Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Bio Solid 14kW problem z wentylatorem.


SlowMan
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez nightwatch,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z swoim kotłem, a mianowicie bardzo duże spalanie i mocne przebijanie temperatury. Wszedłem  w ekran testowy i zobaczyłem takie parmetry, jak widać wentylator nie zwalnia. Teraz sobie zdalem sprawę, że problem pojawił się po wizycie serwisanta i wgraniu oprogramowania w wersji 1.0.15. A na stronie sasa widnieje najnowsza 1.0.14.

Dodatkowo mam pytanie, jaka powinna byc max temperatura spalin? Bo u mnie jest ustawiona 140C. Dodam że nic nie zmieniałem w ustawieniach serwisowych, tylko sprawdzałem parametry. Ustawienia wentylatora w menu serwisowym również są ok, tj 240/900 obrotow min/max. W on ma 1149. Czy to możliwe że serwisant wgrał jakąś trefną wersję, która tak głupieje? Co z zapisanymi ustawieniami jeśli będę chciał wgrać starsza wersję? To że stracę to jestem świadom, ale czy kopia przez emodul z softu 1.0.15 się nada? 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

IMG_20230930_102629.jpg

Screenshot_20230930_102757_Chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To całkiem normalne. Sterownik sam podwyższa nie tylko obroty ale i dawki tak aby uzyskać zadaną temperaturę spalin potrzebna do uzyskania właściwej temperatury kotła. Na zdjęciu widać że zadaną 77 a aktualna 73. Im większy spadek temperatury (histereza) tym zwiększone podawanie i obroty wentylatora. To że obroty są ograniczone w przedziale 240-900 nie przeszkadza sterownikowi podnieść je nawet do górnej granicy określonej w menu serwisowym w funkcji nadmuch. Czy wersja jest nowa wersja powinno być wyświetlone na sterowniku - informacja o programie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie mój błąd. Ale co do zasady to tak się to odbywa. Nie wiem tylko czy twój sterownik pracuje w Pid czy jest to inne rozwiązanie. Jeżeli w Pid to ten 1% to nie całkiem obroty dmuchawy a raczej aktualna moc z jaką pracuje . W tym wypadku minimalna dawka  przy max przerwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, pracuje w PID. Wszystko ustawione tak jak wyszlo z fabryki. 

Wiesz, bardziej mi chodzi, że skoro 1% mocy, i na podstawie nastaw, powinno być mniej niz 1100 obrotów, zwłaszcza że sterownik oczekuje 240. Co do literki H, to co oznacza jak mruga? Pozatym brak jakikolwiek błędów. Mnie nie podoba się ta wersja. Bo nigdzie nie została udostępniona. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę że serwisant wgrał tobie jakąś nieoficjalna wersję softu i wszystko wróciło do wartości domyślnych, ale nie dostosowanych do twojego kotła.
U mnie przy tym samym sterownikiem soft to 2.1.1G/8 z PID 1.6.1
Kociołek zakupiony w okolicach mają 2023.



IMG_20230930_212341.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sas bio compact plus 12kw.
Twój i moim kociołek różnią się jedynie konstrukcja wymiennika.
I zapewne norma spalin która musiały spełnić.



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

H jak mruga to błąd hallotronu. Na pewno pomaga wyłączenie i włączenie funkcji hallotron. Można też wyłączyć i włączyć piec ale to powoduje przerwanie procesu palenia. Błąd taki może się pojawić przy takim niekontrolowanym wzroście obrotów. Co do wersji sterownika, to sprawdź nie w emodul a w sterowniku- informacja o programie. Jeżeli zmienił to zmieniony nr wersji będzie wyświetlany na sterowniku. Więc zamiast się domyślać sprawdź i będziesz miał odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@1mps zrobiłem aktualizacje oprogramowania i wszystko wróciło do normy, piec działa jak trzeba. Wersja 1.0.14. Jednak miałbym jeszcze jedno pytanko, a nie chciałbym tworzyć nowego tematu.

W wakacje zamontowałem kominek z płaszczem wodnym i zamontowałem bufor, kocioł na pellet został w nieco wpięty. 

Na czas testów nowego softu, nastawy temperatur bufora góra 60C, dół 45C. I zonk, kocioł nie może dogrzać bufora na dole. Ciągle max 25C. Zauwazyłem że czujnik jest zamontowany na samym dole bufora, natomiast powrót do kotła jest jakby w 3/4 wysokości. Na wysokości czujnika jest wpięty powrót do instalacji CO. Zlokalizowąłem problem, jednak pytanie moje jest takie, jak to być powinno podłączone? 

Po stronie kominika, powrót do kominka jest w najniższym wejściu, natomiast do CO jest wyjście wyżej. Kominiek grzeje ok, natomiast piec ma problem.

Moje pytanie, czy powinieniem zmienić miejscami powrót co kotła i powrót na instalację, tak aby powrót do kotła był na samym dole, czy przenieśc czujnik z kotła nieco wyżej? 

Tak to mniej więcej wygląda:

image.jpeg.2a6ef513d9e6a9239cdd9f5b2885a368.jpeg

Edytowane przez SlowMan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przenoszenie czujnika tak naprawdę niczego nie zmienia. Zamiana powrotów moim zdaniem tak ale wolałbym aby wypowiedział ktoś kto się tym zajmuje. W kwestii buforów moja wiedza jest ograniczona. Nie musisz zakładać nowego tematu  był omawiany tu na forum wielokrotnie, poszukaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może trzeba dołożyć dodatkowa pompę na powrocie lub zastosować inne rozwiązanie. Z tego rysunku nie wynika jak jest zrobiona instalacja. Schemat byłby pomocny aby coś doradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

To że powrót do kotła jest powyżej dolnego czujnika w buforze to chyba właśnie jest przyczyna tego że sam dół nie może się nagrzać. Nie ma tam czasem dodatkowego otworu na czujnik dolny, tyle że trochę wyżej? 
A w sumie to zeby maksymalnie wykorzystać bufor to ten powrót do kotła powinien być jak najniżej.

Edytowane przez nightwatch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik winien być na tej samej wysokości co powrót do kotła. Powrót do kotła najniżej jak się da. Osobiście do czujników temperatury kupiłem 40cm kapilary by mierzyły faktyczną temperaturę w bliżej środka bufora a nie jedynie jego obudowę.
Zasilanie do bufora na najwyższym. Z kolei odbiór z bufora na instalację z samej góry lub z najwyższego. Powrót z instalacji zawsze jak najniżej by woda gorąca nie mieszała się z gorąco. W buforze rozkład wody jest warstwowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.