Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam i prosze o pomoc. Po wymianie grzejników z żeliwnych na płytowe (Radson) grzeją tylko do połowy. Na parterze domu są jeszcze stare żeliwne i tamte są gorące jak w piekle a na pietrze domu nowe grzeją tylko do połowy, dół jest zimny i rurka powrotu zimna. Grzejniki odpowietrzone, mają głowicę termostatyczną, piec na ekogroszek, pompa Grundfos na 3 biegu. Przed wymianą grzejników na górze było wszystko ok choc na dole grzejniki były jednak cieplejsze niż na górze. Instalacja ma 40 lat, jaka może być przyczyna??

Opublikowano

Do starych grzejników dociera z różnych powodów więcej gorącej wody, dlatego są bardziej gorące.

 

Przykręć zawory w starych grzejnikach, w ten sposób zrównoważysz instalację.

Opublikowano

W takiej starszej instalacji pierwotnie grawitacyjnej pewnie, często nie stosowano wcale zaworów, lub zamontowane zawory są nie do ruszenia. Instalator mógł trochę dać ciała, bo wiadomo że żeberka żeliwne nie mają prawie żadnych oporów przepływu, a nowe grzejniki owszem i jak jeszcze są zainstalowane zawory termostatyczne no to przepływ przez grzejniki wody jest bardzo spowolniony, mocniejsza pompa też tu nie wiele zdziała. Najprościej w takiej instalacji trzeba zamontować zawory termostatyczne na parterze na każdym grzejniku, lub jeśli są działające zawory przy grzejnikach to należy je zakręcić trochę, aby zwolnić przepływ wody przez grzejniki na parterze. Potej operacji więcej wydatku pompy co będzie kierowana na piętro.

Opublikowano

Dziękuję za rady, problem w tym że na starych grzejnikach szczególnie tych dużych nie ma wcale zaworów, więc czeka mnie spuszczanie wody i na razie wstawka zaworów jako doraźne rozwiązanie. Bo mam nadzieję, że jak wymienimy grzejniki na parterze to problem zniknie.

Opublikowano

U siebie na grzejnikach sprawdź nastawę wstępną przepływu na zaworach termostatycznych.

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

witam mialem ten sam problem

grzejniki grzały do połowy ale jest na to bardzo szybki sposób który mi pomógł

po pierwsze

spusc cała wode z obiegu kotła oraz z grzejników

po drugie

napełniaj kocioł od dołu po woli woda z rurociągu i poodkręcaj wszystkie zawory zasilani i powrót na maxa przy obiegu otwartym oczywiscie poczekaj aż woda wyleje sie przez naczynie wybiorcze oczywiscie przy zimnym kotle i pompa obiegowa wyłaczona na zero (bez zasilania )po wylaniu sie wody przez naczynie wybiorcze odpowietrz grzejniki na odpowietrznikach ażdo zejscia powietrza po zejsciu powietrza z grzejników uruchom pompe obiegowa na 3 vbiegu na około 10 minut bez odpalania kotła i odpowietrz ponownie grzejniki po wszystkim rozpal kocioł i jesli temperatura ci wzrosnie do około 35-40 stopni na kotle odpowietrz po kolei kazdy grzejnik przez odpowietrznik po wszystkim zobacz czy wszystkie grzeja rownomiernie i po uzyskaniu tempertury na kotle około 40 stopni ponownie odpowietrz grzejniki i musi pomuc powinny grzac jednakowo u mnie pomogło

jesłi pomogłem t ook pozdrawiam

Opublikowano

jeszcze jedno po kazdej interwenci w obieg c.o trzeba odpowietrzac instalacje pomimo iz tylko sie wymieniło grzejniki czy terz zawory i nie musi byc do tego ptrzebny fachowiec gdyz mozna to zrobic samemu w prosty sposób który opisałembez zadnych kosztów pozdrawiam i jeszce jedno zadne kryzowanie nie pomoże i przykręcanie zaworów termostatycznych ani powrotnych jesli nie odpowietrzysz instalacji

Opublikowano

Witam, dziękuję wszystkim za pomoc i rady, skorzystałam z wszystkich tj założone zawory na starych grzejnikach na parterze, przykręcone, odpowietrzona oczywiście instalacja po napełnieniu jej od dołu(tak zresztą zawsze napełniamy) no i działa jak należy. Odpowietrzam jeszcze co jakiś czas kontrolnie bo coś tam jeszcze powietrza się znajdzie ale minimalnie. Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam wszystkich

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Czy instalację ktoś przeczyścił przed wymianą grzejników? Czterdziestoletni syf - osady ze starych grzejników skutecznie Ci zablokują nowe grzejniki.

Woda zawsze płynie tam gdzie jej łatwiej: Parter - duże, pojemne grzejniki, małe opory, góra - nowe ale z większymi oporami i jeszcze woda do góry musi iść. Kryzowanie czy nastawa wstępna - jak zwał tak zwał - musi być.

Opublikowano

Ostatnio u klienta po przepłukaniu instalacji trawa na którą wylewała się woda zmieniła diametralnie kolor , syfu było co niemiara i 2 razy robiłem cofkę bo się zawory blokowały

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.