdyż właśnie od kilku dni je testuję i jak na razie efekt jest więcej niż zadowalający - krótko mówiąc temperatura na piecu ustalona na poziomie 65-75 stopni a w instalacji regulowana przez sterownik zaworu czterodrożnego - przypuszczam, że ekonomika i efekty ogrzewania takie same lub lepsze a brak efektu korozji niskotemperaturowej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MIŁO " USŁYSZEĆ " Administratora - dzięki

 

Czytałem o korozji niskotemperaturowej niewiele. Wiem, że jest i jest groźna dla pieca. W celu pdniesiena temp wody może zamontuje sterownik pokojowy sterujący TYLKO pompą co i wtedy zrezygnuję z pogodówki - choć było by szkoda...... . Mam w piecu 3 zestawy we-wy 1x 2 cale -zasilanie c.o. i 2x1cal dla CWU i ew. podłogówki. Może coś tam pokombimuję z instalacją...... . Tej zimy musi starczyć tak jak jest ( NIESTETY kasa). Zawór 4-drogowy (4-drożny ???) 1 cal mam już kupiony ale były kłopoty z jego montażem- miał być w obwodzie pompy ale nie wyszło.

A propos korozji niskotemperaturowej stary piec ma ok 20 lat używany z zakresie temperatur 30-90 stC i nie ma śladów korozji niskotemperaturowej a zrobiony był też z blachy kotłowej gr. 6 mm. Palone w nim było "zwykłym" węglem nie odsiarczonym a eko-groszek jest odsiarczony a główną przyczyną tej korozji jest właśnie siarka oraz wilgoć w węglu - razem = SO4 ( kwas siarkowy). To tyle .......

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Sterowniki pieców c.o. sterowanie pogodowe mają rozwiązane w ten sposób, że regulują temperaturą wody w samym kotle. Według mnie tylko taka pogodówka to połowiczne rozwiązanie. Piece tak sterowane trzymają temperaturę w zależności od typu w zakresach ( średnio ) 40 -80 stopni C. Nie dość, że problem korozji nie jest tu uwzględniony to jeszcze dochodzi bezwładność objętości wody w samym kotle ( plus objętość samej instalacji ). Nie wspominam tutaj o kosztach takiego sterowania pieca. Nie mówię w żadnym wypadku że to rozwiązanie jest złe, a czy jest dobre - niech ocenią to sami forumowicze.

 

A sterowanie pogodowe zaworem czterodrożnym ( zawiera sterowanie pompą ) - pomyślcie. Pogodówka w każdym piecu, nawet w najstarszym i najgorszym kiblu sprzed 20 lat. Rozwiązanie malinka, uniwersalne i proste w montażu ( bo oprogramowanie w sterowniku to już nie jest bułka z masłem - pid... ).

 

Za kilka dni powiem na forum jak to się sprawuje u mnie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek-jesteś marzycielem-kto Ci kupi do starego kotła sterowanie z regulatorem PID

A tak naprawdę to węgiel można spalić ekonomicznie tylko przy jego ciągłym odgazowaniu.Każda przerwa w paleniu/przerwanie podawania tlenu/ powoduje zdymianie paliwa.Śmieszą mnie wypowiedzi niektórych forumowiczów mówiacych o paleniu w sposób ciagły-nie da sie spalić węgla ,czy miału bez utrzymania odpowiedniej temperatury paleniska i jednoczesnym spaleniu wydzielonych z paliwa gazów bez zapewnienia odpowiedniej ilości tlenu.Czy to takie trudne do zrozumienia,że aby spalić opał potrzebna jest temperatura w palenisku powodujaca zupełne odgazowanie paliwa i spalenie gazów z odpowiednia ilością tlenu.Że odcięcie jednego z tych parametrów spowoduje zdymianie.Każda przerwa w podawaniu powietrza na jakimkolwiek kotle to strata w postaci zdymionego paliwa.Nie rozumiem,że ludzie potrafią obsługiwać komputer,a nie mogą pojąć tak prostej zależności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Jerryk. Nie jestem marzycielem, chodziło mi o możliwości, jakie stwarza takie właśnie rozwiązanie. Kurcze, cena w zasięgu - chyba cos koło 470 zł. Za pogodówkę!.

