Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wtrące swoje 3 grosze na temat tłoka

Pierwsza sprawa to producent juz na wstępie chyba sam nie wie co produkuje i na jakie paliwa i odpowiada klientom zbywająco.

Jeżeli ktoś robi (produkuje) tłokowca to nie powinien robić badań na ekogroszku ponieważ sprawność takiego kotła jest pożniej jakby z kosmosu.

Do ekogroszku są retorty.

Ja mam teraz porównanie kotłów defro duo plus 35 kw i tłokowy który wykonałem i wiem że nie ma potrzeby palenia w defro miałem a w tłoku eko.

Uważam ze dobrze wykonany piec tłokowy jest bardziej sprawny od piecy slimakowych oczywiście nie wszystkich.

Ale na rynku nie ma zbyt dużego wyboru dobrego sprawnego pieca.

A trzeba powiedzieć ze najwięcej problemów jest ze znanymi producentami.

Jednak większość kupuje piece tanie z Pleszewa.

Zrobiłem kidyś wywiad u siebie i na 100 domów tylko 10% ma piece znanych producentów reszta albo własnej roboty albo Pleszew

Piec Opal jednak uważam za dośc fajną konstrukcje i jeżeli się nauczysz palenia to będziesz napewno zadowolony. :)

 

Sprawność na groszku nie jest z kosmosu, na groszku uzyskuje się większa moc na tłoku.

Pierwsze badania OPAL-a były na miale i tak pow.grzewcza 3,2m2 na miale uzyskała moc 28kW a w późniejszym badaniu na ekogrochu 36kW

 

Było to zrobione celowo ze względu na użytkowników-flejów. Napis "miał" dla małego grona odbiorców oznaczał opał sortymentu "piach" dodatkowo moczony wodą oraz wieczne pretensje, że taki się zawiesza oraz źle spala, nie wspominając o wytrącaniu rodzaju smoły i przyspieszonej korozji (woda się przecież nie pali, tylko musi odparować). W związku z tym badania zostały zrobione na groszku i to paliwo jest zapisane jako podstawowe, a miał oczywiście spalać można i latem jest to bardzo dobry pomysł. Powinien być suchy i nie w sorcie "sam piasek"

 

Problemem w tłoku, gdzie stosuje się separację paliwa w koszu od tego znajdującego się na palenisku jest możliwosć wygaszania paleniska w trybie letnim przy małym odbiorze ciepła. Sama konstrukcja ma obecnie ceramikę w palenisku i na wejściu w kanał dymny, wyżej nad płomieniem stosuje się od jakiegoś czasu dysze powietrza wtórnego.

 

Problemu z wygaszaniem nie było w pierwszych wersjach, gdzie paliwo zsuwało się na innej zasadzie, bardziej płynna praca, ale niestety były przypadki cofki żaru do kosza. Można powiedzieć,że podobna zasada do korytowego, ale tam sa chociaz uzwojenia ślimaka a tutaj jak cofnie górą szuflady do kosza to d... blada. Więc to cały czas sztuka kompromisu między użytecznością, bezpieczeństwem itd....

 

Cobra - do tłoka jest mało jej użytkowników. Do OPAL-a przy tłoku polecany jest inny sterownik z tzw. algorytmem przejścia właśnie ze względu na lepsze podtrzymanie w trybie letnim. Przy Cobrze i tak trzeba trochę się pobawić i dopasować jej pracę do konkretnej instalacji i domu, Zaletą jest usb pozwalające na łatwą aktualizację softu.

 

Co do ostatecznego sterowania typowo pod tłoka, trwają jeszcze prace,- jest nowa wersja testowa sterownika i jak wszystko zostanie dopięte, to potestuje ją kolega VLD.

Sama Cobra jest również monitorowana przy pracy na tłoku i producent sterownika poprawia jej działanie.

 

Również producenci "Pleszewscy" dzielą się na lepszych, posiadających doświadczenie i na tych tanich, którzy wyrabiają często złą opinię całej branży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE MA nastaw ogólnie prawidłowych (to tak jak z demokracją :huh: ) - są tylko nastawy optymalne w danych warunkach pracy kotła!

Ogólnie jestem zadowolony z kotła, chociaż obecnie wybrałbym raczej Brucera, na podstawie doniesień użytkowników. Z drugiej strony słyszałem coś o zatykaniu się dysz powietrza itp...

Czyli 'Każda sroka swój ogonek...' Jak jeździłem Wartburgiem, to b.chwaliłem sobie ten 'zachodni wóz' :huh: A teraz go na Golfa bym zamienił w ciemno...

PozdrA.

PS Teraz kombinuję małą dmuchawkę, bo nie ma sensu dławienie obecnej; ruszta w OPALu są przewiewne, nie to co dziurki Brucera!

 

Witam!

 

Tango do tłoka jest proste w obsłudze i dobrze się sprawdza.

Ognik PID wymaga przestawiania dla trybu lato, podobnie jak Cobra

Titanic jest produktem pośrednim i do tłoka w obecnej chwili sprawdza się bardzo dobrze.

