Skocz do zawartości

Zdjęcie

Krs Tech Aqua Duo 15 Kw

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1188 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   bregho

bregho

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 391 postów
  • Co ogrzewam?: Wskaż tutaj.
  • Instalacja: Wskaż tutaj.
  • Kocioł: Wskaż tutaj.

Napisano 01 grudzień 2011 - 19:38

witam.
mam powyższy piec rozpalony od miesiąca i "oczywiste" problemy z ustawieniami. nowy dom, parterowy, dobrze ocieplony, ok.100m podłogówki i trzy kaloryfery. w domu ciepło ale te spalanie. jeszcze nie mieszkamy ale może już niedługo.
czy ktoś może ma podobne urządzenie lub jakieś doświadczenia.
proszę o pomoc
  • 0
KRS AQUA DUO 15 kW STĄPORKÓW, ster. ST-48, dmuchawa RV12PK firmy EWMAR-NESS, węgiel RETOPAL

#2 OFFLINE   groszek

groszek

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 403 postów

Napisano 01 grudzień 2011 - 23:43

Witam!
Jak sam piszesz - nowy dom, jeszcze dobrze nie wyschnięty. Izolacja termiczna wcale schnięcia nie ułatwia, więc nic dziwnego, że masz duże spalanie.
Jeżeli popiół jest sypki bez niedopalonych węgielków, albo brył żużla, to nic nie zmieniaj w ustawieniach, tylko grzej i wietrz mieszkanie, niech wilgoć wychodzi na zewnątrz.
Zużycie opału będzie stopniowo spadać. Pozdrawiam.
  • 0
stalmark 17 kW tłokowiec

#3 OFFLINE   TIMON120777

TIMON120777

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 2487 postów

Napisano 02 grudzień 2011 - 21:17

witam.
mam powyższy piec rozpalony od miesiąca i "oczywiste" problemy z ustawieniami. nowy dom, parterowy, dobrze ocieplony, ok.100m podłogówki i trzy kaloryfery. w domu ciepło ale te spalanie. jeszcze nie mieszkamy ale może już niedługo.
czy ktoś może ma podobne urządzenie lub jakieś doświadczenia.
proszę o pomoc

zacznij od lektury kocioł ten sam tylko moc większa odrbinę ale pomoże może
No i zacznij od podania powierzchni którą ogrzewasz oraz ustawień na jakich kocioł pracuje
i pamiętaj że pierwszy sezon to wygrzewanie domu oraz usuwabue wilgoci technologicznej więc nie oczekuj cudów, musisz się skupić na ustawieniu kotła tak by spalał sprawnie a żeby spalał mało to w przyszłym sezonie raczej dopiero

http://forum.info-og...4878#entry94878
  • 0

TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ Cobra
PORADNIK DOBÓR KOTŁA  

CZĘSTO CZYSZCZĘ ROZMOWY- NIE ZNACZY TO ŻE KOGOŚ IGNORUJĘ WIĘC PISAĆ ŚMIAŁO

#4 OFFLINE   bregho

bregho

Doświadczony Forumowicz

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 391 postów

Napisano 02 grudzień 2011 - 21:47

dzięki za rychłą odpowiedz
na początek troszkę szczegółów
dom 180m, z czego garaż (grzejnik), kotłownia i spiżarnia nie ogrzewane, kuchnia salon hole i łazienki - podłogówka, sypialnia i 2 pokoje grzejniki. podłoga 20cm styro, strop - 30, ściany - 15 grafitu. instalacja - czterodrożny kocioł i grzejniki, podłogówka sterowana sterownikiem pokojowym.
ustawienia
- temp. pieca 550C
- temp. podłogówki 350C
-czas podawania 5s
-przerwa w podawaniu 42s
-siła nadmuchu 15%
-praca w podtrzymaniu 10s
-przerwa w podtrzymaniu 15 min
-wentylator w podtrzymaniu 20s co15min
retorta uszczelniona, w domku cieplutko tylko ten niedopalony groszek.
pomocy spalanie wychodzi mi ok. 39 / dobę
dzięki
  • 0
KRS AQUA DUO 15 kW STĄPORKÓW, ster. ST-48, dmuchawa RV12PK firmy EWMAR-NESS, węgiel RETOPAL

