Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam Kolegów,

Od lat korzystam z Waszych podpowiedzi, dzięki którym czuje się już prawie jak hydraulik. Ale że prawie robi różnicę, proszę o właściwe ukierunkowanie dotyczące modernizacji kotłowni pod kociol pelletowy. 

Do ad remu, jak mawiał klasyk. Jak wiadomo producenci kotłów wymagają ochrony powrotu (choć mój kociol na eko jakoś sobie bez tych udziwnień poradził przez 15 lat i jakoś nie chce skorodowac). Producent, którego urządzenie kupiłem (kotłospaw, model duoko) załącza rysunki przykładowych rozwiązań instalacyjnych. I super, chciałbym jednak dowiedzieć się od bezstronnych fachowców, jakie rozwiązanie preferujecie.... 

Przy jednaj nitce grzejników (podpogówka wyłączona z powodów zdrowotnych) mam do wyboru - w uproszeniu rzecz jasna:

1. Zawor czterodrogowy z siłownikiem,

2. Zawor czterodrogowy z siłownikiem plus zawor temperaturowy ATV, 

3. Sprzęgło hydrauliczne.

Jakie rozwiązanie wybrać? I żeby działało, ale przerostu formy nad treścią. Zainstalowanych jest 19 grzejników, wody w systemie sporo bo większość domu w parterze (140m + 64 m piętro). 

Sam tego robił nie będę (aż taki mądry nie jestem), ale w związku z ostatnimi przejściami z fachowcami mam do nich ograniczone zaufanie. 

Byłbym wdzięczny za pochylenie się nad tematem

Pozd

Janusz

Ps. A może moglibyście mi polecić jakiegoś kogoś dobrego. 30 km na północ od Warszawy.... 

 

Opublikowano

Nic nie piszesz o CWU.

Sprzęgło daje najwięcej możliwości i jest najpewniejszym, że będzie wszystko działać prawidłowo. I chyba będzie najmniejsza możliwa pajęczyna z rurek.

Opublikowano

Dodatkowo możesz rozdzielić poprzez sprzęgło, parter od piętra.

Ps o co chodzi z tą podlogowką?

Opublikowano

Cwu jest, zbiornik dwuplaszczowy i nie będę zmieniał. W zeszłym roku dostał nowa pompkę, to po co zmieniac. Więc nic nie pisałem.

A z podłogówką.... hmm, zapewne dla niektortch dziwna sprawa i głupie fanaberie.... ale żona nie była w stanie przebywać z żadnym pomieszczeniu ogrzewanym podłogówką. Nie będę opowiadał całej historii, ale w każdym razie okazało się, że ma silnie zdolności radiestezyjne. A że podłogówka to jeden wielki ciek wodny, dochodziło do bardzo silnych bólów głowy z zawrotami włącznie. 

Także panie i panowie, zanim podłogówka to wahadełko i pochodzić wokół studni :). A poważnie to ponoć kilkanaście (!) procent populacji może czuć dyskomfort przebywając w pomieszczeniu z wodna podłogówką. Moja love jest skrajnym przypadkiem.

Ot i cała opowieść.

Wracajac do maritumu (inny klasyk)... Czyli ze sprzeglo... a kosztowo do innych rozwiązań to duza różnica? Bo pojeczyna z rur się nie przejmuje. Kotłownia ma z 18m, to jedna pajeczyna więcej nie przeraża...

Pozd

J.

 

 

Opublikowano

Sprzęgło bez problemu zrobi każdy warszta ślusarki. Kawałek rury/prostopadłościanu i wspawane mufy. Wystarczy znaleźć coś w necie i zrobić na wzór. Oczywiście później zaizolować 

Opublikowano

A kto sugerował cokolwiek o zmianie bojlera?

 

Opublikowano

Widzę jasność...

Mam nadzieję, że potencjalny wykonawca nie będzie się opierał...

