Skocz do zawartości
IGNOROWANY

ogrzewanie klimatyzacją


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez SUSPENSER,

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Hej

Planuję zamontować klimatyzację do ogrzewania mieszkania w starym budownictwie prawie 40 mkw. Proponujecie jedną bardzo silną jednostkę zewnętrzną, czy jedną silną i jedną słabszą? Jakie konkretne modele klimatyzatorów proponujecie? Jakie firmy we Wrocławiu byłyby najlepsze? Zależy mi na tym by koszt ogrzewania były jak najtańsze i żeby miał jak najlepsze filtry, bym miał czyste powietrze w mieszkaniu

Opublikowano (edytowane)

lokator, zamontowałem klimę, do grzanie w okresach przejściowych, miesiąc temu i też zadawałem podobne pytania. Ja zgodnie z sugestiami instalatora i forumowiczów zdecydowałem się na 2 jednostki, wziąłem budżetowe klimatyzatory, dlaczego "patrz wyżej". Wybór klimatyzatorów dedykowanych do grzania jest ogromny, zależy ile chcesz zainwestować.

PS. może jakiś załącz jakiś rzut mieszkania z propozycją montażu jednostek wewnętrznych.

Edytowane przez oxalis3
  • Lubię to 1
Opublikowano

Tzn. że klimatyzator sprawdzi się jak ogrzewanie w okresach przejściowych, zimą nie? Kwota do zainwestowania nie gra roli, byle rachunki nie dawały popalić. 2 jednostki wewnętrzne brzmią spoko, najwyżej jednej po prostu nie będę uruchamiał.

Mam podesłać zdjęcia miejsc, w których najchętniej widziałbym jednostki wewnętrzne, tak?

Opublikowano

Zimą może braknąć mocy grzewczej , to co innego niż kocioł ,im zimniej tym mniejszą moc jest w stanie takie urządzenie wygenerować i cop

  • Lubię to 1
Opublikowano

Słyszałem od przedstawiciela handlowego, że klima wyrobi zimą, ale po prostu odbije się to na rachunkach. No ale właśnie w jego interesie było, by mi to opchnąć. Myślisz, że od jakiego minusu klima nie będzie sobie radzić?

  • Rozwiązanie
Opublikowano

Kilka lat temu  poleciłem znajomemu zamontowanie klimatyzatorów i grzanie niemi bo mu się rozszczelniła instalacja podłogówki. Wybrał za moją radą droższe, ciche jednostki po jednej na pokój i do dzisiaj jest mi wdzięczny za to doradzenie. Grzanie nimi działa od lat przy każdej temperaturze, w gratisie ma też chłodzenie, prąd w taryfie G12W i dopasowanie do niego użytkowania systemu dało też spore oszczędności w porównaniu do kotła na ekogroszek. Swego czasu zamontował tez panele z dopłatą i to jeszcze bardziej koszty obniżyło [nie całkiem bo tylko 10 kW się zmieściło a potrzeby bytowe też swoje ma]. Podsumowując warto wybrać droższe, ciche jednostki. Mogę polecić na priv fachowca który działa we Wrocławiu i mi też montował jedną z jednostek.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Opublikowano

Trzeba by w jakaś tabelkę zerknąć danego urządzenia ,jakie parametry osiąga w danych temperaturach .

 

  • Lubię to 1
Opublikowano

Mam klimę z grzaniem na poddaszu. 4 pokoje. Jeden ponad 40m2, drugi 30m2, dwa po 16m2. Wrzuciliśmy 4 splity. Z kilku powodów. Po pierwsze, jak jeden split zdechnie, to reszta nadgoni 🙂 Po drugie lepszy rozkład temperatur.

