Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Cześć

Czy po zmianach przepisów dotyczących wykupu aut z leasingu, które weszły w życie od Stycznia 2022, znane są już jakieś możliwości, które pozwalają ominąć te przepisy, oczywiście w sposób legalny (choć pewnie kreatywny)?

Pytam się bo biorę pod uwagę leasing, aczkolwiek nie podoba mi się ten przepis. Może w takim przypadku lepiej jest nastawić się na najem długoterminowy? 

Opublikowano

Bierzesz leasing z jak najniższą ratą wykupową, czasem może to być nawet 0,1% wartości. Samochód wykupujesz na siebie, czyli nie wrzucasz w koszty tej ostatniej raty. Potem samochód darowujesz np żonie, jeśli masz rozdzielność majątkową lub ojcu, matce, rodzeństwu, a oni po pół roku mogą go sprzedać "bez nic".

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

W przypadku leasingu z wysokim wykupem kupujesz auto na fv, sprzedajesz na fv, a podatki płacisz od zysku.
Nie ma co kombinować, nawet gdybyś wykupił auto na os fiz, to nie wrzuciłbyś wykupu w koszty, a potem sprzedawałbys na umowę kupna sprzedaży.
Auto sprzedawane na UKS jest trudniejsze do zbycia, nie da się na niw wziąć leasingu, a jego wartość jest mniejsza.
Jeśli wiesz, że po 2 latach będziesz chciał się auta pozbyć i wziąć kolejne to faktycznie najem długoterminowy może być korzystniejszy. 

Opublikowano

Zupełnie się z tym nie zgadzam. W leasingu chodzi o to, żeby wrzucić w koszty jak największą wartość samochodu. Czyli rata wykupowa ma być maksymalnie najniższa. Brak w kosztach 1% czy 0,1% wartości pojazdu, jest wg mnie jak najbardziej do przełknięcia. 

Nie zgadzam się również, że auta z leasingu sprzedawane na UKS tracą na wartości. Są przecież dokumenty świadczące o przeszłości auta. Sprzedawałem swój 2 lata temu na podobnych zasadach, oprócz tego, że nie musiałem go przekazywać w darowiźnie i sprzedał się w ciągu 1 godziny od zamieszczenia ogłoszenia. I nie opuściłem ani złotówki z ceny wystawionej. 

Ale co kto woli. Jedni wolą odprowadzić VAT od sprzedaży i podatek od różnicy, a inni czekają pół roku i sprzedają bez podatków.

Co księgowy,to opinia. 

Opublikowano

Nie kombinowałbym tutaj z darowizną. Opodatkowali, trudno, są inne opcje wzięcia samochodu do firmy.
Jeśli chodzi o koszty to wszystko zależy od rodzaju umowy, od tego na jaki samochód się zdecydujesz, jak również od tego jaki masz limit kilometrów. Poza tym różne firmy to różne ceny najmu samochodów, wejdź sobie przykładowo na Master1 Jest tam kalkulator cenowy dla poszczególnych modeli, możesz sobie wyliczyć. 

Opublikowano

Wszystko zależy od tego, gdzie chcesz to auto wynająć. Ale zwykle firmy mają swoje samochody wystawione na placach, gdzie potencjalny klient może sobie zobaczyć samochód.  Jeśli chodzi o Master1, to duża firma tak więc mają swoje place w większości dużych miast. Czasami warto jest przejechać się na plac i zobaczyć czy nie mają czegoś, czego nie wystawili jeszcze akurat na stronie. 

Opublikowano

Leasingu raczej nie dostaniesz przy stażu firmy krótszym niż rok. W przypadku najmu długoterminowego zasady są nieco luźniejsze, ale najlepiej abyś zapytał się u źródla, czyli w firmie. 

Opublikowano

Jeśli masz firmę, która ma krótki staż na rynku, to mogą wymagać nieco większej opłaty wstępnej :) Szczególnie jeśli chcesz sobie wziąć auto z wyższej pólki. Ale tak jak tutaj osoba wczesniej napisałą, wszystko jest indywidualne, tak wiec najlepiej zorientować się w firmie.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.