sgsa Opublikowano 23 Listopada 2023 #1 Opublikowano 23 Listopada 2023 Witam, Problem: uderzenia hydrauliczne. Kocioł buderus gb072 14kw, zasobnik 120l, 100mkw użytkowe, parter, instalacja w pexie, użytkowanie od roku, a problem pojawił się ok 3 msc temu. Gdy zaczynam nalewać wodę do wanny, po zakręceniu kranu następuje głośne uderzenie/huk po drugiej stronie domu, w kuchni na zaworze pod zlewem. Ciśnienie w instalacji głównej ~2,2 bara, +wstawiony reduktor ciśnienia. Po usunięciu naczynia przeponowego - problem ustał. Ale zaczęło lać wodę zaworem bezpieczeństwa. Zamontowałem z powrotem naczynko na szybko by mnie nie zalało. Kilka dni później zredukowałem w nim ciśnienie z fabrycznego 4bar na 1,5bara (wg logiki na forach- 0,5-0,7 mniej niż w sieci) i wpuściłem zawór bezpieczeństwa do kanalizy. Bez skutku, walenie/stukanie nadal występuje. Problem dotyczy tylko ciepłej wody. Na zimnej wszystko ok. Dodatkowo słyszę że "stuka" też zawór bezpieczeństwa oraz zwrotny. Instalacja na zdjęciu do oceny, hydraulik ręce rozkłada. Co robić? Może reduktor na tak małym ciśnienia zakłóca pracę? Może naczynie dać wyżej/odwrotnie/dalej/na mniejszej średnicy? Może jakiś zanieczyszczenie nastapiło w reduktorze lub zaworze zwrotnym. Oczywiście uderzenie jest naprzemienne w innych punktach poboru wody. Cytuj
wacio1967 Opublikowano 24 Listopada 2023 #2 Opublikowano 24 Listopada 2023 Zastanawiające jest, że zawór bezpieczeństwa się otwiera. Jak masz w instalacji 2,2 bar, to i tak masz niskie ciśnienie. Teoretycznie powinno być około 4,0 bar. Więc zawór powinien to bez problemu wytrzymać. Poza tym, po co zawór bezpieczeństwa i naczynie przeponowe w instalacji CWU. Nie jestem fachowcem, ale ciśnienie CWU nie może wzrosnąć więcej jak ciśnienie w instalacji wodnej. Czy na 100% jesteś pewien, że w instalacji masz 2,2 bar ? Wszystkie te objawy wskazują na bardzo wysokie ciśnienie. Cytuj
sgsa Opublikowano 24 Listopada 2023 Autor #3 Opublikowano 24 Listopada 2023 @wacio1967 Tak, reduktor na sieci za wodomierzem pokazuje ok 2.2-2.3 bary. U sąsiadów też takie samo ciśnienie. Oni mają naczynia przeponowe ustawione na dwa bary, ja też tak zrobiłem i dalej pukanie występuje. Zawór bezpieczeństwa to 6bar, on się otworzył dopiero jak zdemontowalem naczynie przeponowe i je zaslepilem Zawór zwrotny i bezpieczeństwa jest po to gdyby naczynie przeponowe uległo awarii i nie przejęło ciśnienia z grzejacej się wody Cytuj
wacio1967 Opublikowano 24 Listopada 2023 #4 Opublikowano 24 Listopada 2023 Jaką konstrukcję ma zbiornik na CWU ? 1. Z kotła woda zasila wężownicę i wraca do kotła? 2. Kocioł zagrzewa wodę w zbiorniku, a wężownica służy do odebrania CWU? Cytuj
wacio1967 Opublikowano 24 Listopada 2023 #6 Opublikowano 24 Listopada 2023 Tego wszystkiego się domyślałem. Ale teraz będzie prościej. Gdzie jest wężownica? Na króćcach 9 i 10, czy na króćcach 8 i 11? To jest ważne, bo jak wężownica to 9 i 10, to naczynie przeponowe jest zamontowane w złym miejscu. Jak wężownica jest na króćcach 8 i 11, to naczynie przeponowe jest prawidłowo zamontowane. Cytuj
