Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Szukaj na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam, bardzo fajnie zamontowany kociołek. Napisz coś więcej o sterowniku rozumiem, że obsługuje dwie pompy, zaciekawiło mnie dlaczego dodatkowo zastosowałeś wyłacznik do pompy cwu. Napisz także jak sprawuje się miarkownik czy temperatura jest w miarę stabilna itd.

 

Ja swój kociołek także już zainstalowałem instalacja w zasadzie identyczna zawór 4-drogowy, dwie pompy, postaram się pokazać niedługo fotki jak to wygląda.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kolega będzie pisał, to proszę rozwinąć temat połączenia z kotłem gazowym. Czy oba kotły sa w układzie zamkniętym? Czy mogą działać równocześnie, tj. w momencie gdy wygaśnie w piecu na węgiel, włącza się gazowy? Jest jeden zasobnik na wodę dla obu kotłów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Umieściłem zdjęcia na forum, gdyż dzieki temu miejscu dużo dowiedziłem się kotłach, zaworach 3 i 4 dr i zasadach montażu. Dzieki forum wybralem własnie HEF'a i byłem dobrym partnerem do rozmów dla mojego instalatora. Wiec czemu innym nie pomóc?

Ale ad rem...

Zaczne od karteczek. :) Piec jest dla / i rodziców; wiek 85 i 78. Tak wiec musze stosowac rózne metody aby im ułatwić życie. Coś im się nalezy. To jedna z metod. Zwłaszcza że tata ciągle sie pyta o to o tamto.

Piece chodzą w układzie otwartym. Bo jak było montowany gazowiec i funkcjonował jeszcze stary piec weglowy były inne przepisy. A że uwagi na bezpieczeństwo a także unikniecie montażu systemu zabezpieczeń pozostwiliśmy układ otwarty ... aczkowiek był pierwotnie pomysł zamiany na zamkniety.

Zasobik na wode jest jeden. Ten w kotle gazowym. To pomysł instalatora.

Układ piec gazowy jaki i piec weglowy w relacji CWU moze działać teoretycznie wspólnie. Czyli węglowy grzeje a gazowy dogrzeje jak bedzie mało (zasobnik tylo 80 litrów). Ale to dopiero 1 miesiac po montażu tak wiec użyłem słowa teorytycznie.. Nie wiem jak to zadziała. Aczkowiek nie wiem czy akurat taka funkcjonalośc bedzie mi potrzeba?

Założyłem dodatkowy wyłacznik na CWU aby rodzice na noc nie musieli "majstrować" przy sterowniku. Bo i by nie umieli. Na noc mogą "kliknać" i tym samym wyłaczyć pompę. Sterownik bedzie podawal sygnał , ale bedzie on odcięty tym wyłacznikiem. To taki mój wynalazek. :)

Nie ma automatyki łagodnego przejścia z pieca weglowego na gazowy. Chciaż gdzyby zostawić ten drugi tez właczony, nie wiem jak to by zadziałało. :) ?

Czy miarkownik dobrze trzyma temperture? Hm.. piec jest nowy i miał dosłownie 3 odpalenia. Wygladało ze fajnie to działa. Skalibrowany jest na tem. 60 st. C. I przy tej tem. widziałem ze klapka sie zamykała. Zobaczymy co dalej.

 

Co do sterownika.

Ma on 4 opcje.

1. Właczanie pompy CU. I tą mam ustawiona na 35 stopni.

2. Wyłaczanie pompy CWU. Mam załaczoną opcję ze przy tem. 40 st. na zasobniku wyłacza się.

3. Sterowanie zaworem 3 dr...ale tylko w systemie 0-1. Głowne jego zastosowanie jest sterownie drożnością pomiedzy kominkiem a kotłem. Ja zastosowałem tak ze czujnik założyłem na powrocie i dzieki temu mam wglad na temerature powrotu na kocioł bez opcji właczania

4. Przedmuch. Ta opcja u mnie nie jest podłączona. Aczkolwiek sterownik nie ma opcji jej wyłaczenia i ekran podaje jej "niby" aktywność co 15 min- niby przedmuch.

 

Zawród 4 dr.

Zastosował zawór Afriso, bo ma podziałke od 1-10 i wydawało mi sie ze to bedzie łatwiejsze kierowanie tatą przez telefon"ustaw na 5" :)

Początkowo zakusy były na sterowanie automatyczne zaworem 4dr z siłownikiem, ale w tym wypadku trzeba by kupic inny droższy sterownik (ten na allegro kosztował 126 zł) i sam siłownik (z 500 zł). Ale moze wrócimy w przyszłym roku do tego pomysłu. Sprawa jest otwarta.

 

Dla mnie to i tak "Ameryka". Do stary piec to miał 25 lat i rozpadł sie w czasie wynoszenia i był podłoczony na "beszczelnego" w ten układ co został.

Zobaczymy jak to zadziała jak przyjdzie zima.

na razie HEF slicznie wszystko dopala. I zostaje tylko ociupinka popiołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dzięki za odpowiedź. Teraz ja się pochwalę kociołek zainstalowałem jakiś miesiąc temu jest to kocioł o mocy 24 KW.

 

Do kotła dorobiłem podstawę (dospawane dwa profile 50x50mm wraz ze stopami regulacyjnymi - potrzebne było mi takie rozwiązanie aby uniknąć murowania cokołu pod kocioł).

