Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Doświadczenia Z Antracytem Po Tym Sezonie


montez

Rekomendowane odpowiedzi

- mało zależne od opału?, to spróbuj wrzucić antracyt do takiego kotla z tłokiem ze sterowaniem PID o jakim marzysz - efekt będzie taki, ze rano zobaczysz czarne palenisko. oczywiście wygaszone :)

 

Zanim sterownik sie pokapuje o co biega bedzie za pozno....

 

do tego jeszcze wariactwo z temperaturami i zasypanie na full paleniska niespalonym opałem... powodzenia życzę.

 

Jeszcze 1. PID dla kotła to właśnie regulacja procesu spalania operując czasem i temperaturami, jeśli nie wiesz to właśnie Ci wyjaśniłem, a twierdzisz, że to błąd.

Ale dajesz Kolego po garach ;)

 

Nie ma jednego PIDa na świecie i nie ma co uogólniać.

Zdaj sobie sprawę, że każde sterowanie, którego używasz, jest PIDem! :blink: :o :o :o :lol: [nawet jeśli go tak nie nazywasz]

Możnaby nawet powiedzieć takie przysłowie:

Każdy ma takiego PIDa na jakiego zasłużył :P

 

Skoro Twój sterownik nie może się pokapować o co chodzi, to znaczy, że algorytm jest źle napisany, niestety.

Popraw go i będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to raczej ty nie rozumiesz co sam piszesz

 

 

raz że nic nie przegrzewa a za chwile nagły wzrost temperatury w domu.

Jak masz zawór 4d to na mim ma pracować porodówka, a kocioł ma utrzymywać temp zadaną z pidem czy spidem mniejsza o to.

Jak w ciagu 30 min temp wzrasta na polu to w ciągu 30 min zawór zamyka się do temp wynikającej z dobranej krzywej ograniczając temperaturę wody zasilającej grzejniki

na drugim końcu rury zawory termostatyczne pilnują temperatury dla poszczególnych pomieszczeń.

 

 

Ale by tak było to najpierw to trzeba zrozumieć, później trzeba zrobić obieg kotłowy by zawór nie latał góra dół tylko zaczął normalnie pracować i na końcu palić takim paliwem które nie zgasło i nie zagotowało kotła w razie obniżonego zapotrzebowania na ciepło.

 

no tłumaczyć setki razy a on i tak swoje...

zapomnij o instalacji CO, masz 20 stopni w chacie o 6.00 rano i 10 na dworze, po 30 minutach wzrasta jak na saharze doi +50 na dworze, czy w domu bedziesz miec nadal 20 stopni? i co tu trudnego do zrozumienia?

Pisze o tym znow i dalej nie rozumiesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, bo myślałem, że sterowanie, które zrobiłeś i opisywałeś wcześniej jednak działa.

Napisz jasno w końcu: działa to sterowanie czy się jednak wykłada?

oj znow nie rozumiesz, wszystko juz napisałem... ręce opadają, polecam kurs nauki czytania ze zrozumieniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dajesz Kolego po garach ;)

 

Nie ma jednego PIDa na świecie i nie ma co uogólniać.

Zdaj sobie sprawę, że każde sterowanie, którego używasz, jest PIDem! :blink: :o :o :o :lol: [nawet jeśli go tak nie nazywasz]

Możnaby nawet powiedzieć takie przysłowie:

Każdy ma takiego PIDa na jakiego zasłużył :P

 

Skoro Twój sterownik nie może się pokapować o co chodzi, to znaczy, że algorytm jest źle napisany, niestety.

Popraw go i będzie ok.

 

czy sie dobrze czujesz? przeciez kilka stron wcześniej sam Ci to tłumaczyłem. Skleroza? Czy za dużo dopalaczy?

NIE MÓJ sterownik się wykłada tylko TWÓJ!

 

Czy to zrozumiałe? Twój - czyli każdy do ekogrochów i miału. TO PROSTE!!!

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez montez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Są tam bowiem duże złoża antracytu. Poza tym ludzie mają tam dostęp do najnowszych technologii i rzeczywiście antracytem palą!

