Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Galmet Kwp2 16 Kw Jakie Najlepsze Ustawienia


staH

Rekomendowane odpowiedzi

jeśli sama klapka na wentylator nie pomoże spróbuj czegoś takiego:

 

http://allegro.pl/regulator-miarkownik-ciagu-kominowy-komina-darco-i3612720975.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jak masz nowy Piec to ja bym w tej sytuacji zadzwonił bym po Serwis i niech oni rozwiążą tem problem poto jest Gwarancjia bo sie wykończysz nerwowo a może wadliwy jest sterownik jaki masz Piec GLMETA to podam ci mumer do gościa z serwisu naprawdę zna się na Piecach w Sobote i Niedziele nie odbiera tel od Poniedziałku do Piątku 602729002 mam nadzieję ze ci pomoże Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za zainteresowanie tematem.

Kocioł jest lokalnego producenta, natomiast zamontowanie akurat tego sterownika to był już mój pomysł. Konstrukcja kotła jest raczej sprawdzona, człowiek z dużym doświadczeniem. Oczywiście konsultowałem z nim mój problem i potwierdził, że zbyt duży ciąg zwłaszcza w podtrzymaniu może powodować zasysanie powietrza przez stojący wentylator. Występuje zjawisko takiego - jak on to nazwał podrzażania, czyli zapalania się coraz niżej położonego węgla.

Do czasu zamontowania klapki jeszcze trochę kombinuję. W tej chwili jadę na regulacji dwustanowej i nastawy wyglądają tak: kocioł idzie na 100%, podmuch 17,4 % (nastawy 10-40%), czas podawania 11s, czas przerwy 24s, podawanie w podtrzymaniu 18s, przerwa 15 minut.

Dzisiaj wyrażnie zauważyłem, że rura podajnika wyraźnie stygnie podczas wejścia kotła w fazę pracy, natomiast grzeje się tym bardziej im dłużej kocioł przebywa w podtrzymaniu.

Także jak widzicie mam bardzo utrudnione zadanie, bo niedość, że muszę regulować wszytkie parametry w fazie pracy i podtrzymania to jeszcze zwracać uwagę na to żeby kocioł mi sie nie stopił (mam nadzieję, że ślimak trochę jeszcze wytrzyma).

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zajmij się obniżeniem mocy kotła w fazie pracy tak aby jak najdłużej pracował a jak najkrócej był w podtrzymaniu

wtedy nie będziesz sie musiał martwić nawet o parametry w podtrzymaniu

 

jak pracujesz teraz w dwustanie to zrób

czas pracy podajnika około 5 sek

przerwa między podaniami około 50 sek

nadmuch około 30%- ten parametr doregulujesz w zależności od tego czy będzie spiekac czy niedopalony węgiel wywalać

w podtrzymaniu zrób podawanie 20 sek co 30 minut

jeśli masz w podtrzymaniu jakieś przedmuchy to je wyłącz aby zupelnie nie dmuchało gdy kociol nie pracuje

nie wygaśnie nie ma obawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie.

Temat nadal istnieje, tylko ja już nie mam siły ciągle się użalać. Całe szczęście, że jest ciepło i wczoraj retorty w ogóle nie uruchamiałem. Przepaliłem tylko na ruszcie wodnym na ciepłą wodę.

Któregoś dnia wyjąłem ślimak, jeszcze raz uszczelniłem retortę, miejsce pzkręcenia zbiornika uszczelniłem dodatkowo silikonem, pod pokrywę zasobnika dałem dodatkową uszczelkę - wszystko to po to żeby nie łapał fałszywego powietrza - i wszystko na nic. Gdy tylko ustawię spalanie w miarę to grzeje się rura (ponad 70 st C), jak zmienię ustawienia i schłodzę rurę to mi się nie dopala.

W tej chwili mam takie ustawienia:

- praca: podawanie 5 s, przerwa 30s

- podtrzymanie: 13s/10 min

- moc min kotła 50%

- moc max 55%

Przy tych ustawieniach temperatura rury dochodzi do 66 st (w podtrzymaniu) i spada do 61 (w cyklu pracy). Węgiel jest dopalony od strony zasobnika węgla, natomiast z drugiej strony przewala niedopalony koks.

