Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Używane panel FV


genesis72

Rekomendowane odpowiedzi

"Aby złożyć wniosek w programie Mój Prąd 5.0. w 2023 roku trzeba mieć (założyć) konto w Generatorze Wniosków o Dofinansowanie (GWD) na stronie gwd.nfosigw.gov.pl. Zalogowanie się do GWD daje dostęp do formularza wniosku. Do założenia konta w GWD niezbędny jest profil zaufany lub e-dowód."

 

"Program skierowany jest do Prosumentów, którzy na dzień składania wniosku posiadają przyłączoną mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy od 2 kW do 10 kW i rozliczają się za wyprodukowaną energię elektryczną w systemie net – billing (w systemie handlu energią elektryczną. W tym systemie prosument energię wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną, której nie zużyje na bieżąco (tzw. nadwyżki), oddaje do sieci po określonej przez PSE cenie i kupuje energię, gdy instalacja nie pokrywa zapotrzebowania wg stawek swojego sprzedawcy) lub przedstawia dokumenty potwierdzające że są w trakcie zmiany systemu rozliczeń."

Ja nie posiadam takiego instalacji

Nie doczytałem się, że można przejść na instalacje off - grid

"

Główne założenia programu:

I. Okres kwalifikowania: od 01.02.2020 r. (wszystkie wydatki związane z zakupem i montażem mikroinstalacji PV oraz urządzeń dodatkowych jak równie przyłączenie mikroinstalacji PV do sieci i uruchomienie urządzeń dodatkowych muszą zawierać się w okresie od 01.02.2020 r. do dnia złożenia wniosku);

II. Trzy grupy Wnioskodawców uprawnionych do ubiegania się o przyznanie dofinansowania:
   1. Grantobiorcy (Wnioskodawcy) rozliczający się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie net-billing, którzy nie skorzystali dotychczas z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej,

   2. Grantobiorcy (Wnioskodawcy) rozliczający się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie opustów tzw. net-metering, którzy nie skorzystali dotychczas z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej, pod warunkiem przejścia na system rozliczania wyprodukowanej energii elektrycznej tzw. net-billing,

   3. Grantobiorcy (Wnioskodawcy) rozliczający się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie opustów tzw. net-metering, którzy skorzystali z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej m.in. z programu Mój Prąd, pod warunkiem, że:
     a) mikroinstalacja fotowoltaiczna, na którą otrzymano już dofinansowanie została przyłączona i zapłacona w okresie kwalifikowalności kosztów, czyli od 01.02.2020;
     b) zmieniono system rozliczania wyprodukowanej energii elektrycznej na tzw. net-billing – obowiązujący od dnia 01.04.2022, zgodnie z ustawą z dnia 29 października 2021 r o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii;
     c) do dofinansowania zostanie zgłoszone dodatkowe urządzenie z zakresu urządzeń wskazanych w programie „Mój Prąd”.

III. Wysokość dofinansowania (do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż):
   1. Mikroinstalacja fotowoltaiczna: 6 000,00 zł (tylko grupa 1 i 2 Wnioskodawców);

   2. Mikroinstalacja fotowoltaiczna + urządzenie dodatkowe:
     a) 7 000,00 zł (grupa 1 i 2 Wnioskodawców);
     b) 3 000,00 zł (grupa 3 Wnioskodawców)."

Net - billing i net-metering chyba sie systemu który musisz podłaczyc do sieci?

Czy są tu osoby które skorzystają z takiego programu i dostali pieniądze?

 

 

Edytowane przez genesis72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, genesis72 napisał(a):

W gminie Poczesna ludzie pozakładali PV z programu i teraz mają duże problemy bo falownik im wybija - ten fakt znam a autopsi

W innych miejscowościach jest podobnie

A więc jesteś w dobrej sytuacji. Ty już wiesz, że jest taki problem.

Montujesz PV hybrydowe z możliwością pracy wyspowej i magazynem energii. Jeżeli sieć nie przyjmie prądu, bo sieć nie wydoli, to Ty, właśnie Ty będziesz "na fali". Specjalny przełącznik w takim przypadku odetnie Twoją instalację od sieci i całą energię gromadzisz we własnym magazynie i zużywasz na własne potrzeby. Jak już wrócą warunki do eksportu energii do sieci, to naddatek co nie przyjmie magazyn i nie skonsumujesz na bieżąco sprzedasz dostawcy. Mało tego. Możesz tak skonfigurować Swój system, że energię będziesz oddawał tylko w godzinach szczytu, gdzie za energię będą płacić najwięcej.

