Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wierzbowa Plantacja


kseroks1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam kilka arów a mianowicie 48 i mam zamiar tam posadzić wierzbę energetyczną klasa ziemi jak pod wierzbę dosyć dobra bo 2b ale lepiej wierzbę niech rośnie niż stoi odłogiem.

Wierzba ma być z przeznaczeniem na grzanie CWU w sezonie wiosna lato jesień bojler 200l.

 

Problem jaki gatunek wybrać.

Polecają RF4 RF3 a jest jeszcze ,,wszędobylska,, gigantea.

 

Doradźcie coś w tym temacie.

 

pozdrawiam kseroks1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy aby na pewno wierzba była aż tak beznadziejna?

 

Ja w tym roku sadziłem roczne 3-5 pędowe sadzonki wierzby wysokości 1m ( miały 2m ale skracałem dla lepszego rozkrzewienia się i przyjęcia) na zachwaszczonym polu i zostawiam to tak na 5 lat, później zbieram polana.

 

 

Wartości w tabeli to ciepło spalania w MJ/kg.

sosna: 21,2

świerk: 20,5

jodła: 19,5

brzoza: 20,1

buk: 20,1

dąb: 18,4

olcha: 18,1

wierzba energetyczna*: 16

 

torf: 15,9

węgiel brunatny: 19,7

węgiel kamienny: 28,4

węgiel drzewny: 29,1

 

* — podana wielkość to wartość opałowa, przy założeniu 30% wilgotności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna wada wierzby jaka jest do zaobserwowanie to możne nie tak wartość opałowa lecz stosunkowo krotki czas spalania podanej porcji paliwa który ni jak ma się do czasu spalania innego materiału czy to drzewa czy też węgla dostarczającego taka samą ilość energii.

 

Ale i na to podobno są sposoby w postaci automatycznych kotłów.

 

Ale w moim poście nie chodziło o całkowite ogrzewanie pomieszczeń w okresie jesienno zimowo wiosennym lecz tylko i wyłącznie ogrzewanie CWU w okresie letnim i ewentualnie spalenie pozostałości w zimie żeby nie zasypywać starej wierzby nową tylko mieć zawsze czysty składzik na nowy materiał.

 

Zakupiłem na allegro worek takiej zrębki wierzbowej i przeprowadziłem próbę ile bde musiał spalić aby w połowie zasobnika CWU o pojemności 200l osiągnąć zadane 50*C.

Wynik jak dla mnie był zaskakująco pozytywny! (szok)

Zrębki wierzbowe powietrzno suche(ok 20% wilgotności) wrzucone na stertę starych gazet do podpałki zajeły się ogniem momentalnie i taką ilość ciepła wydzieliły ze aż wodę w kotle podgotowało lekko, co na dębie i sośnie nie miało miejsca .

Reasumując

 

Do zagrzania wody do 50*C potrzebne było mi 1 stara gazeta do rozpałki i dokładnie 1jedno wiaderko po tynku o pojemności 30l!!!!

 

Wynik jak dla mnie zaskakujący.

a spalanie nie było aż tak gwałtowne gdyż zażyło się to w dolnym spalaniu około 2 godziny.

Wynik zadowalający nie prawd-aż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem na allegro worek takiej zrębki wierzbowej i przeprowadziłem próbę ile bde musiał spalić aby w połowie zasobnika CWU o pojemności 200l osiągnąć zadane 50*C. Do zagrzania wody do 50*C potrzebne było mi 1 stara gazeta do rozpałki i dokładnie 1jedno wiaderko po tynku o pojemności 30l!!!!

 

Delta T=30 stopni, 200l, uzyskałeś 25MJ energii. Grzejąc to samo gazem wydałbyś 1,20 zł. Ile zapłaciłeś za to wiaderko zrębków ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.