Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Metal Fach Sd Duo Plus 17Kw


Putek100

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich planuje wymianę pieca typu"smieciuch" na piec z podajnikiem metal fach SD duo plus 17 kW plus zapalarka do ekogoszku.Bojler Galmet 300 litrów z dwoma wezownicami do c.w.u. Czy to ma sens,czy to będzie działać. Dom na dzień dzisiejszy nie jest ocieplony grubość ścian 40 cm,powierzchnia do ogrzania 165m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Jeżeli chodzi o automatykę pieca to dla mnie jest ona najlepsza obecnie na rynku a poza tym jest tak zgrana z tym piecem , że nie prześpisz w kotłowni dwóch lat zanim się nauczysz palić.

2. Dla mnie ruszt wodny jest zaletą pieca gdyż obecnie już mam go wygaszonego i przepalam polanami drzewa co dla innych jest wadą. Jeżeli zamierzasz przepalać w okresie jesiennym i wiosennym to ruszt jest zaletą . W ustawieniach sterownika PLUM  wyłączasz podajnik i dalej pali się jak byś spalał ekogroszek .

3. Zaraz pojawią się opinie , że  ruszt wodny zarasta sadzą i popiołem przy paleniu ekogroszkiem. Odpowiadam na ruszcie wodnym zbiera się popiół ale jest on tak sypki że zmiatam go zwykłą szczotką przy wybieraniu popiołu czyli co 4 dni i czynność ta zajmuje pół minuty, zaś u Panów którzy maja wymienniki poziome też zbiera się sadza i muszą ją usunąć bo sprawność pieca leci na łeb i szyję.

4. Co do zapalarki nie mam w tym zakresie żadnego doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście uważam , że ruszt wbrew negatywnych opinii nie jest żadną wadą. Ze znajomych którzy posiadają piece na ekogroszek z rusztem są bardzo zadowoleni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Moi znajomi, ktorzy kopca z kominow jak z parpowozow tez sobie chwala kotly. Niektoorz zachwalaja nawet mokre drewno bo wolniej sie pali. Ruszt wodny? Tu widac naocznie roznice po likwidacji rusztu.

edit

cytat: Agresywny marketing, kierowany do użytkowników kotłów, którzy w przeważającej większości nie posiadają wystarczającej wiedzy technologicznej, aby należycie ocenić jego rzetelność, wytworzył u nich przekonanie, że posiadanie kotła automatycznego z awaryjnym rusztem wodnym wiąże się z samymi korzyściami. Negatywy takiego rozwiązania są – świadomie lub nieświadomie – pomijane. Spora część klientów kupujących takie kotły podjęłaby inną decyzję, gdyby posiadała rzetelną informację techniczną na temat ich wad.

 

https://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/kotly-retortowe/ruszt-wodny-tak-czy-nie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten cytat jest mi doskonale znany tak , że nie musiałeś go cytować.

Widzę , że nie posiadasz  żadnej wiedzy przy paleniu na ruszcie jak i Twoi znajomi którzy palą mokrym drzewem Niech pala dalej to się uduszą :) . U mnie nie widać żadnego dymu jest on widoczny jedynie przy rozpalaniu. Palenie na ruszcie u mnie odbywa się od góry od prawie 20 lat. Jak  znajomi to z ręka na sercu poleć im stronę Zawijana bo jest tam naprawdę encyklopedia wiedzy jak palić poprawnie by nie truć środowiska naturalnego które szczególnie chronione jest u mnie w Puszczy Białowieskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to żaden kocioł z podajnikiem nie powinien mieć żadnego rusztu czy to stałego wodnego czy wkładanego żeliwnego, mniejszym złem jest ten drugi.

Albo chcemy palić trochę bardziej ekologicznie albo wstawiamy śmieciucha za 1/3 ceny podajnika i walimy dymem i syfem na cała okolicę.

Takie jest moje zdanie czy się ktoś chce z nim zgodzić czy nie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich planuje wymianę pieca typu"smieciuch" na piec z podajnikiem metal fach SD duo plus 17 kW plus zapalarka do ekogoszku.Bojler Galmet 300 litrów z dwoma wezownicami do c.w.u. Czy to ma sens,czy to będzie działać. Dom na dzień dzisiejszy nie jest ocieplony grubość ścian 40 cm,powierzchnia do ogrzania 165m2.

 

Zapalarka nawet jeśli faktycznie odpali ekogroszek to jej działanie będzie znacznie droższe niż koszt węgla zużytego na podtrzymanie, do tego co jakiś czas będzie do wymiany, więc wg mnie sensu ekonomicznego nie ma żadnego, ale jako chwyt marketingowy nadaje się zapewne doskonale.