A najlepsze jest na koniec. Na taką instalację możesz dostać do 58000 dofinansowania. Tutaj trzeba pamiętać o jednym małym "ale". Dotacja nie przekracza 50% wartości instalacji.

4 godziny temu, genesis72 napisał(a):

Czy są tu osoby które skorzystają z takiego programu i dostali pieniądze?

Tak. Dostałem pełną dotację z Mój prąd 2, a na dodatek wszystko odpisałem od podatku, bo stworzyli taką możliwość. Do tego wszystkie rozbudowałem instalację i znowu odpisałem od podatku. To wszystko działa, tylko trzeba coś w tym kierunku zrobić. Samo wałkowanie tematu na forum tego nie załatwi. Masz już wszystkie odpowiedzi. Działaj.

4 godziny temu, genesis72 napisał(a):

Nie doczytałem się, że można przejść na instalacje off - grid

Falownik hybrydowy (wyspowy) zrobi to za Ciebie. Nawet nie będziesz tego zauważał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wacio1967 napisał(a):

Falownik hybrydowy (wyspowy) zrobi to za Ciebie. Nawet nie będziesz tego zauważał.

Bez magazynu nie zrobi, ale jak będzie miał problem z on-grid to sobie zrobi "wajchę" i przełączy instalację na chiński falownik w off-grid i będzie grzał wodę, czy co tam chce grzać.

 

Zresztą takie gdybanie, bo kolega nawet pewnie nie raczył sprawdzić u siebie jakie ma napięcia na poszczególnych fazach podczas słonecznego dnia, a akurat teraz jest okazja.

Tylko coś tam usłyszał, coś tam doczytał. Nie wie z jakiego trafo ma podawane napięcie, nie wie ile jest do trafo przyłączonych instalacji, pewnie NIC NIE WIE!

Edytowane przez o6483256
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak najpierw muszę muszę mieć PV, aby iść w projekt

Jakie oboszczenia musisz/musiałeś spełnić?

Czy jak ktoś samemu zakłada PV, czy może opisać zakup PV i urządzeń od podatku?

Napięcie Ac 245 V (w dzień) jednofazowe ok 2 tygodnie temu było

U mnie jest na osiedlu juz ok 10 domów z PV nie wiem jakiej mocy

Nie wiem ile jest transformatorów

Blisko jest kościół tez na dniach będzie przyłączony

Więc podejrzewam, że z przesłaniem będzie kiszka

12 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

Montujesz PV hybrydowe z możliwością pracy wyspowej i magazynem energii. Jeżeli sieć nie przyjmie prądu, bo sieć nie wydoli, to Ty, właśnie Ty będziesz "na fali". Specjalny przełącznik w takim przypadku odetnie Twoją instalację od sieci i całą energię gromadzisz we własnym magazynie i zużywasz na własne potrzeby. Jak już wrócą warunki do eksportu energii do sieci, to naddatek co nie przyjmie magazyn i nie skonsumujesz na bieżąco sprzedasz dostawcy. Mało tego. Możesz tak skonfigurować Swój system, że energię będziesz oddawał tylko w godzinach szczytu, gdzie za energię będą płacić najwięcej.

Rozumiem, że mową tu o bankach energii - drogi interesem

Jak długi czas żywotu jest takiego banku?

Tu liczą się cykle - tylko co to znaczy cykl rozładowania, czy to jest np naładowanie do 100% i rozładowanie do 10% (do 0% nie można śmierć dla akumulatora)?

 

 

 

 

 

Edytowane przez genesis72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i sobie być nawet 252V

 

Mój rozkład z 7 dni:

image.png.fe4be0fa4e2ef4a6dfaa0efe42c3419f.png

247V niby dużo prawda? 

Nie, nie dużo. Nie miałem wyłączeń z powodu za wysokiego napięcia. Jeden odczyt to...

Tutaj z 6 miesięcy:

image.png.c035663d2b9049e87691e2e840d1f491.png

Przepraszam Cię, ale podchodzisz do tego od d... strony.

Raczej sugerowałbym Ci wzięcie kilku firm, niech wycenią Ci PV i myśl nad zleceniem tego komuś kompetentnemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zlecić to zadanie firmie niby dobrej bo z polecenia, ale pomimo tego (że robią to za Twoje pieniądze) to musisz ich pilnować (za swoje pieniądze).