Czyli w moim przypadku (tylko grzejniki na jednej nitce) wystarczy sprzęgło, jedna pompa i ew. ATV. Czy dobrze zrozumiałem? 

Sprzęgło na allegro oglądałem i rzeczywiście od 3 stówek (ale są również takie po ponad 2 tysięce) Podpowiedzcie jeszcze jak je dobrac? Na jakie parametry zwrócić uwagę? Na dobrą sprawę, to ja nie mam zielonego pojęcia ile mam w instalacji...

J.

Ps. Nikt nie sugerował. Ktoś wskazał że nic nie napisałem o CWU. Więc napisałem. Proste.

Opublikowano

W twoim przypadku wystarczy zaworem 4 drogowy pompa c.o. i pompa kotłowa. Sprzęgło daje więcej możliwości ale to dotyczy kilku obwodów. Więc jest to już jak piszesz przerost formy nad treścią. Ty masz jeden grzejnikowy. Przy sprzęgle też wymagana pompa na powrocie. No ale jak się czyta o cudownych właściwościach sprzęgła to można uwierzyć. 

Opublikowano

No tak, po co robić dobrze, jak można jako-tako.

Ja tu widzę 3 obwody: grzejniki, CWU i podłogówka (nawet jak wyłączona).

Opublikowano

Obwody są 2. Podłogówką jest wyłączona trwałe, w sensie odcięta. Zostały tylko rurki w podłodze. 

Chce zrobić raz a dobrze. Na moje laickie oko łatwiej jest spieprzyć instalacje na zaworach niż na sprzęgle. Co zresztą wynika z sympatycznego filmiku podesłanego mi przez kreciqa. Koszty wydają się porównywalne....

Konstrukcja i zasada działania sprzęgła nawet na mój humanistyczny rozum jest tak prosta, że tam się nie ma co zepsuć. Natomiast te zawory, automatyka, siłowniki, czujniki.... brr. Aż skóra mrowi, jak się pomyśli, że to wszystko albo chińskie, albo europejskie z tym że zrobione w Chinach albo innej Kambodży. 

Ważne rzecz. Jak dobrac owo sprzęgło? Proszę o podpowiedź.

J.

 

Opublikowano

Ze sprzęgła ma wypływać nie więcej wody niż do niego wpływa z kotła. I to tyle. Dalej patrz na przyłącza/śrubunki. Czyli jak z kotła jest 6/4, to sprzęgło nie mniej niż 5/4 na zasilaniu, a na wyjściu ze sprzęgła to ile tam jest przewidziane na przyłącza.

I pompa na obieg sprzęgło-kocioł ma mieć wydajność równą bądź większą, niż suma pomp na obiegi. Czyli jak np. pompa CWU pracuje na 1 biegu, pompa CO na 1 biegu, to pompa kotłowa na 2-3 biegu.

Tak patrzę i chyba zbyt skrótowo to wyjaśniłem.

Sumujesz moc wszystkich grzejników, dodajesz 10% z tego na CWU dodajesz ewentualne przyłącza (podłogówkę lub to, co ją zastąpiło). To ci powie, jakiej mocy sprzęgło potrzebujesz.

Następnie patrzysz na pompy, na jakich biegach pracują teraz, z wykresu ich charakterystyk odczytujesz, jaki w danym nastawie mają przepływ (w litrach na godzinę), sumujesz i to ci powie, jaki przepływ sprzęgło musi zapewnić.

Następnie wybierasz materiał, z jakiego ma być sprzęgło zrobione (stal czy stal kwasoodporna) i dokonujesz wyboru/zakupu.

Opublikowano
Godzinę temu, Torfillo napisał(a):

Konstrukcja i zasada działania sprzęgła nawet na mój humanistyczny rozum jest tak prosta, że tam się nie ma co zepsuć. Natomiast te zawory, automatyka, siłowniki, czujniki.... brr. Aż skóra mrowi, jak się pomyśli, że to wszystko albo chińskie, albo europejskie z tym że zrobione w Chinach albo innej Kambodży. 

