Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowa Instalacja Co


PREZESO

Rekomendowane odpowiedzi

post-22741-1292499725_thumb.jpg

 

Pomieszczenie do ogrzania ma 50m. Zakupiłem piec 8Kw z dmuchawą i sterownikiem!

Moje pytanie to:

1. Czy zbiornik przelewowy jest dobrze podłączony, czy nie lepiej do góry zbiornika podłączyć rurkę od zasilania z pieca?

2. Gdzie lepiej zamontować zawór trójdrogowy! Przed pompą czy za?

3. Lepiej go dać na powrocie czy na zasilaniu.

4. Czy potrzebuje jakiś zawór różnicowy czy coś, bo jestem laikiem i poprostu nie wiem!

5. Czy będzie potrzebna druga pompa c.o. do bojlera jeśli tak, to czy musze dawać zawór różnicowy czy jakiś inny np. zwrotny, a może będą potrzebne dwa na "nitce" do grzejników i na "nitce" do bojlera.

Czy poprostu bez problemu będzie się grzał na zasadzie grawitacyjnym i nie będe potrzebował żadnych zaworów różnicowych.Bo zwrotne mam na każdym grzejniku.

 

P.S.

Nie rysowałem zaworów kulowych przed pompą i za nią, oraz przed bojlerem i za nim, ale mam zamontowane!

Oraz zaworów z filtrem,manometry ale takowe też są!

Z góry dziękuję za porade!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Mecenasie narysowałem poprawki, aż na czterech rysunkach! Błagam o weryfikacje, który z tych rysunków jest do przyjęcia najlepiej! Bo na rys.1 zawór 3D jest za pompą, a na rys.2 przed nią! W rys.3 zawór 3D jest za pompą ale zmodyfikowany zbiornik wyrównawczy, no i na rys.4 modyfikacja zbiornika wyrównawczego i 3D przed pompą! Który z tych rysunków jest poprawny!!!

post-22741-1292582345_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie to:

1. Czy zbiornik przelewowy jest dobrze podłączony, czy nie lepiej do góry zbiornika podłączyć rurkę od zasilania z pieca?

2. Gdzie lepiej zamontować zawór trójdrogowy! Przed pompą czy za?

3. Lepiej go dać na powrocie czy na zasilaniu.

4. Czy potrzebuje jakiś zawór różnicowy czy coś, bo jestem laikiem i poprostu nie wiem!

5. Czy będzie potrzebna druga pompa c.o. do bojlera jeśli tak, to czy musze dawać zawór różnicowy czy jakiś inny np. zwrotny, a może będą potrzebne dwa na "nitce" do grzejników i na "nitce" do bojlera.

Czy poprostu bez problemu będzie się grzał na zasadzie grawitacyjnym i nie będe potrzebował żadnych zaworów różnicowych.Bo zwrotne mam na każdym grzejniku.

Grawitacyjne grzanie boilera mało prawdopodobne.

Widzę to tak:

post-18583-1292617027_thumb.jpg

 

Nie wiem jakie funkcje chcesz wyciągnąć z 3D, redukcję temp na grzejnikach, czy ochronę powrotu kotła.

Pompa zamontowana przed zaworem chroni kocioł ale na grzejnikach masz tyle co na kotle.

W mojej wersji 3D miesza wodę podawaną na grzejniki obniżając jej temperaturę. Na kotle trzymasz wysoko, na grzejniki zbijasz.

Boiler ze swoją pompą. Może chodzić na okrągło sterowana czujnikiem kotła. Szybko go nagrzeje i wtedy do kotła popłynie gorąca woda (nie schłodzona w boilerze) co korzystnie wpłynie na ochronę powrotu kotła. Ewentualnie własny termostat sterowany temp cwu w boilerze, który wyłączy pompe.

 

Taki mały kociołek, utrzymywany na stałym poziomie 55-60 *C moim zdaniem nie potrzebuje specjalnych zabezpieczeń powrotu. Ale to moje zdanie i wielu forumowiczów pewnie się oburzy.

Twoja wola.

W proponowanej wersji pamiętaj o zaworze zwrotnym za pompą boilera, odpowietrzniku na wejściu boilera, ewentualnie zawór różnicowy na obiegu boilera oraz termometrze za pompą CO, który pokaże temp po zmieszaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Mecenasie narysowałem poprawki, aż na czterech rysunkach! Błagam o weryfikacje, który z tych rysunków jest do przyjęcia najlepiej!