To tak jak firma Ci buduje dom, ale i tak musisz ich pilnować

Najgorsze jest to, że takie niespodzianki wychodzą później, i ciekaw jestem czy latami będziesz się sądził w firmą x (w przypadku wybudowania domu jest tym gorzej)

19 godzin temu, o6483256 napisał(a):

Mój rozkład z 7 dni:

image.png.fe4be0fa4e2ef4a6dfaa0efe42c3419f.png

247V niby dużo prawda? 

19 godzin temu, o6483256 napisał(a):

Może i sobie być nawet 252V

 

Mój rozkład z 7 dni:

image.png.fe4be0fa4e2ef4a6dfaa0efe42c3419f.png

247V niby dużo prawda? 

Nie, nie dużo. Nie miałem wyłączeń z powodu za wysokiego napięcia. Jeden odczyt to...

Tutaj z 6 miesięcy:

image.png.c035663d2b9049e87691e2e840d1f491.png

Przepraszam Cię, ale podchodzisz do tego od d... strony.

Raczej sugerowałbym Ci wzięcie kilku firm, niech wycenią Ci PV i myśl nad zleceniem tego komuś kompetentnemu.

Jak dale masz trafo - transformator?

Ile domów z PV jest podpiętych do tego transformatora?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z twoją wiedzą, mimo wszystko "kiepska" firma będzie lepsza od twojej roboty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, nie napiłem, że "kiepska" tylko że trzeba ich pilnować

 

Nie obraź się, ja przyjmuje krytykę, ale Ty nie odpisujesz na konkretne pytania,  rozumiem, że znasz odpowiedź na powyższe pytania?

 

A jeżeli nie, to czy firma, która robiła Ci panele powiedziała, że mogą być takie problemy, że falownik nie będzie mógł "przepchnąć" prądu?

Czy firma powiedziała Ci który jest Twój dom za trafo?

Czy uwzględnili to czy trafo jest na tyle "silne", że nie będzie blokowało przesyłu prądu w drugą stronę, po uwzględnieniu wszystkich gospodarstw domowych  z panelami teraz i w przyszłości (co wątpię)?

 

 

Edytowane przez genesis72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam o co się obrażać, zadajesz pytania które i tak Ci w niczym nie pomogą, ale odpowiem.

 

Zanim zamontowałem PV, sprawdziłem ile instalacji przyłączonych jest do "mojego" trafo. Zrobiłem sobie symulację ile jeszcze może być nowych prosumentów (oczywiście mocno teoretyczną)  

Założyłem, też, ze będę miał wyłączenia w słoneczne dni (póki co nie miałem takiej sytuacji).

W związku z powyższym przygotowałem sobie automatyczny przełącznik obciążenia, tak aby grzałkami obciążać fazę o największym napięciu. Póki co nawet nie zamontowałem. 

Instalator ostrzegał mnie, że mogą być wyłączenia bo sąsiad ma 40kW do tego trafo podpięte.

Zresztą dopóki nie zamontujesz PV nie będziesz wiedział jaki jest stan sieci i odbiór z niej. To co czytasz w sieci to są przypadki ekstremalne. Mi jako prosumentowi właściwie zależałoby, abyś nie przyłączał się do sieci, niezależnie gdzie jesteś.

Jeszcze raz Ci napisze. Daruj sobie jakikolwiek off-grid (reklamują to d... z YouTube). Zamontuj on-grid, weź pieniądze które Ci się należą, a jak będzie problem z odbiorem, będziesz myślał dalej. Czy pójdziesz w magazyn, czy kupisz falownik off-grid itd.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, o6483256 napisał(a):

Zanim zamontowałem PV, sprawdziłem ile instalacji przyłączonych jest do "mojego" trafo. Zrobiłem sobie symulację ile jeszcze może być nowych prosumentów (oczywiście mocno teoretyczną)  

Skąd wiedziałeś ile może być jeszcze nowych prosumentów?

Czy wiedziałeś ile trafo może "przepuścić" jeszcze prądu do sieci?

Bo jak jest dużo prosumentów to trafo w sumie podwyższa napięcie ("dławi się"-opór jest za duży)- w skrócie

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.06.2023 o 07:39, genesis72 napisał(a):

Napięcie Ac 245 V (w dzień) jednofazowe ok 2 tygodnie temu było

Więc podejrzewam, że z przesłaniem będzie kiszka

Z podanych wartości wychodzi, że nie będzie żadnego problemu. Nie wiem skąd bierzesz takie informacje, że przy 245V fotowoltaika nie będzie przesyłać prądu.