 

No cóż - ciężko palić bez tlenu lub z jego niedoborem. Myślę o konsultacji z Tobą sprawy przerobienia pieca wg twojego patentu. Chciałbym się przekonać o słuszności pomysłu. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Piotrek

Najlepszym rozwiazaniem jest bufor plus automatyka zaproponowana przez Ciebie/już nic bardziej idealnego w ogrzewaniu domków jednorodzinnych nie da sie wymyśleć/ wtedy w zasadzie każdy kocioł można ustawić tak,by spalanie było prawidłowe.Z mojej praktyki wiem,że kotły z dolnym spalaniem spisują się najlepiej (wymyślono je w trakcie prac nad zgazowarką pirolityczną-również palnik retortowy jest swoistą zgazowarką paliwa ponieważ uwolnione z paliwa gazy dopalają się w strefie

wyżej umiejscowionego żaru /dopalacze szamotowe w porównaniu z tym niech"sie schowają" i również kotły zgazowujace drewno czy wegiel wprowadzające gazy do dolnej komory szamatowej /żar zawsze jest lepszy,bo szamot to trzeba rozgrzać i utrzymywać jego odpowiednia temperaturę co ogranicza możliwość regulacji mocą kotła/Temp. żaru w piecykach domowych nie przekroczy wart.temp by była potrzeba odazotowywania spalin/

Wychwalam palnik retortowy i jeszcze raz powtórzę -jest to "cacko",lecz do kotłów z tym palnikiem mam poważne zastrzeżenia-jak wyżej pisałem-każda przerwa w pracy kotła powoduje,że paliwo pod wpływem temperatury w palniku odgazowuje się i z powodu braku dopływu powietrza do spalenia gazów jest niewykorzystane- zatruwa środowisko-obniża średnią sprawność spalania,czyli bije po kieszeni i płucach. Jak to "przeskoczyć"-poprostu zastosować bufor plus Twoją -genialnie zaprojektowaną dla takiego typu rozwiązania grzewczego automatykę z zaworem 4-drogowym i regulatorem PID-tymbardziej,że jest to rozwiazanie o wiele tańsze w obecnie stosowanych/myśle o kotłach retortowych zastapionych przez kotły z dolnym spalaniem/ łatwiejsze w obsłudze,bardziej uniwersalne co do paliwa, ekonomiczniejsze i dla środowiska najkorzystniejsze,a przy odpowiednio dobranym buforze ciepło w domu przy jednym rozpaleniu może ogrzewać mieszkanie nawet kilka dni.

W sumie tez i automatyka,którą proponujesz jest tania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Piotrka i Jerryka!!!

Bardzo miło usłyszeć Waszą polemikę na na "swoim" temacie.

Użytkuję sterownik, który podaje powietrze przez cały czas !!!!! zmieniają się tylko obroty dmuchawy w zależności od częstotliwosci podawanego opału a więc intensywności spalania.

Zaczynam coraz poważniej myśleć o zaworze 4-drożnym. Ale jak już pisałem dopiero w przyszłym roku.

 

