Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wajcha (Sprzęgło Hydrauliczne) + Zawór Czterodrogowy - Ma Sens?


olekstar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Przygotowałem porównanie schematów.

 

post-7809-0-92335700-1352485879_thumb.jpg

 

Różni je ilość zastosowanych pomp oraz to, że w jednym są dwa zawory trójdorogowe, w drugim zaś zawór trójdrogowy i czterodrogowy.

Poza tym w jednym temperaturą steruje zawór RTL a w drugim automatyka pieca poprzez zawór trójdrogowy wyposażony w siłownik.

 

Wydaje mi sie, że obydwa schematy są rozsądne, proszę oceńcie który z nich wydaje się trochę lepszy?

 

Panowie, wybaczcie że drążę tak temat tych pomp, po pierwsze jest to koszt zakupu pomp jak i koszt energii.

Dla mnie dodatkowo dochodzi jeszcze koszt przeróbki instalacji, w której koszt samej robocizny instalator oszacował na kilkaset złotych, stąd jak już przerabiać,to tak, by kilka lat mieć spokój.

post-7809-0-92335700-1352485879_thumb.jpg

Edytowane przez olekstar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, to na co zwróciłeś uwagę sambor jest akurat jest bez sensu.

Schemat B znalazłem w Internecie i wydaje mi się całkiem sensowny jako całość. Podoba mi się, to że w schemacie B, że jest jedna pompa mniej.

 

Ale wolałbym akurat przerobić podłączenie podłogówki tak jak w Schemacie A, tym bardziej że mam już zawór 3-D i muszę jedynie dokupić do niego siłownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Schemat B znalazłem w Internecie i wydaje mi się całkiem sensowny jako całość. Podoba mi się, to że w schemacie B, że jest jedna pompa mniej.

 

Ale wolałbym akurat przerobić podłączenie podłogówki tak jak w Schemacie A, tym bardziej że mam już zawór 3-D i muszę jedynie dokupić do niego siłownik.

 

W internecie różne cuda można znaleźć ;)

W schemacie "B" jest zawór 4-drog którego cena jest podobna do ceny pompy, a skuteczność potrafi być żadna.

Ochronę powrotu zapewnia dużo lepiej pompa kotłowa lub zawór 3-drg.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze krótko: zastosuj schemat A i nie kombinuj a Twe życie "palacza" (operatora kotła) stanie się prostsze. Jestem przekonany, że gdy zastosujesz schemat B za kilka tygodni napiszesz post a w nim: "mam zawór 4D i powrót kotła jest niedogrzany" ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęgło jest przydatne wtedy gdy masz kilka odbiorów o różnych przepływach połączonych równolegle i jednocześnie w szereg z pompą wymuszającą obieg na kotle- taka sytuacja jest np w kotłach gazowych kondensacyjnych, zamiast sprzęgła można dać mały bufor- 100 -200l .samo sprzęgło nie zabezpieczy przed zimnym powrotem na kocioł.

W schemacie "A" nie jest potrzebne sprzęgło.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Witam wszystkich. 

Trochę odgrzeję ten temat, szkoda że go wcześniej nie znalazłem. 

Mój problem jest, a może dylemat jest taki: niedawno hydraulik zmontował mi kotłownie, na sprzęgle hydraulicznym i niestety przed sprzęgłem zamontował zawór 4dr na powrocie którego jest pompa. Problem jest taki że nawet po minimalym przymknięciu się zaworu 4dr, woda krąży jedynie w obiegu między kotłem (kocioł na ekogorszek metal-fach smart ekoplus15kW) a zaworem 4dr, natomiast między zaworem a sprzęgłem niestety już tylko grawitacyjnie dociera gorąca woda do wejścia sprzęgła.  

Mógłby ktoś doradzić jak to najlepiej przerobić żeby wszystko hulało jak należy? 

