Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Odzysk ciepła z serwerowni (2kW) do CWU


paranoiq

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, wydaje mi się że temat będzie najbardziej tutaj pasował.

Remontuję obecnie mieszkanie ok 100m2. W pomieszczeniu gospodarczym (ok 1.5m2) będę miał piec gazowy + bufor 100l z wężownicą, serwerownię (mała, gdzieś do 2kW mocy znamionowej) i suszarkę. Zimą ciepło z serwerowni i suszarki będzie odzyskiwane przez rekuperację. Boję się jednak co będzie latem. Co chciałbym uzyskać to przede wszystkim schłodzenie pomieszczenia, ale też odzysk tego ciepła. Klimatyzator typu split odpada - nie mam zgody od wspólnoty na instalację jednostki zewnętrznej. W pomieszczeniu mam dostęp do nieużywanego pionu WG.

Do głowy przychodzą mi takie pomysły:
- klimatyzator mobilny z odporwadzeniem ciepła w komin
- nagrzewnica samochodowa z wymuszonym ruchem powietrza w zamkniętym obiegu spięta z wymiennikiem ciepła płytowym. Tenże wymiennik wraz z elektrozaworem chciałbym by był wpięty w instalację c.w.u, ale zastanawiam się gdzie najlepiej. Odprowadzenie skroplin do kanalizacji. Ewentualnie zamiast nagrzewnicy mógłby to być klimatyzator typu on/off przerobiony na obieg wodny
- pompa ciepła basenowa wewnątrz (musi być mała bo już jest ciasno), pytanie takie samo - gdzie wpiąć w cwu

Schemat co/cwu jak na obrazku. Jestem w stanie sterować elektrozaworem i wiatrakami na nagrzewnicy na podstawie sygnałów z pieca/bufora/dodatkowych czujników.


Jakieś sugestie?

 

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że serwer będzie miał 2kW, nie oznacza że będzie pracował z taką mocą.

Mam dwa serwery. Jak klima padnie to temperatura w pomieszczeniu wzrasta do 26 stopni. Z tego nie zagrzejesz CWU.

Moim zdanie niepotrzebne kombinacje. Nie zmienia to faktu, że ciepło trzeba odprowadzić. Bardziej nadałaby się rekuperacja. Ciepłe powietrze skierowałbyś do pomieszczeń. Ale to tylko w zimie. W lecie wymiennik ciepła z centrali podłączyć pod dolot zimnej wody do CWU. Trochę podgrzeje, mniej gazu pójdzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://swatt.pl/pl/pompa-ciepla-drops-m-41-do-cwu-2-5-kw-789

Coś z tej serii

Masz gratis chłodzenie pomieszczenia a ciepło do zbiornika cwu - tylko hałas będzie w domu.

 

Bez tytuwewełu.png

Edytowane przez szakallo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.05.2023 o 23:11, wacio1967 napisał(a):

Jak klima padnie to temperatura w pomieszczeniu wzrasta do 26 stopni. Z tego nie zagrzejesz CWU.

Przecież to powinna być bajeczna temperatura dla pompy ciepła :) 

13 godzin temu, szakallo napisał(a):

Dzięki, chyba właśnie w takie rozwiązanie pójdę. Muszę znaleźć tylko model prostokątny i wiszący. Jak wstawię któryś z tych okrągłych to już nie będzie chyba jak się obrócić w środku 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaj sobie sprawę że takie małe pomieszczenie to pompa schłodzi w ciągu kilku minut , jeśli wylot i wlot powietrza będzie w tej kanciapie to po chwili będzie tam lodówka i śladu po tym cieple nie będzie , to są pompy on of więc nie ma modulacji . Zwykle taka pompa około dwóch godzin ładuje zasobnik a potem przerwa do następnego razu , przepływ powietrza jest naprawdę spory tak jak i hałas .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleżka kiedyś ostrożnie podkręcał komputery, więc na wszystkich radiatorach miał chłodzenie wodne. A to już wprost można by było dopiąć do dolnych króćców bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Skoro serwer działa cały czas to nie powinno być problemów z ciepłem - wystarczy licznik kWh podpiąć i pomnożyć razy 0,8 i powinna wyjść energia  jaką na pewno pompa będzie mogła złapać.

Elektronika ma to do siebie że wiekszość to odpad w postaci ciepła.

Edytowane przez szakallo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Cześć, aktualizacja w temacie. 

Remont skończony, finalnie żadnego rozwiązania nie zastosowałem bo chciałem zobaczyć z czym się powinienem mierzyć. Piec + pompy z mieszaczem + wyjścia do podłogówki+ szafa rack+ pralka + suszarka dają temperatury w pomieszczeniu w przedziale 29-35 stopni C. Część jest odzyskiwana do rekuperacji (średnio w pokojach mam ok 22 stopnie, a rekuperacja wyciąga powietrze o temperaturze >24 stopni), ale nie mogę dać większego przepływu powietrza bo mi siądzie wydajność wentylacji. 

 

Pompa ciepła do basenu mi się nie zmieści. Mam do dyspozycji tak 40x30x20cm.

Czy ma sens podłączenie nagrzewnicy wodnej (wymiennika ciepła powietrze-woda) przed dolotem wody do cwu? Nie wiem jak latem, ale teraz temperatura wody z wodociągów to ok 10 stopni. Spadek ciśnienia nie powinien być chyba problemem, a nagrzewnice mają często do 20 bar wytrzymałości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.