#5 OFFLINE   TIMON120777

TIMON120777

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 2487 postów

Napisano 02 grudzień 2011 - 22:16

zrób foto tego co zostaje po spaleniu jeśli nie dopala a masz juz mocno skręcony nadmuch to wydłuż jeszcze przerwe podawania o kilka sekund tak by węgiel miał czas się spalić.
zacznij od fotki to będziemy wiedzieli
Ja przy niewiele ponad 100m2 starego domu mam spalanie 14-15kg obecnie ale Ty musisz swój najpierw wygrzac i wysuszyć a do tego potrzeba sporo opału tak jak wcześniej pisałem.
  • 0

PORADNIK DOBÓR KOTŁA  

#6 OFFLINE   bregho

bregho

Doświadczony Forumowicz

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 391 postów

Napisano 03 grudzień 2011 - 20:44

rano uszczelniłem ponownie palnik, oczyściłem i rozpaliłem po kilku godzinach wygładało jak poniżej
skorygowałem ustawienia
- temp. pieca 550C
- temp. podłogówki 350C
-czas podawania 5s
-przerwa w podawaniu 42s - 43s
-siła nadmuchu 15%
-praca w podtrzymaniu 10s
-przerwa w podtrzymaniu 15 min
-wentylator w podtrzymaniu 20s co15min
najbardziej wpienia mnie ten niedopalony węgiel
dzięki
PS. nie mogę wstawić fotki

Użytkownik bregho edytował ten post 03 grudzień 2011 - 21:10

• 0

#7 OFFLINE   Robercikus

Robercikus

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 902 postów

Napisano 03 grudzień 2011 - 21:54

najbardziej wpienia mnie ten niedopalony węgiel

Widziałbym dwie drogi w stronę dopalenia węgla.
1 zwiększyć nadmuch
2 zmniejszyć podawanie.

nie robić tych dwóch rzeczy jednocześnie.

Sprawdź czy gorący masz czopuch i jak jest tylko mocno ciepły, to zwiększyć nadmuch, jak jest gorący, to zostawić nadmuch w spokoju i zmniejszyć czas podawania - np o 1 s.
względnie czas podawania zostawić a wydłużyć przerwę - np do 50 sek i obserwować jak będzie się dopalał węgiel.

Na podłogówce też masz raczej trochę za wysoką temp, ale to już sobie dobierz stosownie do komfortu, jaki chcesz uzyskać.
Ja na podłogówkę mam puszczone 30 stC - u nas są lekkie mrozy cały czas - i to wystarczy.

pozdr
Robert G.
  • 0
Kocioł Bawaria Seko 25 kW ślimakowiec. Sterownik ST-37
Grzana powierzchnia - 180 m2 plus zasobnik CWU 300 l dla 4 osobowej rodziny
Dom nowy ocieplony 14 styro na ścianach, 25 wełny na poddaszu, 8 cm na gruncie pod posadzką i kilkadziesiąt cm żwiru pod chudziakiem.

#8 OFFLINE   bregho

bregho

Doświadczony Forumowicz

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 391 postów

Napisano 04 grudzień 2011 - 09:38

w załączniku zdjęcia z wczoraj

Robercikusdzięki za odpowiedz. podawania nie mogę skrócić, gdyż 5 s jest najkrótsze. co do czopucha to myślę o termometrze.

jadę za chwile walczyć dalej. zrobię kilka fotek ale to w następnym poście.

