Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mieszkanie 80M - Czym Ogrzać


etet100

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W sumie to chyba temat do kilku różnych działów ale nie wiem

gdzie napisać.

 

Sytuacja jest totalnie beznadziejna :

 

Mieszkanie 80m w starym bloku z cegły znajduje się na 4 piętrze. Nad tym jest tylko

nieogrzewany strych. Blok nie jest ocieplony w żaden sposób. Okna w ciągu

max 2 miesięcy będą wymienione. Nie ma planów ocieplania bloku od zewnątrz.

Kombinujemy jak ocieplić sufit od środka ale przeszkodą są wysokie okna (jakieś

20 cm od sufitu). Coś może zrobimy ale pewnie niedużo.

 

Mieszkanie w tej chwili ogrzewane jest gazem za pomocą jakiegoś pieca sprzed

20 lat. Poprzednia właścicielka twierdzi, że płaciła około 1000 co 2 miesiące ale

moim zdaniem tam było wiecznie zimno.

 

Czy wymiana pieca na nowocześniejszy (kondensacyjny?) a także wymiana

całej instalacji CO (rurki, grzejniki - wszystko) może w zauważalny sposób

obniżyć rachunki ? Da się w ogóle zgadnąć jakiej mocy ogrzewanie potrzebuje ?

10,15,20 kW ?

 

Czy jest jakikolwiek alternatywny sposób ogrzewania (mam na myśli taki który

w powiedzmy maksymalnie 7 lat się zwróci) ? Przeczytałem wymagania odnośnie

montażu piecy na paliwa stałe i wychodzi, że nie ma żadnej możliwości ale nie wiem

jak to jest w praktyce.

 

Napaliłem się na takie coś http://499.com.pl/piecyk-na-pelet-edilkamin-idroflexa-115kw-ceramika-p-179.html .

Wg wyliczeń z tej strony http://www.agrocom.pl/ABC_ogrzewania_Porownanie_kosztow_ogrzewania.html

zwróci się za jakieś 25 lat. Warto ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wg mnie każde ogrzewanie będzie drogie jeżeli nie masz wyizolowanego pomieszania. Skoro nie masz miejsca pod sufitem to może spróbuj od strony strychu. Pewnie są tam jakieś deski jako podłoga a pod deskami między legarami jakaś "izolacja" ( sieczka, glina, żużel itp ). Powyciągaj gwoździe z desek i je delikatnie wyjmij (szkoda kasy na nowe deski), wygarnij tą starą izolację a w jej miejsce daj wełnę mineralna o dobrych parametrach izolacyjnych i przybij deski z powrotem. Oczywiście, ze względu na to,że mieszkasz w kamienicy wymagana będzie pewnie zgoda administratora budynku/ wspólnoty.

Kocioł gazowy 20-letni pewnie też nie ma zbyt wielkiej sprawności ( już nie mówiąc o jego stanie technicznym), wiec jego wymiana na nowszy model wskazana, ale nie kupuj jakichś wynalazków za niewiadomojakie pieniądze. Wg mnie wszystkie te tabelki i wyliczenia o kant d. rozwalić. Przede wszystkim jaką masz pewność jednolitych relacji cen różnych cen paliwa w okresie choćby 5- letnim a o 25 nie mówiąc.Po drugie marketing i manipulowanie danymi : popatrz kociołek na pellet - sprawność 88% , kocioł na ekogroszek - 75% , a prawda jest taka,że (przynajmniej kocioł na ekogroszek może pracować na 88% sprawności - przy pracy z mocą znamionową ale zazwyczaj przez większość sezonu pracuje ze sporo niższą a wtedy sprawność to może 75 a może nawet 50 % . Jak to wygląda przy kotle na pellety - pewnie podobnie bo konstrukcyjnie te kotły są zbliżone więc uczciwiej byłoby przy każdym z nich dać średnią sprawność 75% i już .

W zasadzie nie namawiam Cię na żaden z kotłów na paliwo stałe. Wnoszenie worków z peletem czy ekogroszkiem na 4-te piętro prędko wyjdzie Ci bokiem (Nosiłem kiedyś węgiel na 2-gie pietro w starym budownictwie wiec wiem co mówię)

Kup nowy kocioł gazowy a różnica w cenie między tym kotłem a owym wunderwaffe za 16tyś będzie twoją oszczędnością - "darmowym grzaniem"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam

Jak był gaz to niech zostanie gaz.

Każdy inny sposób ogrzewania - pellety, ekogroszek, drewno, prąd - będzie dużo droższy jak nie w eksploatacji to w inwestycji, nie mówiąc o kłopocie z noszeniem węgla lub pelletu.

 

Kup prosty kocioł na gaz najlepiej z modulacją mocy ok 15kW, jeżeli masz przewymiarowane kaloryfery to może kondensacyjny.

Dodatkowo ociepl sufit od środka - styropian lub strop od strony strychu- najlepiej 15 - 20cm wełny twardej - można po niej chodzić.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.