Moje obserwacje:

- od strony zasobnika duży granul węgla - z tej strony żar się opuszcza

- po przeciwnej stronie w ekogroszku jest trochę miału - z tej strony żar jest prawidłowy

- strona retorty po której nie dopala jest trochę niżej (retorta nie jest idealnie wypoziomowana)

Najlepiej kocioł dopala jak włączę tryb automat, wtedy jest bajka jeżeli chodzi o dopalanie oczywiście bo temperatura rury doszła do 80 st C.

Wczoraj był u mnie kominiarz i zbadał mi ciąg w kominie, który wynosi ok. 1,1 m/s czyli jest prawidłowy. Tylko u mnie nie ma takiego typowej fazy podtrzymania w której to palenisko przygasa, a jak jest źle wyregulowana faza podtrzymania to nawet kocioł potrafi wygasnąć. U mnie w podtrzymaniu węgiel cały czas się żarzy a do dolnych drzwiczek nie można się dotknąć.

Jak ktoś może mi pomóc w tym temacie to będę wdzięczny.

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rura zazwyczaj grzeje się w podtrzymaniu a jak podajnik i wentylator pracują to wiatr chłodzi od razu rurę

zatem im dłużej pracuje tym lepiej chłodzone wszystko a im dłużej stoi tym mocniej się rura rozgrzewa

 

spróbuj obnizyć moc kotła wydłużając przerwę podawania i obniżając nadmuch

nie zglądałem do instrukcji sterownika więc musisz sam ogarnąć

mniejsza ilość powietrza i rzadsze podawanie powinno obniżyć temperaturę złoża i tym samym temperaturę rury podajnika

podajnik powinien być wypoziomowany, to teź nie pozostaje bez wpływu na rozkład opału w palniku

możliwe ze jest tam jakiś nagar który blokuje i z jednej strony opał niżej a tam gdzie nie ma oporu wypycha i niedopala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy masz akurat ten sam sterownik co ja. W expert pid dynamic, nawet w pracy dwustawnej nie można zdefiniować czasu podawania i przerwy ot tak po prostu. Można tylko swobodnie definiować proces podtrzymania. Natomiast, żeby zdefiniować proces pracy, czyli podawanie i przerwę trzeba nieco oszukać sterownik i zwiększać lub zmniejszać mu wydajność podajnika. Czyli zmniejszając wydajność podnosimy czas podawania i zmniejszamy przerwę - czyli zmieniają się dwa parametry na raz.

Dzisiaj spróbuje go uruchomić w pracy automatycznej, wtedy startuje od 23%, ograniczę tylko czas podawania do min 4s bo inaczej przy takiej wydajności zaczyna podawać od 1 s. Nie spodziewam się wielkich efektów bo już to przerabiałem, no ale zobaczymy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie znam wszystkich sterownikó ale wiem odrobinę o zależnościach parametrów na efekt końcowy

jak masz małe zapotrzebowanie na ciepło to automaty mają z tym problem

należy je zatem oszukać jak piszesz i ograniczyć im moc maksymaną

wtedy kocioł produkuje mocy mniej i ma jej mniejsze nadwyżki

nie odstawi się wtedy na tak długo i nie będzie tego robił tak często

jeśli masz siłę się bawić to weź stopera kawałek i zmierz w jakim czasie kocioł dogrzewa i ile czasu potem stoi

potem obniż moc maksymalną o 25% od tego co teraz i zmierz ponownie

czas pracy powinien się wydłużyć a postoju skrócić

jeśli zmiany będą niewielkie znów mu obniż moc maksymalną

do skutku

w końcu będą efekty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w tej chwili kocioł pracuje w automacie i w związku z małym zapotrzebowaniem na ciepło uruchamia się z mocą 23%, praca 4s/43s, podtrzymanie 15s/10min.

