Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Buderus Gb072-14kW jaką temperaturę zasilania podłogówki ustawić?


maciek1221

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam pytanie odnośnie konfiguracji mojego pieca. Piec grzeje już od 3 lat nowo wybudowany dom parterowy, ściany ocieplone 20cm styropianu, 18cm w podłodze, 40cm wełny na stropie. Dom o powierzchni 133m2, w całości podłogówka (10 pętli), z dwóch pętli wypuszczone grzejniki łazienkowe (póki co tylko jeden zamontowany, druga pętla wyciągnięta na ścianę i nie przecięta). Zużycie gazu w zimie to 4-5m3 na dobę (od 5 grudnia do 5 stycznia 136m3). Czujnik zewnętrzny tzw ''pogodówka'' nie jest zamontowana, całość sterowania odbywa się na sterowniku RC310, gdzie ustawiamy sobie temperaturę na cały dom 20,5stopnia, piec wyłącza się przy 20,5 stopniach, później podłoga oddaje ciepło i ostatecznie robi się 21stopni.

Zacząłem regulację przepływów,bo przy tych mrozach które są obecnie (u mnie -24stopnie zeszłej nocy), w salonie było zimniej niż w innych pokojach. Po przeczytaniu paru wątków gdzie każdy z użytkowników miał czujnik zewnętrzny, zacząłem zastanawiać się jaką temperaturę zasilania powinienem ustawić. Obecnie ustawione mam 45stopni na piecu, natomiast w grupie pompowej termometr wskazuje około 40stopni na zasilaniu i 30stopni na powrocie. Piec włącza się maks 2 razy na dobę żeby grzać podłogę. Zastanawiam się, czy nie zmniejszyć tej temperatury i czy to da oszczędności lub dłużej będzie odczuwalne ciepło z podłogi? Czy jest tak, że jak ustawię 45stopni zasilanie, to piec i tak na podstawie czujnika RC310 dobierze sobie temperaturę zasilania? Czy moje zużycie da się jakoś obniżyć, znajomi mają podobne zużycie, ale temperatury w domu są wyższe.

Kotłownia to piec Gb072-14kW, zbiornik na wodę 120l, grupa pompowa ze sprzęgłem PrimoTherm K 180-2, rozdzielacz 10 sekcji.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie 4-5m3 gazu na dobę przy -24 stopniach moim zdaniem jest świetnym wynikiem.

Każdy stopień mniej na zasilaniu CO daje oszczędności na gazie. Im mniej stopni na zasilaniu tym większa korzyść w ilości spalonego gazu. To tak jak z jazdą samochodem - lepiej jest utrzymywać stałą prędkość aniżeli rozpędzać się i potem hamować. Idealnie jest żeby kocioł pracował ciągle i z najmniejszą możliwą mocą zakładając, że dogrzewa Ci budynek do zadanej temperatury na sterowniku.

Dołóż sobie tą czujkę zewnętrzną (wrzuć ją tam gdzie słońce nie dochodzi i na ścianie północnej) i puść kocioł w automacie ale dobrze go ustaw wg tego co napisałem przed chwilą. Jeżeli możesz obniżyć temperaturę bez powodowania taktowania kotła to to zrób. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Michał- napisał(a):

Zużycie 4-5m3 gazu na dobę przy -24 stopniach moim zdaniem jest świetnym wynikiem.

Każdy stopień mniej na zasilaniu CO daje oszczędności na gazie. Im mniej stopni na zasilaniu tym większa korzyść w ilości spalonego gazu. To tak jak z jazdą samochodem - lepiej jest utrzymywać stałą prędkość aniżeli rozpędzać się i potem hamować. Idealnie jest żeby kocioł pracował ciągle i z najmniejszą możliwą mocą zakładając, że dogrzewa Ci budynek do zadanej temperatury na sterowniku.

