Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i muszę się pochwalić że wreszcie udało mi się odpalić podajnik.Tłok wys.37mm szer.160 długość coś około 400mm skok 50mm.Reduktor 90W 9 obr..3 fazy z kondensatorem pracuje na 230V. Ruszt dł. 160mm otwory 5mm co 25mm rzędów 5.Spaliłem do tej pory około 35kg eko ponoć ma 26KJ.W piecu szaro brązowo jak na razie zero sadzy .Podanie co minuta ale podaje bardzo mało co widać na ruszcie podczas podania opał przesuwa się o 5 do 6 mm.Sterownik proton PID podajnik załączany z dmuchawy poprzez czasówkę.Przedmuch 50s.Zasobnik mam na razie bardzo niski i z tego chyba te małe podania.Piec skamet 12KW górniak.Robiłem próby na ruszcie z otworami 3,5mm co15mm 8 rzędów i chyba się lepiej paliło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i muszę się pochwalić że wreszcie udało mi się odpalić podajnik.Tłok wys.37mm szer.160 długość coś około 400mm skok 50mm.Reduktor 90W 9 obr..3 fazy z kondensatorem pracuje na 230V. Ruszt dł. 160mm otwory 5mm co 25mm rzędów 5.Spaliłem do tej pory około 35kg eko ponoć ma 26KJ.W piecu szaro brązowo jak na razie zero sadzy .Podanie co minuta ale podaje bardzo mało co widać na ruszcie podczas podania opał przesuwa się o 5 do 6 mm.Sterownik proton PID podajnik załączany z dmuchawy poprzez czasówkę.Przedmuch 50s.Zasobnik mam na razie bardzo niski i z tego chyba te małe podania.Piec skamet 12KW górniak.Robiłem próby na ruszcie z otworami 3,5mm co15mm 8 rzędów i chyba się lepiej paliło.

Witamy i czekamy na zdj i jakiś filmik. Najbardziej zaintrygowała mnie ta Twoja wypowiedź: ''.W piecu szaro brązowo jak na razie zero sadzy'' wiec zekam z niecierpliwością:)

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Na zdjęcia trochę za wcześnie ,jak to troszkę ogarne to napewno będą fotki.Nie mam jeszcze zasobnika tylko chobok 20l no i ramie tłoka to na razie zwykły płaskownik.Mam pytanie czy to jest dobrze że na palenisku po osągnieciu zadanej temp.pali sie na około 4-5 cm szerokości.Z chwilą gdy włącza sie dmuchawa następuje podanie i przedmuch 55s.Nie chcę się mądrzyć bo są tacy którzy są w tym temacie naprawdę dobrzy i tu szacun dla kolegi ROBOGAZ ,ja zrobił bym taki ruszt a mianowicie dysze-otwory 4mm w odstępie 18 do 20 mm w 7 rzędach no i oczywiscie zmniejszyć nadmuch.Chyba najważniejsze co jeszcze bym zrobił to zmniejszył bym dawkę podania.POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwory mogą nawet być 6 mm nie pszezkadza i powietrza na zasadzie takiej jak zaczyna w górnej częsci ognia dymić na czarno to troche więcej.Będzie ładnie dopalał paliwo.

Dawka zbyt duża jest nie dobra poniewaz daje sadze przy podaniu jak nie ma odpowiedniego sterowania nadmuchem.Najlepiej zważyc i dostosować do mocy i do czystości wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów dawno nic nie pisałem, bo mój podajnik /samoróbka tłok/ spisywał się dość dobrze, do tej poryspaliłem 1700 kg odsiewka 25000 w domu 20,5-21 ogrzewam 170m2 plus 60m2 piwnicetemp 10 garaż a kotłownia i skład opalu 17stopni .

 

Problemy zaczęły się jak przyszły mrozy i piec musiał spalićpowyżej 20 kg na dobę, zaczęły pojawiać się duże spieki /chyba to wynik dłuższejciągłej pracy a co z tym idzie wyższa temp spalania / nie pomaga obniżenie nadmuchu,wydłużenie przerwy podawania, zdjąłem cegły od zabudowy palnika i też niewielepomogło teraz palnik jest całkiem otwarty.

 

Dodam że nic nie zmieniałem w dawkowaniu płyta paleniskajest czysta otwory czyszczone systematycznie co 3 tygodnie.

 

I tu moje pytanie czy ktoś z szanownych „Majsterkowiczów Zapaleńców”próbował wykonać coś w rodzaju „zruszacza stosu węgla??????????????????????„ bo myślę, myślę i nic rozsądnego nie może mi przyjść do głowy, dodam że jak sięspieka na palenisku i zaczyna nierówno palić to lekkie szturchnięcie pogrzebaczemze od razu ogień jak z ogniska, gdy spieki są czerwone to rozpadają się bardzołatwo dopiero jak spadną do popielnika i wystygną to są twarde i widać dużo niespalonego miału w środku ?????????????????????????????????????????????????????????????????.

