Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów. Od jakiegoś czasu przeglądam to forum, gdyż zmagam się z budową domu, a co za tym idzie budową kotłowni. Właśnie przyszedł na nią czas.
Zrobione mam już centralne, lecz nie mam jeszcze wszystko podłączone w kotłowni. Kupiłem piec zębiec kwkd 15, oraz gazowy podgrzewacz wody Termica 150l z wężownicą. Cały czas myślę jak to wszystko ze sobą podłączyć.

Nie wiem czy w moim przypadku zastosować zawór czterodrogowy. Może mi doradzicie jakiś prosty schemat. dawać 4d, czy nie? Jak wy to widzicie.....

przesyłam kilka zdjęć

post-34284-0-42462700-1342386457_thumb.jpg


Jak widać na zdjęciach instalacja opiera się na dwóch rozdzielaczach. Góra zrobiona w pexie, a dół rurami stalowymi zalewanymi w wylewkach. Kotłownia jest usytuowana pół metra poniżej wszystkich pomieszczeń. Chcę żeby to chodziło na grawitacji w razie braku prądu.

Bardzo proszę o opinię doświadczonych forumowiczów...

post-34284-0-48418800-1342386984_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zawór 4D nie zaszkodzi albowiem kocioł Powinien chodzić w cyklu 0-1 czyli grzeje na temp.nominalną kotła (zwykle jest to 70*C) lub przechodzi w uśpienie nie powinno być takich sytuacji ze gdy instalacji potrzeba 45* to tyle utrzymuje się na kotle. I właśnie po to wymyślono zawory 4D.

Jeżeli kocioł ma być sprzężony z tym podgrzewaczem to musisz zamontować wymiennik płytowy aby oddzielić obwód kotłowy od obwodu grzejnikowego.

 

Tak ja bym to widział, ale ja nie jestem instalatorem i mogę się mylić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Dziękuję za zainteresowanie po tak długim czasie.

Rura gazowa jest blisko idzie blisko za kotłem ponieważ po prawej stronie pieca miał być docelowo piec gazowy. Jednak przeniosłem go na lewą stronę.

Co do wymiennika płytowego, to jest on zbędny. Ten wymiennik posiada wężownicę, która będzie podłączona bezpośrednio do kotła. Jak będę palił w piecu, to będzie on podgrzewał wodę,a jak ni, to będzie się włączał palnik gazowy, który to mi tą wodę dogrzeje. Super sprawa. moim zdaniem to bardzo proste i dobre rozwiązanie, bez zbednej elektroniki, wymienników płytowych itp....

A co do zaworu 4d, to po długich zastanowieniach chyba nie go nie dam. Mam do ogrzania 207m2 powierzchni użytkowej + 150litrowy wymiennik wody, a piec ma tylko 15 kw więc moim skromnym zdaniem chyba i tak będzie pracował na wysokiej mocy.

Narazie będę orzewał tylko dół to jest ok 150m2, bo góry z braku funduszy chyba tak szybko nie skończe....

pozdrawiam i czekam na wasze dalsze sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To daj conajmiej zawór 3D dla rozgrzania powrotu bo przy takim metrażu i tym kotle możesz utracić gwarancję jak kocioł będzie miał zbyt wychłodzony powrót. (przeczytaj DTR bo wielu producentów WYMAGA montażu takich zaworów dla zachowania gwarancji)

Inną sprawą jest fakt że sam zawór to koszt ok 160zł więc wydatek stosunkowo niewielki a korzyści z jego zastosowania mogą być o wiele wyższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chyba jednak się zdecyduje na zawór 3d. Rozrysowałem schemat połączenia wszystkiego na jednej pompie. Chcę żeby to było proste i funkcjonalne.

Bardzo proszę o sprawdzenie, czy tak może być.

Mam parę wątpliwości i pytań:

1. Czy zawór 3d musi być 2-calowy? ( chcę żeby to chodziło również grawitacją)

2. Czy zawór 3d należy wpiąć może przed pompą?

3. Z jakim przekrojem różnicówkę powinienem zastosować.

 

Dziękuję z góry za wasze cenne, ale jakże dla mnie ważne rady.

 

 

post-34284-0-66897800-1347013138_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zawór 3-D 2" będzie drogi , daj 1,5" - co do grawitacji to wszystko zależy od wykonania, na rysunku jest ok a potem dochodzą kolanka, wygibasy, zwężki co utrudnia grawitację.

Na grawitacji może nie działać grzanie CWU - ta wężownica chyba nie jest przeznaczona do grawitacji

Lokalizacja 3-D może zostać

Przekrój różnicówki taki jak rury - max1,5"

Na kotle zawór bezpieczeństwa 1,5bar

Dodatkowo zlikwiduj tę rurę gazową, która wypadnie za kotłem i czopuchem.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek jeśli to wszystko ma być w tych miejscach jak widać na zdjęciach to przedobrzyłeś z tym podgrzewaczem . Jak na urządzenie gazowe to jest za blisko kotła a w ogóle się zastanawiam czy on może być w tym samym pomieszczeniu . Już nie pamiętam ale może ktoś kto jest na bieżąco z przepisami coś przypomni . Ta kotłownia chyba miała być cała na gaz . Podgrzewacz gazowy a gdzie jest do niego komin ? No i gdzie wyczystka do komina kotłowego czy jest z drugiej strony ściany , czy kocioł chcesz wpiąć w komin w miejscu jak widać na fotce .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.