Zauważyłem, że jest bardzo cienka granica między niedopalaniem a spiekaniem się żaru (na palenisku robią się różne twory). Oznacza to, że jak dam za dużo powietrza to spieka, jak za mało to nie dopala po przeciwnej stronie od zasobnika. Jak uważacie może pomogło by przymknięcie przesłony na wentylatorze i zwiększenie obrotów wentylatora? W tej chwili jest ona otwarta na 75%.

Zauważyłem, że po przeciwnej stronie od zasobnika opału w retorcie jest sporo miału, a po drugiej stronie prawdziwy ekogroszek. Oczywiste jest, że powietrze popłynie tam gdzie ma łatwiej. Czy próbował ktoś z was przytykać otwory którymi powietrza wlatuje do retorty. Wtedy automatycznie bardziej napowietrzyła by się strona po której jest więcej miału i zapobiegło by to może schodzeniu żaru w retorcie od strony zasobnika.

Czekam na wasze opinie

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz wykorzystać przesłonę

zrób jak piszesz - zmień obroty i przytkaj wlot

jeśli masz okrągłą retortę to tam rozkład powietrza jest równy i powinno teoretycznie równo wypalać

możliwe jednak że na skutek np wytworzenia nagaru na którejś stronie lub z powodu złego poziomowania palnika jedna strona pali inaczej

granulacja opału też nie jest bez znaczenia. przy sporym udziale drobnicy lub miału będzie się to zbierać z jednej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Chcialbym podlaczyc sie do tematu. Mam pytanie odnosnie koltla Galmet 25 kw ze sterownikiem pid dynamic. Posiadam sterownik zaworu 3d. Otoz kociol w trybie pracy automatycznej przechodzi w podtrzymanie tak jak w trybie dwustawnym zamiast utrzymywac temperature w okolicach nastawionej. Kociol co prawda zwalnia tempo ale to nie preszkada mu przekroczyc temperatury zadanej. czy tak to ma funkcjonowac?

 

Prosze uzytkownikow o odpowiedz,

Pozdrawiam Robert.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Witam.

Przepraszam za długą nieobecność w tym wątku, na którym zresztą sam długo i namiętnie przytruwałem. Sytuacja u mnie bardzo się zmieniła, a mianowicie rozwiązałem problem z grzejącą się rurą. Co było przyczyną?

Gdy któregoś dnia wróciłem do domu kocioł stał już w podtrzyamniu około 1 godziny. Wprowadziłem jakieś zmiany w sterowniku (mało istotne) ale wymagało to wyłączenia sterownka. Po jego załączeniu zapomniałem go włączyć w automat, a więc w dalszej części podtrzymania (jeszcze około 45 minut) wogóle nie podawał paliwa. Gdy się zorientowałem, okazało się, że temperatura na rurze spadła poniżej 30 st, w kotle wkońcu zrobiło się ciemno tak jak przystało na fazę podtrzymania, kopiec lekko się zapadł poniżej talerza żeliwnego i tak na prawdę od tego momentu już było z górki. Jasnym dla mnie sygnałem było to że na talerzu utrzymywała się za duża energia (kocioł nie odpoczywał nawet w podtrzymaniu).

W tej chwili moje ustawienia są następujące:

praca: 10s/37s

podtrzymanie: 10s/30 minut (brak przedmuchów)

Spalanie przy pow. ogrzewanej 145 to w tej chwili około 11 kg/dobę, a od początku sezonu grzewczego (początek października) spaliłem do dnia dzisiejszego 925 kg.

