Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z dmuchawą pieca SAS


Krzysiek9393

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z dmuchawą WPA HL 06, rozpisałem dziś dmuchawe w celu jej wyczyszczenia i po ponownym podłączeniu pracuje cały czas na maksymalnych obrotach, nie jestem w stanie zmniejszyć obrotów za pomocą sterownika,poniewaz dmuchawa nie reaguje, sterownik to tech st-550. Czy ktoś miał taki problem? I jak mogę go rozwiązać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znajdź w sterowniku hallotron i włącz i wyłącz. Może też chodzić w przepływ . Dmuchawa posiada przepływomierz ? ( Różnie mówią turbinka wiatraczek.) Jeżeli tak to jw.

A czy na wyświetlaczu nie pokazuje cię błędu hallotronu. Ikonka wiatraczka i wykrzyknik ? Prawidłowo powinno być, ikonka wiatraczka i litera H.

Edytowane przez 1mps
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pokazuje żadnego błędu, w sterowniku mam opcje wlacz/wyłącz hallotron ale przełączanie nic nie daje. Nic nie pomaga, jak tylko włączę rozpalanie kręci się odrazu na 100%  to wygląda tak jakby odłączył się od sterownika

Edytowane przez Krzysiek9393
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by się odłączył to by w ogóle nie ruszył. A możesz wstawić zdjęcie tej dmuchawy i ekranu głównego sterownika.

Jeżeli rozkręcałeś cała dmuchawę to szukaj części które ci wypadły . To są elementy czujnika halla, jak dobrze pamiętam dwie małe rolki ,bolce, magnesy,  na obudowie od strony łożyska wirnika. Ich brak powoduje brak sygnału do sterownika i dlatego wentylator chodzi pełną mocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pozostaje kwestia właściwe spiętych kabli zasilających i hallotronu bo innej opcji jakoś nie widzę. Dmuchawa startuje i chodzi na pełnym zakresie mocy. Możesz też zresetować sterownik do ustawień fabrycznych ale nie wiem czy to pomoże. Sterownik sam z siebie się nie przestawia.  Rozumiem że dmuchawa zachowuje się tak w pracy PID, spróbuj jak się zachowuje w pracy w dwustanie czy też w pracy ręcznej i czy da się tam ustawić  % jej moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przywrócenie ustawień fabrycznych w sterowniku nie pomaga, ręcznie też nie da się zmienić mocy,tzn da się ale moc nie spada. Zauważyłem że przy ikonie wentylatora jest Literka H. Niestety nie wiem co to jest, nie ma tego w instrukcji, być może błąd hallotron. Sprawdzę jeszcze czy wszystkie styki są dobrze pospinane

IMG_20231126_104313.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Pozostają przewody albo zamienione albo za słabo wciśnięte we wtyki. Zastanawia mnie tylko jedno a mianowicie to że przy załączonym hallatronie kiedy dmuchawa wchodzi na max obroty i pozostaje tak przez minutę dwie powinien włączyć się błąd H a dmuchawa wyłączyć albo zejść do nim obrotów określonego w funkcji nadmuch. Sprawdź to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Krzysiek9393 napisał(a):

Przewód jest podłączony, zastanawiam się czy nie trzeba czegoś przestawić w sterowniku, tylko nie mogę nic znaleźć a bawię się już od godziny

Są dwie wtyczki, jedna od dmuchawy, którą wpiąłeś prawidłowo, dmuchawa pracuje, druga mała wtyczka, tam sprawdź, bo w gnieździe nawet styki mogą się podgiąć, urwać jedna żyła,  to delikatne badziewie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w pracy ręcznej również nie ma regulacji obrotów to prawdopodobnie masz uszkodzony sterownik (uszkodzone układy sterujące napięciem wentylatora) najłatwiej sprawdzić to ustawiając 1% wentylatora w pracy ręcznej i mierząc napięcie wychodzące na wentylator, jeżeli jest takie samo jak napięcie sieciowe to jest to uszkodzenie sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Snurq napisał(a):

Jeżeli w pracy ręcznej również nie ma regulacji obrotów to prawdopodobnie masz uszkodzony sterownik (uszkodzone układy sterujące napięciem wentylatora) najłatwiej sprawdzić to ustawiając 1% wentylatora w pracy ręcznej i mierząc napięcie wychodzące na wentylator, jeżeli jest takie samo jak napięcie sieciowe to jest to uszkodzenie sterownika.

Czyli czeka mnie wymiana sterownika, dziwne ze przed rozłączeniem wentylatora było wszystko wporzadku

6 godzin temu, Animus napisał(a):

Są dwie wtyczki, jedna od dmuchawy, którą wpiąłeś prawidłowo, dmuchawa pracuje, druga mała wtyczka, tam sprawdź, bo w gnieździe nawet styki mogą się podgiąć, urwać jedna żyła,  to delikatne badziewie. 

Sprawdziłem wtyczkę i gniazdo hallotronu, wszystko jest w porzadku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm usterka wynikła w chwili czyszczenia kotła? Rozłączałeś wtyczkę na włączonym sterowniku czy wyłączonym? Nie pomyliłeś przypadkiem wtyczki podajnika z wentylatorem (biały przewód z czarnym)? Takie odwrotne podłączenie w większości przypadków uszkadza układy sterujące wentylatorem

Edytowane przez Snurq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Snurq napisał(a):

Hmm usterka wynikła w chwili czyszczenia kotła? Rozłączałeś wtyczkę na włączonym sterowniku czy wyłączonym? Nie pomyliłeś przypadkiem wtyczki podajnika z wentylatorem (biały przewód z czarnym)? Takie odwrotne podłączenie w większości przypadków uszkadza układy sterujące wentylatorem

Pomyliłem wtyczkę za pierwszym razem, co w takiej sytuacji? 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorzej jak pomylimy wtyczkę dmuchawy która wychodzi ze sterownika i podłączymy ją do silnika podajnika wtedy układ końcowy może tego nie wytrzymać bo to inne wartości mocy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, marcus312 napisał(a):

Najgorzej jak pomylimy wtyczkę dmuchawy która wychodzi ze sterownika i podłączymy ją do silnika podajnika wtedy układ końcowy może tego nie wytrzymać bo to inne wartości mocy .

Tak, to chyba problem rozwiązany, dmuchawa do wymiany. Dziękuję za porady

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej sterownik uszkodzony dmuchawa przecież działa .Dla zobrazowania sytuacji do sterowania obrotami dmuchawy służy sterownik to on jest odpowiedzialny za prąd który wychodzi na silnik dmuchawy w opisanym zdarzeniu wychodzi na to że układ w sterowniku który odpowiada za sterowanie obrotami dmuchawy jest zwarty i dlatego dmuchawa leci na pełnych obrotach trzeba zajrzeć do sterownika i wymienić uszkodzony element.

Edytowane przez marcus312
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak niby masz włączony pid jak nie masz sterownika ? Kto lub co ma podawać węgiel, sterować pompą, zaworem i co tam jeszcze masz. Została ci jedna opcja czekać na sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Krzysiek9393 napisał(a):

Sterownik wysłany do serwisu, mam jeszcze pytanie jak palić w piecu bez wentylatora, na włączonym PID czy nie? Z włączonym nie bardzo się pali mimo że klapka na dole pieca jest uchylona maksymalnie dla największego ciagu

To wysłałeś wentylator, czy sterownik?

 

 

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.