Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przebudowa instalacji C.O. - jakie rury zamontować.


pablos83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Niedługo w związku z wymianą źródła ogrzewania na gazowe będę wymieniać też instalację C.O, w domu. I tutaj pytanko. Jakie rury zastosować: PEX, czy miedź? Rury w pomieszczeniach mieszkalnych będą na zewnątrz, nie będą schowane. A dlaczego nie będą schowane? Ano dlatego, że obecne rury są takie jak się kiedyś budowało, czyli wszystko na zewnątrz, aby było i spełniało swoją rolę. Teraz zostaną po prostu stare zostaną zastąpione nowymi. 

W budynku nie ma i nie jest planowane założenie ogrzewania podłogowego.

 

Edytowane przez pablos83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie przekroje rur masz aktualnie? Nie zawsze opłaca się wymieniać rur tylko dlatego bo zmieniło się źródło ciepła.
Chyba że instalacja jest źle wykonana gdzie np powrót idzie pod dolnym ociepleniem parteru z bardzo słaba izolacja.
Spróbuj na razie ocieplić wszystko co tylko można np strop nad ostatnim piętrem i dodatkowo ocieplić rury CO jak przebiega w części nie ogrzewanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pex moim zdaniem będzie kiepski bo trzeba często mocować nawet w sztangach nie z kłębka będzie się wyginał gdy dostanie temperatury, zamiast miedzi możesz rozważyć stal węglową ( np.prestabo) będzie taniej od miedzi i całkiem dobrze to wygląda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Przemyslaw85 napisał(a):

Jakie przekroje rur masz aktualnie? 

No właśnie różne, ponieważ budynek powstawał w latach gdy budowało się z tego, co po prostu się dostało i nikt nie myślał o tym jak to będzie funkcjonować. Niektóre rury C.O mają nawet 2 cale. Ogólnie nie ma ani 1 rury mniejszej niż calówka

Elamisio  czy ta stal nie ma problemów z korozją? Rozumiem, że nie ma przeciwwskazań, aby używać jej do C.O i C.W.U ?

 

Ostatnio sporo czytam o tym z czego wykonać instalację i często spotykam też rury czarne ze szwem. Co o tym myślicie ?

Edytowane przez pablos83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Przemyslaw85 napisał(a):

Spróbuj na razie ocieplić wszystko co tylko można np strop nad ostatnim piętrem i dodatkowo ocieplić rury CO jak przebiega w części nie ogrzewanej.

@pablos83Ja popieram tą sugestię kolegi @Przemyslaw85

Generalnie zmiana rurek raczej nie ma sensu – to raczej generuje praktycznie tylko dodatkowe koszty i lepiej pieniądze przeznaczyć na coś innego np. dodatkowe docieplenie domu itd. – tutaj jest artykuł na ten temat:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/48810-przebudowa-instalacji-co-jakie-rury-zamontowa%C4%87/#comment-684834

 

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pablos83 napisał(a):

czy ta stal nie ma problemów z korozją? Rozumiem, że nie ma przeciwwskazań, aby używać jej do C.O i C.W.U ?

Te rury tylko do co , z korozją nie ma problemu ale kształtki dosyć drogie. A czemu w ogóle chcesz wymieniać całą instalację co ? coś się dzieje z tymi rurami? może zrób jak koledzy wyżej doradzają .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elamisio głównym powodem wymiany rur jest oszczędność na kosztach ogrzewania w dłuższej perspektywie czasu. Tak się składa, że osobiście znam osoby które mają dokładnie takie same domy jak ja i miały instalację C.O z identycznych rur ( oczywiście nieco inny rozkład, ale średnice takie same ) i po zmianie rur zauważyły znaczne oszczędności w ogrzewaniu budynku.  Uzasadniły mi to w ten sposób, że skoro obecnie w układzie jest np. 200 litrów wody, a po zmianie rur jest np 100, to oczywistym jest, że 100 zagrzeje się szybciej jak 200.  Grzejniki też będę wymieniać ponieważ 90% z nich pamięta parapetówę w tym domu.

Matejko1 podczas swojego poprzedniego postu zapomniałem napisać bardzo ważnej informacji odnosząc się do postu Przemyslaw85 - strop jest ocieplony, ściany też, okna wydaje mi się, że ok, chociaż już nie najmłodsze.  Rury w części nieogrzewanej nie przebiegają ( w kotłowni oczywiście ocieplenia na rurach nie ma ). 

Edytowane przez pablos83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, pablos83 napisał(a):

Uzasadniły mi to w ten sposób, że skoro obecnie w układzie jest np. 200 litrów wody, a po zmianie rur jest np 100, to oczywistym jest, że 100 zagrzeje się szybciej jak 200.

To zapytaj ich, w którym układzie woda szybciej wystygnie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większy zład wody ma swoje wady i plusy. Wadą jest to że zanim dopłynie ciepła woda to mija znacznie więcej czasu. A plus to jak nagrzejesz to znacznie dużej starcza to ciepło. Suma sumarą wychodzi na to samo przy stałym grzaniu. Ważne tu są szczegóły gdzie te rury została poprowadzone i jaka jest ich izolacja.

Każda instalacja jest inna. Stare grawitacyjne rozwiązania musiały przestrzegać pewnych reguł w tym zachowania spadków. Więc oszczędność znajomych może wynikać z faktu że powrót często przechodził w podłodze parteru a ich izolacja nie była doskonała.
To samo mają moi rodzice. Ocieplenie podłogi jest liche marne 7cm a powrót jest poniżej ocieplenia parteru. Izolacja rur to kolejne marne 2 warstwy styropianowych otulin zapewne 2x6mm. Ale kto się tym kiedyś przejmował jak miał węglowy kosztował 200-300zl za tonę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Matejko1 napisał(a):

@pablos83 Omyłkowo podałem zły link do artykułu – tu jest artykuł o tym, iż zmiana rur w praktyce nic nie daje – polecam przeczytać:

https://czysteogrzewanie.pl/na-zakupach/instalacja-grawitacyjna-czy-warto-wymieniac-na-pompowa/

Dzięki za linka.

Zastanawia mnie tylko 1 kwestia. Skoro nie ma znaczenia  w oszczędnościach ogrzewania średnica rur, to dlaczego się tyle mówi o " właściwym dobieraniu średnicy rur do c.o. " ? Przecież im większa średnica, tym lepszy przepływ, dlaczego więc praktycznie 100% ludzi montuje teraz możliwie jak najcieńsze rurki? Przecież chyba to musi z czegoś więcej wynikać, niż z robienia ludzi w trąbę? 

 

Oczywiście obecnie jest u mnie układ otwarty c.o. co nie powinno w sumie dziwić biorąc pod uwagę kiedy instalacja była robiona.

5 godzin temu, sambor napisał(a):

Jestem ciekaw na czym ta dyskusja się skończy, moim zdaniem na niczym.

Dyskusja trwa, ponieważ padają w niej bardzo ważne dla mnie informacje. Co do istoty tematu odpowiedź już padła, więc biorąc to pod uwagę mógłbym go oznaczyć jako rozwiązany. 

Edytowane przez pablos83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.