2. Warto więc sprawdzić do czego oni doszli, żeby nie walić głową w mur.

3. Z ich wypowiedzi wynika, że nie potrafią skutecznie dopalić tego paliwa we frakcjach większego groszku.

4. Tak więc to nie magia tylko wiedza (chyba nie tajemna? :lol: :o )

ad1. Podrzuć troche tematu nie spłycaj.

ad2. Właśnie, zatem sprawdź, rozbijasz się o PID, a może trzeba iść krok dalej, tam gdzie jestem już ja i wielu innych już w POLSCE!!! :)

ad3. Czyż ja tego nie pisałem już od paru dobrych miesięcy?? Wystarczy poszukać parę sekund na forum, żeby nie kopać w Pensylwanii

ad4. Kłania się znów czytanie ze zrozumieniem. Jasne że nie magia - to czysta praca inżynierska - którą wykonałem dla dobra ogółu i swojego,

poza tym to hobby i to lubię, nie używam czarów i w nie nie wierzę oraz chętnie dzielę się z innymi wszelką pożyteczną wiedzą.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez montez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to raczej ty nie rozumiesz co sam piszesz

 

 

raz że nic nie przegrzewa a za chwile nagły wzrost temperatury w domu.

Jak masz zawór 4d to na mim ma pracować porodówka, a kocioł ma utrzymywać temp zadaną z pidem czy spidem mniejsza o to.

Jak w ciagu 30 min temp wzrasta na polu to w ciągu 30 min zawór zamyka się do temp wynikającej z dobranej krzywej ograniczając temperaturę wody zasilającej grzejniki

na drugim końcu rury zawory termostatyczne pilnują temperatury dla poszczególnych pomieszczeń.

 

 

Ale by tak było to najpierw to trzeba zrozumieć, później trzeba zrobić obieg kotłowy by zawór nie latał góra dół tylko zaczął normalnie pracować i na końcu palić takim paliwem które nie zgasło i nie zagotowało kotła w razie obniżonego zapotrzebowania na ciepło.

 

tak zawór termostatyczny odetnie dopływ światła słonecznego a rury termostatyczne odizolują budynek od powietrza atmosferycznego.

 

Przecież nagrzane ściany i zgromadzone ciepło w objętości domu zostanie powiększone jeszcze o wpływ zewnętrzny, który jest duży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol:

Celnie to podsumowałeś.

 

Jeszcze bym dodał to, że takie ogrzewanie słońcem to najlepsze co może się zdarzyć a nie jakaś przeszkoda!

Kolega dochodzi do absurdalnej tezy, że nie ma jak się ciepła z domu pozbyć w krótkim czasie...

A co to przeszkadza, że w domu będzie o 1 stopień za ciepło [za darmo]?

Zawór 3D/4D się zamyka i ...

 

Szklane domy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za komplement :) Nie spodziewałbym się, ale darowanemu koniowi...

 

Jeśli jest 24 to 25 już trochę boli, ściany również trzymają ciepło, na pewno szklane ściany gromadziłyby tego ciepła zdecydowanie mniej (brak porowatości) ale za to dużo szybciej podniosłyby temp., chyba nawet nagle, a to nam nie grozi.

Nie wiem jak Ty, ale ja nie mieszkam w bunkrze o wymiarach okien np. 30cm x 30cm :) tylko znacznie większych i jakiejś tam ilości od strony południowej i wschodniej i zachodniej są okna, również dachowe, olbrzymie nie są,

ale słońce robi swoje. Zwracam więc uwagę na element NASTAWY i staram się być jej wierny. O ile szybko ocieplony słoneczny poranek około 7.00 w dniu roboczym nie stanowi dyskomfortu, o tyle w weekendowe dopołudnie czy przedpołudnie kiedy

jeszcze śpię w najlepsze do 11.00 i odsypiam męczący tydzień, to raczej nie chciałbym obudzić się zlany rzęsistym potem, bo uporczywe bezlitosne sterowanie PID do ostatniej chwili dogrzewa do nastawionych dzień wcześniej 23 st. C (przed doładowaniem słońcem i powietrzem z zewnątrz o kilkanaście stopni w górę w ciągu np. godziny jak było 7 maja 2011 - jest na załączonych wykresach - powietrze na zewnątrz - już spieszę z wyjaśnieniem - nie ogrzewa pokojów ale nie pozwala ulotnić się nadmiarowi ciepła przez ściany i dach właśnie z powodu braku odbioru ciepła z zewnątrz)

