Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dmuchawa Kotla Zasypowego


robogaz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Forumowiczów.Chciałbym się dowiedziec czy ktoś z Was ma przepustnice w dmuchawie sterowaną siłownikiem elektrycznym.Korzyści sa takie że dmuchawa może pracować na bardzo małych obrotach.Dotyczy to dmuchaw zamontowanych na górze pieca.Przy dolnych dmuchawach silownik jest zbędny.Czy ktoś ma doświadczenia? Proszę o opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzyści sa takie że dmuchawa może pracować na bardzo małych obrotach.Dotyczy to dmuchaw zamontowanych na górze pieca.Przy dolnych dmuchawach silownik jest zbędny.

Jakbyś chociaż podał jakiś przykład kiedy to jest wogóle korzystne, bo chyba trudno ludziom sobie to wyobrazić i dlatego nic nie piszą na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystne?Oczywiście tylko wtedy jak palimy na sterowniku.Społecznoś na forum jest podzielona na tradycje i na sterowanie.Kazdy użytkownik u którego da sie zejsć dmuchawa do np.8%ma problem z wdmuchwanym powitrzem płynnie do kotła lub musi robić dłuższe przedmuchy aby klapka się otworzyła pod dmuchawa.A przy 8nawet 10% nie ma szans na otwarcie.Ja należe do tych ludzi co lubia coś wymyślac i dlatego zrobiłem takie sterowanie.Korzysci są napewno z płynnej pracy dmuchawy zwłaszcza liniowej.Kiedyś testowałem proton pid i własnie tam nie ma szans na otwarcie klapki i tak na 8% dmuchawa mieli a wpiecu gaśnie.Poprostu chciałem poznac czy ktoś miał jakąś wizje na ten temat??????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Dotyczy to dmuchaw zamontowanych na górze pieca.Przy dolnych dmuchawach silownik jest zbędny.(...)

 

A jaki wpływ na prace klapki/przepustnicy dmuchawy ma miejsce umieszczenia na kotle dmuchawy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorier oczywiście że tak ale jak wczesniej napisałem chodziło mi bardziej o doświadczenia a nie o to aby ktoś musiał to przerabiac.Ja coś takiego wprowadziłem u siebie i działa bardzo dobrze.Napewno tylko te osoby moga sobie pozwolic na takie rozwiązanie które mają wiedze o elektronice poniewaz siłownik jest sterowany ściśle według pracy dmuchawy.Bardziej mnie interesowało czy ktos ma jakies doświadczenia w takim sterowaniu.To jak się ustawia klapke czy też podnieść obroty na dmuchawie to nie jest żadna sztuka.Wymieniamy chyba doswiadczenia a nie radzimy sztywno jak trzeba zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Co prawda po roku, ale odpowiadam. Na forum dawno nie zaglądałem, ale parę dni temu zmieniałem kocioł i to mnie skłoniło, ale do rzeczy.

Siłownik elektryczny 12v zrobiłem jakieś10 lat temu. Po prostu mój ówczesny kociołek nie miał żadnego sterowania, a jakoś niebardzo w środku zimy spuszczać wodę i wspawywać mufę do miarkownika. Przekonałem więc silnik od wycieraczek (tył polonez), aby się zatrzymywał w dwóch skrajnych pozycjach, w zależności od tego, na który styk podamy napięcie. Do sterowania tym zaprzągłem trafiejny HTM12 firmy JUMO. Ma dwa termostaty, więc od razu rozwiązuje sterowanie pompy. Zasilanie akumulatorem, gdyż pobór prądu symboliczny i lepiej nie myśleć, gdyby zabrakło prądu na otwartej kapie i zatrzymanej pompce.

I tak sobie działa do dzisiaj. Chociaż zmieniłem kocioł, to ono zostało, bo bardziej mi leży niż miarkownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.