Mam chińczyka. Midea XTreme coś tam. Zwykły z kapilarą bez EEV. Gniotsa nie łamiotsa. Dawał radę w silne mrozy. Trzeba odpowiednio dobrać moc patrząc na tabele / wykresy z mocą zależną od temperatur zewnątrznych. Ta Midea ma grzaną tackę i karter jednostki zewnętrznej oraz powiększony wymiennik. Serio - zero problemów z brakiem ciepła. Grzaliśmy tak w sezonie 2022 / 2023, gdy wybuchła wojna i się węgla kupić nie dało. Parter grzał piec kuzniecowa na drewno. Przeżyliśmy 😉 

  • Lubię to 1
Opublikowano (edytowane)

Ja mam tak jak wyżej przedmówca. 3 sypialnie, Każda ma swoją klimę plus salon ma swoją ciut mocniejszą od pozostałych. Każda marka ma modele które maja dodatki zimowe, ale inne zasady działania i tu warto się dopytać. Grzałka tacy ociekowej u jednych załącza się w minusowych temperaturach i działa non stop, a u innych tylko podczas defrostu.

Edytowane przez buska3
Opublikowano

Rozważam różne modele z założeniem, że będę mieć dwie jednostki wewnętrzne, ale jedna z nich będzie uruchamiana sporadycznie. Duża różnica w rachunkach byłaby między danymi modelami?

A) A+++; SCOP 5.90; kW 2.5 (https://aero7.pl/klimatyzator/panasonic-heatcharge-kit-vz)

B) A+++; SCOP 5.20; kW 2.5 (https://aero7.pl/klimatyzator/panasonic-etherea-kit-xz-graphite)

C) A++; SCOP 4.60; kW 2.5 (https://aero7.pl/klimatyzator/kaisai-one-plus)

D) A+; SCOP 4.0; kW 2.5 (https://aero7.pl/klimatyzator/haier-revive-plus)

Opublikowano
8 godzin temu, lokator napisał(a):

Rozważam różne modele z założeniem, że będę mieć dwie jednostki wewnętrzne, ,,,,


Drogi kolego @lokator, Twoje rozważania są nieco błędne.
To co podlinkowałeś to są zwykłe klimatyzatory typu split, i do tych jednostek zewnętrznych można podłączyć tylko jedną jednostkę wewnętrzną.

Musisz szukać klimatyzatorów typu multisplit. Tu pragnę zwrócić uwagę, że takie zestawy są przeważnie dużo droższe, niż pojedyncze zestawy klimatyzatorów split pomnożone razy dwa lub nawet razy trzy.

Te dwa pierwsze klimatyzatory, które podlinkowałeś to jakaś porażka cenowa.     

  • Lubię to 1
Opublikowano

Klima do grzania to pompa ciepła 

Wiem, wiem 99 na 100 powie, że to banał, ale liczy się ten jeden 😄

Wymiennik-parownik w pompie ciepła o mocy x to wymiennik klimatyzatora o mocy x + ok 50%. Ilość sekcji w klimatyzatorze to 2,3,lub 4. W pompie to 8,10, lub 12.

Pompa ciepła, to płynna modulacja w obu trybach z dokładnością do 1-5Hz, w klimie 2-3-4 stopnie mocy. Algorytm pompy ciepła to priorytet utrzymania się w zakresie pracy sprężarki z widełkami zadanej +/-2K, w klimie jedziemy jak najszybciej, na mocy max do zadanej, a następnie jak uda się wyhamować to ok, a jak nie to trudno. W efekcie działa to jak on/off. 

Skraplacz w klimie, skraplanie utrzymywane ok 45C, w dobrej pompie zejdzie do 35C.

Daleko nie każda klima to pompa ciepła. 

Opublikowano

Nie musi wcale szukać multisplita. Ja mam 4 niezależne spilty. Z kilku powodów. Po pierwsze - jeden padnie, reszta działa. Po drugie jest to rozwiązanie idioto odporne. Każdy może sobie w pokoju ustawić coś innego i działa. W multisplicie jeden włączy ogrzewanie, drugi chłodzenie i system staje. U mnie kręcą tym dzieci czasem, więc chciałem jak najbardziej idioto odporne rozwiązanie.