 A myślisz że będziesz miał mniej elementów przy sprzęgle? Bedzie prawie tyle samo ,plus sprzęgło.

Masz tylko grzejniki i cwu ,więc trzymaj się tej dobrej rady kolegi 1mps ;

15 godzin temu, 1mps napisał(a):

W twoim przypadku wystarczy zaworem 4 drogowy pompa c.o. i pompa kotłowa. Sprzęgło daje więcej możliwości ale to dotyczy kilku obwodów. Więc jest to już jak piszesz przerost formy nad treścią.

 

Opublikowano

Jak temperatura na grzejniki będzie miała być taka sama, jak na kotle, to gdzie te więcej elementów? A nawet mniej... kształtek do złożenia tego.

Dobra rada... Tak samo jak kiedyś było "po co ci drzwi 100 do kotłowni". A 10 lat później "szkoda, że mam drzwi 60, bo mi się w nie bufor nie mieści".

Kawałek rury, a panika jakby to był prom kosmiczny.

Opublikowano

Temperatura na grzejniki ma iść taka jak na kotle? To super propozycja😭

 

Opublikowano

Przecież sprzęgło to podstawa, a ty już snujesz teorie, że sprzęgło zastępuje wszystko...

Zawór ATM (ESBE seria VTA) na wyjście grzejnikowe i wszystko. Więc gdzie tu problem.

Sprzęgło kosztuje tyle co zawór 4d, a zawór ATM połowę tego co siłownik.

Opublikowano

Problem w tym, że proponujesz Januszowe rozwiązania. 

Opublikowano

Problem w tym, że chcesz uszczęśliwiać człowieka na siłę.

4 godziny temu, Torfillo napisał(a):

Natomiast te zawory, automatyka, siłowniki, czujniki.... brr. Aż skóra mrowi, jak się pomyśli, że to wszystko albo chińskie, albo europejskie z tym że zrobione w Chinach albo innej Kambodży. 

 

Opublikowano

Strach ma wielki oczy. Niech poszuka ogarniętego instalatora, a będzie zadowolony jak nigdy wcześniej. 

A sprzęgło i tak zbędne. 

Opublikowano

Jasna rzecz. Daj mi takiego. Marzę o gościu, który to ogarnie za rozsądne pieniądze.

Trzech się już umówiło, wszystko było cacy, dopóki nie powiedziałem, ze na odbiorze modzie serwisant od producenta kotla. Zapadala cisza. ⁸Potem kontakt się urywa. Co mam o tym sądzić? Nie oczekuje podpowiedzi.

Stąd moje głębsze zainteresowanie tematem, zaczynam się bowiem obawiać, że chcąc nie chcąc będę musiał sam to ogarnac... I dla mnie jako dla laika rozwiązanie ze sprzęgłem wydaje się bardziej idiotoodporne, czyli nie czułe na moje umiejętności (i ewentualnego fachowca).

Pozr

Janusz 

Ps. Aha, jeszcze był taki, który zażyczył sobie 14500 ...

 

 

Opublikowano

Myślę że z zapasem. Nawet zastanawiałem się czy nie kupić 20 kw ( teraz mam 25 kw na eko), ale opinie były fifty-fifty. 

25 km od północnej granicy Warszawy, parę km za zalewem zegrzynskim. 

Proszę mi jeszcze wyjaśnić, jakie znaczenie ma temperatury wody, która idzie na grzejniki? Przecież każdy ma swoją regulacje... 

Opublikowano

Będzie miała znaczenie, jak będzie bufor i kocioł będzie prowadzony na wysokich temperaturach. Jak kocioł będzie prowadzony na tych około 60 stopniach i na grzejnikach będą termostaty, to regulacja nie jest wymagana.

No chyba, że chcesz się bawić w pogodówki, to się przyda. Ale i tak bez bufora nie będzie to działać.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.