sgsa Opublikowano 26 Listopada 2023 Autor #7 Opublikowano 26 Listopada 2023 @wacio1967 Podłączone jest prawidłowo. Dziś wypiąłem naczynie przeponowe i zaslepilem. Stukanie nadal występuje :( Cytuj
wacio1967 Opublikowano 26 Listopada 2023 #8 Opublikowano 26 Listopada 2023 A może usterka jest tam gdzie nie szukałeś? Może zawór w kuchni uszkodzony? U mnie kiedyś (jak nie miałem regulatora ciśnienia) to stukał zawór w pralce. Zakręć na próbę zawór w kuchni. Czy w kuchni jest wylewka z termostatem? Może zawór w wylewce jest uszkodzony i przy zmianie ciśnienia stuka. Cytuj
sgsa Opublikowano 27 Listopada 2023 Autor #9 Opublikowano 27 Listopada 2023 @wacio1967 zawory są ok, a strzela teraz to juz w kazdym punkcie poboru wody 😄 Cytuj
Przemyslaw85 Opublikowano 27 Listopada 2023 #10 Opublikowano 27 Listopada 2023 Zbiornik przeponowy to membranę ma sprawna? I czy ma nabite ciśnienie wstępne (domyślnie to 4 bary)? Poza tym, po co zawór bezpieczeństwa i naczynie przeponowe w instalacji CWU. Nie jestem fachowcem, ale ciśnienie CWU nie może wzrosnąć więcej jak ciśnienie w instalacji wodnej. Bardzo dobrze że jest zawór bezpieczeństwa jak i zbiornik przeponowy na CWU. Oba winny być zainstalowane na zasilaniu bojlera w zimną wodę z sieci za zaworem zwrotnym (między zaworem zwrotnym a bojlerem). I każdy w domu gdzie jest zainstalowany bojler winien mieć zainstalowane takie zabezpieczenia.Woda pod wpływem temperatury zmienia swoją objętość po to właśnie stosuje się zbiorniki przeponowe by przejęły ten nadmiar wody o ile ZP jest sprawny. Co jakiś czas winno się sprawdzić ciśnienie powietrza w tym zbiorniku i w razie potrzeby uzupełnić.Jak po naciśnięciu zaworka leci woda tzn że ZP wymaga wymiany. Cytuj
sgsa Opublikowano 27 Listopada 2023 Autor #11 Opublikowano 27 Listopada 2023 @Przemyslaw85 Naczynie jest sprawne, trzyma ciśnienie. Pompowałem je co od 0,5 bara aż do 6 i przy każdej zmianie o 1 bar robiłem głuchy test na rurach. Pukało za każdym razem. Teraz zdemontowałem naczynie, też puka. Robi się takie uderzenie hydraulicznie. Nie wiem jak je wykluczyć. Może zawór zwrotny "siada", myśle czy by go nie zmienić ze sprężynowego plastikowego na mosiężny klapowy. Ale kurde, instalacja ma 11 miesięcy.... Cytuj
mars721 Opublikowano 27 Listopada 2023 #12 Opublikowano 27 Listopada 2023 Kolego nie masz przypadkiem martwych punktów? Tzn zrobione podejście wody z którego nikt nie korzysta? Może cyrkulacją jest nie podloczona i tam jest powietrze.Zakrec ciepło wodę przy zasobniku i otwórz gdziekolwiek kurek z ciepło woda.... Jeśli poleci Ci kieliszek znaczy że nie ma nigdzie powietrza w instalacji ciepłej wody . A jeśli Ci poleci więcej jak ten kieliszek może nawet 0.5l lub więcej znaczy że gdzieś siedzi powietrze w instalacji i to jest powodem "sprezynowania" wody. Miałem kiedyś podobny problem u klienta po remoncie łazienki.... Zaczęły się stuki po całym domu i powietrze było wykluczone że gdzieś jest a winowajcą okazał się zawór napełniający w spłuczce.... Może zawór zwrotny puszcza w droga stronę i stuka.... Sprężyna może się rozleciała w tym zawożę zwrotnym... Albo coś tam podlazlo pod klapę.., klapowke jak zamonutujesz to wtedy usłyszysz co to są uderzenia.... Praktykowałem takie rozwiązanie... Było cicho dopuki ktoś nie otworzył wody a czym większy pobór wody tym głośniej napazalo....:) Cytuj