Po wielu godzinach spędzonych w kotłowni problem rozwiązany.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Dawno tu nie zaglądałem ponieważ poradziłem sobie ze swoim piecem więc jakoś tak z góry przepraszam za ,,olanie'' problemów innych chiałem tutaj pdkreślić ,że tak jak kolega pioterrog także spędziłem wiele godzin w kotłowni prawie tam nocowałem każdego dnia:) I TO WŁAŚNIE JEST GŁÓWNYM CZYNNIKIEM ROZWIAZANIA TAKOWEGO PROBLEMU  PIECA plus  pomoc innych forumowiczów i ich ust. ale tak jak pisąłem można się troche wzorowac na ust. innych ale każdy  ma inny opał inne domki, instalacje  itp.  więc samemu i tak trzeba pświecić kupę czasu na ust. włąsnego pieca metodą prób i błędów

POZDRO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie u mnie inny problem sterownik Expert PID Dynamic,bez względu na ustawienia piec nie dogrzewa,pracuje cały czas a kilka minut po starcie pompy temp spada do 40 s/c i nie może dobic.Dodam,że dom jest super ocieplony,grzeje tylko 6 grzejników(remont wykończeniowy) Brak mozliwośi zwiększenia czasu podawania,przynajmniej po zmianach ustawien i akceptacji nowych ustawien tylko wentylator pracuje z większa moca,objaw jest taki,że w automacie podajnik za mało podaje paliwa.Kombinowałem z kalorycznością,mocami i tak wszystko psu na bude. Dodam piec z podajnikiem GALMET 16kW,mieszkanie 120m/2Czy istnieje możliwość w automacie zwiększyć czas podawania?,groszek kupowany workowany po 25 kg,i sprawdzany już z kilku żródeł,więc wykluczam jakość paliwa.Bedąc kiedyś u kumpla widziałem jego piec z podajnikiem DEFRO,jego slimak pracuje dużo szybciej niż u mnie.Może tu jest przyczyna,że w tym samym czasie mój podaje za wolno i co za tym idzie za mało opału?.Prosze o pomoc dzieci marzna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie u mnie inny problem sterownik Expert PID Dynamic,bez względu na ustawienia piec nie dogrzewa,pracuje cały czas a kilka minut po starcie pompy temp spada do 40 s/c i nie może dobic.Dodam,że dom jest super ocieplony,grzeje tylko 6 grzejników(remont wykończeniowy) Brak mozliwośi zwiększenia czasu podawania,przynajmniej po zmianach ustawien i akceptacji nowych ustawien tylko wentylator pracuje z większa moca,objaw jest taki,że w automacie podajnik za mało podaje paliwa.Kombinowałem z kalorycznością,mocami i tak wszystko psu na bude. Dodam piec z podajnikiem GALMET 16kW,mieszkanie 120m/2Czy istnieje możliwość w automacie zwiększyć czas podawania?,groszek kupowany workowany po 25 kg,i sprawdzany już z kilku żródeł,więc wykluczam jakość paliwa.Bedąc kiedyś u kumpla widziałem jego piec z podajnikiem DEFRO,jego slimak pracuje dużo szybciej niż u mnie.Może tu jest przyczyna,że w tym samym czasie mój podaje za wolno i co za tym idzie za mało opału?.Prosze o pomoc dzieci marzna.

Mam ten sam problem. Pomocy!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciej, proponował bym abyś wrócił do ustawień fabrycznych i dopiero można coś robić dalej, ten sterownik jest naprawdę bardzo fajny.Następnie z menu wybierz model kotła który posiadasz zatwierdź,następnie wybierz z menu węgiel jakim palisz zatwierdź, jest cała lista,mocy kotła narazie nie ruszaj,odczekaj godzinę i sprawdz co na palenisku ,jak pali się węgiel czy kopiec jest,czy zapada się,czy przerzuca i spada niedopalony,powiem ci że pieklorz z żółtych worków plastikowych spala się ciężko,osobiście spalam teraz ,,zgodę" ma mniej kalorii ale jakbym palnika nie ustawił wszystko ładnie się spala.Pieklorz od Zgody jest trochę mocniejszy mniej go wychodzi ale jest droższy,ceny w mojej okolicy pieklorz 950zł/t, zgoda od 620-790zł/t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam koledzy mam mały problem po przełączeniu pieca na tryb Letni rozłancza się pompka od CO zawór np.zostaje otwarty na połowie i puszcza ciepło na dom podczas gdy pompka nie pracuje nie wiem dlaczego przepuszcza może ktoś pomoże mi rozwiążać ten problem.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.