Załączone pliki

• 0

#9 OFFLINE   TIMON120777

TIMON120777

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 2487 postów

Napisano 04 grudzień 2011 - 12:55

Po mojemu to te spieki są efektem zbyt dużej ilości powietrza tylko się zastanawiam jak skoro masz ustawione 15% :(
Nie wiem czy w st48 jest możliwość ustawienia rodzaju pracy dmuchawy ale przy 15% to płomień masz imponujący.
spróbuj zmniejszyć przerwę podawania do 40 sek i niech popracuje z dobę wtedy zobaczysz czy nie ma spieków
termometr w czopuch dobra rzecz ja założyłem i się sprawdza. obecnie spalam z temperaturą spalin na poziomie 100-110stC
  • 0

PORADNIK DOBÓR KOTŁA  

#10 OFFLINE   bregho

bregho

Doświadczony Forumowicz

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 391 postów

Napisano 04 grudzień 2011 - 13:45

dzięki TIMON Dołączona grafika. jednakże przy ustawieniach czasu podawania 42s również miałem dużo niespalonego węgla. pojasnij mi o co chodzi Dołączona grafika
jak zmniejszę czas podawania to więcej węgla i większe ryzyko niedopalenia. jestem laikiem wiec zrozum moja dociekliwość.
ale zrobię jak mówisz i jutro zamieszczę fotki
pozdrawiam

Użytkownik bregho edytował ten post 04 grudzień 2011 - 13:50

• 0

#11 OFFLINE   TIMON120777

TIMON120777

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 2487 postów

Napisano 04 grudzień 2011 - 14:09

Bo widzisz na zdjęciach nie widzę niespalonego węgla tylko spieki i stąd moje zdziwienie, ale może już wzrok nie ten B)

Jeśli faktycznie masz niespalony węgiel to oznacza że należy albo wydłużyć przerwę pomiędzy kolejnymi dawkami węgla albo zwiększyć nadmuch
musisz sam zdecydować którym parametrem operować. Ja mając termometr w czopuchu wiedziałem jak nisko mogę zejść z nadmuchem i potem dopiero zmieniałem pozostałe parametry. wcześniej uważałem że im cieplejszy komin tym lepiej się pali- dopiero forum mnie oświeciło że źle myślałem.
Na skutek różnych rad bardziej doświadczonych palaczy wypracowałem swoją metodę ustawienia kotła i działa więc i Ty musisz wypracować swoją gdyż każdy kocioł i każdy układ jest inny i nie da się podać ustawień które będą dobre od razu
też mam brucera i wiem że to nie jest łatwy palnik szczególnie na małych mocach trudny do ustawienia ale udało mi się więc Ty dasz radę
  • 0

PORADNIK DOBÓR KOTŁA  

#12 OFFLINE   perek

perek

Rozkręca się

• Forumowicz
  • PipPipPip
  • 80 postów

Napisano 04 grudzień 2011 - 15:11

Witam! Przyłączę się do dyskusji bo problem ze spiekami mam podobny... i koledzy TIMON120777 oraz Robercikus dobrze radzą (wiedzą co piszą...).
Jednak w niektórych przypadkach (takim jak mój) spieków się nie pozbędziesz...Wszystko wina opału... Ja obecnie mieszam groszek z niespiekającym ale ciągle z popielnika wybieram okropne spieki... Nie pomaga regulacja dmuchawą ani przerwą podawania. Kiedy nadmuch nastawię na minimalny z możliwych i przymknę klapkę na wentylatorze to na palniku robi mi się "wieża Eiffla", jak troszkę zwiększę nadmuch to nie robi się jeden większy spiek tylko kilka mniejszych ale równie upierdliwych... Jak dam ostry nadmuch to jest trochę lepiej ale większość ciepła ucieka w komin... Więc po prostu przestałem z nimi walczyć bo widzę że to walka z wiatrakami... Zużycie też mam spore (przy 180 m2 spalanie ok. 28-30 kg na dobę) i nie mam zupełnie pojęcia jak mógłbym je zmniejszyć...