 

Pozdrawiam Ciepło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale słońce robi swoje. Zwracam więc uwagę na element NASTAWY i staram się być jej wierny. O ile szybko ocieplony słoneczny poranek około 7.00 w dniu roboczym nie stanowi dyskomfortu, o tyle w weekendowe dopołudnie czy przedpołudnie kiedy

jeszcze śpię w najlepsze do 11.00 i odsypiam męczący tydzień, to raczej nie chciałbym obudzić się zlany rzęsistym potem, bo uporczywe bezlitosne sterowanie PID do ostatniej chwili dogrzewa do nastawionych dzień wcześniej 23 st. C

Zmuszony jestem powtórzyć, że nie jestem jakimś zagorzałym głosicielem Słowa PID, czasem sie po prostu przydaje w nieuproszczonej wersji.

1.PID jest PIDem a pogodówka pogodówką - nikt nie broni stosować ich razem.

2.Albo można w okresach nieziomowych ustawiać temp. zadaną np. od 8-15 na 22C (albo 19C albo ile Ci tylko do głowy przyjdzie - do tego wystarczy termostat pokojowy).

To tylko 2 konkretne podpowiedzi jak sobie z tym radzić.

Co ma do tego antracyt - nie wiem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1. a) Właśnie sęk w tym, że zastosowałem to razem a mimo tego odczułem zbyt duży przyrost temperatury w domu (słoneczny i ciepły poranek 7 maja).

Nie będę już tłumaczył szczegółów, gdyż plączemy się na podstawowych kilku rzeczach w paru zdaniach, a to temat bardziej skomplikowany, odpuszczam... /co do pogodówki ze sterowaniem PID/

 

B) nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z tego, że jedno zaprzecza drugiemu, a w dużym uproszczeniu - jak woda i ogień - czyli wpływ jednego jest znoszony przez drugie :) tak tylko pytam, czy jesteś świadomy - jak na ołtarzu w ceremonii ślubnej ;)

 

ad2. a) właśnie tak miałem... do czasu zastosowania antracytu...ja mam pogodówkę w oryginale Lazara i drugą pogodówkę do antracytu i pracuje to świetnie razem i mam cechy niespotykane nigdzie indziej

B) otóż termostat pokojowy to nieporozumienie - ponieważ porcjowanie opału na palenisko tłokiem nie jest procesem ciągłym jak działanie termostatu, mimo to jest taka funkcja w ster. kotła ale dla EKOGROCHÓW i MIAŁU, nie antracytu!

ale właśnie w takim systemie zaprzecza to pogodówce czyli opcja pogodowa nie działałaby poprawnie z termostatem i wędrujemy w kółko. Wróciliśmy do punktu wyjścia :) KLOPS.

 

Jeśli jest w kotle tak - ze jak opcja pogodowa to nie termostat, no to .. termostat nie bedzie dzialac!

 

Idźmy dalej:

ad3.) Co ma do tego antracyt? No bo ten temat dotyczy ANTRACYTU właśnie! Ale dałeś po garach :)

 

... Ale serio: czasy na antracycie stanowią własnie duże wyzwanie dla sterowania, to ma z tym.

 

Czy mogę zadać Ci pytanie - czy masz cokolwiek wspólnego z ogrzewnictwem, jakiekolwiek doświadczenie, nie wiem z instalacjami itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1. a) Właśnie sęk w tym, że zastosowałem to razem a mimo tego odczułem zbyt duży przyrost temperatury w domu (słoneczny i ciepły poranek 7 maja).

Nie będę już tłumaczył szczegółów, gdyż plączemy się na podstawowych kilku rzeczach w paru zdaniach, a to temat bardziej skomplikowany, odpuszczam... /co do pogodówki ze sterowaniem PID/

 

B) nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z tego, że jedno zaprzecza drugiemu, a w dużym uproszczeniu - jak woda i ogień - czyli wpływ jednego jest znoszony przez drugie :) tak tylko pytam, czy jesteś świadomy - jak na ołtarzu w ceremonii ślubnej ;)

PID do ustawienia przerwy oraz ilości powietrza a pogodówka do temp. jakiejś wybranej (zadanej na kotle albo zadanej w pomieszczeniach). Nie pogryzą się.

