Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam , 

Proszę o mała pomoc w ustawieniu Pieca defro .

Ostatnio wymieniłem slimak bo upalony aż o 7 cm . Temperaturę na podajniku mam około 55st c.  Nie umiem jej zbyć . W pomieszczeniu mam  20 stopni więc tak ok 33 chciałbym się spodziewać . 

Wentylator , cały piec , w raz z kominem i czujnikiem przeczyszczony, drożny nadmuch. Moc kotła 100%

Ciągu w kominie niema  zbyt dużego , przymknie  na klapie komina nic nie zmienia,  w trybie nadzoru mam czas podawania 5s. czas przerwy zmniejszyłem z 30 na 25 min.  Nadmuch na biegu 17.   Przepala Ekogroszek dobrze . 

Spaliny mają mała temp 80 stopni przy nadmuchu, w podtrzymaniu spada do 50 stop. C.  Na piecu temp ustawiona na 50 stop. podbija do 55 stop. 

W trybie serwisowym  coś mogę zmienić ?

 

Opublikowano

Praca w dwustanie czy w PID ? Dokładny model kotła. 

Czytałeś instrukcję kotła? 

Jaki metraż ogrzewasz?

Opublikowano

UŻYWAM PIDa , Instrukcja przewertowana xx razy, 150 m2. Moc kotła 24kw. Muszę się uporać z halotronem bo wskazuję mi cały czas 1% . przewód, wtyczka, sterownik , sa halotron.   Dam znać jak to ogarnę .

Opublikowano

Ja na dwa domy o pow. 120mk (razem) posiadam kocioł 15kw , ustawiony na 12kw, moc 90% ,pracuje w Pid, też Defro,i tak się odstawia w nadzorze bo nie ma odbioru ciepła, temperatura zadania 60 stopni przebija nawet do 70 stopni, sterownik K1prv4.

Opublikowano (edytowane)

1) Klapa kominowa nigdy nie przymykaj.

2) Pierwsze,co jest potrzebne sprawdzic przy wysokiej temp.podajnika jest sczelnosc klapy zasobnika,polaczenia zasobnik-rura podajnika i rura podajnika-przekladnia z silnikom.Nawet poki juž jeden slimak upalilo.

Dmuchawa w palniku robi cisnienie wieksze,niž jest w kotlowni i poki jest na rurze podajnika cos niesczelne,to cisnienie przesuwa žar w rurze podajnika w kierunku miejsca niesczelnosci.

3) Poki dlugo stoi w podtrzymaniu,žar schodzi na dol palnika,jest przy slimaku i rozgrzewa rure,zniczy slimaka.Utrzymuj w podtrzymaniu wiekszy kopczyk,by žar nie zapadal za nisko.

Edytowane przez bercus
Opublikowano (edytowane)
3 godziny temu, bercus napisał(a):

 

Problem z temperatura na podajniku OGARNIĘTY, NAPRAWIONY, okazuje się że w zasypie jest wyprowadzenie na wąż połączony z wentylatorem dla podcisnienia, w zasypie mabyć przydławiona ta ruraka przynajmniej umnie . Nie wiem dlaczego fabrycznie nie jest to zrobione tak żeby była regulacja, tylko trzeba samemu coś kombinować .  Mam temperaturę teraz na podajniku  25-30 stopni.😄

Problem mam z halotronem 

który pokazuje mi prawie zawsze 1% prędkości wentylatora a słysze i widzę że halotron się kręci dość szybko napewno powyżej 30%. Czasami widzę okolo 17% ale bardzo rzadko zazwyczaj zaraz po wyczyszczeniu pieca.

Być może jest tak że rejestruje on prędkość dopiero po przekroczeniu określonej wartości obrotów, 

Czy jest jakaś kalibracja tego halotrona?  Chciałbym  żeby pokazywał płynnie te wskazania jeśli się kręci z prędkością minimalna ale taką że klapka się uchyla niech pokazuje te 1, 2 lub 5% a jak klapka jest uchylona prawie na maxa to niech pokazuje te 20 , 30 , 50 %.  

