Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 4-drogowy


zub

Rekomendowane odpowiedzi

Kup sobie termometr z czujką przylgową za 16 zł , pomierzysz temperatury w dowolnym miejscu układu, zmierz temperaturę powrotu zaraz przed wejściem do kotła, być może pompa CWU stanowi mniejszy opór dla wody niż przymknięty zawór 1 calowy i rozkład temperatury jest następujący:

 

post-3430-1259320645.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
jak temp. na dom idzie 40 st. to w domu mam okolo 23st.

 

 

i tu wlasnie lezy problem ze ten powrot do pieca nie jest cieplejszy niz powrot z grzejnikow tak jak by tam woda stala. np. teraz mam zawor na pozycji 6. temp na piecu 70 st. na dom idzie 46 st. powrot z grzejnikow 38 st. a powrot do pieca tez 38 st.

 

na bojler mam rozgalezienie zaraz przy piecu jest wkrecony trujnik i w lewo idzie do zawory 4d i dalej na grzejniki a w prawo tylko bijler z osobna pompa na foto nr 5

 

Witam.

Mam identyczny problem. Tzn. przymykanie zaworu 4D (zmniejszanie temperatury wody podawanej na grzejniki) powoduje niższą temperaturę powrotu do pieca - brak grawitacyjnego obiegu kotłowego. Zwieradło zaworu na pewno ustawione prawidłowo. Z problemem walczę już 2 miesiąc a instalator twierdzi, że " takie coś zawsze działa" i rozkłada ręce. Proszę o sugestie i pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

witam wznawiam temat moze innym osoba z takim problemem to pomoze. :D

Rozwiazalem ten problem w taki sposob wyzucilem 1" zawor 4D i kupilem 11/2" taki jak wyjscie z pieca (troche sie go naszukalem) rury od pieca do zaworu i powrot z zaworu do pieca wykonany z rur 11/2" reszta wyjsc z zaworu wyjscie i powrot z grzejnikow zostalo 1" i teraz temp na powrocie do pieca jest dozo wyzsza ;)

 

Postaram sie zrobic foto jak to mi wyszlo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wstawiam fotki zmian

 

PRZED

93904208.jpg

 

PO

 

63926358.jpg

 

teraz rozklad temperatur wyglada tak

-temp. na piecu 79 st

-temp. na grzejniki 38 st

-Powrot z grzejnikow 32 st.

-Powrot do pieca 62 st. ;)

 

dscf0226ae.jpg

----------- powrot z grzejnikow ------------------------------------------------ obieg kotlowy

 

 

wiec jak ktos ma jeszcze taki problem to ma rozwiazanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiając zawór 4d stworzyłeś dwa obiegi. W jednym masz pompę w drugim nie masz. W jednym woda płynie w drugi prawie stoi stąd taka różnica temp. Zrób tak jak proponuje Ci Guitar i zainstaluj pompę mieszającą w obiegu kotłowym. Można też zastanowić się czy włączenie pompy CWU nie będzie działało równie sprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jedna pompa w dobrze "skrojonej" instalacji załatwia sprawę w 99 % mieszkań do 250 mk. Ja jeśli komuś coś doradzam to zawsze maksymalny minimalizm. Czego nie ma to się nie popsuje. Zbiornik CWU na sztywno z kotłem a jedna pompa za 4D robi resztę. Podmiesza w kotłowym i wpłynie na CWU. Zrobiłem tak w kilku obiektach. Super się sprawdza. Warunek to odległości i średnice armatury przy kotle. (są tam kotły cykliczne - z palnikami owsianymi). Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam

xu1t.jpg

mam pytanie do powyższej instalacji. Co się stanie z pompą nr 9 w krytycznej sytuacji jak wszystkie zawory termostatyczne będą zamkniete?

 

2nze.jpg

oraz dla schematu drugiego

Czy c w u  można zasilić z pompy za zaworem 4 drożnym ( zakładając że za zaworem jest temp 50 oC) Czy układ będzie grzał prawidłowo wodę w cwu do tych 50.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pompą nic się nie stanie najwyżej będzie mieliła wodę w miejscu ale najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie jednego grzejnika bez głowicy lub zastosowanie pompy adaptacyjnej

 

Zasobnik wpięty za zaworem 4d będzie się dłużej nagrzewał i w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na cwu może nie dogrzać wody w odpowiednim czasie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obecnie mam taka sytuację że chcę założyć zawór 4 drogowy po to aby obniżyć temp zasilania instalacji co do ok 50 oC ( na piecu mam 65 oC-piec miałowy). Na razie chce wypróbować jak będzie działał układ 2 tzn CWU za zaworem i jedna pompa. z racji tego że musiałbym wymienić sterownik na obsługę 2 pomp oraz założyć 2 pompę.

 

Nie wiem czy to ma jakies znaczenie ale na schemacie 2 powrót z CWU będzie wspólny z powrotem z grzejników czyli wlot powrotu do zaworu 4 drogowego a potem z zaworu do pieca.

 

Mam jeszcze pytanie do tej pompy adaptacyjnej.  Chodzi o pompę z funkcją auto adapt (np grundfos alpha 2)? 

Pompa na tej funkcji zmniejsz przepływ w instalacji wraz ze wzrostem ciśnienia w niej (tzn po zamykaniu się głowic termostatycznych)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Drugiej opcji nie polecalbym. W przypadku gdy zawor dostanie silownik i sterowanie, nagrzanie CWU moze stac sie chwilami niemozliwe. Stanie sie tak przy 100% domknieciu 4d. Przeplyw w galezi CWU zanika wtedy calkowicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.