Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła czy montować bufor CWU


Oldeq17

Rekomendowane odpowiedzi

Witam -mam delikatne pytanie do fachowców z tej dziedziny, jeszcze nie jestem posiadaczem PC ale myślę że będę zmuszony wkrótce złożyć zamówienie o PC,ale do rzeczy,czy przy instalacji z PC musi być bufor CWU,czy na czas który nie będę ogrzewał domu, (czyli sezon letni) wtedy PC byłaby odłączona  na ten czas,a w tym czasie korzystał bym z bojlera 120l ,czy może tak być..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo jasno napisałeś o co Ci chodzi , ale jeśli nie chcesz grzać pompą cwu to nic nie stoi na przeszkodzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam ,akurat w lecie opłaci się grzać cwu ,jest ciepło to i cop wysoki , jak zasobnik porządny to raz na dzień pompa się odpali i powinno starczyć , poza tym nic z sieci nie trzeba wyłączać , jest zawór przełączający co , cwu , pompa ma w sterowniku wybór trzy opcje ,grzanie cwu i co , grzanie co , grzanie cwu przynajmniej moja ,grzeje jak mi pasuje .to że podłączysz pompę by była możliwość grzania cwu nie znaczy że musisz ją grzać pompą jak nie chcesz .

bardziej bym się martwił jak pompa by taktowała czyli ze dwa razy na godzinę by się załączała .

Jak wyłączysz z sieci na kilka miesiecy to też nie dobrze bo pompa obiegowa może się zastać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kordjano- pytanie, zaprosiłem gościa od pompy ciepła żeby wycenił i powiedział co i jak, jednego nie kumam,sąsiad ma PC i bufor na CO ma 400L,szwagier 600L a mi zaproponował 200L metraż i gabaryty domków podobna ,chyba że pojemność bufora nie ma znaczenia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkość bufora jest zależna od :

Ilości wody w instalacji grzewczej

Rodzaju instalacji grzewczej

Modelu zastosowanego urządzenia (minimalnej częstotliwości pracy sprężarki)

Mój zład wody to ~140l. Ogrzewam dom grzejnikami. Temperatura wody CO w sezonie grzewczym jest od 30 do 38 stopni. Przepływ odpowiednio od 600 do 1300l/h.

Moja pompa ciepła (samoróbka) schodzi zużyciem prądu do 330W. CWU ogrzewam osobną dedykowaną pompą ciepła ze zintegrowanym zbiornikiem. Okazuje się, że do poprawnej pracy mojej instalacji CO bufor nie jest potrzebny wcale.
Zimowe defrosty obniżają temperaturę wody w instalacji o 6 stopni.

Edytowane przez der
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pytasz o bufor jego wielkość , to jak będzie tylko pc bez dodatkowego źródła ciepła w postaci kotła na paliwo stałe to może się bez niego obejść , ale pc musi być dobrze dobrana ,no i musi być odpowiedni zład wody w instalacji potrzebny pompie do defrostów , muszą być też zachowane przepływy jakie producent podaje w dtr , na pewno nie potrzebny jest bufor 400 l . 

Jak masz instalacje grzejnikową z cienkimi rurkami to trzeba rozważyć zawór nadmiarowo upustowy , dla przykładu moja pompa przy defroscie wali ponad 42 l na minutę gdyby nie to że zasilanie i powrót z pompy jest odpowiedniej średnicy i jest zawór nadmiarowo upustowy do bufora to pewnie bym każdy defrost słyszał na grzejnikach a i moje rurki dalej miedziane na instalacje pewnie by tego nie zniosły zbyt długo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie trzeba to przepłukać 😊

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie patrz na sytuację u innych, rób zgodnie ze sztuką i zdrowym rozsądkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bufor powinien być dobrany do mocy pompy ciepła 10L/1kW przy podłogówce i około 20L/1kW przy grzejnikach.

Co do płukania instalacji powinna być wykonana bezwzględnie, jeżeli woda jest twarda najlepiej zalać instalację wodą demineralizowaną i koniecznie inchibitor. Niektórzy z producentów wymagają tego aby uruchomić i dać gwarancje na urządzenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miko12- 10L/1kW przy podłogówce i około 20L/1kW przy grzejnikach. Też tak gdzieś wyczytałem,

carinus- napisałeś ( rób zgodnie ze sztuką i zdrowym rozsądkiem.) -ja tego nie będę robił,tylko firma, a firma zamontuje co będzie chciała, dlatego trochę informacji od was może mi się przydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Oldeq17 napisał(a):

10L/1kW przy podłogówce i około 20L/1kW przy grzejnikach. Też tak gdzieś wyczytałem,

A nie wyczytałeś jak jest dla układu mieszanego - np 40% podłoga i 60% grzejniki?

Jak jest dobra DTR-ka to podaje ile ma być minimum bufora dla defrostu

10l/1kW to podają w skośnookich dokumentacjach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.