Pozdrawiam serdecznie, życzę powodzenia w nowych konstrukcjach, zniecierpliwością czekam na efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Emes, ja z Jerrykiem nie polemizujemy, ale rozważamy na forum, bo chcielibyśmy żeby i inni odnieśli z tego pożytek, różne rozwiązania techniczne. Ja jestem gorącym zwolennikiem zaworów czterodrożnych i automatyki a Kolega Jerryk jest takim też zwolennikiem kotłów z dolnym spalaniem. Jesteśmy obydwaj przekonani o słuszności, celowości i zasadności zastosowania takich rozwiązań. A na forum konsultujemy pomysły. Widzisz, ja chcę przerobić swój kocioł do wskazówek i patentów Kolegi Jerryka i pod jego fachowym nadzorem choć jakoś nie mogę się przekonać do słuszności spalania dolnego. A kolega Jerryk jest bardzo dobry w tym temacie ( i oczywiście nie tylko w tym ). Jednak tak to bywa w życiu że wtedy do czegoś się przekonujemy jak korzystamy z tego. Podobnego zdania są wszyscy ci, którzy przekonali się do zamontowania zaworu czterodrożnego z automatyką. Ale dopiero po zamontowaniu i jak sami na sobie przekonają się jakie jest to dobre i skuteczne. I dlatego zdecydowałem się na przeróbkę swojego pieca. Poza tym bufor już mam ( zbiornik bezcisnieniowy 3600 l ), kwestią czasu pozostaje montaż. To tez po konsultacji z Kolegą Jerrykiem. Więc zapewniam, że nie polemizujemy tylko dochodzimy do konstruktywnych wniosków. Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pisząc o Waszej pomlemice mialem na myśli same pozytywy, z której wynikają korzyści dla wszystkich. POLEMIKA TO WYMIANA POGLĄDÓW I UZYSKIWANIE Z NIEJ WYMIERNYCH KORZYŚCI - o tym pisałem.

Zawór czterodreożny będzie na pewno- pozytyw z tego forum BRAWO.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Więc nie zrozumiałem Ciebie. Dla mnie zawsze polemika kojarzyła się z czymś raczej mało pozytywnym, toczeniem sporu, wojną na argumenty. Nie ma to znaczenia, bo z Kolegą Jerrykiem dyskutujemy i wymieniamy poglądy, doświadczenia. A robimy to na forum w przekonaniu że może ktoś odnieść z tego pożytek. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Piec galmet 25 sterownik perfect z czujnikiem pogodowym, ustawienia czopucha 1/2, wentylator zasłoniety w 80%

 

Ustawienia

 

1-korekcja nocna -3C od zadanej

2-korekcja ekonomiczna -5C od zadanej

5-moc kotła 100%

6-ilość powietrza 30%

10-zakres regulacji 10C

12-współczynnik pogodowy 70%

13-obroty min dmuchawy 11%

14-------- max ----------- 70%

15-czas pracy podajnika 7sek

16-max przerwa podajnika 225sek

17-min --------------------- 30sek

18-przerwa nadzoru (podajnik) 15min

19-czas nadmuchu nadzoru 25sek

20-moc ---------------------- 0%

21-min temp zadana pieca 50C

 

Czy ktos próbował jak perfect chodzi z odłączonym czujnikiem pogodowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję kol.Piotrek automatyk-takie opinie i to jeszcze kol.fachowca w branży podbudowują.

Jestem niezmiernie ciekawy Twojej opinii na temat tych nowych sterowników z ciągłym podawaniem powietrza do spalania-gdyby to była prawda to zapewne szykuje się nowa "rewolucja"w technice spalania paliw stałych w kotłach domowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie Piotrek nie zauważyłeś tego postu.Chodzi mi o Twoją opinie na temat sterownika z ciągłym podawaniem powietrza.W pierwszej chwili wydawało mi sie to rozwiązaniem dobrym.Ale, jest jedno ale-którego przy spalaniu węgla nie da się przeskoczyć-na rozgrzanym palenisku,czy rozpalonym miale w kotłach z górnym rozpalaniem PRÓBA ZMNIEJSZENIA podawania powietrza do spalania spowoduje spadek temperatury samego paleniska na pewno poniżej temperatury niezbędnej do prawidłowego spalenia tego paliwa./odgazowanie,zamiana na palny tlenek węgla/ Wniosek prosty-sterownik tego typu nic nie wnosi nic lepszego niż inne sterowniki.Bo czy stop-i ustawienie czasu przedmuchów,czy stały minimalny dopływ powietrza to to samo.Przy dużym palenisku potrzeba dużo powietrza i to przez cały czas odgazowywania węgla-już palnik retortowy o średnicy paleniska fi 100 musi robić przerwy w grzaniu,by nie przegrzać mieszkania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Przepraszam - nie lekceważę żadnego postu, ale przez ostatnie trzy dni realizowałem swoją pasję - wykonywałem kotłownię u rodziny jednego z kolegów z Forum i nie miałem dostępu do komputera.

