Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytanie O Zawor Elektromagnetyczny


tofek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chce zastosowac taki zawor http://allegro.pl/zawor-elektromagnetyczny...1296338166.html do odcinania zasilania bojlera CWU zeby jak wystygnie woda w instalacji CO nie stygla mi woda w bojlerze. Czy taki zawor nadaje sie do instalacji otwartej z pompa ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam chce zastosowac taki zawor http://allegro.pl/zawor-elektromagnetyczny...1296338166.html do odcinania zasilania bojlera CWU zeby jak wystygnie woda w instalacji CO nie stygla mi woda w bojlerze. Czy taki zawor nadaje sie do instalacji otwartej z pompa ??

Nie nadaje się, bo to zawór membranowy odciążony, taki z kanalikami sterującymi, które wrażliwe są na brudy w cieczy sterowanej (coś jak zawory wodne w pralkach automat). A w instalce otwartej różne śmieci (korozja, kamień kotłowy, itp) sobie pływają. Zresztą w zamkniętej też - właściwie tylko gazowce/olejowce mogą mieć prawdziwe membranowe sterowanie, no bo i rurki mają nierdzewne/miedziane...

 

Koledzy słusznie zalecają kulowy ze sterownikiem albo zwrotny, jeśli nie ma jakichś specjalnych wymagań - np. ograniczona w jakimś zakresie temp. bojlera przy dużych wahaniach temp. kotła (np.zasypowy).

Wtedy najlepszy byłby termostat różnicowy + kulowy el.zawór !

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu i tak mam zainstalowane dwa zawory przy bojlerze na zasilaniu i powrocie wiec jak cos wpadnie to i sie wyjmnie, a w ukladzie mam filtr przed pompa. Tylko zastanawiam sie nad przeplywem przez ten zawor na ile on ograniczy przeplyw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się pod ten temat , ponieważ problem z jakim się borykam jest identyczny tzn . odcięcie instalacji CO od bojlera podczas wygaszania kotła...

W tej chwili mam założone zawory kulowe na zasilaniu i powrocie z bojlera , które co wieczór muszę zamykać , chciałbym ten proces zautomatyzować, rozważam opcje:

1. http://allegro.pl/zawor-przelotowy-z-silow...1304626676.html +

http://www.kotly.eu/Sterownik_pompy_c_o__p...e3f2ntah0ra4hj0

 

Sterownik przylgowy zamontowany na wylocie z kotła ustawiony np na 50 stopni . Po osiągnięciu tej temp otwiera elektrozawór, a tym samym "ładuje " bojler , gdy temp spada poniżej 50 stopni sterownik zamyka elektrozawór .

Proszę o opinie na temat tego rozwiązania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu i tak mam zainstalowane dwa zawory przy bojlerze na zasilaniu i powrocie wiec jak cos wpadnie to i sie wyjmnie, a w ukladzie mam filtr przed pompa. Tylko zastanawiam sie nad przeplywem przez ten zawor na ile on ograniczy przeplyw

Ano wlasnie - jak chcesz precyzyjnie odcedzać ten barszcz, to opory rosną i oddzielna pompka na CWU potrzebna będzie. Czyli koszty w górę też.

To tak jak z tym super-opancerzonym samolotem (vide 'przerobiony bombowiec' :) ) co to latać im nie chciał: oni mu wiekszy silnik, to on chce więcej paliwa, jak więcej paliwa to i skrzydła i pancerz trzeba większe, no to będzie za ciężki - trzeba wiekszy silnik... itd itp :)

A po mojemu to optymalny byłby zawór kulowy ze sterownikiem krańcowym, czyli sprawdza temp zasilania - gdy jest OK, to otwiera i rozłącza na krańcówce. Różnicowy termostat załącza ponownie siłownik po przekroczeniu Tmax albo Tmin i wtedy sobie zamyka również do krańcówki. Czyli prąd w sterowniku płynie tylko przy czynności otw/zam. A te inne to grzeją zwoje albo w poł otw albo zam, i to jest fuj!

Ale nie mam pojęcia gdzie takowy można nabyć w drodze kupna lub wymiany...w tym sęk :)

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam chce zastosowac taki zawor http://allegro.pl/zawor-elektromagnetyczny...1296338166.html do odcinania zasilania bojlera CWU zeby jak wystygnie woda w instalacji CO nie stygla mi woda w bojlerze. Czy taki zawor nadaje sie do instalacji otwartej z pompa ??

 

zawór mozna zamontowac ale tańsze jest zamontowanie pompy ok 220zł pluz zawór zwrotny i jest to w pełni sterowalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano wlasnie - jak chcesz precyzyjnie odcedzać ten barszcz, to opory rosną i oddzielna pompka na CWU potrzebna będzie. Czyli koszty w górę też.

To tak jak z tym super-opancerzonym samolotem (vide 'przerobiony bombowiec' :) ) co to latać im nie chciał: oni mu wiekszy silnik, to on chce więcej paliwa, jak więcej paliwa to i skrzydła i pancerz trzeba większe, no to będzie za ciężki - trzeba wiekszy silnik... itd itp :)

A po mojemu to optymalny byłby zawór kulowy ze sterownikiem krańcowym, czyli sprawdza temp zasilania - gdy jest OK, to otwiera i rozłącza na krańcówce. Różnicowy termostat załącza ponownie siłownik po przekroczeniu Tmax albo Tmin i wtedy sobie zamyka również do krańcówki. Czyli prąd w sterowniku płynie tylko przy czynności otw/zam. A te inne to grzeją zwoje albo w poł otw albo zam, i to jest fuj!

Ale nie mam pojęcia gdzie takowy można nabyć w drodze kupna lub wymiany...w tym sęk :)

PozdrA.

Zamontuje na ten sezon zobaczymy na wiosne co sie z nim dzieje tak na probe. A co do kulowego to tez problemy a jak oring sie wytrze i co wtedy bedzie kapalo z niego wiec nie jest tak slodko :) A tym lepiej sterowac termostat zwykly od 0-90 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol automatyk ma chyba najlepszy pomysł bo najprostszy :) - a pompę można kupić Grundfos z 'importu RFNowego' nawet za 150zł w niezłym stanie! Zawory zwrotne sprężynowe zaś są za ok.10zł całkiem dobre (mosiężne ze sprężynką). No i otworzą się gdy chodzi ta właśnie pompa po przydławieniu zaworem regulacyjnym, bo inaczej to będzie otwierał także przy pracy pompy głównej!

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy tak tanio to wyjdzie a energia elektryczna pozniej ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odwieczny problem dla nie znajacych tematu

powtarzam od zawsze , tylko termostat rórznicowy do tego celu sie nadaje

inny to tylko pół srodek do celu

 

otworzą się gdy chodzi ta właśnie pompa po przydławieniu zaworem regulacyjnym, bo inaczej to będzie otwierał także przy pracy pompy głównej!

czyzbys łaczył szeregowo pompe od cwu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zaloze termostat z kapilara. Kapilare zamontuje na rurze glownej i tam bede mierzyl temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.