Czy najlepszym wyjściem byłoby wywalenie tego zaworu 4dr i w jego miejsce wstawienie na powrocie zaworu 3dr? 

 

Dodam że za zaworem 4dr do obiegu jest jest jeszcze wpięty zasobnik na CWU, a mój kolejny dylemat jest taki, czy powrót z ogrzewania CWU może być zainstalowany przed zaworem 3dr po ewentualnej przeróbce installacji ? 

 

Dla zupełnej jasności dodam że do sprzęgła podpięte są trzy obwody: OPx2 (góra domu i dół); obwód grzejników x1.

 

Po manualnym otwarciu zaworu 4dr który jest w tej chwili wpięty w układ, wszystko pracuje jak należy (tak mi się wydaje, bo póki co korzystam jedynie z ogrzewania podłogowego, a CWU nie jest jeszcze grzana). 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Sambor, dzięki za odpowiedź.

A powiedz mi jeszcze czy powrót grzania CWU może być wpięty w instalacje przed zaworem zabezpieczającym przed niska temp. powrotu ? 

Dokładać zawór 3dr na obieg grzejników czy to już raczej zbędne ? 

Na ta chwile wyglada to u mnie jak na zdjęciu poniżej (zawór 4dr z boku pieca,niewidoczny na zdjęciu) :

 

 

P_20181126_201943_HDR.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się nie rozumiemy,chodzi o to ze po zmianie 4dr na 3dr na ochronie powrotu, boiler, a konkretnie powrót z jego ogrzewania miałbym wpiety właśnie za zaworem (patrząc od strony kotła) a nie przed jak to jest na tym schemacie, wiec zastanawiam się będzie konieczna jeszcze ta przeróbka czy mogłoby to tak zostać. Jaka będzie różnica w pracy jednego i drugiego układu,może ktoś wie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak piec to węglak to lepiej wywalić 3D i 4D sprzed sprzęgła, zapuścić pompę na stałe która będzie mieszać wodę kocioł - sprzęgło, przy okazji zawór dławiący na CWU i na jednej pompie (lub 2 jak energooszczędne i już są) ogrzewać non stop CWU (zdławione) i sprzęgło. Zawór 3D zamontować antyoparzeniowy na wyjściu z CWU.

Puszczamy PID i cieszymy się w miarę stabilnym odbiorem - CWU robi za bufor, brak skoków zapotrzebowania, lepsze spalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
W dniu 4.01.2019 o 11:08, sambor napisał:

Jak masz sprzęglo to grzanie CW wpinasz wprost do kotła lub jak najbliżej kotła! 

Inne wpięcie jest niewłaściwe!

I co tu więcej rozumieć?

WItam wszystkich, Sambor czemu jest nie własicwe?

do czego odnośisz że wpięcie CWU za sprzedłem jest złe? bo w trybie lato chodzi pompa kotłowa (sprzegła) a jak jest przed to nie musi?

Sprzęgło hydrauliczne z grupami pompowymi - ZMSS01

Ja cchę taki oto układ i zasialnie CWU ma być  1 krócća. CO po zaworze 3D. Co mi da że dam sprzefło 1na1 i dam zasilanie sprzed sprzęgła?

Druga sprawa jak to się ma do ustaiwień temp w zasobniku? Powiedzmy start pompy kotłowej na 50 stopni a start CWU na 45? wtedy za chiny nie narzejsz ukaldu sprzegła bo popa CWU będzie robić na małym obiegu za pompę kotłową i wpierw naładuje zbiornik do tych conajmniej 50 stopni celsjusza......... a dopiero potem ruszy kotłowa i nagrzeje sprzegło co pozwoli wystartować np pompie za mieszaczem - przy instalacji grzejnikowej przeważnie widzę ustaienia ok 50 stopni +.

Chyba że ja czegoś nie rozumiem z tym ładowaniem zasobnika CWU? Proszę wytłumacz dla potomnych. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.