 

Wszystko, taj jak piszesz... ma swoje plusy i minusy.

 

Mała dmuchawka - RV-13AMs, silnik 40W, ale nie wiem czy ją odpowiednio Tango pociągnie. Tango to raczej WBS6a, RV13, i model podstawowy z MplusM WPa120bodajże

Titanic przez menu serwisowe idzie dostosować do tej małej dmuchawki, Cobrę także.

 

Ruszta w OPAL-u zostały poprawione na przewiewne, bo wcześniej były węższe,ale osoby stosujące wilgotne miały szybko zatykały szczeliny i zwiększając nadmuch powodowały ich wyginanie, co wiązało się z serwisem i ich wymianą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawność na groszku nie jest z kosmosu, na groszku uzyskuje się większa moc na tłoku.

Pierwsze badania OPAL-a były na miale i tak pow.grzewcza 3,2m2 na miale uzyskała moc 28kW a w późniejszym badaniu na ekogrochu 36kW

 

Było to zrobione celowo ze względu na użytkowników-flejów. Napis "miał" dla małego grona odbiorców oznaczał opał sortymentu "piach" dodatkowo moczony wodą oraz wieczne pretensje, że taki się zawiesza oraz źle spala, nie wspominając o wytrącaniu rodzaju smoły i przyspieszonej korozji (woda się przecież nie pali, tylko musi odparować). W związku z tym badania zostały zrobione na groszku i to paliwo jest zapisane jako podstawowe, a miał oczywiście spalać można i latem jest to bardzo dobry pomysł. Powinien być suchy i nie w sorcie "sam piasek"

 

Problemem w tłoku, gdzie stosuje się separację paliwa w koszu od tego znajdującego się na palenisku jest możliwosć wygaszania paleniska w trybie letnim przy małym odbiorze ciepła. Sama konstrukcja ma obecnie ceramikę w palenisku i na wejściu w kanał dymny, wyżej nad płomieniem stosuje się od jakiegoś czasu dysze powietrza wtórnego.

 

Problemu z wygaszaniem nie było w pierwszych wersjach, gdzie paliwo zsuwało się na innej zasadzie, bardziej płynna praca, ale niestety były przypadki cofki żaru do kosza. Można powiedzieć,że podobna zasada do korytowego, ale tam sa chociaz uzwojenia ślimaka a tutaj jak cofnie górą szuflady do kosza to d... blada. Więc to cały czas sztuka kompromisu między użytecznością, bezpieczeństwem itd....

 

Cobra - do tłoka jest mało jej użytkowników. Do OPAL-a przy tłoku polecany jest inny sterownik z tzw. algorytmem przejścia właśnie ze względu na lepsze podtrzymanie w trybie letnim. Przy Cobrze i tak trzeba trochę się pobawić i dopasować jej pracę do konkretnej instalacji i domu, Zaletą jest usb pozwalające na łatwą aktualizację softu.

 

Co do ostatecznego sterowania typowo pod tłoka, trwają jeszcze prace,- jest nowa wersja testowa sterownika i jak wszystko zostanie dopięte, to potestuje ją kolega VLD.

Sama Cobra jest również monitorowana przy pracy na tłoku i producent sterownika poprawia jej działanie.

 

Również producenci "Pleszewscy" dzielą się na lepszych, posiadających doświadczenie i na tych tanich, którzy wyrabiają często złą opinię całej branży.

 

 

Ja myśle Kolego że chyba jestes z branży chyba OPAL

 

Dalej twierdze że tłok jest to kocioł do gorszego paliwa typu MIAŁ anie eko

Jeżeli badania są robione na tloku na eko to jest to tylko wygoda i robienie ludzi w szmaty

Najlepie sprawdza się na czymś dobrym i pisze się głupoty na tabliczkach np.30 Kw a faktycznie jest 21Kw

Ja zbudowałem od podstaw cały układ grzewczy razem z tlokiem gdzie poświęciłem troche swojego cennego czasu i mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć że nawet sucha 20 pali sie super.

Ale trzeba troszeczke nad tym posiedziec.

Na temat sterowników nie będe sie wypowiadał poniewaz całe sterowanie kotłem jak i domem mam wykonane przez siebie.

I mam dokładnie to co potrzebuje łącznie z podpieciem pod net jak i gsm.

Sterownikom na rynku pewnych rzeczy brakuje które są wymyślone u mnie. :) a napewno ułatwiłyby palenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi raz tłumaczyć tego samego mi się nie chce. Kij ma zawsze oba końce a prawda leży gdzieś po środku.

 

Na eko zrobione celowo, bo bardzo mała część flejtuchów (a nie prawdziwych uzytkowników) wsypywała moczony piasek i miała pretensje,że się źle pali.

Więc podstawowe paliwo to eko i dtr informuje o możliwości spalania dobrego, suchego miału. Wilk syty i owca cała.

 

Podstawowa zasada- opał w podajniku musi być suchy a jego moczenie to już wyjątkowo karygodna sprawa.