 

Rysunek 3 z poprawką na podłączenie naczynia wzbiorczego - do rury zasilającej a nie powrotnej. Co do pompy wymiennika to można spróbować bez - tak jak na rysunku. W czasie pracy pompy grzejnikowej będzie przez niego tłoczona woda w "odwrotną" stronę, czyli zostanie załadowany do temperatury powrotu. Przy wyłączonej pompie będzie pracował obieg grawitacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Mecenasie Pan Kiminero włączył się do naszego tematu i troche się zakręciłem!

 

O co mi chodzi:

Chcę żeby na powrocie do pieca było około 50 stopni, a na grzejnikach jakieś 35 stopni, bo bez 3D szło by się "ugotować", utrzymując na powrocie 50 stopni, by nie zajechać pieca w trzy sezony!

Tak jak to robi mój sąsiad ( Ma na wyjściu z pieca 35-39 stopni,bo ktoś go naciągnął na dardzo dużą ilość żeberek, i przy 45 stopniach na wyjściu, już lata na gaciach!)Ale ja nie o tym.... :lol:

 

Mam już rury 1" do wyrównawczego i instalki.

Podłączone grzejniki na plexie 16mm

Zawór 3D kulowy 1"

Zbiornik wyrównawczy 10L

I w niedziele dostarczą mi piec 8kW 24 godzinny

Bojlera jeszcze nie mam, więc narazie pozostawie wyjścia do niego odcięte zaworami 1"

 

Tak więc z waszych wskazówek porobiłem poprawki i czy tak może być, czy też jeszcze czegoś brakuje:

 

P.S.

Kolega powiedział mi żeby, wyrównawczy podpiąć pod powrót pieca, a nie do zasilania, żeby to nie był dodatkowy niepotrzebny grzejnik! A zamiast obwodu w okół niego (bo ma trzy wejścia/wyjścia) dać do góry cienką rurkę z wyjścia pieca. Celem uniuknięcia jak twierdził, zapowietrzania się układu!

post-22741-1292685695_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie funkcje chcesz wyciągnąć z 3D, redukcję temp na grzejnikach, czy ochronę powrotu kotła.

 

Odp.

Chodzi mi o utrzymanie na powrocie 50 stopni, a zmniejszyć temp. na grzejnikach!

Panu Mecenasowi przesłałem poprawiony rysunek.

I co z tym wzbiorczym, tak czy inaczej???????

Proszę o komentarz!

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o utrzymanie na powrocie 50 stopni, a zmniejszyć temp. na grzejnikach!

 

Te dwie opcje, które Ciebie zainteresują zapewni jedynie zawór 4D.

Naczynie poprawnie. Pamiętaj aby na przelewie przy zbiorniku zainstalować trójnik z "fajką" do odpowietrzania naczynia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o utrzymanie na powrocie 50 stopni, a zmniejszyć temp. na grzejnikach!

To co proponujesz zabezpieczy temperaturę powrotu ale na grzejniki pójdzie tyle co na kotle.

W zależności od stopnia otwarcia 3D przepływ na grzejniki będzie się zmieniał. Jednak zawsze gdy na kotle będzie 60, to na gałązkach zasilania poszczególnych grzejników tyle samo. W zależności od ilości wpływającej wody grzejnik będzie gorący od góry a na dole zimny. Ewentualnie gorący po całości.

Jeśli o taki efekt ci chodzi to jest OK.

Grzanie boilera wg mecenasa będzie się odbywało w odwrotną stronę. Jest to możliwe ale wierze na słowo. Doświadczalnie nigdy tego nie testowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Fajka" o której pisałem to kawałek rurki 15 podłączonej przez trójnik do rury przelewowej. Odpowietrznik automatyczny na Twoim rysunku to błąd. Załączam rysunek prawidłowego podłączenia kotła z zaworem 4D.

post-2387-1292703840_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ostateczny szkic będzie taki!

Taka instalacja będzie funkcjonowała, tyle że tak jak opisałem to wyżej.

Napisałeś: "Chcę żeby na powrocie do pieca było około 50 stopni, a na grzejnikach jakieś 35 stopni"

W tej instalacji drugie założenie jest nieosiągalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.