Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Działa Siłownik I Sterownik Do 3d I 4d ?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

 

Interesuje mnie jak działa zawór 3d, lub 4d STEROWANY siłownikiem i sterownikiem.

 

Z góry zaznaczam że przeznaczenie i zasadę działania w/w zaworów w instalacji to znam.

 

Chodzi mi jak realizowany jest napęd takiego zaworu. Czy zawór działa na zasadzie ZAMKNIJ/OTWÓRZ i tak od brzegu skali do brzegu, z dużą cylicznością co daje tam jakieś średnie przepływy i temperatury. (otworzy full, jak za gorąco to zamknie całkowicie i tak w kółko)

 

Czy może działa tak, że wykorzystuje położenia pośrednie. Np. ustawi się na 50% jak będzie za zimno to wrzuci 60% otwarcia. Jak działa taki siłownik, jak jest sterowany? Skąd sterownik wie na jakiej pozycji w danej chwili jest zawór?

 

Czy pokrętło na napędzie wykorzystuje się przy pracy bez sterownika, czy może przy pracy ze sterownikiem odgrywa jakąś rolę?

Opublikowano

Są różne , w zależności od przeznaczenia.

1. Przełączające działają na zasadzie od końca do końca. Np. przełączają źródło. Mogą działać dwojako, jako dwustronnie sterowane siłownikiem, doprowadzony stały sygnał, 12,24,230V napięcia zmiennego. W krańcowych położeniach krańcówki do odłączenia napędu od sterownika.

2. jednostronnie sterowane siłownikiem, powrót sprężyna.

 

Regulacyjne

1. zazwyczaj działają impulsami, dając czas do ustabilizowania się czynnika regulowanego, np. impuls 2 s przerwa 10 s.

zasilanie 12, 24, 230V zmiana obrotów poprzez podanie napięcia na inną parę odczepów silnika (jeden przewód wspólny)napięcie zmienne, sprzężeniem zwrotnym jest tu parametr regulowanego czynnika (np. temperatura). W krańcowych położeniach krańcówki do odłączenia napędu od sterownika.

2. Napięciem stałym np. 12v na zasadzie wagi zasilanie 12V, napięcie zwrotne do regulatora, sprzężenie zwrotne parametr czynnika do regulatora. Napięcie odpowiada kątowi otwarcia zaworu. Brak tu krańcówek - napięcie odpowiada kątowi otwarcia (parametr programowany przy pierwszym uruchomieniu).

To tak pokrótce jeśli chodzi o podstawy. Odpowiednio programując sterownik można uzyskać efekt niecałkowitego zamknięcia lub otwarcia. Bardzo często stosowane w energetyce zawodowej.

We wszystkich przypadkach potrzebny jest układ Sterownik - siłownik - zawór.

Opublikowano

Sterownik ma algorytm działania, w przypadku np ster. Unicontrol Mix07 firmy Estyma następuje pomiar temp. na CO, na powrocie i w kotle, jeśli temp na CO różni się do zadanej (ręcznie lub z krzywej pogodowej ) o min 2 C to siłownik kręci zaworem, dla małej różnicy podaje sygnał np przez 1s co jakiś czas, im większa różnica tym sygnał dłuższy, przy priorytecie temp powrotu zawór jest najpierw przymykany celem osiągnięcia odpow temp na powrocie , potem otwierany aby uzyskać zadaną na CO. Przy przekroczeniu temp alarmowej np 90C , zawór może zostać otwarty całkowicie , można też sterować siłownikiem ręcznie po lekkim wyciągnięciu pokrętła.

Opublikowano

Witam

 

Dzięki za wyjaśnienia, zastanawiałem sie jak to działa. Najbardziej mnie intersuje to w sterownikach do CO domowego. (Estyma i podobne)

 

Czyli jest impuls, który poruszy zaworem o jakiś kąt i potem sterownik mierzy temp. i decyduje co dalej w zależności od temp.

 

Czyli jednym z parametrów jest czas impulsu na zawór i czas przerwy pomiędzy impulsami.

 

 

 

 

PS. Zasada działania sterowania była mi potrzebna do tego, czy zamontować 3d + siłownik i sterownik, czy też wybrać dużo tańsze rozwiązanie - zawór trójdrożny przełączający z wbudowanym mechanizmem (insbud) i do tego prosty sterownik.

Ale widzę że w przypadku zaworu przełaczającego, to nie tędy droga i trzeba zawór regulacyjny i osobny siłownik. (W przypadku domowego CO)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.