Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła + kocioł w starym domu czy to ma sens?


grego

Rekomendowane odpowiedzi

Wzór wydaje się banalnie prosty o czym sam wspomniałeś, że nie przepalisz tych 110k w swoim życiu. Różnica zaoszczędzonych kosztów od wartości inwestycji względem bieżących rachunków, nawet mozna zalożyć ich wzrost powiedzmy 10% rocznie. Zakładajać PV szybko policzyłem, ze koszt się zwróci maks po 5 latach. Jak będzie problem z węglem czytaj ETS2 to mysle przejśc na palenie owsem jak główne źródło ciepła - swoje i nie opodatkowane. Dla wygody kombinowałem coś z PV, ale widzę że to też nie takie proste.

 

Edytowane przez grego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Pjottter napisał(a):

Jakby nie patrzeć od czegoś trzeba zacząć jeżeli chce się w dom inwestować 

Nie koniecznie. Ja zacząłem od wymiany okien i żałuję. Jak je wymieniałem to nie opłacało się wziąć dotacji. Po 7 miesiącach przepisy się zmieniły i opłacało się zrobić kompleksową termomodernizację  i na okna dostał bym kasę.  Niestety jakieś około 20 tys jestem do tyłu bo się pośpieszyłem.

Nie można też zacząć od modernizacji kotłowni bo jak będziesz miał zainstalowane ekologiczne źródło ciepła to na docieplenie dotacji nie dostaniesz.

@grego Nie wiem dlaczego nie chcą ci dać tej dotacji Jeżeli masz za wysokie dochody to ludzie to obchodzą w różne sposoby. Możesz wziąć na współwłaściciela budynku Czyli np na rodziców emerytów lub zrobić dziecko współwłaścicielem które ma małe dochody np bo się jeszcze uczy i dorabia tylko sobie. Musicie tylko powiedzieć że prowadzicie osobne gospodarstwo domowe. Może od razu się nie da ale za rok może jak dobrze pomyślisz to dotację dostaniesz. 

Edytowane przez cezario1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, cezario1 napisał(a):

 zrobić dziecko współwłaścicielem które ma małe dochody np bo się jeszcze uczy i dorabia tylko sobie. Musicie tylko powiedzieć że prowadzicie osobne gospodarstwo domowe.

No jest to jakiś sposób 🤣. Swoją drogą kolega robił niedawno docieplenie, załapał się na najniższy próg, ale najśmieszniejsze, że jego koszt i tak byłby taki sam dla wykonawcy heh,  więc nawet nie występował o to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasy się zmieniają i co się nie da zrobić dzisiaj można być możliwe do zrealizowania za kilka lat. Jak weźmiesz na osobę o bardzo małych dochodach i zrobisz kompleksową termomodernizację to możesz dostać nawet 100% kosztów netto zapłacisz tylko Vat 8 lub 23% Będzie  to obojętne ile weźmie wykonawca bo to Ci zwrócą a 8% od jego faktury które zapłacisz to niedużo. Dziecku można część domu dać. Do fikcyjnej separacji z żoną nie namawiam he he. 

Edytowane przez cezario1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba też szukać firm. Te co mogły mi zrobić na 8% VAT wyceniły mi na 77tys a druga 90-100tys powiedziała.

Dlatego poszukałem firmy na usługę docieplenia, a cały materiał do ocieplenia kupiłem na 23% VAT i wyszło 10 lub wg drugiej firmy 30 tys. mniej. Na firmę ponad rok czekałem. Na koniec okazało się, że nie są płatnikiem VAT. Dla mnie ich koszt brutto=kosztowi netto i mogłem całość za robociznę uznać za koszt kwalifikowany. Za materiały o VAT mniej. 

 

Edytowane przez Sławek007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.