Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Budowa instalacji CO i CWU już na wiosnę więc muszę w końcu zdecydować jak to będzie wyglądać. Po przeczytaniu chyba wszystkich tematów tutaj i sprawdzeniu przykładowych schematów z Panasonica i Kaisaia zrobiłem schemat jak poniżej. Czy możecie powiedzieć czy czegoś ważnego brakuje? 

Zawór 3D od PC sterowany oczywiście PC. Zawór 3D przełączający od kotła sterowany jakimś prostym sterownikiem na zasadzie priorytetu nagrzania CWU.

Większość zaworów i filtrów już posiadam. Posiadam też pompę (Kaisai 8kW) i zbiornik CWU 200 czy 300L. Co do bufora - jeszcze go nie mam i myślę czy kupić z wężownicą do kotła + PC bezpośrednio czy bufor bez wężownicy i dodatkowy obieg z wymiennikiem ciepła. Na forum opinie 50/50 - jeden chce rozdzielić "brudną część" wymiennikiem a inni robią na wężownicy.

Bufor będzie kupiony jakiś starszy ale nierdzewny - jakiś 10-letni Viessman czy coś takiego. Nowym nie ufam a chcę wszystko nierdzewne żeby się już z tym nie bawić. Z uwagi na to bufor będzie miał ograniczoną ilość przyłączy. Na czym powinienem się skupić wybierając go? Wiem, że PC powinna być podpięta na dole a kocioł na górze ale... wszystko co jest dostępne ma wężownice na dole. Czy nie będzie wielkim problemem jeśli zasilanie od PC podepnę gdzieś w 2/3 wysokości a powrót w 1/3-1/4 wysokości i do tego wężownica od kotła na samym spodzie? Na plus wymiennika płytowego byłaby możliwość podpięcia pompy ciepła na dole bufora i kotła na górze - nie wiem czy jest to super ważne czy strata wydajności nie będzie jakaś ogromna. Na minus wymiennika to, że kolejna rzecz do popsucia i kolejna pompa wcinająca prąd. Brak elementów przy kotle (pompa, zbiornik przelewowy itd) można zignorować - tam wszystko wiem jak zrobić.

Kocioł będzie używany przy mrozach i gdy będę potrzebował znaczniejsze ilości wody ciepłej CWU w zimie - tak to generalnie PC. Ogrzewanie w całości podłogówka. Rozdzielacz z pompą i zaworem mieszającym już kupiony. 

 

 

 

 

instalacja wodna.jpg

Edytowane przez MuminPapa
Opublikowano

@MuminPapa Nie zapomnij, że kocioł na drewno powinien raczej pracować w układzie otwartym.

Opublikowano (edytowane)

Tak, wiadomo. Układ otwarty - tak jak opisałem w poście (na schemacie nie oznaczałem bo to oczywista sprawa). A cała reszta +- ok?

Edytowane przez MuminPapa
Opublikowano

@MuminPapaRaczej tak, jeśli można ocenić to przez schemat. Jeśli jest to pompa typu monoblok z zabezpieczeniem antyzamrożeniowym typu zawory antyzamrożeniowe to powinny być zamontowane minimum 20cm od gruntu (spód zaworu), nie mogą być jeden nad drugim. Spadek rurarzu grawitacyjnie w dół powinien odbywać się od pompy poprzez powyższe zawory do pomieszczenia wewnątrz (najlepiej do jakiegoś spustu w pomieszczeniu wraz z odcięciem zaworowym na powrocie i zasilaniu po stronie instalacji - aby w razie awarii pompy lub długiego zaniku prądu, odciąć pompę od instalacji i spuścić ręcznie całą wodę). Jeśli miałyby te zawory spełniać w 100% swoją rolę automatycznie do spuszczania wody - to należałoby jeszcze zamontować automatyczne napełnianie wody do instalacji (w przeciwnym wypadku zleci woda z bufora).

Oczywiście, rzeczy które opisałem należy skonsultować z wykonawcą, który ma pogląd na miejscu na instalację.

Opublikowano

Bardzo fajny schemat, sam przymierzam się do podobnego rozwiązania. Czy w przypadku kominka z płaszczem wodnym takie rozwiązania też byłoby ok?

Opublikowano

No chyba nie ma większego znaczenia. U mnie to będzie bliżej nieokreślony kocioł/kominek/koza z płaszczem znajdująca się poza domem w innym obiekcie (ziemiance). Instalacja pex poprowadzona pod ziemią do domu. Straty będą ale mam darmowe drewno a wiadomo, że legalnie w nowym domu nie da się teraz kotłów montować (bezklasowych/samoróbek).

Tylko oczywiście kocioł/kominek w układzie otwartym i wszystkie zabezpieczenia do takiego układu. 

Opublikowano

Przy okazji bufora mam pytanie. Chcę dać bufor 60L na powrocie szeregowo. Bufor ma 4 wejścia po bokach - 2 na dole i 2 na górze. Widzę po różnych filmikach na YT, że podłączanie powrót z instalacji i wyjście na pompę ciepła jest w każdy możliwy sposób. Na schematach najczęściej powrót z instalacji wchodzi w dolne gniazdo i wyjście na pompę jest z górnego gniazda. Pewnie to jest najsensowniejsze rozwiązanie, gdy pompa potrzebuje energii do defrostu i pobierze sobie najcieplejszą wodę z góry bufora. Pewnie przy tak małym buforze i dużych przepływach ma to znikome znaczenie, ale warto spytać jaki wariant jest zgodny ze sztuką.

Opublikowano (edytowane)

Może taki bo woda do PC powinna wracać jak najzimniejsza. Tak jest na schematach do podłączenia PC Panasonica. W instrukcji montażu twojego PC powinien być schemat.

image.thumb.png.2c86eca67902df163a4ebcaf4ddce825.png

Edytowane przez cezario1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.