 

Kolego Jerryk, sterowniki samego pieca z algorytmem PID są na pewno lepsze od tych nazwijmy je zwykłych sterowników. Niestety, punktem odniesienia ich pracy jest temperatura spalin i/lub paleniska w stosunku do zaprogramowanych przez użytkownika wartości temperaturowych wody w piecu i właśnie samej wody. Dlatego wartości dopływu powietrza są poglądowe; uśrednione, w żadnym wypadku nie można nazwać ich w miarę chociaż precyzyjnymi.

 

Żeby sterownik zapewniał poprzez sterowanie dmuchawą właściwą porcję powietrza do procesu spalania musi mieć następujące punkty odniesienia:

1. Temperatura spalin

2. Sonda CO

3. Sonda CO2

4. Temperatura paleniska

5. Ilość i rodzaj opału palonego lub podawanego do pieca

6. Wielkość paleniska

7. Przepływomierz powietrza przy założeniu że zawartość O2 wynosi 21 %

7. I na końcu - wartości temperaturowe zaprogramowane przez użytkownika.

Żeby wyliczyć to wszystko potrzebny jest nie byle jaki procesor, o kosztach sond i trudnościach technicznych oraz o koszcie końcowym dla potencjalnego nabywcy urządzenia nie wspomnę.

 

Stosowanie sterownika z algorytmem PID do kotłów bez podajnika sterujących nawiewem i dostarczaniem powietrza do spalania przypomina mi próbę ogolenia się przez kogoś nożem ( wszyscy faceci wiedzą o co chodzi ). Jeszcze skłaniałbym się do stosowania ich do kotłów retortowych z podajnikiem. Wtedy zysk temperaturowy i oszczędność sięgają faktycznie do wartości około 30 %, którą podaje producent, ale jest to 30 % oszczędności z ilości potencjalnie zdymionego opału a nie spalonego w prawidłowy sposób.

 

Niestety, i te sterowniki żeby zmniejszyć temperaturę do wartości zaprogramowanej lub powstrzymać jej wzrost robią to w jeden jedyny sposób: odcinają dopływ powietrza lub zmniejszają tą wartość do minimum co w praktyce oznacza przerwanie dopływu powietrza.

 

Żeby prawidłowo i bezstratnie spalać opał w piecu sterownik nawiewu z algorytmem PID musi dostarczac powietrze nieprzerwanie z w praktyce niewielkimi odchyłkami wartości przepływu co zależnymi od wskazań sond CO i CO2 wyliczanymi przez procesor nie "patrząc" na temperaturę wody w piecu. Prowadzi to nieuchronnie do zagotowania wody w piecu i/lub przegrzewania mieszkania czyli do powstania takich samych strat co zysk powstały z zastosowania sterownika nawiewu PID. Tyle że zmnienia się zródło i pochodzenie strat.

 

Więc warto czy nie warto kupować sterownik nawiewu PID? Moim zdaniem nie warto, gdyż to samo się uzyska a nawet lepiej będzie odpowiednio otworzyć drzwiczki pieca. I ile kasy w kieszeni. Jestem przekonany, że jeśli sterownik z algorytmem PID to tylko zaworu mieszającego ( np. TCZ 25 lub 32 z pogodówką ) co zapewni idealną i komfortową temperaturę w mieszkaniu czy domu a nadmiar energii zgromadzić w buforze. Bo tylko wolno palące się "samoczynnie" palenisko pobiera tyle ile mu potrzeba powietrza ( tlenu ) do prawidłowego spalania. Oczywiście warunkiem tego jest odpowiedniz budowa pieca umożliwiająca dopływ właśnie tej niezbędnej ilości, ale przeróbki to Twoja i kol. Heso specjalność...

