Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zimny prysznic


MirosławT
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez MirosławT,

Rekomendowane odpowiedzi

Ciepła - zimna - gorąca - ciepła... Pytalim gazownika, powiedział, że gazowe tak mają... 😕

Kocioł dwufunkcyjny Junkers Cerapur 2200, zainstalowany przez gazownika, ustawiony przez serwisanta 3 miesiące temu. Cwu ogrzewana przezeń przepływowo, do prysznica i wanny jest ze 3m rurek w podłodze w otulinach.

Objaw nieco wkurzający jest ten sam w trybie komfort i eco: po puszczeniu wody w wannie lub prysznicu przez kilka sekund płynie woda ciepła, po 10 sekundach lodowata, po 13" zapala się gaz, po 20" od otwarcia kranu stabilizuje się ciepła.

Ewentualnie bywa inna kolejność: gaz się zapala po 5", po 10" daje przez 5" wodę za gorącą, temperatura stabilizuje się po 20".

Czy da się pozbyć zimnego prysznica wkrótce po otwarciu ciepłej wody? Czy trzeba czekać 20 sekund za każdym puszczeniem wody, żeby temperatura się ustaliła?

 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj u siebie przerabiałem ten temat. Ale ja mam kocioł siedmio letni i wymiennik był zakamieniony. Po całodniowym czyszczeniu po odkręceniu wody leci taka jak chcę.

Spróbuj zmniejszyć na kotle temperaturę wody. To może pomóc. Na samym początku kocioł przełącza się na CWU i woda w kotle zostaje nagle schłodzona. Kocioł chce ją szybko dogrzać, więc idzie z dużą mocą. Za chwilę odczytuje że CWU ma temperaturę odpowiednią, ale już jest za późno. Z kranu zaczyna lecieć gorąca. Kocioł na chwilę "odpuszcza" sobie grzanie CWU, aby po chwili podjąć pracę na nowo, ale już nie z tak dużą mocą i sytuacja się stabilizuje.

Tak się dzieje jak na kotle jest ustawiona zbyt wysoka temperatura, a użytkownik korzysta z zaworów termostatycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zaworów termostatycznych w kranach.

Problem z długim czekaniem na stabilną temperaturę wody był od dnia zainstalowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się mylę, ale chyba też tak miałem od początku. Wymiennik mam wyczyszczony, więc zakładam że działa prawie prawidłowo. Na ciepłą wodę zawsze czekałem długi czas (mam dłuższą drogę). Nigdy nie było tak, żeby woda leciała od razu taka jak miałem nastawioną. Teraz też tak jest. Jedyna zmiana po wyczyszczeniu, to zmniejszyłem temperaturę na kotle. I to bardzo znacznie ją zmniejszyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam zmniejszenie temperatury pomoże. Najlepiej koło 45 stopni. Co jakiś czas podnosic na chwile na 60 w wiadomym celu. Bez cyrkulacji niestety woda zawsze będzie zimna na poczatku.
Junkers na maly zbiornik na CWU co też generuje problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MirosławT napisał(a):

Nie mam zaworów termostatycznych w kranach.

Problem z długim czekaniem na stabilną temperaturę wody był od dnia zainstalowania.

Może warto założyć na razie choć jedną baterię termostatyczną i sprawdzić czy to dodatkowo nie złagodzi problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawione mam temperatury: 42 stopnie c.w.u, 45 stopni c.o.

Zmniejszyłem c.w.u. do 35 (to minimum), nie pomogło. Również puszczenie małego strumienia nie pomogło.

Wkurzające najbardziej jest, że gaz zapala się dopiero po 10", gdy woda jest już całkiem zimna, więc dopiero po kolejnych 10" robi się ciepła. Tak samo jest w obu trybach - eco i komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem powinno się wypowiedzieć więcej osób z kotłami dwufunkcyjnymi. Może na kotłach dwufunkcyjnych jest to normalne. Też mam podobnie. Zawsze to tłumaczyłem odległością wylewki od kotła (może niesłusznie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem wg instrukcji https://www.hb-kotlownia.pl/files/1224882683/instrukcjamontazu.pdf opóźnienia w funkcjach:

3-C5 [Urządzenia GC2200W .. opóźnienie trybu c.w.u. (tryb solarny)],

3-C6 [Urządzenia GC2200W .. interwał czasowy między wyłączeniem i ponownym włączeniem palnika w celu przygotowania c.w.u. (tylko w trybie komfortowym i trybie letnim)(str. 32)]

- były ustawione na 0. 

Ustawiłem jeszcze tryb komfortowy w funkcji 3-CA, ale to nic nie zmieniło.