Moja rada: kupić inny węgiel na próbę... Niespiekający się. Możesz spróbować z jakiegoś marketu lub z pewnego, poleconego źródła... Zobaczysz jak się pali i wtedy porównasz sobie czy to wina złych ustawień czy opału...
  • 0

#13 OFFLINE   bregho

bregho

Doświadczony Forumowicz

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 391 postów

Napisano 04 grudzień 2011 - 16:22

do TIMONA
znowu mnóstwo spieków po 3 godz. pracy. zmieniłem jak radziłeś na 40s przerwę podawania i zobaczymy
ST 48 nie ma możliwości zmiany rodzaju pracy dmuchawy
do perek
węgiel kupiłem za radą znajomych. także źródło raczej sprawdzone. dzięki wielkie za info, im więcej postów tym lepiej Dołączona grafika
  • 0

#14 OFFLINE   TIMON120777

TIMON120777

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 2487 postów

Napisano 04 grudzień 2011 - 16:57

ja też mam spiekający eko i daję radę, możesz rownież spróbować owsa lub pellet albo miału o niskiej spiekalności, mieszasz i wsypujesz, ja próbowałem z owsem dodaję jakieś 10% i pomaga na spieki
perek u Ciebie o ile pamętam jest jeszcze problem z nieocieplonym domem oraz mocno nietypowym piecem choć dla mnie kocioł akurat nie stanowi argumentu jedynie powierzchnia i straty ciepła.
Myślę że jest jeszcze z czego zejść ale musiałbyś kombinować
bregho musisz spokojnie do tematu podchodzić i po każdej zmianie ustawień czekać kilka godzin przed kolejnymi korektami żebykocioł miał czas zareagować i popracować na danych nastawach
  • 0

PORADNIK DOBÓR KOTŁA  

#15 OFFLINE   bregho

bregho

Doświadczony Forumowicz

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 391 postów

Napisano 04 grudzień 2011 - 21:10

załączam zdjęcia z wieczora

wygląda to tak, że w palniku jest spalony węgiel jednak na obrzeżach tworzą się zwały niedopalonego. może 15% nadmuchu to za dużo. jak myślicie na podstawie zdjęć płomienia?

poczekam do jutra i napiszę fotorelację

Załączone pliki

Użytkownik bregho edytował ten post 04 grudzień 2011 - 21:19

• 0

#16 OFFLINE   TIMON120777

TIMON120777

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 2487 postów

Napisano 04 grudzień 2011 - 21:13

z tego co widać to spieka
spróbuj ustawić go tak żeby nie osiągał temperatury zadanej czyli mało podawania mało powietrza i długa przerwa i niech chodzi z godzinę. Jeśli w tym czasie będziesz miał zapadający się żar, i nie będzie piec osiągał temperatury zadanej to wtedy przerwa podawania krótsza o 5 sekund i od nowa aż do momentu gdy zacznie dochodzić do zadanej, obserwuj jednocześnie kopiec czy nie zacznie się pojawiać niedopalony węgiel wtedy nadmuch o 2-3% więcej i powtarzasz od nowa całą operację aż osiągniesz stan w którym kocioł powiedzmy w 25-30 minut osiągnie temperaturę zadaną i popiół bedzie w miarę przyzwoicie wyglądał

Użytkownik TIMON120777 edytował ten post 04 grudzień 2011 - 21:19

• 0

PORADNIK DOBÓR KOTŁA  

#17 OFFLINE   bregho

bregho

Doświadczony Forumowicz

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 391 postów

Napisano 04 grudzień 2011 - 21:19

fotki gdzieś sobie poszły :(

JUŻ SĄ Dołączona grafika

Dzięki TIMON
spróbuję jutro i wieczorem dam znać
oczywiście ze zdjęciami
pozdrawiam