 

 

 

 

 

IMG_20231219_223209.jpg

IMG_20231219_223213.jpg

Edytowane przez brak
Więcej treści .
Opublikowano

Ten 1% to aktualna moc z jaką pracuje piec a nie obroty dmuchawy. Poprostu masz za duże dawki a za małe przerwy w stosunku do zapotrzebowania instalacji na ciepło. W Defro masz możliwość obniżenia mocy kotła w %.

  • Haha 1
Opublikowano

Zwróć uwagę na spaliny, kiedy zostaje przekroczona temperatura dmuchawa zwalnia a jak zwalnia to zmniejsza się dawka i wydłuża przerwą i spadają procenty oczywiście to zależne jest też od aktualnej temperatury kotła. Klapka o której piszesz powinna być w Pid całkowicie otwarta i w tej pozycji zablokowana. Ja używa się paląc tylko w dwustanie.

Aktualne parametry pracy możesz obserwować na ekranie serwisowym czy producenta lub instalatora. Nie wiem jak to Defro ma.

Tam będą spaliny zadane i aktualne. Bieżące podawanie i praca. Zadane obroty i aktualne obroty.

Coś takiego.IMG-20221201-WA0001.thumb.jpg.388efadf040ba6d036e307ee176d672c.jpg

Opublikowano (edytowane)
9 godzin temu, 1mps napisał(a):

 

Ja na moim defro sterownika K1PV4  raczej nie mam ustawień co do temperatury zadanej na spalinach owszem mam podgląd na temperaturę spalin ale nie ma ustawien w jakich zakresach piec ma pracować w tym odniesieniu.

Oczywiście mam ustawiam temp. zadana na kotle ale wskazania temp spalin wynika z ustawień i aktualnej mocy kotła i mogę mieć raz 50 a raz 85st a.nawet 90.

Co do tej blaszki na wentylatorze - klapki, gdy jest cały czas otwarta, czy nie zasysa naturalny powietrza cug z komina właśnie tendy i nie wpływa to na przesunięcie raz wyżej raz niżej płomienia w zależności od właśnie cugu?

Edytowane przez brak
więcej treści
Opublikowano

Nie pisałem że ustawia się temperaturę zadaną temperaturę spalin. Tą temperaturę oblicza sterownik tak aby piec mógł uzyskać temperaturę zadaną. Tak samo jak dawki i przerwę. Na zdjęciu podawanie 3,7 s co 52,7 tak to należy odczytywać. Po prawej docelowe obroty (ustawione 340)  . Impulsy obr. 222 i przypisany do tych obrotów bieg 55. Nie są to jednak obroty dmuchawy a przepływomierza, który dostarcza informacji o ilości przepływającego powietrza potrzebnego do spalenia określonej dawki paliwa. Obroty dmuchawy faktycznie są zupełnie inne. Obserwując te parametry można wyciągnąć odpowiednie wnioski i skorygować odpowiednio parametry pracy jak i całego procesu spalania.

Klapka. Twoje rozważania na temat klapki nie mają sensu. Przypominam że PID to proces ciągły. Przy ruchomej klapce zakłócsz ciąg który powoduje obroty przepływomierza a tym samym daje błędne informacje dla sterownika o ilości dostarczonego powietrza- skutek zwiększone obroty dmuchawy wzrost spalin a później spadek obrotów i kopcenie na palenisku.

Jeżeli tak bardzo intryguje cię zbyt duży ciąg kominowy zamontuj RCK.

Opublikowano

Za wysoka temp. spalin. Ślimak upalony o 7 cm i wysoka temp. podajnika to nic innego jak za niski poziom żaru. Pokaż zdjęcie palnika.

Opublikowano

@gersik nie sądzę. Obstawiam co innego, za dużo na palniku, piec odstawia się w nadzór. Kupa żaru rozgrzewa podajnik do tego jeszcze bym dodał podawanie a nadzorze plus ciąg kominowy i efekt gwarantowany jak w temacie.

