Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec z podajnikiem tłokowym czy slimakowym ???


zibi1976

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o opinie na temat pieców z podajnikiem tłokowym. (moc 25 35 kW) W moim regionie (warmińsko-mazurskie) to rzadkość, wszyscy montują piece z podajnikiem ślimakowym na eko-groszek, nawet znani mi hydraulicy nie montowali tłokowych. Z tego co wiem ślimakowe mogą być zasilanie tylko groszkiem - ten wiadomo drożeje (tak na marginesie podobno sprawują sie super). Z opisów wynika że w tłokowym można spalać miał i nawet węgiel do średnicy 40mm. Podobno już istnieją ślimakowe podajniki które można zasilać miałem baź mieszanką groszku z miałem ???. Bardzo proszę urzytkowników kotłów z podajnikiem tłokowym (np firmy STALMARK) o szczere wyrażenie opinii na temat działania takiego kotła, problemy jakie stwarza sam piec, wpływ jakosci paliwa itd... Wdzięczny byłbym gdyby nie wypowiadali się sprzedawcy i handlowcy - tylko urzytkownicy. Z góry serdecznie dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam przeszukać forum - już bardzo wiele zostało na ten temat tutaj powiedziane. Mogę potwierdzić, że kotły z podajnikiem ślimakowym (o ile pracują na dobrym ekogroszku) sprawują się świetnie.

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...amp;hl=stalmark

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...amp;hl=stalmark

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...amp;hl=stalmark

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc pod kątem budowy pieca z podajnikiem tłokowym nazleżałoby zwrócić uwagę na sposób posuwania szuflady (niektóre kotły posiadają posów jednostronny, niektóre centralny, wiąże się to z tym że w kotłach z posuwem jednostronnym szuflada niejeste precyzyjnie posuwana, klinuje się) oraz to czy kocioł posiada jedną bądź dwie szuflady (pierwsza podaje paliwo z zasobnika na druga szufladę, a gdy ta wraca druga szuflada podaje paliwo na palenisko w ten sposób odgraniczony zostaje ogień od zasobnika). Oświadczam iż są to moje prywatne obserwacje i mogę się mylić tak więc proszę ekspertów z dziedziny o ewentualne poprawki pozdrawiam Piotr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Proszę o opinie na temat pieców z podajnikiem tłokowym. (moc 25 35 kW) W moim regionie (warmińsko-mazurskie) to rzadkość, wszyscy montują piece z podajnikiem ślimakowym na eko-groszek, nawet znani mi hydraulicy nie montowali tłokowych. Z tego co wiem ślimakowe mogą być zasilanie tylko groszkiem - ten wiadomo drożeje (tak na marginesie podobno sprawują sie super). Z opisów wynika że w tłokowym można spalać miał i nawet węgiel do średnicy 40mm. Podobno już istnieją ślimakowe podajniki które można zasilać miałem baź mieszanką groszku z miałem ???. Bardzo proszę urzytkowników kotłów z podajnikiem tłokowym (np firmy STALMARK) o szczere wyrażenie opinii na temat działania takiego kotła, problemy jakie stwarza sam piec, wpływ jakosci paliwa itd... Wdzięczny byłbym gdyby nie wypowiadali się sprzedawcy i handlowcy - tylko urzytkownicy. Z góry serdecznie dziękuję.

witam ja mam piec stalmarka i jestem bardzo niezadowolony z komina leci bardzo dużo sadzy.Dom mam od 2 lat i jest już cały czarny.Fachowców było z 10 i nic z tego nie wyszło. Wcale nie wierze że firma Stalmark ma atest ekologiczny, bo z komina cały czas leci czarny dym i sadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powietrza jest dużo dwa kanały wentylacyjne i okno 60cm na 60 cm

ale do samego pieca za mało albo ciąg komina zamały trzeba dmuchawe na wyzszy bieg

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no z efektów o ktorych piszesz widac ze jest mało powietrza albo za duza dawka jednorazowa wegla ale to juz trzeba widziec bo tak to tylko wrózka potrafi powiedziec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadzę do zasobnika ?

Palisz sadzą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomasz ,

To oczywiste , tylko pierwsze słyszę o zasypywaniu sadzy "vel węgla" do zasobnika...

