Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zbiornik kombinowany - przeróbka układu


artur1981

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałbym podpytać co sądzicie na temat przeróbki mojego zbiornika kombinowanego (OEM Solar KZ300/150).

Mój zbiornik jest wyposażony w zbyt mała liczbę króćców by mógł pracować jak bufor. Mam piec na pellet 14 kw, istalacja w układzie zamkniętym. Dom jest nowy parterowy powierzchnia użytkowa 100m2, podłogówka i kaloryfery. Spalanie może nie jest tragiczne(średnie 20 kg na dobę od stycznia do dziś)  , ale wiem, że mogłoby być lepiej gdybym miał bufor. Zbiornik ma 3 króćce przyłączeniowe, pod dwa z nich podpięty jest zasilanie i powrót pieca . Jeden jest wolny. Zbiornik jest wyposażony w wężownicę. Nad piecem mam dwie pompy i zawór 4D, oraz zawór bezpieczeństwa termicznego. Przy rozdzielaczu z podłogowym mam jeszcze jedną pompę.

Tak wygląda moja kotłownia w obecnym układzie na schemacie:

image.png.ed6f6a6f471bc9cf35e1e060e7bbd74a.png

 

 

A to układ który zaproponował  instalator: wykorzystanie wolnego króćca (OZ) i połączenie go z powrotem obiegu CO. Jak myślicie czy takie rozwiązanie może przynieść korzyści w postaci mniejszego spalania? Czy zawór 4D może zostać przy tym rozwiązaniu ? Proszę o Wasze opinie.

image.thumb.png.9d68de46bb19121b948fd1c60fdc1b76.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy "G" to obieg grzejnikowy? W obydwu przypadkach schemat instalacji jest żle narysowany. Pompy CO i grupy mieszającej pracują w szeregu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor zapytam inaczej czy z tego zbiornika który widać na schemacie będzie można zrobić bufor? Piszesz, że nie będzie działać prawidłowo. Czy można można ten układ spiąć w inny sposób tak by zbiornik mógł pracować jako bufor dla podłogówki i grzejników? Zastanawiałem się nawet na dospawaniem jednego króćca . Na razie zbiornik działa jako zasobnik ciepłej wody i nic poza tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbiornik ma obieg solarny, ale na razie nie chce z niego korzystać. Wężownica solarna nie jest podłączona na schemacie to widać.

Właśnie dlatego chcę ograniczyć spalanie pytanie tylko czy na tym zbiorniku który jest na schemacie jest to możliwe, jeżeli okaże się to niemożliwe wymienię go na bufor (albo kombinowany albo zwykły bez wężownic) i przerobię instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to ten zbiornik to żaden bufor, to większe sprzęgło.

Jak bym to robił od początku to kocioł zrobiłbym w układzie otwartym i podłączył go wprost pod wężownicę a odbiory - czyli grzejniki i podłogówkę dał pod te króćce co masz z boku , odbiory oczywiście w układzie zamkniętym.

A przy tym co masz trzeba raczej na dole dodatkowy króciec 1" wstawić i wtedy będzie dobrze.

Masz przykładowy rys poniżej 

biwalentny 1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co piszesz musiałbym dospawać dwie mufy jedną którą zaznaczyłeś na dole (powrót kocioł) i drugą zasilanie kotła(KP), ponieważ mój typ zbiornika kz 300/150 jej nie ma, schemat zapewne wziąłeś ze strony internetowej, mufę KP mają większe wersje tego zbiornika kz500, kz600. Dobrze że zewnętrzny zbiornik j nie jest emaliowany w środku więc jest to możliwe.Dzięki ,wreszcie ma konkretną odpowiedz na moje pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten 3D od góry do CWU to tzw. przeciwoparzeniowy. Jest to najczęściej typowy mieszacz termostatyczny  3D lub typu Ta-Matic.

Jak napisał @samborwoda kotłowa płynąca przez wężownicę/wymiennik ma wystarczającą temperaturę powrotu i nie wymaga dodatkowej ochrony kotła.  Dodatkowe naczynie zabezpieczające obieg wtórny (zamknięty) można podłączyć do wolnego króćca KP.

Plus oczywiście naczynie  oraz ZZ i ZB na dolocie zimnej wody, zabezpieczające "zbiornik-w-zbiorniku" (CWU). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem ci wczoraj abyś sam to narysował - jak masz pomysł z forum to powinieneś go poznać i zrozumieć aby ew kontrolować robotę hydraulika, inaczej zrobi po swojemu.

Bierz ołówek i rysuj.

Te 150l to tak naprawdę wystarczy, gdyż w kazdej chwili może być wspomożone ciepłem ze zbiornika wewnętrznego - to taka "hybryda kotłowa"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.