Użytkownik bregho edytował ten post 04 grudzień 2011 - 21:25

• 0

#18 OFFLINE   bregho

bregho

Doświadczony Forumowicz

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 391 postów

Napisano 05 grudzień 2011 - 22:13

tak to dziś wyglądało
ustawiłem podawanie 5s, przerwa podawania 60s, nadmuch 5%
wrażenia
1. 5s, 60s, 5% 17.37 temp. stoi, ładny ogień
2. 5s, 55s, 5% 18.27 temp. spada, spieki
3. 5s, 55s, 8% 19.00 popiół blokuje ogień, temp.spada
4. 5s, 52s, 8% 19.45 tem. stoi, więcej popiołu, małe spieki
5. 5s, 51s, 23% temp. rośnie, i tak zostawiłem
wydaje mi się że temp. nie rosła pomimo ładnego płomienia ze względu na mało węgla. jednakże jak zwiększyłem (skróciłem czas przerwy) dawkę nie nadąrzał spalać. jak zwiększałem nadmuch - węgiel tak jakby łączył się ze sobą tworząc grudki, które nie spalały się do końca. temp. . zaczęła rosnąć w momencie, jak płomień ładnie ruszył ponad deflektor. aha i jeszcze jedno - popiół wpada do rusztu tłumiąc ogień. po rozruszaniu węgla płomień powraca i płomień pięknym ogniem
niestety wysiadła bateria w aparacie więc fotki skończyły się na 19.20. jak wychodziłem to temp. ładnie rosła i spalanie jakby lepsze. ale to zobaczę jutro. piec nastawiony na 55, kaloryfery przykręcone na 2, podłogówka 30 i chodziła cały czas (chcę wygrzać podłogi), w domu 19.
i jeszcze pytanko odnośnie przysłony wentylatora - jak ją ustawić. otwarta - ostry ogień, ale jednocześnie wywiewa spalony popiół z palnika. przymknięty - ogień jest tak jakby leniwy ale też chyba wyższy.

Załączone pliki

Użytkownik bregho edytował ten post 05 grudzień 2011 - 22:58

• 0

#19 OFFLINE   TIMON120777

TIMON120777

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 2487 postów

Napisano 06 grudzień 2011 - 09:41

przysłona na dmuchawie to taki wspomagacz dzięki któremu nie musisz zmieniać siły nadmuchu a odsłaniając lub zasłaniając ją mozesz regulować w obrębie ustawionej mocy ilość pobieranego przez nią powietrza
spróbuj skorzystać z niej i zamiast zmieniać moc nadmuchu sprobuj w obrębie tych nastawionych 5% odsłaniać lub zasłaniać przysłonę i poczekać na efekty, czasem taka drobna korekta wystarczy a jeśli u Ciebie niewielkie zmiany mocy nadmuchu powodują spiekanie to chyba jest to niestety wina opału(wysoka spiekalność). można temu zaradzić mieszając np z owsem lub opałem o mniejszej spiekalności. Ja osobiście też mam ten problem i mieszam z owsem
zastanawia mnie również czemu przy tak niewielkim nadmuchu tak mocno dmucha :(
spróbuj napisać do producenta sterownika (firma Tech)zapytanie czy dla tego modelu jest możliwość korekty pracy dmuchawy(podaj im model dmuchawy jaki masz) bo możliwe że masz ustawiony mocniejszy program np dla większej mocy pieca a producent kotła mógł tego nie uwzględnić
w moim sterowniku dmuchawa na mocniejszym trybie pracy na 1 biegu dmucha mocniej niż w słabszym na biegu 9 z 10 możliwych a to ogromna róznica i kłopoty z odpowiednią regulacją kotła
warto spróbować bo to nic nie kosztuje
walcz i pisz
  • 0

PORADNIK DOBÓR KOTŁA  

#20 OFFLINE   Grzechh

Grzechh

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 19 postów

Napisano 06 grudzień 2011 - 12:53

Mam pytanie do ciebie bregho, skąd masz deflektor?Kupiłeś dodatkowo)jak tak to za ile i gdzie?) czy otrzymałeś z piecem?
  • 0