Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modernizacja Kotłowni - Zmiana Z Ekogroszku Na Pellet Czy Gaz ?


emjot27

Rekomendowane odpowiedzi

To jak wygląda dla ekogroszku? Jeżeli przyjmujemy, że ma on kaloryczność deklarowaną 26 GJ/t

 

http://wegiel.katowice.pl/ekoret_i_ekofins/

 

Spaliłem tego w sezonie 4tony.

Wartość opałowa uwzględnia zawartość wilgoci. I tak węgle z kopalń Piast, Ziemowit i inne podobne mają wilgotność maksymalną wtr do 13 % podczas gdy np Marcel do 6%. Zapopielenie węgla też ma znaczenie, odpowiednio maksymalna 9 i 6 % i w efekcie kaloryczność orzecha Piast to 25 MJ a Marcela 30MJ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg normy  PN- EN 303-5:2013 z tabeli 7, Paliwo do badań

" wilgotność pelletu w stanie roboczym ma być nie większa niż 12%, a kaloryczność nie mniejsza niż 17MJ/kg"

 

Czyli jak paliwo kwalifikowane ma 17MJ/kg to dlaczego przyjmować  więcej niż w normie.

Lava na opakowaniu podaje min 18 MJ/kg ( 5 kWh/kg)

 

Oczywiście, że można podać w nastawach sterownika więcej , ale to oszukiwanie samego siebie, a nie o to przecież idzie.

podobnie w karcie produktu dla Barlinka, tyle że użyli dowolnie interpretowanego słowa "około" 5,3 kWh/kg, ale poniżej ściśle już podają "wartość opałowa nie mniej niż 18 000";

to, że można podać więcej to wiadomo, ale są też przypadki skrajne - niektórzy wychodzą z założenia, że kaloryczność odpowiada za modulowanie mocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zrobiłem rozeznanie i zdecydowałem się na gaz. Niestety odpowiedź z gazowni trochę przygnębia bo gazociąg w ulicy planowany jest dopiero za 2 lata. Do tego czasu mój kręgosłup chyba nie da rady. W czoraj znowu mnie ostro zakuło przy wsypywaniu ekogroszku do zasobnika...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie. Czy opłaca się na okres 2 sezonów grzewczych zakładać instalacje LPG?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno cokolwiek przewidzieć,jak będą kształtowały się ceny gazu w przeciągu kilku-kilkunastu lat.

Sąsiad na wsi,gdzie mam drugi domek(jeszcze nie zamieszkały) jest zadowolony,kupił zbiornik na własność i kupował gaz LPG po złotówce za 1kg .

Przywiezli mu chętnie za tę cenę z Żyrardowa,więc się opłaca ale to powinna być inwestycja na dłużej niż 2 lata.

Jeden gazoport jest gotowy,drugi ma powstać wkrótce,w planach jest nitka gazu z Norwegią.

Uniezależnienie się się od ruskich w przeciągu kilku lat,daje szansę na stabilne ceny w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie.

Jak to jest z tym gazem LPG i ziemnym.

Czy gaz ziemny w naszym kraju jest tylko od ruskich?

Czy te gazoporty będą "przerabiały" lpg na gaz ziemny - czy jest to w ogóle możliwe, sensowne...opłacalne?

Chodzi mi o to, w co bardziej opłaca się zainwestować?

Skoro jest tak duży wybór dostawców LPG a tylko jeden monopolista, jeżeli chodzi o gaz ziemny, to czy nie lepiej rzeczywiście kupić zbiornik na LPG i zainwestować w ten rodzaj ogrzewania mimo tego, że będę miał w ulicy gaz ziemny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Poczytaj ten temat https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13619-ilosc-ciepla-potrzebna-do-ogrzania-budynku/

PC Jula do -10C jeszcze coś grzeje, poniżej już grzałki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.