Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka Średnica Alupex Od Rozdzielacza Do Grzejnika


polololo21

Rekomendowane odpowiedzi

witam w związku z remontem muszę na parterze położyć rurki alupex w wylewce teraz jest stara instalacja grawitacyjna chce zmienić na taką : rozdzielacz na każdym piętrze instalacja pompowa piec na paliwo stałe sam rozprowadzę rurki podczas wylewek resztę w kotłowni zrobi ktoś inny maksymalna odległość do grzejnika 5-6 m. i moc grzejnika ok 2100W jaki zastosować alupex 16 czy 20 jedni piszą że 16 wystarczy ale znalazłem też informacje ze 16 obsłuży maks 1900W bez szumów więc jak to w końcu jest jaki konsekwencje niesie za mała / za duża średnica alupexa w takiej instalacji ?

pytanie nr dwa czy szafka z rozdzielaczami może być bardzo blisko pieca ok 30 cm od boku pieca ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 - Napisz jeszcze ile tych grzejników ma być, jakie będą ich moce z rozbiciem na piętra. Na razie to opisałeś tylko jeden wielki grzejnik o mocy 2100W. Jeżeli będziesz miał zbyt duże średnice rur to jedynym minusem będzie zwiększona pojemność instalacji, mniejsze średnicę to niestety źle działająca instalacja.

Ad.2 - W zasadzie nie powinna być, ponieważ będzie blokowała dostęp serwisowy do pieca. W instrukcji pieca powinieneś mieć wyszczególnione przepisowe odstępy od ścian bocznych pieca i radzę się ich trzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na parterze który na tym etapie remontuje

grzejnik kuchnia jakieś 1400w , korytarz ( mały grzejnik) , klatka schodowa ( mały grzejnik) , łazienka i największy w salonie właśnie ten 2100 w (około ) na pietrze gdzie tez planowany jest remont za kilka miesięcy odrębny rozdzielacz i tyle samo grzejników plus 2 sypialnie i małe pętle podłogówki korytarzyk i łazienka na zaworach rtl

co do tych średnic boje się że alupex 16 może być za mały zwłaszcza przy tym największym grzejniku stąd moje pytanie chociaż większość instalacji jakie oglądałem były właśnie na alupexie 16 i ie było problemów ( podobno)

co skrzynki masz racje znajdę bardziej dostępne miejsce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 lat później...

Witam. Kupiłem doatkowe pomieszczenie za ścianą, stare drzwi zamowrowalem, nowe wykułem. Linia co leci od pieca przez kuchnie do pokoju. Z kuchni do pokoju leci alupex 16mm do grzejnika 500x1600mm c22. Czy mogę rozkuć kawałek za grzejnikiem i wstawić tam trujnik 16 i pociągnąć 3 metry rurki też 16mm do nowego pokoju gdzie będzie grzejnik 500x1400. Grzejniki mają kryzowanie. Jeśli nie to czeka mnie kucie 9 metrów i wymiana odcinka z kuchni do pokoju na 20mm i nastepnie dopiero redukcja na 16??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By podłączyć z rozdzielacza to mam 13-15 metrów kucia i bałaganu. W domu rodziców mam rury w ścianie skręcane, łączone, z trujnikami w ścianach i 20 lat nic. Rurki dam w otulinie, nie będzie kontaktu z betonem. Dziury zalepione kawałkami z regipsu. Jak będzie cieknąć to będzie plama na ścianie i się poprawi. Moje pytanie czy mając grzejniki z zawormi które pozwalają na kryzowanie powinno się stosować stopniowanie średnicy rur?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.