Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór zaworu 4d


seba7676

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, mam pytanie odnośnie doboru zaworu 4d i średnicy rur na obiegu kotłowym. Schemat instalacji będzie jak na poniższym rysunku (rysunek poglądowy z sieci). Jako że krótki obieg kotłowy jest grawitacyjny, czy jeżeli na kotle króciec zasilania i powrotu jest 6/4" a ja zrobię na rurach 5/4" i taki też dam zawór 4d, będzie to prawidłowo działało? Za zaworem 4d obieg c.o. z bypasem z zaworem różnicowym i pompą 1". Obieg c.w.u. też 1" z pompą wpięty przed zaworem 4d. Czy taka konfiguracja będzie ok? Jakieś dodatkowe zalecenia? Z góry dziękuję za pomoc.

 

IMG_20230827_075943.jpg

Edytowane przez seba7676
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez obecne pompy woda przelatuje grawitacyjnie bez problemu, więc obejście to tylko zbędny wydatek kasy.

Możesz sam to sprawdzić, wlewając wodę do pompy stojącej w pionie.

Z resztą po co obieg na grawitacji do kotła z podajnikiem, który bez prądu nie będzie działał! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem. A jeszcze tylko pytanie odnośnie umiejscowienia odejść zasilania i powrotu c.w.u. Czy lepiej to zrobić rozprowadzając na przykład z trójników zamontowanych bezpośrednio do króćców zasilania/powrotu kotła, i z tych trójników odejść na c.w.u/zawór 4d? Czy może tak jak na rysunku, odejścia na c.w.u zrobić trochę dalej na nitkach zasilania/powrotu przed 4d? Ma to jakieś większe znaczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o długość obiegu kotłowego to właśnie tak zamierzam zrobić, czyli jak najkrócej. Zawór 4d będzie zaraz obok kotła, rura zasilająca do niego max. 30 cm, i na dół do powrotu. Z trójnikami zrobię właśnie tak jak piszesz i na powrocie tak samo, jeden trójnik zaraz przy kotle i do niego powrót z 4d i c.w.u. Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym jeszcze do tego układu c.o. którego schemat dodałem na początku, dorzucić jeszcze dogrzewacz c.o. przepływowy z grzałką elektryczną, coś jak poniżej. W którym miejscu tej instalacji c.o. najlepiej wpiąć ten dogrzewacz? 

 

IMG_20230831_192348.jpg

IMG_20230831_192749.jpg

Edytowane przez seba7676
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co tak? To ma ogrzewac kociol czy instalacje CO? Bo jesli instalacje to za zaworem 4d za pompa na grzejniki.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem... pomyślałem że dogrzewając wodę wracającą do kotła, powodujemy to, że kocioł mniej mocy zużywa do grzania wody zasilającej grzejniki. Znalazłem takie rozwiązanie w instalacji z kotłem gazowym (schemat poniżej), stąd taka logika. Nie wiem tylko jak by to miało przełożenie na instalację z 4d, stąd moje pytanie i propozycja umiejscowienia dogrzewacza właśnie na powrocie. No ale mogę się mylić oczywiście.

IMG_20230901_150005.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Totalny bezsens!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To by było lekkie marnotraztwo , część tej energii poszło by choćby w komin .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie odnośnie przyłączy kotła. Kocioł ma na górze zasilanie 5/4", z tyłu dodatkowo dwa zasilania 1" i na dole dwa powroty 1". Czy jeśli: do zasilania 5/4" od góry i jednego z powrotów 1" zainstaluje zawór 4d, a do zasilania z tyłu kotła 1" i do drugiego powrotu 1" dam obieg c.w.u, a to jedno wolne zasilanie 1" zamknę korkiem, czy tak będzie ok? Wtedy nie muszę stosować trójników. 

Czy może górne zasilanie zaślepić, a wykorzystać tylko tylne? Czytałem o połączeniu krzyżowym zasilania i powrotu. W dokumentacji tego kotła nic o tym nie pisze, ale widziałem takie coś przy innym kotle o takiej budowie (schemat poniżej). Czy jest to bardzo istotne?

IMG_20230903_111317.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.