 

Sterownik to również w dużej mierze moje dzieło i szykowane typowo pod tłoka, oczywiście w/g moich indywidualnych preferencji.

 

OPAL produkowany jest przez kilku wytwórców, każdy z nich rozwijać go zaczął w pewnym okresie w swoją stronę

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam Ci racje bo zostałem o to poroszony

A Flejtuch to:::::

Flejtuch ? kawałek cienkiej tkaniny lnianej lub bawełnianej ewentualnie cienkiej skóry służący, po uprzednim natłuszczeniu, do owinięcia kuli podkalibrowej stosowanej w broni ładowanej odprzodowo. Flejtuch zazwyczaj ma kształt okrągły o średnicy ponad dwu średnic kuli, dla której jest przygotowany. Nazwa pochodzi o zbitki niemieckich słów fliegen ? latać i das Tuch ? chustka, płachta.

 

Flejtuch wylatuje z lufy razem z kulą i spada parę metrów od strzelca. Szmatka jest brudna, natłuszczona i przy ładowaniu broni brudzi palce, stąd w mowie potocznej flejtuch oznacza osobę brudną, zaniedbaną, niechlujną.[1]

 

Flejtuchem można było wzniecić pożar np. aby podpalić strzechę domu należało: wepchnąć lufę karabinu (względnie innej broni palnej ładowanej odprzodowo) w strzechę, obrócić o ok 90 stopni i cofnąć do mniej więcej połowy jej długości a następnie wystrzelić. Tlący się flejtuch zwykle bez większych problemów zapalał słomę i nie był narażony na zdmuchnięcie przez nagły podmuch wiatru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Uważam ze dobrze wykonany piec tłokowy jest bardziej sprawny od piecy slimakowych oczywiście nie wszystkich.

Ale na rynku nie ma zbyt dużego wyboru dobrego sprawnego pieca.

 

 

 

Ja Ci przyznaję rację w tym temacie, ale nic więcej n/t temat na chwile obecną nie piszę.

Kłopotem jest bardziej odpowiedni sterownik, palnik i palenisko niż sam wymiennik ciepła.

 

Sam temat tłoka odkładam na dobry rok czasu z pewnych powodów.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam znowu.

Wróciłem do softu 8.22 Cobry. Wydaje mi się iż soft 9.25 ma coś skopane przy opcji grzania tylko CWU. (nagrzewanie trwa wieki)

Dla zainteresowanych podaję ustawienia jakie funkcjonują na sofcie 8.22 aby kocioł nie gasł podczas pracy w trybie letnim ale i nie grzał się zbyt mocno.

Temp. nastawiona CWU - 48st.

Paliwo - ekogroszek

Maksymalna moc dmuchawy 80%

Czas w menu 3111 - 390sek.

Wysokość kopca - (-2)

Minimalna moc kotła - 13% mimo iż instrukcja Cobry podaje że ustawia się to w skali 1 - 8% co nie jest prawdą

 

Jeśli chcemy np wieczorami dogrzać dom i włączamy lekko CO np na 40-45st. proponuję wtedy wysokość kopca przestawić na 0. Reszta bez zmian.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana ustawień.

Wszystko pozostaje bez zmian ale przesłona na dmuchawie zamknięta do połowy. Przy pełnym otwarciu odrobinę zbyt szybko wypala opał w trybie nadzoru (czyli bez dmuchawy)

Doprecyzuję że palę dość dobrym ekogroszkiem (taki błyszczący) wysokokalorycznym więc spala się dość szybko samoczynnie na naturalnym ciągu (dla tego przymknięcie przesłony do połowy). Zobaczymy co dalej?

Mam nadzieję iż komuś się to przyda gdyż znalezienie jak ustawić Cobrę przy tłoku graniczy z cudem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam,

jako,że ten wątek traktuje ogólnie o Opalu, pozwolę sobie na odesłanie do innego wątku, w którym podejmowane są próby omówienia i dobrania odpowiednich parametrów dla połączenia kocioł tłok (dla mnie Opal) + sterownik Titanic.

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/9003-prosba-o-pomoc-w-doborze-parametrow/page__view__findpost__p__75619__fromsearch__1

 

Wszelkie uwagi mile widziane- szczególnie od użytkowników takiego lub podobnego zestawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Cześć,

 

udziela się tu ktoś jeszcze?

mam problem bo wyświetla mi na sterowniku komunikat ALARM PODAJNIKA.

sterownik ognik plus pid II.

w instrukcji nie ma takie komunikatu.

 

jak podajnik podaje paliwo to pracuje przesuwa dawkę paliwa i jak się cofa to kilka sekund przed końcem wyłącza się i wtedy pojawia sieten komunikat

po wyłączeniu sterownika i ponownym włączeniu podajnik pracuje kilka sekund i piec pracuje jakby nigdy nic.

 

to coś z podajnikiem czy co?

 

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok poradziłem sobie

 

mieszałem w 3111 i namieszałem, ale udało się wrócić

a było napisane żeby nie mieszać :)

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby kopiowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.