W sumie czemu nie tylko , czy nie powoduje to w dłuższym czasie problemów z pracą samego podajnika ? Zacieranie itp ...tak gdybam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam moim zdaniem tlokowy ze wzgledu na stosowanie grochu mialu . Walcze ze swoim zmijkowym i; do zmijkowego mus okreslona granulacja no i cena wysoka . Bylo by super aby zmijka pchnela i mial i groch np. 35 bo jest wysokoenergetyczny i czysty i tanszy ze wzgledu na to ze nieprzjdzie przez zmijke . no ale jeszcze troche czasu i polacze te cechy do kupy ;groch 35 i zmijka musze troche zmian w moim kociolku dokonac wszystko na dobrej drodze <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam piece z retortą obrotową, sam mam taki, palę miałem i przez 4 miesiące nie było żadnych problemów, zawleczka nie zerwała się ani razu, w domu o pow. 200 m2 na miesiąc zużywam około 1-1.2 tony miału. W porównaniu z paleniem ekogroszkiem jest tylko 3 razy więcej popiołu. Mój palnik to AZP-MR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 x wiecej popiolu bo ma 30% zmielonej skaly i 5000 -7000 kj mniej kalori trzeba 30% wiecej kg przewalic przez piec no i szlaki wywiezc no i pradu wiecej idzie bo dmuchawa ciagle tloczy na grochu to z 10 min w ciagu 1 godziny wole zostac przy grochu mialem juz niepale z 10lat to sie poprostu nie oplaca mial sie oplaca jezeli tak jak za komuny miqal kosztowal 40% grochu a nie roznica ze 50zł no i kalorycznie byl lepszy i bez skaly

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu głównego kocioł tłokowy czy ślimakowy. Wszystko zależy czym chcemy palić. Jeżeli groszkiem to ślimakowy - tańszy i lepiej spala. Jeżeli chcemy palić miałem to tłokowy - spala miał bez rzadnego problemu. U mnie chodzi już prawie rok (latem na c.w.u) bezawaryjnie, mało tego nie wygasł ani razu!!!!!!!. Jedyny jego mankament to sporo sadzy w wymienniku, ale to już taka uroda tłokowca, o bezdymnym spalaniu raczej możemy zapomnieć.

Najgorsze co może być to spalanie groszku w takim kotle. Gdy kocioł przechodzi w stan nadzoru (wyłączona dmuchawa) groszek spala się przy znikomym dostępie powietrza i strasznie kopci. Stan taki trwa nawet kilkadziesiąt minut zanim przejdzie zpowrotem w stan pracy. Przez ten czas skutecznie brudzi wymiennik i komin, a po włączeniu dmuchawy cały ten syf wyrzucany jest na zewnątrz. Zjawisko to nasila się gdy kocioł jest za duży w stosunku do potrzeb. Podajniki podaje wtedy jednorazowo więcej paliwa. Więcej paliwa to dłużej trwa stan nadzoru, a więc więcej sadzy.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Osadzanie się sadzy w wymienniku jest problemem chyba dość częstym. Ja mam piec z podajnikiem ślimakowym z paleniskiem żeliwnym bocznym. Piec funkcjonuje bardzo dobrze ale sadzę z półek muszę zgarniać raz w tygodniu. Znajomy ma kocioł z retortą i sterownikiem z algorytmem PID i też ma problem z osadzaniem się sadzy. Tego jest tak dużo ,że można by podpisać umowę z firmą kosmetyczną ;) Paliłem też przez jakiś czas pelettem i problem znika całkowicie. Piec wtedy jest czyściutki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Witam.

 

Osadzanie się sadzy w wymienniku jest problemem chyba dość częstym. Ja mam piec z podajnikiem ślimakowym z paleniskiem żeliwnym bocznym. Piec funkcjonuje bardzo dobrze ale sadzę z półek muszę zgarniać raz w tygodniu. Znajomy ma kocioł z retortą i sterownikiem z algorytmem PID i też ma problem z osadzaniem się sadzy. Tego jest tak dużo ,że można by podpisać umowę z firmą kosmetyczną B) Paliłem też przez jakiś czas pelettem i problem znika całkowicie. Piec wtedy jest czyściutki.

 

Mam taki sam podajnik i podobne spostrzeżenia. Spala miał, eko-groszek i zwykły groszek, pellet również pod warunkiem, że dobrej jakości bo ostatni który kupiłem to tragedia - szkoda kotła. Podajnik i palnik żeliwny - naprawdę polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.