Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat kotłowni ,piec na palet ogrzewanie podłogowe plus jeden grzejnik


LESZEKRRR

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem tu nowy ,  Szukam sprawdzonego schematu kotłowni tak jak w tytule , 

Powierzchnia domu 110 m2 . Parter

Myślę o rozdzielaczu 14 pętli  rozstaw co 12 cm.  pętle nie dłuższe niż 80 mb .

W łazience jeden  grzejnik 

w kotłowni wymiennik ciepłej wody 200 litrów.

Piec na palet 18 KW 

 

Pomoże ktoś ?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec Jest większy brany pod uwagę ponieważ mam poddasze 80 M2 ale nie wiem czy będę go robić za jakiś czas .

Na sam parter na 110 M2 wystarczył by 12 KW .

Nie jestem hydraulikiem  dom jest remontowany więc projektu nie mam .

Mając schemat dam radę to zrobić 

Trochę dużo wynalazków teraz jest na rynku , najbardziej chodzi mi o schemat instalacji kotłowni jakie rozwiązania zastosować  tz zawory .układ pompowy ,mieszalny .

Edytowane przez LESZEKRRR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ten jeden grzejnik robi krecia robotę bo nie opłaca się dawać pompy dla pojedynczego grzejnika.Moze do tej drabinki dać grzałkę? i "problem"zniknie.Teoretycznie drabinka mogłaby działać na temp.podlogowki ale nie dość że grzejnik tego typu sam w sobie ma mała moc to jak go zasili niskim parametrem to da kilkadziesiąt W.Jak ta instalacja miałaby być sterowana?Pogodowo?Kocioł w układzie zamkniętym?

Edytowane przez Uzytkownik2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, LESZEKRRR napisał(a):

Kotłownia 7 M2 miejsce na bufor by się znalazło .

Poprosił bym o schemat .trochę pilne bo chce zamówić części .

Coś mi się zdaje, że będzie wtopa z tą kotłownią. Wyluzuj z tym czasem i "pilne".

Czym będzie grzana CWU ? Ta drabinka w łazience, to tak jak napisał @Uzytkownik2, grzałka elektryczna. Szybko się nagrzeje i można zastosować wyłącznik czasowy. 

Jak myślisz o przyszłości, to od razu wyciągnąć zasilanie na piętro budynku do rozdzielacza.

Musisz mieć projekt z wyliczeniami, aby dobrać części. Bez tego możesz mieć problemy, a może się udać.

To co chcesz jest nieważne. Ważne jest to co będziesz miał. A to zależy od tego jak zaczniesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, LESZEKRRR napisał(a):

Czy bufor warto zakładać .? Daje to oszczędności ? 

Przy kotle na paliwo stałe, to prawie obowiązek. 🙂 

Jeżeli nie przewidujesz w przyszłości zmiany źródła zasilania, to pakuj tam bufor 1000l. Sprawdzi się przy kotle na pellet, drewno, węgiel i grzałki w taryfie G12w. Do PC będzie za duży. Możesz wybrać taki z wężownicą do CWU. Powinno sprawdzić się na zimę. Na lato przełączyć na ten zasobnik 200l i jak jest możliwość to grzałka 2kW offgrid.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko taka instalacja z buforem to droga zabawka)Gdyby jednak doszła u Ciebie do skutku to weź w pierwszej kolejności pod uwagę przed zakupem baniaka czy wejdzie Ci przez drzwi)Potrzebne jest też zabezpieczenie kotła przed korozją niskotemp.w postaci laddomatu lub alternatywnie zaworu temperaturowego typu np VTC +pompa Za buforem zawór mieszający 3D+pompa Trzecia pompa potrzebna do ładowania zasobnika CWU.Dla ekogroszku można założyć mniejszy bufor,przyjmuje się 35l na 1kW mocy kotla

Edytowane przez Uzytkownik2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok jesli to cos czerwono niebieskie nie jest sprzeglem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokladnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej dobrać jakiś 3D z siłownikiem i sterownik do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.02.2023 o 17:50, wacio1967 napisał(a):

Lepiej dobrać jakiś 3D z siłownikiem i sterownik do tego.

Poprosił bym o link 

Jakie pompy zakupić .tak jak na schemacie na powrocie i do zbiornika z ciepła wodą .

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za link .

No fakt trochę długi .

A co do tych pomp .co byście mi doradzili ? 

Rozdzielacz już jedzie więc pompa będzie  taką jak podane w schemacie  i zawór też ,ale będę wiedział czego się trzymać  potrzebuje jeszcze dwie pompy wg schematu ..

Co do zaworu trójdrożnego   Afriso ze sterownikiem  jaki przepływ ?

ten z linku ma Kvs: 10 m³/h        w rozdzielaczu który zamówiłem jest kvs 1,6 sprzedający mówił że to wystarczy 

jak to obliczyć ? podobno za duży przepływ  jest żle za mały też złe 

plus minus pętli podlotowej będzie około  900 - 1000 m podzielone na 14 części 

 

Edytowane przez LESZEKRRR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będzie na jednej pompie, to i tak będzie trójnik, ważne aby odległości były porównywalne. A jak na dwóch, to każdy rozdzielacz będzie miał swoją pętle.

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.