Innych podejrzanych ustawień tam nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co w necie znalazłem nt. tego kotła to akurat ten model tak ma. Ktoś sobie poradził montując za kotłem mały bojler i pompę by ganiało wodę do czasu nagrzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyslaw85, możesz podać linki do tego co znalazłeś o tym modelu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3852829.html tylko tu nie ma mowy o pompie. Może akurat to z innego wątku kojarzę. Ale wzmianka montażu zasobnika jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, to nie wygląda dobrze...

Czy inne kotły też tak mają, że się opóźniają z zapaleniem gazu dla cwu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Wg serwisanta wszystkie kotły dwufunkcyjne dają kolejno wodę ciepłą, zimną i dopiero ciepłą.

Zauważyłem, że problem jest mniejszy, gdy wyłączam tryb eco (tryb eco oznacza niepodgrzewanie zasobnika z wodą gdy woda nie jest pobierana) i wyłączam ogrzewanie kaloryferów. Wtedy gaz zapala się po 5" od otwarcia kurka i to wystarcza, żeby woda nie poleciała lodowata, choć temperatura całkiem stabilizuje się po 40", ale szoku termicznego nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz teraz identycznie jak ja. Dopiero po prawie minucie można wejść pod prysznic. Wcześniej się nie da. 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi.

Wygląda na to, że mamy do czynienia z niedoróbką w projekcie kotła. Zgłosiłem reklamację do Boscha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprawdziłeś jak masz ustawioną pompę w kotle ? Bo co niektóry ustawiają ją na najmniejszym biegu co nie zapewnia poprawnego przebiegu w trybie CWU. Spróbują ją ustawić na max tak jak był kocioł ustawiony fabrycznie. 

Ewentualnie możesz też wyłączyć tryb ECO.

Mam ten kocioł i u mnie działa on prawidłowo, tzn. po odkręceniu kranu leci zima woda, po ok 10sek. robi się one letnia i od tego momentu temperatura rośnie aż do zadanych 42stopni na kotle, potem już utrzymuje zadaną temperaturę. Warunek to odpowiedni przepływ wody przez kocioł, zbyt mały spowoduje wył. palnika i chwilowy spadek temperatury wody (nie może być głowic termostatycznych ani mieszania na baterii z wodą zimną).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W instrukcji nie widzę pompy cwu, jest coś o pompie co. 

W instrukcji jest też ustawianie max temperatury cwu, ale w kotle nie ma tej funkcji, szkoda (bo chwilę jest za ciepła zanim się ustabilizuje).

Wygląda na to, że nic się zrobić nie da (oprócz skrócenia problemu poprzez wyłączenie eco i c.o.)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta jedna pompa jest do CO i CWU. Ma za zadanie "mielić" wodę na około palnika. Potem ta woda leci do zaworu, który przełącza na wymiennik ciepła CWU, lub CO. Pompa najprawdopodobniej jest sterowana elektronicznie. Jeżeli nie, to na korpusie pompy powinien być przełącznik. Moim zdaniem, to za nowy kocioł, aby było ręczne sterowanie pompą obiegową.

Tak z ciekawości to teraz u Siebie jeszcze raz sprawdziłem ze stoperem jak to wygląda.

  • do 30s zimna woda
  • do 35s letnia
  • od 40s do 50s trochę za gorąca
  • od 50s temperatura stabilna

Na czas testu temperaturę na kranie ustawiłem na max.

A tak w ogóle, to z którego roku jest ten kocioł? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

Ta jedna pompa jest do CO i CWU. Ma za zadanie "mielić" wodę na około palnika. Potem ta woda leci do zaworu, który przełącza na wymiennik ciepła CWU, lub CO. Pompa najprawdopodobniej jest sterowana elektronicznie. Jeżeli nie, to na korpusie pompy powinien być przełącznik. Moim zdaniem, to za nowy kocioł, aby było ręczne sterowanie pompą obiegową.

Tak z ciekawości to teraz u Siebie jeszcze raz sprawdziłem ze stoperem jak to wygląda.

  • do 30s zimna woda
  • do 35s letnia
  • od 40s do 50s trochę za gorąca
  • od 50s temperatura stabilna

Na czas testu temperaturę na kranie ustawiłem na max.

A tak w ogóle, to z którego roku jest ten kocioł? 

Hę, to masz tak samo niekomfortową temperaturę jak ja 😞 Nie protestowałbym gdyby opóźnienie ciepłej wody wynikało z czasu przepływu przez rury, ale czemu gaz się zapala dopiero po 10"?

Jest w instrukcji funkcja "1-C2 Aktualna wydajność pompy w % wydajności znamionowej pompy" ale na wyświetlaczu jej nie ma. 

Raczej nie jest problemem przepływ, ten sam objaw mają krany w kuchni, łazience, w wannie i prysznicu.

Kocioł zakupiony w listopadzie 2022.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.