 

Pozdrawiam. I nie wywalajcie swoich pieniędzy na darmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Chciałbym zaprosić użytkowników sterownika Perfekt R doprezentacji swoich " osiągów "

 

Moje parametry:

Dom 3 kondygnacje, stary nieocieplony, okna plastik, pow ok.170m2.

 

Piec KWM-SRG z podajnikiem 25 kW. sterownik Perfekt z f-my elster z regulatorem PID, bez zaworu mieszającego

 

Grzejniki - stare żeliwne 150 żeberek piwnica ogrzewana rurami instalacji w instalacji ok 400l wody !!!!

 

Ustawienia regulatora - ważniejsze parametry:

temp zadana -wyliczona przez czyjnik pogodowy-zewnętrzny

1-korekcja nocna -2C od zadanej

2-koekcja ekonomiczna -4C od zadanej

5-moc kotła 100%

6-ilość powietrza 45%

10-zakres regulacji 10C

11-czas całkowania 155sek

12-współczynnik pogodowy 63%

13-obroty min dmuchawy 11%

14-------- max ----------- 47%

15-czas pracy podajnika 11sek

16-max przerwa podajnika 225sek

17-min --------------------- 33sek

18-przerwa nadzoru (podajnik) 10min

19-czas nadmuchu nadzoru 25sek

20-moc ---------------------- 13%

21-min temp zadana pieca 35C

 

temp zadana na piecu 22 minus noca i ekonomiczna wg programu godzinowo-tygodniowego

Używam pieca od 14.10.2007 spaliłem ok 400kg węgla po 460zł/T

 

Temp w pokojach 21-22 st

 

Węgiel eko-groszek później podam kopalnie, tylko sprawdze u dostawcy. Węgiel jest sprawdzony przez znajomych.

Walczyłem z ustawieniami ze 3 tygodnie ale za to węgiel jest w całości wypalony a kawałki żużla naprawdę niewielkie

 

pozdrawiam Wszystkich i zapraszam do dyskusji

Witam

Moj dom 130m2 + zasobnik na wode 140 litrow.

Dom ocieplony 10cm styropioan mur z bialej cegly 42cm / 53cm razem/ . Rury miedziane jedna pompa 25-40 nie posiadam zaworu trojdroznego. Grzejniki Strlard z danfosami.

 

ustawienia

 

1-korekcja nocna -3C od zadanej

2-korekcja ekonomiczna -5C od zadanej

5-moc kotła 100%

6-ilość powietrza 20%

10-zakres regulacji 10C

12-współczynnik pogodowy 60%

13-obroty min dmuchawy 17%

14-------- max ----------- 36%

15-czas pracy podajnika 10sek

16-max przerwa podajnika 180sek

17-min --------------------- 40sek

18-przerwa nadzoru (podajnik) 7min

19-czas nadmuchu nadzoru 2sek

20-moc ---------------------- 0%

21-min temp zadana pieca 50C

 

Plomien mysle ze dobry . Ustawienie te mam od kilku dni . Mysle ze bedzie dobrze . Temperatura na zewnatrz od -3 do +3.

Jak spale 1 podajnik powiem ile wyszlo na dzien ekogroszku.

 

Pozdrawiam

Stanislaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam,

Chciałbym odrzać temat, jeśli można. Mam pytnie do zaawansowanych urzytkowników sterownika perfekt. Czy ten sterownik przełącza się w tryb nadzoru, czy stale utrzymuje temperatuę zadaną? Mój sterownik nie przelacza sie w tryb nadzoru tylko pracuje na temperaturze zadanej. Jednak jak wyłącze i włącze przechodzi w nadzór. Czy to jest normalne przy tym strowniku?? Nie wiem dokładanie jaki to model, zamontowany mam go do Zębca KPP Duo 25 kw, jest to standard przy tym piecu. W zębcu twierdzą że nie powinien przechodzić w nadzór bo sie upali ślimak, to po co zamontowali sterownik z nadzorem??? Nie wiem czy ze sterownikiem coś nie tak czy ze mną:(. Spala mi na ustawieniach producenta jakieś 70 kg na dobe przy niedużym mrozie. Nowy dom 12 cm styro, okna energooszczędne. Proszę o jakieś uwagi.