 

Można też podać przykład połączenia PIDa z pogodówką powszechnie znany:

Sterownik siłownika zaworu Estyma Unicontrol MIX-07 bodajże (i wiele innych podobnych)

pogodówka oblicza w nim temp. zadaną dla zaworu a PID reguluje dochodzenie do tej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam sterownik siłownika zaworu Recalart 3000T, to pogodówka, wiec wiem co to jest.

 

Zgadzam się z wszystkim co napisałeś ale gryzienie polega właśnie na.. o tym za chwilę... i odbywa się w części pogodówki.

 

Wezmy ze pogodowka sugeruje temp. w pokoju 19st. C dla x stopni C na zewnątrz.

Ustawienie zadanej temp. na pokój mamy na pokrętle sterownika na 22 st. C. Nie osiągniemy tej temperatury nigdy jeśli pogoda będzie wymuszać właśnie 19st. (te liczby to tylko przyklad)

W instrukcji sterownika jest napisane: ze częśc nastawy to temp. w pokoju a inna część to kocioł, jak to jest dosłownie... to słodka tajemnica producenta sterownika kotła.

 

Musi jednak to byc zależność matematyczna, której liczba wynikowa będzie zawierać dominującą wartość a to oznacza, że inna wartość jest mniej znacząca i w tym miejscu mamy gryzienie i znoszenie wpływów.

 

 

Tego gryzienia nie widać ale można to odczuć na kaloryferach a właśnie o to chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam sterownik siłownika zaworu Recalart 3000T, to pogodówka, wiec wiem co to jest.

Wezmy ze pogodowka sugeruje temp. w pokoju 19st. C dla x stopni C na zewnątrz.

Ustawienie zadanej temp. na pokój mamy na pokrętle sterownika na 22 st. C. Nie osiągniemy tej temperatury nigdy jeśli pogoda będzie wymuszać właśnie 19st. (te liczby to tylko przyklad)

W instrukcji sterownika jest napisane: ze częśc nastawy to temp. w pokoju a inna część to kocioł, jak to jest dosłownie... to słodka tajemnica producenta sterownika kotła.

Generalnie to się robi tak:

Pogodówka oblicza temp czynnika puszczanego na grzejniki (a nie temp. pomieszczeń).

Sterownik pokojowy sygnalizuje tylko kiedy należy pomóc pogodówce (kiedy obniżyć tep czynnika).

Nie gryzą się tylko sobie pomagają.

 

A gdzie w tym wszystkim PID?

Tu go na razie nie widzę - PID ma tylko odpowidać za podawanie paliwa i powietrza.

PID zajmuje sie antracytem a reszta to pogodówka i pokojówka. [od tego trzebaby zacząć, natomiast PID do sterowania temp. pomieszczeń, to już inna bajka - opisałeś doświadczenie z 7 maja i widać,że to nie takie hop-siup].

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze i ostatnie - PID MUSI znać temperatury, niech sobie odpowiada za co chce, czy tak jak sobie wyobrażasz, ale musi je znać, jesli zna temperature kotla to ok, ale jesli zna temp. w domu oraz na zewnątrz (zna - czyli musi je -temperatury inne- uwzglednic), to nastawą dla temp. kotla bedzie wartość liczbowa

zawierająca wszystkie wartosci - plusy i minusy ktore w sumie dadzą jeden wynik uwzględniający te wpływy.

 

Ale hop siup to moze byc z siecią neuronową, proszę się zapoznać z dokumentem:

http://antracyt.serwisweb.com/antraster2.pdf

 

na ostatniej stronie dokumentu jest rozpisane co i jak azeby wykrywać trendy pogody - co to znaczy - to znaczy ze na podstawie kilku występujących po sobie punktów, które sieci przypomną fragment wykresu, sieć neuronowa uruchomi nastawę ze "swojego mózgu" niczym ludzkiego mózgu ;) najlepiej jak potrafi i wybierze momentalnie najlepszą nastawę i na etapie kilku punktów wykresu będzie podpowiadać zwycięzkie neurony /węzły i odpowie wartościami najbardziej odpowiednimi dla takiego "rysunku" pogody (jak na wykresach co załączyłem), w końcu ma być tak, że po każdym nowym punkcie na wykresach (obecnie rysują się co 15 sekund) będzie podstawiany nowy wykres z sieci neuronowej aż do momentu zakończenia cyklu przerwy i podania opału a wtedy zatrzaśnięta nastawa będzie tą najlepszą do pogody, tak ma to wyglądać. Wybór wariantu mozna tez usprawniac ze srednich liczonych z rejestratora temperatur z bazy danych sql fdb. Wtedy pogodowka prawie nie da sie oszukac. Jesli srednie liczone bylyby z kilku dni ostatnich oraz dnia bieżącego wg wzoru:

