Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wzrost Ciśnienia W Podłogówce Po Wylaniu Wylewki.


Darekas

Rekomendowane odpowiedzi

Po wykonaniu próby ciśnieniowej i odpowietrzeniu instalacji podłogówka została zalana wodą pod ciśnieniem 4 bar.

 

W trakcie wylewania wylewki z miksokreta czyli mieszanką półsuchą obserwowałem stopniowy powolny wzrost ciśnienia w instalacji ogrzewania podłogowego.

 

Po wylaniu całości wylewki wszystkiego razem jest ok. 100m2 ciśnienie na manometrze wzrosło do 7bar czyli aż o 3 jednostki!!!.

 

Czy to jest normalne zjawisko czy niestety ale powinienem się martwić. Co mogło spowodować aż taki duży wzrost ciśnienia.

 

Pod wodą jest tylko instalacja ogrzewania podłogowego pozostała instalacja np grzejniki nie są pod wodą bo cała instalacja nie jest jeszcze skończona.

 

Wylewki były robione tydzień temu po dwóch dniach ciśnienie zaczęło powoli spadać ale teraz w te upały znowu wzrosło do 8,5 bar.

 

Jadę zaraz upuścić wodę bo trochę mnie to wszystko martwi.

 

Czy taki wzrost ciśnienia po wylania wylewki to jest normalne zjawisko. Podłogówka była bardzo dobrze odpowietrzona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już spieszę z odpowiedziami. Niestety czasowo byłem odcięty od netu.

 

Rura to Kisan (ta biała nie czerwona)

 

Wg firmy Kisan żaden ucisk betonu nie powinien powodować wzrostu ciśnienia ale może to powodować większa temperatura wody.

 

Wylewka nie jest gipsowa ale cemetnowa z miksokreta.

 

Być może za za wszystko odpowiadał manometr. Jak spuszczałem wodę na rozdzielaczu to miałem już 10bar

 

Potem 1,5bar. Jedyne co mnie zaciekawiło to spadek z 10 bar do 1.5 bar spowodowało upuszczenie bardzo niewielkiej ilości wody

 

dosłownie około 20-40ml wody.

 

Teraz jest nowy manometr i wskazuje od 3,8 do 4,5 bar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam

Za to odpowiada nic innego jak wzrost temperatury. Woda w podłodze miała jakieś 20 stopni przed zalewaniem. Zaczęli zalewać i cement zaczął wiązać. Jak cement wiąże to wydziela ciepło. Rurki i woda w nich nagrzały się do około 40 stopni i wzrosło ciśnienie wody. To dlatego też jak masz bojler z ciepłą wodą to musisz mieć naczynie przeponowe. Albo przy centralnym ogrzewaniu musisz mieć naczynie przeponowe które odbierze nadmiar ciepłej wody podczas rozgrzewania. Ale to powinien wiedzieć nie tylko instalator podłogówki ale i goście od wylewek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadziłem tylko założyłem że robią wylewkę nie pierwszy raz więc mogłoby im się zdarzyć, że już wcześniej ktoś się o to pytał itd. Poza tym to jak lałem stropy to kierowca gruszki wiedział o betonach i wiązaniu całkiem sporo.... po prostu jak już woził kilka lat ten beton to chciał przynajmniej kilka ciekawostek o nim wiedzieć.

 

 

Ale masz rację.... teraz dosyć ciężko o fachowca który by wiedział coś na temat tego co robi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Sorki, że "dolewam oliwy", ale czy 4bar w instalację podłogówki to nie za wiele? U mnie z naczyniem pracuje od 1,9 do 2,4 - tak około, przy wzrostach temp. od 24 - 66*C.

Jak na mój gust, potrzebujesz naczynka, ale i tak chyba 4bar to za dużo, ale jestem w ciśnieniach laikiem (na mojej powyżej 5 włącza się zawór bezpieczeństwa na zamkniętej instalacji).

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie - fachowiec Ci to wszystko doradzał i zrobil...