Opublikowano (edytowane)

 lokator Ty możesz założyć np. 2 splity czy tylko multisplita? Jeżeli możesz 2 splity to patrz co pisał miklo i zakładaj 2. Jeżeli chodzi o wybór marki, to jeżeli zaczniesz przeglądać internet, fora internetowe i zastanawiać , którą to wziąć to zgłupiejesz (piszę to z własnego doświadczenia).  Znajdź instalatora z polecenia, pogadaj z nim, ustal budżet i zakładaj. 

Ja mam klimatyzatory od niedawna i wg mnie to one wcale nie pracują tak jak opisuje Vlad24, startują łagodnie i bardzo ładnie trzymają się w zadanej temp. odczytywanej wg. pilota.

Edytowane przez oxalis3
Opublikowano

A które z tych rozwiązań byłoby tańsze w dłuższej, wieloletniej perspektywie? Multisplit, czy dwa splity? Bo jeśli to drugie, to mam możliwość założenia dwóch splitów. Obawiam się jednak trochę tego, że uruchamianie dwóch jednostek zewnętrznych może się wiązać z wyższym użyciem mocy co dla mnie oznaczałoby wyższe rachunki

Ok pomyliłem się z tymi modelami, nie wiedziałem, że to splity. Ale wiecie, dla mnie mało ważne jest to, jaka to marka itp. Chciałem tylko się dowiedzieć, czy duża różnica byłaby między klasami energetycznymi A+, A++ i A+++ jeśli chodzi o wysokość rachunków? Bo na razie firmy proponowały mi A+ i A++, a zauważyłem dość dużą różnicę w SCOP

Opublikowano (edytowane)
W dniu 17.09.2024 o 02:40, lokator napisał(a):

A które z tych rozwiązań byłoby tańsze w dłuższej, wieloletniej perspektywie? Multisplit, czy dwa splity? Bo jeśli to drugie, to mam możliwość założenia dwóch splitów. Obawiam się jednak trochę tego, że uruchamianie dwóch jednostek zewnętrznych może się wiązać z wyższym użyciem mocy co dla mnie oznaczałoby wyższe rachunki

Ok pomyliłem się z tymi modelami, nie wiedziałem, że to splity. Ale wiecie, dla mnie mało ważne jest to, jaka to marka itp. Chciałem tylko się dowiedzieć, czy duża różnica byłaby między klasami energetycznymi A+, A++ i A+++ jeśli chodzi o wysokość rachunków? Bo na razie firmy proponowały mi A+ i A++, a zauważyłem dość dużą różnicę w SCOP

Rachunki z multisplita mogą nawet być większe, po drugie rozwiązanie to ok. 30% droższe, po trzecie padnie multi, cały system nie działa. Jak jest możliwość to zakładać pojedyńcze splity. Taniej i bezpieczniej. Co do tych A+,A++ i reszta, to nieraz złudne, bo te badania robione przez Producenta/Importera nieraz są naciągnięte. Co do głośności to niektóre firmy po prostu dodały wolniejszy bieg wentylatora uzyskując niższy poziom ciśnienia akustycznego. Marka i typ to kieruj się tylko i wyłącznie firmą, która zapewni serwis i części zamienne, a nie bajerami. Klimatyzator nigdy nie będzie oczyszczaczem powietrza, ani nawilżaczem, ani dostarczycielem wit.C jak to niektóre firmy reklamują. Czy drogi, czy tani kimatyzator kiedyś i to podobnie skończy żywot i inwestowanie w drogie urządzenia nie ma sensu. Grzałki karteru teraz już maja prawie wszystkie modele, ale grzałki tacy ociekowej tylko niektóre i dobrze byłoby wybrać model z grzałką uruchamianą nie termicznie, a w czasie defrostu. Znam dużo mieszkań, biur ogrzewanych tylko klimatyzatorami i raczej ludzie sobie chwalą. Już prawie każdy model ma sterowanie Wi-Fi, więc ustawienie go , zrobienie programu temperaturowego to pikuś. Na co trzeba zwroćić uwagę to dostosować temperaturę jaką chcemy mieć na podstawie odczucia, a nie wyświetlanej zadanej temperatury. Jednostka wewnetrzna ma termometr na wlocie przy suficie i tam temperatura znacząco będzie się różnić od tej przy podłodze. Więc jak chcemy mieć w pomieszczeniu np. 22 st, to może się okazać, że musimy zadać na klimatyzator 24 st.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
  • Zgadzam się 3
Opublikowano