 

10% miesiac + 20% tydzien +30% z 3 ostatnie dni +40% z bieżacych wskazań to efekt moze byc ciekawy. Potem mozna liczyć tak, że w zależności od pory roku i nawet miesięcy zmieniać ten wskaźnik dla roznych wag dla tych procentów, właśnie po to by "pogoda nie zaskoczyła" :)

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze i ostatnie - PID MUSI znać temperatury, niech sobie odpowiada za co chce, czy tak jak sobie wyobrażasz, ale musi je znać, jesli zna temperature kotla to ok, ale jesli zna temp. w domu oraz na zewnątrz (zna - czyli musi je -temperatury inne- uwzglednic), to nastawą dla temp. kotla bedzie wartość liczbowa

zawierająca wszystkie wartosci - plusy i minusy ktore w sumie dadzą jeden wynik uwzględniający te wpływy.

Właśnie widzisz tu jest różnica w podejściu do tematu.

Tu chodzi o to, że PID (lub jakikolwiek inny algorytm sterujący spalaniem opału) ma znać TYLKO i WYŁĄCZNIE temperaturę kotła.

On SPECJALNIE ma nie znać innych temperatur.

A nawet jak je zna, to ma o nich ZAPOMNIEĆ.

 

On ma tylko utrzymywać temp. zadaną obiegu kotłowego.

 

A reszta? A pogoda? A trendy?

Nie ma. Tego nie ma...

 

(przynajmniej na razie]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale hop siup to moze byc z siecią neuronową, proszę się zapoznać z dokumentem:

http://antracyt.serwisweb.com/antraster2.pdf

 

na ostatniej stronie dokumentu jest rozpisane co i jak azeby wykrywać trendy pogody - co to znaczy - to znaczy ze na podstawie kilku występujących po sobie punktów, które sieci przypomną fragment wykresu, sieć neuronowa uruchomi nastawę ze "swojego mózgu" niczym ludzkiego mózgu ;) najlepiej jak potrafi i wybierze momentalnie najlepszą nastawę i na etapie kilku punktów wykresu będzie podpowiadać zwycięzkie neurony /węzły i odpowie wartościami najbardziej odpowiednimi dla takiego "rysunku" pogody (jak na wykresach co załączyłem), w końcu ma być tak, że po każdym nowym punkcie na wykresach (obecnie rysują się co 15 sekund) będzie podstawiany nowy wykres z sieci neuronowej aż do momentu zakończenia cyklu przerwy i podania opału a wtedy zatrzaśnięta nastawa będzie tą najlepszą do pogody, tak ma to wyglądać. Wybór wariantu mozna tez usprawniac ze srednich liczonych z rejestratora temperatur z bazy danych sql fdb. Wtedy pogodowka prawie nie da sie oszukac. Jesli srednie liczone bylyby z kilku dni ostatnich oraz dnia bieżącego wg wzoru:

 

10% miesiac + 20% tydzien +30% z 3 ostatnie dni +40% z bieżacych wskazań to efekt moze byc ciekawy. Potem mozna liczyć tak, że w zależności od pory roku i nawet miesięcy zmieniać ten wskaźnik dla roznych wag dla tych procentów, właśnie po to by "pogoda nie zaskoczyła" :)

Z tymi sieciami neuronowymi to wiesz jak jest.

Ciekawa zabawa na ćwiczenia w lepszej szkole średniej.

Do pogody to się tak średnio nadają.

Model zmian pogody jest tak skomplikowany, że jako takie nauczenie sieci neuronowej wymagałoby podania wyników z paru tysięcy (jak nie więcej) lat!

 

PID jest do tego lepszy, tylko trochę trudniejszy.

