Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przerobienie Instalacji Grawitacyjnej


szakallo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W najbliższym czasie mam zamiar wymienić kocioł u ojca w domu.

Wybór padł prawdopodobnie na MPM DS wszystkie propozycje mile widziane jeszcze.

Poniżej załącznik z instalacją w domu.

 

Z powodu wieku Ojca oraz dla jego wygody chciałbym dodatkowo zamontować bufor ok 1000L tylko jak na obecną chwilę nie mogę znaleźć takiego który wejdzie do piwnicy przez drzwi szerokości 70cm.

 

Jako budowlaniec nie za mocno czuję się w sanitarce a zwłaszcza jeśli chodzi o instalacje grawitacyjne C.o. dlatego zwracam się z prośbą o pomoc szanownych kolegów.

Instalacja w domu to stalowe rury przy piecu 2" i do góry coraz cieńsze jak to w dobrze działającej instalacji.

Mój problem wygląda tak - wszystkie 4 piony są zakończone rurami łączącymi się z naczyniem wyrównawczym na strychu. Chciałbym tak zaprojektować instalację aby grzejniki na dzień dzisiejszy nie wszystkie posiadały zawory termostatyczne ( w tym momencie są tylko w pokojach grawitacyjne HERZ).  Czasem udawało im się zagotować wodę w instalacji mimo kilku grzejników bez termostatów.

Chciałbym zastosować zawór czterodrożny aby podnieść temp na piecu do tej pory na piecu bywało max 50 stopni ( oczywiście był przewymiarowany po dociepleniu domu)

Dodatkowo sprawa bufora gdzie podłączyć i jak sterować czy dobrym pomysłem jest grawitacyjne ładowanie w miejscu gdzie stoi piec w tym momencie? a piec postawić gdzieś obok?

Czy zawór 4D ma szanse działać na takiej grawitacji?

 

Jest jeszcze pomysł aby zamontować piec gazowy w przyszłości jak myślicie będzie taka możliwość na takiej instalacji na dzień dzisiejszy Ojciec jako stary leśnik ma drewno praktycznie za darmo, puki ma ochotę palić niech pali ale za kilka lat raczej do piwnicy nie połazi i dlatego myślę od razu o gazie.

 

 

Rys. nr 1 istniejąca instalacja                               Rys. nr 2  Takie wolne myśli

post-10686-0-41472100-1507052525_thumb.jpg

post-10686-0-27978800-1507052534_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co zaznaczyłeś rzeczywiście do odcięcia- wystarczy podłączyć rurę do naczynia z jednego pionu

Jak podłączysz bufor i jakąkolwiek armaturę na zasilaniu (zawór czy pompę) to podłączenie naczynia nie będzie już zgodne z normą (niebezpieczne). Będzie trzeba podłączyć naczynie do kotła osłabną rurą lub zamknąć instalację.

Jak zamontujesz bufor to za nim nie zawór 4d tylko 3d i za nim pompa.

Możesz ładować bufor grawitacyjnie ale lepiej w obiegu kotłowym zamontować pompę z zaworem 3d na powrocie do ochrony powrotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedź.

Nie do końca rozumiem co i jak. Czy naczynie wzbiorcze musi być bezpośrednio na wyjściu z kotła w tak zwanym pionie?

Czy zawory 3d mogą działać bez prądu w grawitacji?

Postaram się narysować w cadzie jak Będę przy kompie jak to widzę i jak rozumuję. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po drodze do naczynia nie może być żadnej armatury więc tak jak masz teraz z pompą na powrocie jest dobrze. Jak wstawisz bufor to na zasilaniu będziesz miał zawory i pompy i naczynie już nie będzie prawidłowo podłączone

Zawory 3d nie będą pracować na grawitacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja podobna do mojej, działającej na grawitacji, tylko, że ja nie mam bufora...od razu polecam założyć zawory termostatyczne na grzejnikach, albo o zwiększonym przepływie jeśli chcesz aby instalacja działała na grawitacji i była kontrola nad komfortem cieplnym w pomieszczeniach (plus zawory powrotne), albo z nastawą wstępną żeby  móc wyrównoważyć instalację hydraulicznie w przypadku gdy nie wszystkie grzejniki będą grzały....a na 99% przy wymianie kotła i dołożeniu innych gratów, w tym zaworu 3D plus pompa, te problemy się pojawią...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Coś nabazgrałem ale nie jestem co do tego przekonany, chcąc nagrzać bufor powiedzmy do 75-85st musiałbym mieć tyle samo na pionach do grzejników.

 

 

O kurde Gż :D ale skrót wymyśliłem.

post-10686-0-31958000-1507208489_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.