 

Dorobiłem także gałki na te wszystkie dźwignie - ot taki bajer.

 

Kocioł podłączyłem do komina za pomocą przedłużki czopucha do kotła Zębiec SWK porządna gruba rura - z podłączeniem jest mały problem bo wylot ma 170 mm i ciężko dostać rurę o takim wymiarze ( są w handlu, ale cieńkie rury do kominków z blaszki 2 mm)

 

Sterownik zastosowałem ST 27i z Techa jest czytelny bo wyświetla napisy a nie jakieś miganie lampkami itd.

 

Zamontowałem także termometr spalin w kominie

 

Teraz o samym paleniu kocioł pracuje teraz na samym drewnie plus trociny głównie świerk. Pali się ekstra nagrzanie zasobnika 300l do 70* zajmuje może 1/2h i wystarczy wrzucić 4 grubsze klocki.

 

Co do smołowania, to smołowanie występuje w komorze załadowczej ale wymienniki są pokryte jedynie pyłem także jestem bardziej niż zadowolony. W porównaniu do Ogniwa S6Wc kocioł sprawuje się bardzo dobrze i przedewszystkim nie dymi z komina jak Batory.

 

Teraz o tym co mi się nie podoba, klapka powietrza pierwotnego jest nie dopasowana, trzeba to będzie koniecznie naprawić jak przejdę na węgiel, podobnie ten termomanometr kiepsko pokazuje temp. na kotle nie wiem czy jest zepsuty ale na kotle mam 70* a termometr pokazuje 55*.

post-11709-0-86083300-1338624957_thumb.jpg

post-11709-0-83350200-1338624980_thumb.jpg

post-11709-0-09546600-1338625000_thumb.jpg

post-11709-0-51700000-1338625022_thumb.jpg

post-11709-0-23387500-1338625046_thumb.jpg

post-11709-0-35790300-1338625063_thumb.jpg

post-11709-0-19932700-1338625084_thumb.jpg

post-11709-0-49248600-1338625101_thumb.jpg

post-11709-0-43061000-1338625127_thumb.jpg

post-11709-0-25061600-1338625146_thumb.jpg

post-11709-0-72704600-1338625169_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Teraz o samym paleniu kocioł pracuje teraz na samym drewnie plus trociny głównie świerk. Pali się ekstra nagrzanie zasobnika 300l do 70* zajmuje może 1/2h i wystarczy wrzucić 4 grubsze klocki.

 

 

nie że bym się czepiał

ale zagrzanie 300l zasobnika i 100l kotła o np 50C w 1/2h potrzebowało by mocy ciągłej ponad 46 kW

 

jak temperaturę zasobnika odczytujesz z tego termometru na górze zbiornika, to nie znaczy ze całość 300L ma 70C. Może to być tylko warstwa 80L o 70C, a reszta dużo zimniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile do do tego HEF wejdzie węgla na jednym zasypie, komora wygląda na niewielką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vlad24 napisał:

nie że bym się czepiał

ale zagrzanie 300l zasobnika i 100l kotła o np 50C w 1/2h potrzebowało by mocy ciągłej ponad 46 kW

 

jak temperaturę zasobnika odczytujesz z tego termometru na górze zbiornika, to nie znaczy ze całość 300L ma 70C. Może to być tylko warstwa 80L o 70C, a reszta dużo zimniejsza.

 

Faktycznie z tym 1/2h przesadzilem, 30-45 min. zajmuje mi zagrzanie wody gdy kocioł jest rozpalony do temperatury 70*, a woda w dolnej części bojlera tam gdzie jest zamontowany czujnik sterownika ma koło 30*

 

Do kotła 24 Kw wg instrukcji wchodzi około 30 Kg węgla, taka sama ilość czyli 2 węglarki + odrobina wchodziła do mojego poprzedniego kotła górnego spalania o mocy 20 Kw. W najsilniejsze ponad - 30* mrozy nie spaliłem więcej niż 50 Kg na dobę, także myślę, że kociołek ma wystarczającą komorę.

 

P.S. Ciekawi mnie czy do tego kotła miałby sens montować elektroniczny miarkownik unister co tym myślicie, a może ktoś ma założony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

niektórzy pod tą * podają konkretniejsze dane np dla 150 W/m2, czy 200W/m2

ale te czasy już dawno minęły, teraz nowe domy buduje się z zapotrzebowaniem 40-60 W/m2, a te starsze po dociepleniu 60-80W/m2

 

a takie tabelki ktoś powinien producentów ciągać po sądach, bo wprowadzają w błąd i przysparzają problemów użytkownikowi i jego sąsiadom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia inna nieścisłość, na ulotce wymagany ciąg 20-25Pa, a w opisie już do 35Pa co wydaje się strasznei dużo w porównianiu do innych kotłów. Chciałem sobie zainstalować regulator ciągu kominego i ustawić go na jedną wartość tj. te 25Pa, ale w tej sytuacji to nie wiafdomo jakie parametry są odpowiednie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Świetna robota, czy możesz wrzucić jakiś schemat, jak to jest w tym sterowniku ze sobą połączone?

Masz już za sobą jakiś dłuży okres bez wygaszania? Jaki był koszt całego urządzenia, z tego co widzę, te przekaźniki czasowe do najtańszych nie należą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.