sgsa Opublikowano 28 Listopada 2023 Autor #13 Opublikowano 28 Listopada 2023 @mars721 @Przemyslaw85 @wacio1967 Był wczoraj (kolejny już) hydraulik. Wymontowany reduktor - to samo. Wymontowany zawór zwrotny, grzybkowy/sprężynowy, zamontowany klapowy - to samo Rozkręcone wyjście ciepłej wody z zasobnika celem sprawdzenia - drożne Zamontowałem z powrotem (bo wypiąłem) naczynie wyrównawcze/przeponowe, napełniłem kompresorem z przeróżnym ciśnieniem od 1,5 do 3,5 - dalej stuka Rozkładają ręce. Wali/stuka tylko na ciepłej wodzie, na zimnej jest ok. Cyrkulacji wody nie mam. Jest jeden przypadek - mam baterie wannową o przepustowości 21l/min. Z tego co kojarze, żeby zapewnić byt takiej przepustowości, potrzebne jest ok. 3bar. U mnie w sieci jest 2,2bara, a pod obciążeniem jednego kranu ok 1,8bara. Zamontowałem na tej bateri perlator - 5,5l/min. Pukanie ustało. Tylko wanna napełnia się 15minut. Wcześniej jak zakręcałem wodę ciepłą w tym kranie to stukały wszystkie punkty wody (umywalka przy wannie, umywalka przy prysznicu, zlew w kuchni XD) Tylko myli mnie fakt, że na tej bateri nie ma problemu z zimną wodą 😞 Jest klasycznie uderzenie hydrauliczne. Wychodzi na to że skoro zimna woda jest ok, to coś blokuje przepływ wody zimnej do zasobnika? Cytuj
sambor Opublikowano 28 Listopada 2023 #14 Opublikowano 28 Listopada 2023 (edytowane) 41 minut temu, sgsa napisał(a): to coś blokuje przepływ wody zimnej do zasobnika? Może rura zasilająca bojler między wodomierzem a bojlerem. Edytowane 28 Listopada 2023 przez sambor Cytuj
sgsa Opublikowano 28 Listopada 2023 Autor #15 Opublikowano 28 Listopada 2023 Dziwi mnie też jeden fakt, że stuka nawet gdy zakręce zawór doprowadzający wodę ciepłą do baterii Cytuj
mars721 Opublikowano 29 Listopada 2023 #16 Opublikowano 29 Listopada 2023 Ewidetnie uderzenia hydrauliczne przez tą baterie wannowa.... Spróbuj ją delikatnie zamykać..... Za szybko odcina wodę.... Tak się dzieje np przy punktach czerpalnych z zaworami kulowym. Np ja mam zawór fi 40 kulowy pod wąż strażacki jeśli się zapomnę i szybko go zamknę to odrazu jest fala uderzeń hydraulicznych które się rozchodzą po rurach. Kiedyś do spłukiwania WC były wystawiane same zawory kulowe. Rozwalalo najlepsze zawory ... Płytki ze ścian też leciały.... Rozbieraj kolego to baterie lepiej.... Dzwoń na serwis tych bateri oni już powinni powiedzieć w czym rzecz.... ... Cytuj
sgsa Opublikowano 30 Listopada 2023 Autor #17 Opublikowano 30 Listopada 2023 @mars721 gdyby problem występował na obu wodach to rozumiem, ale z zimna się nic nie dzieje na tej baterii, tylko z gorącą... Cytuj
tsa78 Opublikowano 10 Grudnia 2023 #18 Opublikowano 10 Grudnia 2023 Miałem ostatnio podobny przypadek u brata.wyczysciłem wszystkie zaworki i zlikwidowałem zdublowane sitka .i nic.dopiero obniżenie ciśnienia na reduktorze poniżej 2 pomogło. A jak sytuacja u Ciebie? Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.