 

Po co aż 300 litrów CWU ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

 

Widzę , że nie posiadasz  żadnej wiedzy przy paleniu na ruszcie

No to przepraszam bardzo

Ten cytat jest mi doskonale znany tak , że nie musiałeś go cytować.

 

Ruszt wodny jest do d...y i tyle. No ale lepiej zaprzeczac faktom i trwac uparcie w swoich mylnych przeswiadczeniach.

 

 

 

 Palenie na ruszcie u mnie odbywa się od góry od prawie 20 lat. 

To po co co wogole kociol podajnikowy? Pomysly z stosowaniem tego wynalazku jest calkowicie bez sensu. Podobnie jak stosowanie wygodki za stodola pomimo ze dom nowy wybudowany. No ale nikt we wsi Solskiej nie powie, ze lazienki nie ma.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za zainteresowanie tematem,bojler c.w.u 300 litrów i dwie wezownice w zimie zamierzam grzac tylko górną wezownice ponieważ pięć będzie tak i tak pracował na okrągło,natomiast w lecie chce zasilać z pieca obie wezownice i chciałbym wykorzystać do tego celu zapalarke do ekogroszku,np.pięć rozpala się o 9 rano i przy małym poborze wody wystarcza jej do dnia nastepnego,i nie muszę pamiętać żeby znowu iść zapalić pięć zrobi to sam.Czy to dobry pomysł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zapalarka będzie działała poprawnie to dobry pomysł. Porozmawiał bym z producentem kotła czy przewiduje takie zastosowanie zapalarki i jak jest jj trwałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że właśnie do tego służy zapalarka?A co do trwalosci to wielka niewiadoma,dlatego czekam na kogoś z forum kto posiada zapalarke i jego opinię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz w opisy na stronach, wszyscy zapewniają że wystarczy nasypać węgiel i wybrać popiół a cała reszta dzieje się już automatycznie.

Tylko skąd tyle wątków i ludzi siedzi nocami po forach żeby ktoś im pomógł ujarzmić te niby automaty wszystko i samo spalające ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dlatego, że nie mają zapalarki w kotle  :P

Natomiast mam pytanie :

kocioł na pellet się sam zapala i sam wygasza, a jak się wygasza i po co np  retorta ( ekoenergia)  pełna żaru z węgla lub pelletu?

 

To pytanie o wygaszanie zostało zadane w kontekście potrzeby posiadania zapalarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

Posiadam piec Sd Duo Plus 25Kw. Posiadam zapalarkę i muszę powiedzieć, że działa bardzo dobrze przy rozpalaniu eko groszku. Po kilku minutach od włączenia mam już ładnie palący się ekogroszek. Główna zaleta posiadania jej jest przede wszystkim wygoda. Przez okres zimy była może 2-3 razy używana (np. z powodu braku prądu piec wygasł). Lecz w okresie letnim gdy chcemy tylko nagrzać wodę ustawiamy kiedy mas się rozpalić i nie musimy codziennie chodzić do pieca aby go rozpalać.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

A dla sąsiadów taka zaleta, że nie smrodzisz im przez całą noc kotłem pracującym w podtrzymaniu, kiedy to smrodzenie letnie jest najbardziej uciążliwe.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie o to mi chodzi aby kocioł sam w okresie letnim się rozpalal i podgrzewal wodę,myślę że będzie to oszczędnośc na opale ale i dla pożyteczne dla sąsiadów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam po dłuższej przerwie,piec zamontowany zapalarka to świetna sprawa piec sam się rozpala grzeje wodę w zasobniku a następnie gaśnie.Zasobnik 300l z dwiema wezownicami ciepłej wody wystarcza dla 6 osób na 48 godzin.Piec robi swoje i gaśnie a nie smrodzi i zarasta syfem.Polecam wszystkim oszczędność na opale napewno będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jeżeli mogę, mam kilka pytań do Ciebie:

1-jak piec zaczyna się rozpalać to jaką ma temp. wody w kotle?

2-jak tak długo stoi piec bez pracy to czy nie ma (wizualnie) efektu rosy/skraplania?

Dzięki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam...

1.Jak piec zaczyna się rozpalać to temperatura wody na piecu to ok 28-30 °C,natomiast w zasobniku CWU to różnie w zależności od zużycia wody.

2.Nic w piecu złego się nie dzieje zero pocenia czy czegoś podobnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za info.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.