Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Śmieciuch na instalacji grawitacyjnej z pompką. Jak podłączyć bufor


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam śmieciucha na instalacji z pompką ale też tak zrobioną żeby w razie czego działała grawitacyjnie bo mieszkam w lesie i są możliwe przerwy w dostawie energii. Stary fachowiec zrobił mi piec na zamówienie i chyba mocno przewymiarował... 20kw na 67m2 nie ocieplonego domu z białej cegły. Teraz chce zainwestować w bufor bo robi się smoła i mokry komin... Jak napale do 65*C to mam saunę w domu. Powroty i kaloryfery całe praktycznie 60*c.... Jak zainstalować bufor. Proszę o prosty schemat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz fajną dyskusję. Trochę cierpliwości w szukaniu za czym zada się pytanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 3d/4d tylko zagotuje kotla i nie pozbyde smoly,bo bede kociol stalo zamkniety.Bufor ideal.

https://www.atmos.eu/wp-content/uploads/2021/04/schema_do_navodu_3_DC-CxxS_CZ_ANG-instalace-kotlu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to da?

9 godzin temu, bercus napisał(a):

Na 3d/4d tylko zagotuje kotla i nie pozbyde smoly,bo bede kociol stalo zamkniety.Bufor ideal.

https://www.atmos.eu/wp-content/uploads/2021/04/schema_do_navodu_3_DC-CxxS_CZ_ANG-instalace-kotlu.jpg

Dokładnie. Na powrocie itak mam 50*C

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, bercus napisał(a):

Na 3d/4d tylko zagotuje kotla i nie pozbyde smoly,bo bede kociol stalo zamkniety.Bufor ideal.

https://www.atmos.eu/wp-content/uploads/2021/04/schema_do_navodu_3_DC-CxxS_CZ_ANG-instalace-kotlu.jpg

Dokładnie. Na powrocie itak mam 50*C

Bercus skàd masz ten schemat? Na pewno jest dobry?

Sorry panie moderatorze ale jestem tu nowy i mi sie znowu zacytowało niechcący i nawet nie wiem jak to zmienić.

Edytowane przez MajowyGrzesiu
Pan moderator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle že przy otwartym tež može byc przy kotlu.

 @MajowyGrzesiuPoki chcesz zaznaczyc užytkownika i nie cytowac,užyj @ i  za nim wpisuj  jego nick,wyszukiwarka ci wzrucze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 17.11.2023 o 06:59, MajowyGrzesiu napisał(a):

Czy zbiornik może być podłączony do bufora zamiast do pieca?

Chodzi ci o zbiornik wyrównawczy ? 
NIE MOŻE BYĆ 

Musi być podłączony do kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba że połączenie kotła i bufora nie posiada żadnych zaworów odcinających, co i tak musi być najlepiej wpięte w nitkę wyjścia z kotła. Inne rozwiązanie jest bez sensu, gdyż zagotowanie wody spowoduje wywalenie zamiast samej pary to całej zawartości układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

@MajowyGrzesiu

Nie jestem ekspertem, ale najprostsze będzie dołożenie bufora w systemie grawitacyjnym taki jaki został pokazany na filmie:

 

 

 

według tego schematu kocioł, bufor, grzejniki i boiler CWU działają grawitacyjnie.

 

To połączenie można zobrazować schematami:

 obraz.png.481581b3b2ebd4c882dce225c595787a.png

 

lub takim:

 obraz.png.744e63d21cb397ce115ecbcbeced6653.png 

Jeśli mają być pompki to przykład schematu podobnego do tego na filmie (umożliwiającego jednoczesne zasilanie ciepłą wodą grzejników i bufora), ale z pompkami jest taki (ja bym w tym schemacie dał boiler CWU na grawitacji ewentualnie z obejściem grawitacyjnym pompki):

Schematzbajpasamigrawitacyjnymi.jpg.5986ba255d06afe7431e4300d79112a5.jpg

ten jest z dyskusji:

https://www.facebook.com/groups/399752071016723/posts/429854731339790/

 

Inne schematy z pompkami, gdzie bufor jest sprzęgłem hydraulicznym:

Schemat_instalacja_CO_babcia-Model_A3_wymiary.jpg.thumb.jpg.c13ada1ffb4fc33db883478322d831c4.jpg

szerzej w dyskusji:

kolejny schemat z pompkami:

schematbuforgrawitacja.png.619d46bf008958c3afd7a22d3048f736.png

 

z dyskusji:

a na tych schematach są ciekawe bajpasy, które łączą bezpośrednio kocioł z grzejnikami (z pominięciem bufora):

Obejciagrawitacyjne2.thumb.JPG.43eba7a562f940e656140cf7584ae3a8.JPG

dyskusja jest stąd:

A tu jest kolejny:

Schematgrawitacyjnyzinfoogrzewanie.jpg.683320d7c713d57fc6313c8fc13b1555.jpg

to z dyskusji pod linkiem:

A tu jeszcze bajpas na zaworze różnicowym łączący bezpośrednio kocioł z grzejnikami (z pominięciem bufora):

nowakotownia.thumb.jpg.96f38fe693819c350487a5895c1bd2e7.jpg

to jest schemat pochodzący stąd:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-się-robi-czyli-bufor-ciepła/page885


Polecam przeczytanie zalinkowanych dyskusji.

Mam nadzieję, ze powyższe informacje się przydadzą.

obraz.png

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.