Dołóż sobie tą czujkę zewnętrzną (wrzuć ją tam gdzie słońce nie dochodzi i na ścianie północnej) i puść kocioł w automacie ale dobrze go ustaw wg tego co napisałem przed chwilą. Jeżeli możesz obniżyć temperaturę bez powodowania taktowania kotła to to zrób. 

Dzięki za rzeczową odpowiedź. Przy tym mrozie spaliło mi 6 metrów, wczoraj wieczorem odczytałem sobie licznik po dobie.

Co do umieszczenia czujki zewnętrznej to mam trochę problem gdzie ją umieścić, ponieważ słońce zawsze ją oświetli rano przez chwilę (wschodząc). Żeby jej nie oświetlało, musiałbym ją powiesić na ścianie szczytowej pod podbitką, ale wg instrukcji nie powinna być blisko dachu bo powinna być w miejscu przewiewnym. Najbardziej pasuje mi miejsce nr 1, opcjonalnie miejsce nr 2, lub inne jeżeli ktoś mi doradzi . Na lewo od okna stoi garaż, to wschód, wiec słońce świeci rano przez około godzinę na ścianę i to pod dużym kątem.

Pozdrawiam

20200321_094306.jpg.d2b748c1296ef2ce1a20334b64dafdc7.jpg

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej miejsce numer 2:

- Gdzieś w okolicy podbitki nie będzie na czujkę lał przy każdej okazji deszcz tylko sporadycznie przy zacinaniu

- Czujka z grubsza schowa się też przed słońcem. W zasadzie bardziej chodzi o okresy przejściowe jak samą zimę bo w zimie słońce jest nisko i jeżeli przyświeci to pod takim kątem, że i tak ciepła wiele nie daje. Ile też zimą tego słońca mamy? Jest więcej chmur. Dopiero pod koniec zimy jak dzień się wydłuża i słońce jest wyżej, jest też więcej dni słonecznych. Wtedy będzie największe przekłamanie gdy na czujkę będą padały promienie słońca mocniej i dłużej. Najlepiej to gdzieś schować.

- Wiem, że na różnej wysokości potrafią być różne wskazania temperatury. Gdyby się okazało, że czujka daje różnicę kilku stopni więcej/mniej aniżeli zwykła stacja pogodowa to prawdopodobnie w Twoim kotle jest (lub być powinna) korekta temperatury zewnętrznej - to już tak piszę dodatkowo w razie gdyby zaszła potrzeba.

Z lokalizacją czujki trzeba wybrać najlepsze miejsce możliwe na które pozwalają warunki wkoło domu. Czasami się po prostu nie da dobrać idealnego miejsca więc trzeba wybierać mniejsze zło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Michał- napisał(a):

Raczej miejsce numer 2:

 

Czy w tym przypadku nie będzie ''czapki powietrznej''? Tak sugerował serwisant z buderus i wskazywał bardziej na miejsce nr 1, ja mam zamontować czujkę, on zrobi konfigurację przy okazji przeglądu pieca (chociaż wolalbym sam  bo to chyba kilka kliknięć przy działającej instalacji i obserwowałbym już efekty).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maciek1221 A może czujnik zmieściłby się z boku we wnęce tego okienka na dole?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, maciek1221 napisał(a):

Co do umieszczenia czujki zewnętrznej to mam trochę problem gdzie ją umieścić, ponieważ słońce zawsze ją oświetli rano przez chwilę (wschodząc).

I tak ma być!

Tylko poz 1 na tej fot.

A zalecenia większości producentów podają że albo ściana wschodnia albo północna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.01.2024 o 11:08, maciek1221 napisał(a):

... Przy tym mrozie spaliło mi 6 metrów...

Przyjmując, że piszesz o mrozie -24 w nocy, czyli średnio na dobę mogło być z -20, to można przyjąć, że masz dobrze zaizolowany dom.

Ponieważ: 6m3 CH4 to ok. 66kWh, co daje obciążenie cieplne budynku ok. 2.75kW, czyli ok. 21w/m2 - bardzo dobry wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.