Też mi się nie wydaje konieczny do spalenia antracytu - przykład w temacie "Krótki kaszel".

 

To co opisujesz, to problemy z dystrybucją ciepła a nie spalaniem antracytu jako takiego - przy wygaszaniu jego bezwładność w kotłach podajnikowych nie jest taka duża.

To problemy sterowania ciepłem a nie spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Totalnie już odlatujesz. Poczytaj sobie człowieku o algorytmach genetycznych i sieciach neuronowych do czego są stosowane - właśnie do przepowiadania pogody, min. do wielu potężnych systemów (moc obliczeniowa) symulacyjnych i zmian klimatycznych ... ech..

Wadą tych sieci jest jedynie to, że sa koszty na jej wdrożenia i dane do nauki co trzeba je wyprodukować...... i nie potrzeba tysięcy lat! Dla domowych czy firmowych zastosowań wystarczą dane z paru miesięcy a po 2 latach system sam sie moze dotuningować i dostroić, wezmy że z 2 ostatnich lat w Polsce to już dużo.

 

PID nie jest wcale trudniejszy, nie wiem skąd czerpiesz te założenia, ja już wysiadam.

tak wszystko powoli jest niepotrzebne - niech zostanie tylko beczka z dziurami, kawałek deski do wachlowania powietrzem i rapujący nigga i mamy ... luxus

 

To co opisuje, to nie problemy - tylko cecha antracytu, NIE PISZE o bezwładności w kotle podajnikowym tylko o bezwładności sterowania z czasami przerw rzędu 40 minut!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie widzisz tu jest różnica w podejściu do tematu.

Tu chodzi o to, że PID (lub jakikolwiek inny algorytm sterujący spalaniem opału) ma znać TYLKO i WYŁĄCZNIE temperaturę kotła.

On SPECJALNIE ma nie znać innych temperatur.

A nawet jak je zna, to ma o nich ZAPOMNIEĆ.

 

On ma tylko utrzymywać temp. zadaną obiegu kotłowego.

 

A reszta? A pogoda? A trendy?

Nie ma. Tego nie ma...

 

(przynajmniej na razie]

 

 

Zsyntezuję to co napisałeś wyżej - PID <---temp. kotła

A dodam: Pogodówka: PID<---temp.zewn.+<---temp.pokoj

 

Zgadzam się!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Totalnie już odlatujesz. Poczytaj sobie człowieku o algorytmach genetycznych i sieciach neuronowych do czego są stosowane - właśnie do przepowiadania pogody, min. do wielu potężnych systemów (moc obliczeniowa) symulacyjnych i zmian klimatycznych ... ech..

Właśnie cały czas próbuje ściągnąć Cię na ziemię.

Jaka jest sprawdzalność prognoz dłuższych niż parę dni wszyscy wiemy. :lol: :angry:

A do tych prognoz jest przecież użyta OGROMNA moc obliczeniowa, ZOPTYMALIZOWANE ALGORYTMY i dane wejściowe mierzone w milionach sztuk na dobę.

A Ty chciałeś przewidzieć zmiany temperatury na podstawie marnych kilku tysięcy pomiarów i w dodatku 2 pomiarów przypadających na ten sam dzień w roku?

To co osiągniesz, to można śmiało zastąpić algorytmem przewidującym temperaturę jaka będzie za pół godziny lub za godzinę na podstawie pomiarów z ostanich paru godzin.

Napisanie takiego algorytmu zajęłoby nie więcej niż godzinę.

 

A najważniejsze w tym wszystkim jest to, że to jest wogóle niepotrzebne w tym problemie.

I tu widzę poziom gruntu, którego się staram trzymać.

 

Z drugiej strony nie wątpię, że można podejść do tematu tak jak to opisujesz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam Ci, że to Ty uważasz, że sieci neuronowe są dla uczniów szkoły średniej :) ale już nie twierdzisz, że takie rozwiązania są głupsze niż zwykły sterownik za 50zł. czy 200zł.?

 

Ważne jest gromadzenie danych i korzystanie z nich do wyliczania pewnych średnich z fragmentów wykresów czy posługiwanie się wskaźnikami.

Zauważ, że gdyby to nie było potrzebne, to producenci sterowników nie tworzyliby rozwiązań pogodowych, które mogą być doskonałe bardziej lub mniej.

