Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam kolejny raz!Widze ze tutaj jednak nie ma Co liczyc na pomoc .CO JEST Z WAMI "fachowcy"UMIECIE TYLKO ZAWOR 4D MONTOWAC?????

Ale jakby czasem ktos sie znalazl co ma pojeci to przypomina temat:

 

Mam problem z dobraniem srednicy rur (miedz)w moim przyszlym c.o.

Mam kociol"Kruk" 40KW ze sterowaniem,opalany weglem.Ma on ogrzac powierzchnie 330 m2 plus ciepla woda urzytkowa.Beda trzy piony,obciazone po ok.11kw karzdy i c.w.u.Z kotlowni do ostatniego grzejnika jest ok.6,5m wysokosci.Bedzie pracowal w systemie zamknietym i zaworem 4d.

Jaka srednice dac w piwnicy?(moze to byc 28,czy to za malo?)

Jaka na piony?(22?)

Gdzie i jak zalozyc przeponowe naczynie wzbiorcze?(ijaka pojemnosc?)

Czy moge pod wylewke dac rury z miedzi twardej-lut mieki,oczywiscie w oslonie?

Bede wdzieczny za kazda informacje.Jesli to mozliwe to prosilbym o schemat([email protected])

Dzieki!

Opublikowano

Z pewnością teraz wszyscy poczują się zmobilizowani do odpowiedzi. Nie ma to jak grzecznie poprosić o pomoc...

 

To jest dobrowolne forum. Nie ma żadnej pewności, że wszystkie wątki kończą się odpowiedzią. Nie rozumiem na jakiej podstawie już drugi raz w taki sposób żądasz odpowiedzi. Bardzo mi przykro, że się jej nie doczekałeś - ale to wszystko co mogę powiedzieć.

Opublikowano

Spróbuję ci trochę pomóc.

Zacznijmy od tego ze twoja instalacja nie może pracować w układzie zamkniętym przy piecu na paliwo stałe. Chyba że zamontujesz wymiennik co w tym przypadku nie ma sensu. Tak więc musisz mieć naczynie wzbiorcze o którym piszesz dalej.

Naczynie oczywiście ciągniesz osobną rurką najwyżej jak potrafisz :D Wmontowujesz je w piec PRZED jakimikolwiek zaworami ( czterodrożnymi, itp...) Srednica wystarczy 22.

Z pieca proponuje ten kawałek wyjedź sobie ten kawałek na 35 a piony już pużniej na 22.

Pod wylewke możesz dać obojętnie jakie rury ale łączysz tylko na twardo. ZADNYCH MIEKKICH LUTóW

Jakieś schematy znajdziesz właśnie przy opisach zaworów 4 drogowych.

 

powodzenia

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

wszystko co puszczasz w betonie dla przypomnienia w oslonie bo instalacja pracuje wiec otulina albo peszel zeby uniknac przykrych niespodzianek w pozniejszym okresie eksploatacji

Opublikowano
Pod wylewke możesz dać obojętnie jakie rury ale łączysz tylko na twardo. ZADNYCH MIEKKICH LUTóW

Z tym sie zdecydowanie nie zgodzę.Ktoś,kto nie jest pewny swoich lutów nie powinien się w ogóle za to brać.

Lut twardy można tak samo sknocić jak i miękki.

  • 3 miesiące temu...
Opublikowano

Witam! Podepne się podstępnie pod temat. Moje pytanie dotyczy średnicy rur Pex w mojej przyszłej instalacji. Instalacja ma być w systemie pex/al/pex na złączki skręcane. W całym obiegu będzie ok. 25-30litrów wody którą będzie ogrzewać grzałka o mocy 2000W z termostatem ustawionym na 75 stopni a grzałką będzie sterować regulator temperatury Auraton. Jednak to co mnie niepokoji to średnica rury pex na wyjściu z grzałki pierwsze 1.5m to stal 5/4 przechodząca w pexa 25fi i dalej jak na schemacie 20fi i do grzejników aluminiowych 16fi. Zastanawiam się jednak czy zaraz przy grzałce nie przejść z 5/4 na 3/4 i po 1.5m przejść nie na 25fi tylko już na 20fi apotem już normalnie na 16fi do grzejników. Dodam tylko że bedzie to system trójnikowy grzałka bedzie znajdować się w piwnicy pompa na powrocie grzejniki i naczynie przelewowe na parterze. Proszę o poradę jeśli chodzi o dobór średnic rur i nie tylko.

Schemat: http://satro.wrzuta.pl/obraz/pyfIZLdaGb/

Opublikowano

Dzięki Piotrek za opinię. Czyli że 20-tki i 16-tki w tym moim obiegu mi wystarczą tak! Mam jeszcze jeden dławiący mnie dylemat odnośnie tej grzałki. Otóż grzałka ta składa się z 6-litrowego zbiornika w któym można zamontować dwie grzałki. I teraz nie wiem czy uzbroić tylko jedno wejście na grzałkę 2000W czy może dać dwie grzałki po 1500W. Czy 6-cio litrowy zbiornik nie będzie za mały?? Tak mały zbiornik będzie chyba powodował że woda nie będzie się zagrzewała a tylko ciągle podgrzewała co na logikę powodować będzie niemal ciągłą pracę grzałki. Przypomnę że cały obieg będzie miał w granicach max 30-35 litrów wody. Chociaż też tak sobie myślę że przecież regulator temperatury w mieszkaniu powinien chyba rozwiązywać ten problem?

Opublikowano

Proponowałbym większy zbiornik. Bo 6 litrow ogrzanej elektrycznie wody na 30 litrów objetości pozostalej części instalacji może być mało. Jednak pozostawiłbym ten 6 litrowy ogrzewacz, który będzie pracował w układzie ogrzewacza przepływowego. Co do grzałek - musisz sam obliczyć zapotrzebowanie cieplne ogrzewanedo mieszkania czy domku. Bo grzałka 2 kW da Tobie 2 kW, czyli teoretycznie ogrzenie 20 m2 mocą 100 W/m2. Im gorsze docieplenie i większe straty np. nieszczelnymi oknami tym bardziej potrzebna jest wieksza moc grzewcza. Ja jednak niezależnie od zapotrzebowania podłączyłbym grzałkę trójfazową np. 3 x 1 kW lub innej niezbędnej mocy. Podłączając 3 fazy uzyskujesz mniejsze obciążenie instalacji elektrycznej i zwiększa się Tobie powierzchnia odbioru ciepła czyli efektywność, bo grzeje nie 1 grzałka tylko 2 lub 3. Warunek - trzeba mieć podłączone do obiektu 3 fazy ( najlepiej z dwutaryfowym licznikiem energii elektrycznej ).

 

Pozdrawiam

Piotr

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.