Ale czytając dalej wszystkie posty, chyba masz rację. Nie montuj PV u Siebie. Mnie już przekonałeś, żeby nie montować w Twoim konkretnym przypadku.

Jak wszystkim się będzie wydawało, że temat wyczerpany, to zadasz pytanie czy mocowanie na blachotrapez możesz przykręcić do dachówki. Albo co zrobić żeby drzewo nie zasłaniało PV, bo po montażu się okazało że trochę zasłania.

🤔

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzę na ten temat, mierzę  napięcia i wiem że w mojej okolicy dołek napięcia jest w godzinach taniej taryfy np 13-15 , kiedy wiele osób włącza bojlery lub nawet pralki, i tego PV nie nadgania.

Więc wnioskuję, że jeszcze miejsce na 1 instalację( tą moją) się znajdzie 😉.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak do końca nie sugerowałbym się tymi napięciami. Jak już gdzieś wcześniej pisałem, u mnie było zbyt wysokie napięcie, a po zgłoszeniu przestawili transformator. Teraz w nocy jest trochę poniżej 230V, a w dzień, przy dużej produkcji dochodzi do 248V. W okolicy jest około 40 instalacji PV podpiętych do transformatora. Jest to kilkuletni transformator, więc nie ma problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Obecnie przekroczyłem 2000kwh jakoś trzykrotnie, także rachunek za prąd rocznie to okolice 10tyś. Chcę zamontować fotowoltaikę, znalazłem zestaw 10kw, za 22tyś z montażem własnym. 

Nasłonecznienie wiosna,lato,jesień duże, budynek z płaskim dachem, zimą zacieni sporo duży dąb.

Jak uważacie czy przy moim zużyciu te 10kw będzie ok?

Dodam że ograniczam obecnie zużycie prądu, głównie na cwu, które zimą grzeje również przez C.O. a na lato chcę też założyć kolektor ciśnieniowy na dachu. Także cwu będzie mocno wykluczone, ale bez cwu używamy dużo prądu ( brak gazu, suszarka, zmywarka itp, pralka 50 x w miesiącu 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OT " od 2020 mam założone z dotacji gminnej  :  2 instalacje w tym samy czasie 2 solary + boiler 200l  do Cwu   

oraz PV 3.9kw (13 paneli na dachu domu) i powiem tak dla 3 osobowej rodziny prądu mam jeszcze nadwyżkę ok 1000kw co rok   Pv srednio produkuje tyle rocznie tyle samo co ma mocy x1000 tj ok 3800- 3900kwh na rok -  rachunki za prąd to 2x po 150zł tj 300zł na rok.  Zimą grzeje non stop CWU prądem a i tam mam nadwyżke.

Co do Solarów - polecam je założyć -  niby 2 głupie płyty i zajmują tylko 1/3 powierzchni co PV  ale  działąją  2x spawniej niz to moje {PV.)    - na solarach mam sterownik z pomiarem mocy - wiec jak PV idzie max z mocą 3400w constans  to solary w tym samym czasie jadą z moca 5000 do 6000w  .  w lecie w upały dół boilera potrafi łapać + 82.C - także jest ten system mega wydajny  - ogólnie solary robią robotę juz od kwietnia do konca października - grzałka w boilerze wtedy wogole nie potrzebuje sie włączać.

Dlatego polecam sie dovrze zastanowić i za 5-6 tys złotych kupić sobie solary do cWu.  Jak masz dużą rodzinę kup 3 płyty i baniak 300l i bedzie idealnie zamiast możesz kupić mniejsza instalaję PV bo może sie okazać ze mamy za dużą instalację - przepłaciliśmy i i tak marnujemy wypracowny prad (nic z tego nie mamy a przy okazji bulimy dalej) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili dla nowych nie ma nadwyżki kWh. 

Sprzedajesz energię po około 40gr za kWh (średnia za ostatnie 3 miesiące), a kupujesz za około 80-90 groszy plus ekstra płacisz za przesył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając sprzedaż na poziomie 40groszy za kWh i zakup za ok 48groszy z przesyłem w 2 taryfie, mamy w nowym systemie kWh za ok 10 groszy.

 

Po przekroczeniu 3000kWh, wychodzi trochę więcej.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.