@lokator

Mój Dom 240m2, 7cm styro ściany, 15cm wełna strop, 2 cm styro podłoga, went graw, okna dwuszybowe 25m2, grzejniki parter faviery przewymiarowane, piętro grzejniki aluminiowe 1 żeberko na 1m2 powierzchni grzewczej.
Z zapotrzebowania wychodzi zużycie w sezonie grzewczym na CO i CWU 2-2,5t węgla i 6m3 (9mp) drewna.
Sezon grzewczy 2022/23 10.09.22-10.05.23r. śr temp 5,5°C, długość trwania 245dni, kocioł na węgiel/drewno na CO i CWU 1,8t węgla, 6m3 (9mp) drewna.
Sezon grzewczy 2023/24 10.10.23-25.04.24r. śr. temp 5,4°C, długość trwania 200dni, fotowoltaika stare zasady, kocioł na węgiel/drewno 1t węgla, 4m3 (6mp) drewna, grzałka do CWU 300 kwh, 2 klimatyzatory 3,5kw do dogrzewania w okresie przejściowym (gdy na zewnątrz jest powyżej 3°C) parter (110m2) 650 kwh (klima pracowała w ciągu 200dni przez 1800godz.) i piętro (110m2) 360 kwh (klima pracowała w ciągu 200dni przez 620godz.), krócej pracowała na piętrze ze względu na większe zyski słoneczne od przeszkleń i bytowe od mieszkańców - gotowanie, komputery.
Temperatura w budynku oscyluje w granicy 20-22°C. A kocioł węgiel/drewno jest całkowicie wygaszany na noc a uruchamiany przeważnie rano 5-8/9 i popołudniu 16-19/20.

Z moich obserwacji i karty katalogowej wynika, że przy +14C to COP ok. 4,6, przy +7C to COP 3,8, przy +3C to COP 3,2, przy -2C to COP 2,8, przy -7C to COP 2,3, przy -10C to COP 1,9, przy -15C to COP 1,3.

Robiłem test zużycia prądu w porównaniu z farelką w pomieszczeniu o kubaturze 37m3 i temperaturze zew. wynoszącej +3oC. Klimatyzator zużył od 2,9 (średnia moc cieplna i wydmuch powietrza o temp. 49oC) do 3,6 (niska moc cieplna i wydmuch powietrza o temp. 34oC) razy mniej prądu elektrycznego do nagrzania pomieszczenia do takiej samej temperatury niż farelka.

 

 

@lokator Jeśli miałbym coś doradzić z mojego 2-letniego dogrzewania się klimatyzatorami w okresie przejściowym to jako jednostki całoroczne a więc i pracujące zimą to proponuję wybrać:

- model który posiada zawór elektroniczny tzw. EEV

- model który posiada grzałkę karteru sprężarki i tacy ociekowej (nie wybieraj z Gree mają do kitu algorytm ich uruchamiania, Rotenso wiem że ma to dobrze zrobione, inne modele nie wiem)

- jednostkę wewnętrzną umieść nie pod samym sufitem tylko gdzieś w połowie wysokości ściany ok. 1,70 od podłogi (lepsze rozprowadzanie i odczucie ciepła) - najlepiej w największym i centralnie umieszczonym pomieszczeniu bez przeszkód  wokoło