Co innego spadek temp, na zewnątrz w ciągu 15 minut o 10 st. C a co innego taki spadek w ciągu 150 minut. To obrazuje wymagania układu PID.

Możemy wywnioskować ze sposobu narastania zmiany temperatury jaka może być za godzinę - jeśli rośnie szybko to może dalej rosnąć.

Jeśli to sie dzieje wolno - to dalej się będzie działo wolno. takich wniosków układ regulacji badający jedynie temp. kotła nie wyciągnie w przypadku nagłej zmiany

i zaprzeczenia takiemu trendowi nagle przez matkę naturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam Ci, że to Ty uważasz, że sieci neuronowe są dla uczniów szkoły średniej :) ale już nie twierdzisz, że takie rozwiązania są głupsze niż zwykły sterownik za 50zł. czy 200zł.?

Sztuczną inteligencję to nawet troche lubię.

Jednak sieci neuronowe w wydaniu, które opisałeś, musiałem tak a nie inaczej przyrównać, sorry.

Jeśli ktoś odniósł wrażenie, że technologię nn uważam za zabawkę, to pragnę zdementować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne jest gromadzenie danych i korzystanie z nich do wyliczania pewnych średnich z fragmentów wykresów czy posługiwanie się wskaźnikami.

Zauważ, że gdyby to nie było potrzebne, to producenci sterowników nie tworzyliby rozwiązań pogodowych, które mogą być doskonałe bardziej lub mniej.

Pogodówki się stosuje ale w innym celu - one nie mają mieć bezpośredniego wpływu na podawanie paliwa. Dobrze zaprojektowany układ sam/pośrednio zaadoptuje dawkę paliwa i powietrza.

Taka jest klasyka i modułowe podejście do zagadnienia ogrzewania pomieszczeń.

 

Jeśli jednak koniecznie chcesz mieć przewidzianą pogodę na najbliższe parę godzin (temp. i zachmurzenie), to zrób to nowocześnie.

Wykorzystaj to co już inni zrobili, jest gotowe i czeka.

Nie używaj do tego algorytmu PID (który słabo się do tego nadaje) ani nn, których nie masz jak dobrze wyuczyć.

 

Dane o temperaturze oraz zachmurzeniu na najbliższe parę godzin należy po prostu pobierać z netu, bo tam są.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy niezależnie od zmian pogody zużycie opału się nie zmienia? :)

Jeśli sterowanie kotła nie słucha "pogodówki" to nie jest to odpowiednio oszczędne. Pogodówka ma bezpośredni wpływ na zużycie opału.

"Układ dobrze zaprojektowany" dobierze dawkę ale troche później niz by mu to wypersfadowała "pogodówka"

Modułowe podejście wyjasnia zasady dla łatwiejszego zrozumienia :) a nie meandry logiki.

 

 

Nowocześnie z serwerów pogody - już robiłem takie rzeczy nawet mam gotowe skyrpty w VBS i inne, do pogoda.onet.pl itp,

Można się tak bawić, to takie społeczne podejscie, weź z Facebooka najlepiej, widziałem wróżbitę tam nawet.

 

Portal pogodowy przeorganizuje nazwy zmiennych i wygląd na stronie i pogoda nie odnajdzie się.

Robiłem aplikacje webapi do allegro i tam zmiany w metodach następuja prawie w każdym miesiącu i ciągle trzeba zmieniać aplikacje - dostosowywać do zmian.

 

Rozkład temperatur w 1 dzielnicy może być różny o kilka a nawet 10 st. C. Są fronty, kierunki wiatru, usytuowanie domu geograficznie na otwartym polu,

gdzie dane z internetu możesz sobie w buty wsadzić :)

 

 

Tu rozchodzi się o to czy chcesz to robić jak stado podążać za tym co wszyscy robią, albo robić coś najlepiej jak się da.

Nowoczesne to nie stosowanie tego co wszyscy bo tak sąsiedzi mi mówią i coś jest popularne, ale stosowanie najnowocześniejszych rozwiązań a najlepsze sa rozwiązania dedykowane,

 

To Twój punkt widzenia - to twierdzenie - że nie ma jak wyuczyć sieci neuronowych, ja się zupełnie nie zgadzam z tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.