Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

fifek33 mam tak samo. U mnie płomień pojawia się ponownie gdy połowa zasypu wypali się po odgazowaniu.

Po odgazowaniu ustawiam szczelinę PG na zapałkę (tj. ok 2mm). Rozetę PW zamykam bo wychładza mi się wymiennik i temperatura spada.

Mam już przygotowaną KPW do montażu, może wtedy płomień będzie przez cały czas.

 

P.S. Palę orzechem z Marcela.

Edytowane przez jacmal81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za ciepło panowie , za ciepło i mały odbiór ciepła z kotła . U siebie zapakowałem 10 cegieł szamotowych w palenisko i jest w miarę ok ale i tak kocioł prawie stoi na 10 kg węgla .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt ok 4000 w zależności jaki palnik i jaki sterownik . Jak masz kocioł w dobrym stanie technicznym jak najbardziej się opłaca . Gotowy zestaw wraz z kotłem dla porównania  masz tutaj

http://allegro.pl/kociol-zeliwny-kotly-co-piec-piece-z-podajnikiem-i5112539207.html

dostępne są również zestawy do samodzielnego montażu .

Jeśli masz zdolności ślusarskie to podstawę z drzwiczkami czy kosz zasypowy możesz wykonać sam . Dobrać do tego dobry palnik a zwłaszcza sterownik do palnika i poskładać to już nie problem .

Oczywiście należy pamiętać że to rozwiązanie to tylko adaptacje i trudno będzie uzyskać parametry ogrzewania jak przy konstrukcji kotła  typowo pod podajnik a mówię tu o rusztach wodnych i sprawności samego wymiennika .

Pozdrawiam

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj kociol to 2 letni Viadrus U22 29 kw dotychczas pale od gory wszystko super tylko w zimie musze rozpalac 2 razy. W zwiazku z tym marzy mi sie podajnik .I jeszcze jeden plus tego wszystkiego ze mozna palic za pomoca podajmnika jak i normalnie od gory .Ciekawi mnie tylko zurzycie opalu dotychczas schodzilo mi 40 kg na 10 godz przy temp -10   st .Opal ZG Janina 23 Mj

Edytowane przez romfar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście trochę szkoda wyrzucać(sprzedać?) 2 letni kocioł.

Nowy 25kW z tej samej firmy co ja mam,tylko bez rusztu wodnego z palnikiem wielopaliwowym kupisz za 7300zł.

Dokupując zestaw wydajesz ponad 3 tyś.np. taki:

 

http://allegro.pl/zestaw-rozbudowujacy-modernizujacy-kompelt-viadrus-i5097480763.html

 

Jeżeli zdecydujesz się na zestaw,należy zrobić(zamówić) tak,żeby odległość od korony palnika do wodnego rusztu wynosiła 40cm.

W połowie trzeba zawiesić deflektor fi 25-28cm może być tarcza hamulcowa(ja mam taką za całe 5zł -_- )

Od korony palnika,a właściwie ciut wyżej dobrze jest ścianki do rusztu wodnego wyłożyć płytkami szamotowymi.

Lepiej będzie dopalone paliwo i czystszy kocioł.

Nie wiem jakie jest zapotrzebowanie na ciepło Twojego domu i trudno precyzyjnie określić ilość opału jaką spalisz.

U mnie na 140m2 niedocieplonego domu przy -20*C szło 50-53kg opału na dobę czyli 12kW z CWU.

Jak zamontujesz palnik wielopaliwowy możesz palić samym miałem lub mixem (groszek).

Ja od roku jadę na miale z Piasta 25MJ/kg i jest OK.

To tyle,jak będziesz miał pytania pisz.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze musze wliczyc koszty przerobki kotlowni poniewaz cale zasilanie hula mi na 1 pompie nie mam zaworu 3 drogowego ale mysle ze warto dla samej wygody przeciez .

U mnie na skladzie tona mialu z Marcela kosztuje 450 zl. ale sa tez tansze .Podejrzewam ze tak jak do tej pory kociol musialby hulac tak jak teraz na 60 st C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście,temp. 60*C na kotle jak najbardziej wskazana,zawór 3d również jeśli nie ma na grzejnikach termostatów.

Ja za swój 2" zapłaciłem ok.400zł.

Jeżeli są,zawór 3d ustawia się wtedy na ochronę powrotu.

Jeżeli chodzi o Marcela może się spiekać i będzie kłopot na retorcie.

Najlepsze węgle to typ 31.2. Piast,Janina,Sobieski,Ziemowit(może być mix wymienionych)

Na pewno nie warto kupować wysokokalorycznego opału ze względu na lekkie zimy,wystarczy kal. 21-25 MJ/kg.

Na forum pełno jest wpisów,co robić i jak ustawić parametry bo są niedopały spieki itp.(marnowanie opału) na Wesołej,Pieklorzu,Chwałowicach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli do środka komory zasypowej to jedynie palnik w drzwiczki popielnika ale peletowy .Rynna co prawda uniwersalna ale spalanie na niej to trochę jak na tłoku . Najczyściej i najefektywniej ( zwłaszcza na małych mocach ) spalisz na retorcie . A z tych raczej podajniki 2-ej generacji z przeciwzwojem jest ich sporo u różnych producentów a co najważniejsze pozwalają dobrze spalać nawet miały .Poczytaj tutaj https://zawijan.wordpress.com/burner-s-nowy-palnik/palnik-burner-s/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W brew pozorom taki układ jest sprawniejszy od palnika wewnątrz paleniska bo większa część wymiennika jest ogrzewana przez spaliny a jak wiadomo w kotłach żeliwnych to palenisko przyjmuje większość ciepła z promieniowania . Jedyny w zasadzie problem to wysokość rusztu wodnego kotła nad paleniskiem ( taka już konstrukcja i tego się nie zmieni ) im ta wysokość będzie większa tym lepiej . Ideałem było by ok 50 cm ale kocioł byłby wysoki jak szafa więc wysokość jaką podał kol grappa58 jest jak najbardziej do przyjęcia pod warunkiem że podwiesisz bezpośrednio pod rusztem deflektor z żeliwa albo ceramiki . Swoją drogą deflektor z wentylowanej tarczy hamulcowej bardzo fajnie działa bo kanały wentylacyjne wytwarzają jakby własny ciąg i powodują rozproszenie płomienia dookoła tarczy ( wygląda to jak palnik gazowy ) a tarcza rozgrzana do czerwoności bardzo ładnie dopala sadze i to co poderwało z palnika a do końca się nie spaliło .

Następna zaleta palnika pod kotłem to dobrze i stale wygrzany powrót kotła ( ruszt wodny jest bezpośrednio nad palnikiem ) i nie ma potrzeby instalowania ochrony powrotu .

No i chyba ostatnie to że nie tracisz nic z funkcjonalności kotła jako zasypowego bo w zasadzie nic się nie zmienia w komorze zasypowej .

Pozdrawiam .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i chochlik się wkradł bo miało być

.........

ewentualnie

http://www.tilgner.pl/palniki-brucer i sterownik http://bruli.pl/?a=dzialanie

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby kopiowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.