Opublikowano
45 minut temu, 1mps napisał(a):

Temperaturę na podajniku już ustawiłem i jest 25-30 st.  była niesczelnosci w zasypie ten problem zamykam.   

Właściwie piec działa poprawnie już tylko uważam że niepoprawnie mi pokazuje wskaźnik mocy przy wentylatorze , słyszę nadmuch wyraźne i widzę go na palenisku a wskazania są 1%  tz z mocą 1 % pracuje piec co jest bzdura. 

Oczywista sprawa jest dla mnie też że obroty halotrona to nie obroty dmuchawy, za to nie oczywiste jest przymyka nie klapki .

Proszę o przeanalizowanie mojego rozumowania.

Klapka służy do tego by ciąg nie podtrzymywał paleniska do tego jest wentylator który sam się wysterowywuje z sterownika, gdy wentylator się uruchamia to klapka automatycznie się sama dźwiga, w zależności od siły nadmuchu klapka bardziej lub mniej się odchyla i zaczyna działać przy niewielkim nadmuchu , halotron odczytuje przepływ powietrza (rzeczywisty przepływ powietrza nie teoretyczny ) gdy klapka się przymyka tak sterownik steruję nadmuchem to halotron też zwalnia i odpowiednio wysyła sygnał na sterownik. Nie bardzo rozumiem co ma tu zaburzać odczyt przepływu powietrza , owszem może rzeczywiście tylko zmienny ciąg uzależniony od ciśnienia i pogody na dworze który może wpływać na bardziej zamknięcie lub otwarcie klapki podczas pracy wentylatora ale itak halotron pokazywać ma właściwy pobór powietrza. 

Nie mam problemu z ciągiem właściwie jest cały czas taki sam .

Bardzo możliwe że w PIDZe ta klapka lepiej żeby była cały czas otwarta .

Myślę że będę mógł zamknąć temat za jakiś czas bo główny problem rozwiązany, (zawysoka temp na podajniku -nieszczelność w zasypie) .

 

 

 

 

  • Rozwiązanie
Opublikowano

Wychodzi na to że przekonanego nie przekonasz. 1% moc minimalna czyli minimalne podawanie przy max przerwie określonej w parametrach pracy po przekroczeniu temperatury spalin bądź pieca. Ale jestem dobrej myśli z czasem dojdziesz do tego. Powodzenia.

  • Zgadzam się 1
Opublikowano

Problem nadal jest , temperatura na podajnika  jest ok, lecz wentylator nie jest wysterowywany płynnie z sterownika jeśli temperatura na spalinach jest na 50 stopni załączy się wentylator na 35% wydajności i tyle pokazuke, wraz ze wzrostem temp spalin procenty spadają aż do 1, ale wentylator cały czas kręci się z tą samą prędkością.  Wchodząc do menu na zakładkę sterowana prędkością wentylatota od 1 do 100 słyszę tylko minimalna różnicę , ledwo słyszała. 

Przypominam sobie że jakiś czas temu ojciec miał alarm związany z mosfetem i wymienił go na niby nowy ale niewiem czy taki sam , wymienił też kondensator ale jakiś zamiennik sądzę że właśnie przy wymie tego mosfeta coś się stało nie tak że teraz wentylator nie jest płynnie regulowany.  W ustawieniach znalazłem zakładkę do włączenia i wyłączenia halotron oraz do jakiegoś stopniowania mosfeta od 0,0 do 10 i niewiem do czego służą i jak wpływają na wskazania i wydajność pieca różnic nie zauważyłem. Chyba że jednak ten halotron jest uszkodzony dlatego takie obroty i wskazania wentylatora. 😮‍💨

Opublikowano (edytowane)

Jeśli nie masz dużej różnicy w prędkości wentylatora przy mocy minimalnej i maksymalnej to jest problem ze sterownikiem. Poszukaj kumatego elektronika to Ci naprawi lub wyślij sterownik do TECH-a.

 Jeśli jest uszkodzony halotron to go wyłącz. Awaria halotronu wyświetlana jest na sterowniku.

Edytowane przez gersik

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.