- pilot powinien mieć czujnik temperatury z zdalnym wysyłaniem odczytu do jednostki wewnętrznej (lepsze działanie, tak często nie taktuje) umieszczony jak najniżej i najdalej od jednostki (ok. 6m) ale skierowany w jej stronę

- drzwi do pomieszczeń sąsiednich powinny być otwarte aby ciepłe powietrze swobodnie mogło się po nich rozchodzić

  • Przydało się 1
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Dzięki Wam za dotychczasową pomoc. Po konsultacji z różnymi firmami, zdecydowałem się na pojedynczy split lub dwa, jeszcze nie wiem, czy będę chciał ogrzewać całe mieszkanie. Multisplit odpuszczam. Jednak zaproponowano mi tak naprawdę 4 różne modele. Który z nich najbardziej polecacie?

1) https://aero7.pl/klimatyzator/panasonic-etherea-kit-xz-silver?variant_id=1099

2) https://aero7.pl/klimatyzator/lg-dualcool-premium-soft-air

3)
https://aero7.pl/klimatyzator/toshiba-shorai-edge-black?variant_id=1669

4)
https://aero7.pl/klimatyzator/panasonic-etherea-kit-xz-graphite?variant_id=1618

I jeszcze jedno pytanie. Większość firm zalecała mi
split o mocy 2.5 kW na ponad 20 mkw. Jedna wspomniała jednak o 3.5 kW. Co myślicie?

Opublikowano

 Kolego lokator piszesz, że się zastanawiasz czy jedna czy dwie klimy. Jak jedna to wiadomo, że mocniejsza. 

Opublikowano

Ale mocniejsza w tym przypadku i tak mi nic nie da, jeśli chodzi o ogrzewanie całego mieszkania. Ściany i układ pomieszczeń są tak ułożone, że ciepłe powietrze z salonu nie dotrze do łazienki i kuchni. Po prostu tam i tak zawsze było zimno, bo ciepło z pieca tam nie docierało, jestem przyzwyczajony. Więc dla oszczędności chciałbym ogrzewać tylko salon i przyległy pokój, bo tam najwięcej czasu spędzam. Czy wtedy 2.5 kW nie byłyby wystarczające dla ponad 20 mkw.?

  • 4 tygodnie później...
Opublikowano (edytowane)
W dniu 4.10.2024 o 00:59, lokator napisał(a):

Dzięki Wam za dotychczasową pomoc. Po konsultacji z różnymi firmami, zdecydowałem się na pojedynczy split lub dwa, jeszcze nie wiem, czy będę chciał ogrzewać całe mieszkanie. Multisplit odpuszczam. Jednak zaproponowano mi tak naprawdę 4 różne modele. Który z nich najbardziej polecacie?

1) https://aero7.pl/klimatyzator/panasonic-etherea-kit-xz-silver?variant_id=1099

2) https://aero7.pl/klimatyzator/lg-dualcool-premium-soft-air

3)
https://aero7.pl/klimatyzator/toshiba-shorai-edge-black?variant_id=1669

4)
https://aero7.pl/klimatyzator/panasonic-etherea-kit-xz-graphite?variant_id=1618

I jeszcze jedno pytanie. Większość firm zalecała mi
split o mocy 2.5 kW na ponad 20 mkw. Jedna wspomniała jednak o 3.5 kW. Co myślicie?

odrzuć toshiba, najmniej znana firma z tego zestawienia

odrzuć panasonic graphite bo droższy od panasonic silver a nie widzę istotnych różnic

odrzuć lg bo ma zużycie prawie 0.8 kw/ h podczas gdy panasonic silver tylko 0.7

 

nie zastanawiaj się dalej nie twórz nowych tematów kup panaosnic silver

 

ps jeśli chcesz ogrzewać tylko częsć mieszkania z ponad 20 metrów kwadratowych to 2.5 kw powinno ci wystarczyć

Edytowane przez hexis89

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.