Tera to pewnie bedziesz wszystko rozbierał

Max cisnienie dla rur PEX to 6 barów max cisnineia

Jeżeli to już przekroczyeś to słowo że pojawiły się mikropęknięcia które z temperatura się pogłębią

Nigdy 0,4 przed zalaniem - max 0,3 MPa a grubość wylewki pewnie też fachowiec określił

Fachowiec zabłysnoł a Ty straciłeś /porozmawiaj z nnim bo to powinien byc jego problem aby powiedzieć

Tobie że to ciśninie trzeba pilnować na tym poziomie....../

Dlaczego Ci co mają nie pytają się tych co to wiedzą

Wiem Ci co mają chcą zapłacić mniej i zawsze mają wielu doradzających fachowców

Dlaczego to trafiło na Ciebie

Pozdrawiam

PS

Ku.. denerwujące jak już coś takiego się wydarzy i kolejne wydane pieniądze czas i

może następny fachowiec....

 

Wyraznie napisane:

http://www.muratordom.pl/gotowe-rozwiazani...o,147_4150.html

 

Podkreśle - NIE PRZEKRACZA 0,6 - to również maksymalne ciśnienie próby

Poczytaj to włosy wypadną...

http://www.e-instalacje.pl/pdf/ogrzewanie_...owych_Kisan.pdf

Szkoda że to jż po fakcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

No jak to przeczytałem do włosy wypadają.

 

Dopiero teraz przeczytałem Twój wpis i trochę mi szczęka opadła.

 

Wcześniej myślałem że nikt nie pisał w tym wątku.

 

Czy prawdą jest to co pisał krisk że wysokie ciśnienie w trakcie wylewania wylewki mogło spowodować uszkodzenie rury Pex.

 

Maksymalne ciśnienie robocze dla rury Pex Kisana rzeczywiście jest O,6 MPa ale chyba rura ma jakiś zapas i chwilo wytrzymuje większe ciśnienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak to przeczytałem do włosy wypadają.

 

Ja też to przeczytałem, potem Twoje wpisy i jakoś mi włosy nie wypadają. :D

Jedynie mi wpadło do głowy, że jeśli instalacja jest nadal szczelna, to nie jest źle. Ale rzeczywiście, trochę niezgodnie z zaleceniami zadziałałeś. To moim zdaniem może skrócić zakładany czas działania o jakieś 10 lat! To by wychodziło, że będziesz się musiał zacząć martwić już za jakieś 40 lat.

 

Ciśnienie robocze jest zawsze mniejsze od max ciśnienia dopuszczalnego.

Jak to napisał Baca "Chłopie, nie masz innych zmartwień?". ;)

 

A już tak całkiem na poważnie. Forum to wolna wymiana myśli (nawet widzę, że Marcin mało co interweniuje ostatnio ;) ). Nie bierz sobie tak do serca każdego zdania tu napisanego.

W tej sprawie po prostu zadzwoń do producenta rur, bo widzę, że masz z nim kontakt, i zapytaj.

 

Odpowiedź możesz tu oczywiście wpisać, to się razem pośmiejemy (albo i nie).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wg mnie Twój przypadek to można zakwalifikować jako rura biała do zimnej wody ,bo z opisu nie wynika ,że grzałeś tą świeżą podłogę .A taka rura jest do 1MPa .Więc śpij spokojnie.

 

 

Rzeczywiście trochę się uspokoiłem bo instalację mam zrobioną białą rurą Kisan PEX-AL-PE 80 a ta ma 1 Mpa.

 

Podłogówki oczywiście nie grzałem ciśnienie wzrosło tylko w trakcie wylewania jastrychu.

 

A to co pisał krisk czyli O,6 MPa to dotyczy rury Kisan ale czerownej.

 

Chociaż tutaj Rury Kisan raz jest podane ciśnienie 0,6 Mpa dla ogrzewania podłogowego a 1 Mpa dla ciepłej wody. Nie bardzo rozumiem czemu jest taka różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej sprawie po prostu zadzwoń do producenta rur, bo widzę, że masz z nim kontakt, i zapytaj.

 

Odpowiedź możesz tu oczywiście wpisać, to się razem pośmiejemy (albo i nie).

 

Pozdrawiam.

 

Jak dzwoniłem to sami nie wiedzieli czemu ciśnienie przy wylewaniu aż tyle wzrosło.

 

Prawdopodobnie była to zasługa bardzo dobrego odpowietrzenia podłogówki.

 

Dostałem również odpowiedź że nic się nie powinno stać ale lepiej zmniejszyć ciśnienie.

 

To tyle odpowiedzi producenta. Jak widzisz nie daję ona wcale 100% pewności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.