Pozdrawiam Paweł W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiał byś napisać coś więcej jakie ci trzyma parametry i jakie masz nastawy.

Generalnie jeżeli masz mróz na zewnątrz to może być tak że będzie pracował na małej wydajności i grzał cały czas bo tyle ciepła potrzebuje dom. Nie widze problemu żeby tak było i kocioł też na tym nie ucierpi. Co do wchodzenia w nadzór po wyłączeniu i włączeniu to: jeżeli masz duża nastawę czasu całkowania i nastawę na piecu np.60 stopni to sterownik będzie bardzo powoli doregulowywał się do tej temperatury a czasem nawet trzymał 0,5-1 stopnia wyżej przy ciągłym ubytku ciepła. Więc jeżeli w danym momencie masz 60,5 stopnia na piecu a regulator ciągle pracuje na minimalnej wydajności to po wyłączeniu "resetujesz" mu odczyt czasu całkowania i po włączeniu regulator przejdzie w fazę nadzoru bo temp. pieca jest wyższa niż zadana. Pozatym pierwsze słyszę żeby wchodzenie w nadzór spalało ślimak. Kotła używam cały rok (w lecie tylko woda) i nawet nie gasiłem go jak wyjeżdżałem z domu na 2 tygodnie (nie chciałem żeby pordzewiał w środku) więc pracował prawie na samym tylko nadzorze. Ślimak zeżarło mi w środku od siary a nie na końcu od palącego się węgla.

 

 

Świeży jestem na forum ale trochę poczytałem tutaj krytyki regulaorów PID a właściwie to PI (taki jest perfekt-R bo tam zmienia się tylko czas całkowania) i jestem bardzo tym zdziwiony.

 

Mam piec z oryginalnym sterownikiem Perfect-R i używam go od 4 lat. Porównójąc go ze sterownikami pracującymi w funkcji "PRACA-NADZÓR" u sąsiadów i rodziny mogę napisac że miałem wyjątkowe szczęście że producent taki mi zamontował. Ustawienie go zajęło mi może 1-2 dni (regulowałem tylko parametr ilości powietrza) i od tego czasu prawie go nie dotykałem. Sam płynnie reguluje moc kotła to po co mu przeszkadzać. Trzymam na nim zawsze 60 stopni bo mam zawory 3 drogowe na grzejniki i na podłogówkę. Czopuch na odlocie pieca nigdy nie miał więcej niż 50-70 stopni więc strata kominowa mała. NIGDY nie miałem niespalonego węgla w popielniku ani sadzy w kominie. Z komina i z wyczystek wyciągam tylko brązowy proszek.

Jedyny problem to taki że zawsze paliłem kamiennym a w tym roku skusiłem się na czeski brunatny i musiałem sporo powalczyć żeby nie przedmuchiwał mi żaru przy większych wydajnościach. Widać wyraźnie że ma mniejszą kalorycznośc i więcej go zżera.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł z zagłebia pleszewskiego. Kupiłem przez allegro i na szybko bo nie było za bardzo czasu się zastanawiać.

Z tego co pamiętam firma nazywała się jakoś PPHU SKORPION albo PPHU WOŹNY

Z tej samej firmy szwagier kupował rok po mnie i miał już sterownik "praca-nadzór"

 

Co do nastaw to napisze po świętach. Chociaż ostatnio często je zmieniałem ze względu na ten czeski węgiel.

Chyba będe go stosował tylko wiosna-lato-jesien a przy 5 stopni i niżej to już kamienny.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.