 

 

Pozdrawiam

 

post-25111-0-47079100-1326829330_thumb.jpg

post-25111-0-50735800-1326829370_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt mało powietrza w opale-- spokojnego a jest to wina zbyt małych otworów na płycie.Pod płytą tworzy sie duże ciśnienie i powietrze jest wydmuchiwane jak z pistoletu do powietrza.Zaczyna nam studzić opał i powstają spieki.

Powinienes zrobić bardziej spokojny nadmuchn taki na granicy dymienia ale bez dymu.Czyli prawdopodobnie powiększyć otwory w 3-4 rządach.

Na zdjęciu ten dmuch jest zbyt agresywny.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że owe 32%jest z akresu między 14 a 50% czyli twój cały zakres który masz ustawiony dla dmuchawy dla pracy to minimum 14% a maksymum wydajności dmuchawy na 50% czyli połowe mocy fabrycznej.

A te 32% jest właśnie z ustawienia minimum / maxymum czyli między 14 a 50 % :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli wychodzi na to ze jest to okolo 17% rzeczywistej mocy dmuchawy pomniejszone jeszcze moca katla ze 100% na 75% bo to tez ma wplyw na moc nadmuchu. wiecej powietrza nie moge ustawic bo zdmuchuje plomien. plyta z mnostwem otworow roznej srednicy. groszek pieklorz i nadal od groma sadzy a malo tego duze spalanie. juz nie wiem gdzie tej przyczyny szukac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Temperatura zapłonu

Spalanie paliwa może nastąpić w przypadku osiągnięcia odpowiedniej temperatury, zwanej temperaturą zapłonu.Poszczególne paliwa mają różne temperatury zapłonu:

tlenek węgla - 200

węgiel- 225

wodór-550

metan-650

koks-700

ciężkie węglowodory- 600-800 "

 

 

są to oczywiście w większym lub mniejszym stopniu składniki węgla. Stąd wniosek, że na ruszcie dobrze mieć 900C do 1000C. Wokół rusztu, gdzie rozwijają się płomienie przydało by się mieć powyżej 700C - 800C, by spaliły się ciężkie węglowodory i metan, a nie wydział się z nich węgiel w postaci sadzy. Zazwyczaj na małych mocach jest duży nadmiar tlenu, a permanentne braki wymaganych wysokich temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje.

Wpalnikach retortowych jak i tłokowych przy niewielkij ilości nadmuch czyli ok 20% ze 100 temperatura żaru i płomieni jest cały czas podczas palenia ok 1100-1200*C

A końcówki żaru to ok 850-900*C

W postoju zaś jeżeli palenisko jest nieszczelne lub żle zrobione to wynik ok 500*C natomiast jeżeli mamy wszystko szczelne i nie dochodzi powietrze w postoju to wynik powinien być wokolicach 150-250*C

Takie są wyliczenia na podstawie czujnika temperatury żaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich. Jak się podajniki sprawdzają w te mrozy? Ja nie mogę narzekac bo dziennie poświece 5 min na przetarcie z sadzy otworów miedzy rusztami wodnymi, wybranie popiołu i co drugi dzień dosypanie do kosza. Jakby nie ta sadza to byłbym chyba w 7 niebie. Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś straszna cisza zapanowała. Czyżby wszyscy swoje konstrukcje dopięli na ostatni guzik? Mam prośbę do kolegi robogaz. Powiedz jaka jest u Ciebie odległość od żaru na palenisku do deflektora i czy tłok od spodu jest w jakiś sposób uszczelniony wzgledem podajnika czy tylko od góry tym dociskiem ze sznurem? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległość od samego żaru to jakieś 16-18 cm.

A tłok jest tylko uszczelniony dołem i tylko w tylnej części natomiast od przedniej części drobiny spadają do dolnej wyczystki.

Ostatnio zaglądałem pierwszy raz od września ale nie było co wymiatać więc się sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam odnośnie otworów dysz to 5 mm to za wiele bedzie wpadać popiół do środka ! No i częste czyszczenie myśle że w ok 5 dni zapcha na amen otwory powinny być stożkowane od dołu a nie od góry bo będzie zapychać na amen . otwory powinny być jak najmniejsze. Niektórzy tną rowki wodą aby tyle nie wiercić i ułatwić czyszczenie w razie co . myśle że otworki jak by były ze 2,5 mm to góra no i ich trzeba tak ze ok 200 sztuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem tutaj nowy. Pozdrawiam wszystkich palących tłokowcami. Chciał bym się podzielić swoim rusztem. Mnie również dobranie odpowiedniego sprawiło mnustwo problemów. Ilość otworów ich wielkość oraz rozmieszczenie. Po wielu próbach udało się. Jednak nie byłem do końca z tego zadowolony. I skończyło się na rowkach. Wielkość mojego rusztu 170 na 100 i jest w nim wycięte 18 rowków szerokości około 0.8mm i wszystkie problemy znikneły. Popiół bajka. W rowkach tylko kilka drobin, Wyczystka sporadycznie czyszczona .Polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.